جنايات اسراييل عليه لبنان

بحران اكولوژيكي  را براي

 ساكنين سواحل درياي مديترانه به ارمغان آورد

 

گرد آوري و برگردان کانون ديده بانان زمين -طيبه موسوي

 

بيش از25 هزار تن  نفت سنگين سواحل لبنان در كنار درياي مديترانه را آلوده كرده است

 

 

در صبح 13 جولاي 2006 (22 تير) حوالي ساعت 4و نيم بامداد  نيروگاه برق "جيه"  در 30 كيلومتري جنوب بيروت مورد اصابت موشكهاي اسراييلي قرار گرفت  كه چندين مخزن بنزين  د رجوار آن آتش گرفت .در ادامه اين آتش سوزي ، مواد نفتي وارد درياي مديترانه  شده است و در اثر بادها يي كه از جنوب غربي به سمت شمال شرقي  مي وزد  و  همچنين جريان امواج دريايي  لكه نفتي  تا 70 – 80 كيلومتري سواحل لبنان  تا منطقه دامور  جنوب بيروت و طرابلس در شمال بيروت  پيش رفته است. جايي كه بيش از 16  روز است مورد تهاجم بمباران اسرائيل عليه جزب الله  قرارگرفته است. بعلاوه  ناو جنگي  اسراييل  هم که با موشك حزب الله  در 15 جولاي (24 تير) منهدم شد  موجب افزايش اين جريانات نفتي شده است.

 

اقدامات دولت لبنان

اولين اقدام وزارت محيط زيست درخواست كمك از متخصصين كويتي و اردني  بود . دولت اردن كارشناسان آشنا به فن پاكسازي آلودگي نفتي را به منطقه فرستادند و دولت كويت هم 3 كشتي  از مواد و تجهيزات ويژه عمليات پاكسازي آلودگي نفتي  دريا را به محل اعزام كرد .بعلاوه  وزارت محيط زيست لبنان با  مركز منطقه اي  منع و مبارزه  با آلودگي نفتي دريايي  وابسته به برنامه محيط زيست سازمان ملل  تماس گرفته REMPEC / MAP UNEP)،  ودرخواست كمك كرده  كه تا كنون ( تاريخ انتشار اين خبر )  . اقدامي صورت نگرفته است.

در 24 جولاي (دوم مرداد) شوراي عالي  امداد و شوراي وزيران جزييات بحران را بررسي كرده  و راه حل هاي احتمالي را پيشنهاد داده اند و  بر ضرورت تسريع عمليات پاكسازي  درمنطقه   "  راس بيروت"- تاكيد كردند .اما پاكسازي اين ناحيه با مشكلات عديده اي روبروست.

عمليات پاكسازي تمامي لكه هاي نفتي نياز به هزينه اي بالغ بر 20 ميليون يورو و صرف زمان طولاني دارد.

يعقوب الصراف وزير محيط زيست لبنان  در گفتگويي با رويتر گفت:" تاريخ لبنان  چنين آلودگي وسيع نفتي  ربه خود نديده است .اين فاجعه عظيمي است. دولت لبنان براي رفع اين بحران اكولوژيكي فاقد توان مالي و فني   است."

براي زدودن تمام اين لكه ها ما به يك ناوگان دريايي نياز داريم... هزينه پاكسازي اين لكه ها بيش از 40 – 50 ميليون دلار است.

 وزارت محيط زيست در حال پيگيري  دستيابي به كمكهاي مالي و فني و قانوني از صندوقهاي مالي  است كه براي رفع اينگونه آلودگيهاي نفتي در مديترانه اختصاص يافته اند. اين وزارتخانه پيوسته وضعيت محل   را پايش  مي كند و نتايج عمليات پاكسازي  را بازنگري مي كند  و برنامه هاي پاكسازي  را به همراه آماده سازي طرحهاي احتياطي براي ارزيابي اثرات آْلودگي در دستور كار خود قرار داده است.

هم اكنون گروهي از كارشناسان وزارتخانه به شمال اعزام شده اند تا دامنه گسترش لكه هاي نفتي را در سواحل و كناره هاي شمالي بررسي كنند. اميدواريم با  بازگشت امنيت به جنوب لبنان بتوانيم به سواحل جنوبي "دامور" دسترسي پيدا كنيم و اقدامات پاكسازي را در منطقه جنوب آغاز كنيم.

وزارت محيط زيست از جامعه لبناني خواسته است كه او را در اين امر ياري دهند و به دستورالعملها و اطلاعيه هاي صادره توجه كنند.  

 

برخي از تاثيرات زيست محيطي  حاصل از  آلودگي هاي نفتي ايجاد شده :

  • - اكوسيستم دريايي تحت تاثير آلودگي قرار گرفته است  اما ميزان اين تخريب در زمان كنوني  قابل پيش بيني نيست.

  • - سلامت عمومي  ساكنين اطراف ساحل به خطر افتاده و دچار حالت تهوع – سردرد  و عوارض پوستي شده اند.

  • - مصرف كليه  محصولات كشاورزي و حيواني از مزارع ساحلي آ لْوده به نفت ممنوع شده  و اين مواد  بايد ازجهت آلوده بودن به هيدروكربنها  آزمايش شوند تا قابل مصرف بودن آنها تائيد گردد.

  • -وزارت محيط زيست ماهيگيري در اسكله ها و باراندازهاي اطراف ساحل را از "  جيحه تا هري-شكا  " تا زماني كه گستره آلودگي كاملا برطرف شود، ممنوع اعلام كرده است  و اين مسئله بر  بحران كار صيادان افزوده است.

  •  -با تهاجم ارتش اسراييل  به لبنان  صيادان لبناني امكان ورو د به دريا و انجام كار روزانه خود را از دست داده اند .  زيرا زيستگاه  دريايي گونه هاي  ماهيان ساحلي در اثر افزايش غلظت  هيدروكربنهاي آروماتيك حلقوي بكلي تخريب شده  است . بخوبي مشخص شده است كه  غلظت هيدوكربنهاي آروماتيك  چند حلقه اي polycyclic aromatic hydrocarbons  بيش از حد  مجاز شده و منطقه بسيار بزرگي را  در برگرفته است.

  • -صنعت گردشگري بشدت آسيب ديده است. عوارض حاد جنگ بر اين صنعت  درسطح ملي بسرعت تاثيرگذاربوده، بسياري از سواحل خصوصي و عمومي، قايقها و كشتيهاي  تفريحي و ماهيگيري ، كه متعلق به  توريستهايي از سراسر كشورهاي عربي  و كشورهاي مديترانه اي  و خود لبنانيها بوده   از اين وضعيت بشدت  متاثر شده اند .( گردشگري  ساحلي، اصلي ترين فعاليت اقتصادي  در لبنان بشمار مي آمد و نقش عمده اي د رتوليد  ناخالص داخلي اين كشور داشته است.)

  •  -كرانه  ساحلي لبنان اساسا سنگي  و صخره اي است و درصد زيادي از  اين لكه هاي نفتي  در سواحل لبنان به شكل دوغاب و شيرابه در آمده و سخت  و محكم به شن ،سنگ و صخره ها چسبيده است .

  • - پيش بيني هاي اوليه نشان مي دهد  كه مرگ صدفهاي چسبنده  و گياهخواران  دريايي افزايش يافته است که  براي تعيين ميزان واقعي تخريب  به مطالعات و بررسيهاي  دقيقتر ي نياز است  (  نفت بر  ارگانيسمها تاثيرات كليدي   داشته و موجب تغييرات اكوسيستم دريايي  مي شود .  از جمله افزايش تراكم  جلبكها بين جزر و مدي است كه در پي آن مرگ صدفهاي چسبنده را كه ازاين جلبكها تغذيه مي كنند  بدنبال دارد )

  •  -آلودگي نفتي زيستگاه آبزيان (جايي كه  آشيانه امن تخم گذاري  ماهي ها و لاكپشتهاي  دريايي است)  را به شدت به مخاطره انداخته است. ساحل لبنان  زيستگاه  لاكپشت دريايي  سبز است که از  گونه در معرض خطر مديترانه اي است . در ماه جولاي كه جوجه لاكپشتها  از تخم بيرون مي آيند بايد خيلي سريع  خودشان را به اعماق آب برسانند تا خود را از ديد شكارچيان مخفي كنند . اما وجود نفت در مسيرشان زندگي آنها را به مخاطره ائداخته است .   ( شايان ذکر است سال 2006 از سوي سازمان ملل  براي جلوگيري  از انقراض  لاكپشتها و حمايت اين گونه در جهان به نام "سال لاکپشتها"  ناميده  است ). 

 

 

 

  

منبع : رويتر- لين نويهد-28 جولاي  2006www.enn.com

-سايت وزارت محيط زيست لبنان www.moe.gov.lb

 

 

 براي دريافت  اطلاعات بيشتر در مورد آلودگي  نفتي   به سايتهاي زير مراجعه كنيد

-http://www.epa.gov/:  United States Environment Protection Agency: Understanding oil spills

http://response.restoration.noaa.gov/: NOAA's National Ocean Service Office of Response and Restoration  Publications, Responding to Oil Spills.

www.itopf.com/environ.pdf: The environmental impact of marine oil spills – Effects, Recovery and Compensation

http://www.ipieca.org/: International Petroleum Industry Environmental Conservation Association

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی