نسخه قابل چاپ

پيام اجلاس آب 2006: نگراني جهاني از افزايش عرضه آبهاي معدني (بطري شده) در كشورهاي مختلف

"دولتها و نه بخش خصوصي بايد در بهبود دستيابي عمومي به آب آشاميدني سالم تلاش كنند" .

 

ترجمه :كانون ديده بانان زمين – طيبه موسوي

منبع:- www.enn.com اسوشيتدپرس

23مارس 2006-مكزيكوسيتي -مارك  استيونسن

 

مكزيكوسيتي- "دولتها و نه بخش خصوصي بايد در بهبود دستيابي عمومي به آب آشاميدني سالم تلاش كنند". نمايندگان 148 كشور دنيا در روز پاياني اجلاس بر بهبود كيفيت آب درسراسر دنيا تاكيد كردند.

 

در اين سمينار 7 روزه بيشترين نگراني از افزايش عرضه آبهاي معدني

 ( بطري شده) در كشورهاي مختلف بود كه بوسيله بخش خصوصي به فروش مي رسد.

 اين صنعت در سراسر جهان ارزشي معادل 100 ميليارد دلار  در سال در آمد دارد . بنابر اظهارات گروههاي  مخالف و ساير منتقدان " دولت ها بايد امكاناتي را ايجاد كنند كه استفاده از آب  تصفيه شده بهبود يابد  و مردم بتوانند  از آب لوله كشي در منازل استفاده كنند".

در بيانيه اين اجلاس كه روز چهارشنبه به تصويب رسيد صراحتا به بخش خصوصي اشاره نشده است  اما به دولتها تذكر داده  شد "كه حكومت نقش اساسي را در ارتقاء كيفيت آب سالم آشاميدني به عهده دارد."

والتر اردلن  يك مقام رسمي  يونسكو   در هتل مكزيكو سيتي جايي كه نمايندگان دولتها براي اجلاس آب با يكديگر ملاقات كردند گفت " بسياري از مناطق نيازمند بالا بردن ظرفيت نگهداري آب به منظور تطابق با تغييرات آب و هوا هستند ". اين در حالي بود كه هر يك از سران  كه در  اين ملاقات  صحبت مي كرد- از چهره هاي تجاري تا مقامات دولتي- ادعا  مي كردند كه" تاكنون بيش از آنچه كه قانون در دهه 1990 تعيين كرده ما هيچ امكانات قانوني اضافي و هيچگونه حمايتي را به مجريان بخش خصوصي در گرفتن حاكميتهاي محلي آب (براي توزيع آب )ارائه نداده ايم".

اعتراضات خياباني در بوليوي و گواتمالا بنگاههاي خصوصي را وادار كرده اند  كه از برخي قراردادها عقب نشيني كنند  و در مورد امضا قراردادهاي جديد  نيز محتاطانه تر عمل كنند. در چهارشنبه (روز پاياني اجلاس) حدود 2000 معترض در پايتخت نيكاراگوئه-ماناگوئه - راهپيمايي كردند و از دولت خواستند خدمات بهداشتي آب را بهبود بخشد نه آنرا به بخش خصوصي واگذار كنند.

متاسفانه  شركتهاي خصوصي به شكل وسيعي توزيع و  فرو ش آبهاي معدني( بطري شده ) در كشورهاي در حال توسعه را در سالهاي اخير افزايش دادند وآنچه كه ديده مي شود به نوعي " دزدي آب " بخش خصوصي  از خدمات آب در كشورهايي  است كه از آب لوله كشي غير سالم برخوردارند.
نمايندگان دولتهاي بوليوي –كوبا- ونزوئلا-پس از خواندن اين بيانيه اظهارات
جداگانه اي را مطرح كردند  و بيان داشتند كه "ما دسترسي عمومي به آب سالم را  همچون حقوق بشر ضمانت خواهيم كرد و آب را از درگير شدن در تعاملات بازار آزاد حفظ مي كنيم.ومعتقديم توجه اساسي بايد نسبت به اثرات منفي  صورت گيرد كه سازو كارهاي بين المللي  مانندبازار آزاد و توافقتنامه هاي سرمايه گذاري مي تواند بر منابع آب داشته باشد؛." اما اين گروه مجددا  تصريح كردند كه هر كشوري در تنظيم  و توزيع عادلانه آب براي همه مصرف كنندگانش اختيار مطلق را داراست.".اين اظهارات كشورهاي عمدتا چپ بود.

تغيير پروژه هاي عظيم سدسازي به سدهاي كوچك
در بخشي ديگر از اين بيانيه آمده است:" كه سدها و پروژه هاي آبي  -كه در دهه هاي اخير  با مخالفت طرفداران محيط زيست روبرو شده است- بايد به شكلي تغيير يابند كه از پروژه هاي دوستدار محيط زيست بشمار آيند.در برخي از مناطق اين نوآوريها در توسعه پروژه هاي آبي  صورت گرفته كه بزودي گزارش كامل آن در مناسبتي نزديك منتشر خواهد شد."

دليل مخالفت طرفداران محيط زيست با پروژه هاي عظيم سد سازي - كه به منظور توليد نيروي برق ساخته شده اند- اين است كه: سدها منابع آب طبيعي را متلاشي مي كنند و زمينها را از بين مي برند.آنها مي گويند منافع مشترك  گروههاي فشار و ذي نفوذ متجاوز با  بانك جهاني وهمكاري اين دو نهاد موجب افزايش روند سد سازيهاي عظيم در كشورهاي در حال توسعه شده است.
همچنين در پايان اين اجلاس  منابع رسمي سازمان ملل  گزارشي را ارائه دادند كه در آن نسبت به اثرات تغييرات آب و هوا  و نياز به سدهاي بيشتر هشدار دادند. درگزارش توسعه آب جهاني سازمان ملل  به كشورهاي جهان توصيه شده است :

" بجاي احداث سدهاي بزرگ سدهاي كوچك زده شود و يا اينكه حداقل از  پروژه هاي بزرگي بهره برداري شود كه  با اهداف حفظ محيط زيست سازگارتر بوده و  دوستدار محيط زيست بشمار آيد."

در نيويورك كوفي عنان دبير كل سازمان ملل گفت:حدود 6000 نفر كه اغلب آنها كودك هستند روزانه از بيماريهاي وابسته به آب مي ميرند. او گفت هدف ما اين است كه تا سال 2015 تعداد افرادي كه از عدم دسترسي به آب سالم و فاضلاب مي ميرند به نصف كاهش يابد.

اجلاس آب هر سه سال يكبار برگزا رمي شود .

حاشيه :

عكس-كانون ديده بانان زمين-خطيبي

 در کشور ما ايران نيز علي رغم تبليغ وسيع براي سد سازي و رساندن آب سالم به مردم  متاسفانه شاهد گزارشاتي از انواع آلودگي هاي نفتي و ميكربي در مناطق مختلف كشور  به ويژه در نزديک پالايشگاه ها و تاسيسات نفتي هستيم و اين امر سبب شده كه  مردم بيش از پيش به مصرف آب هاي داخل بطري ها روي آوردند. اين امر سبب فراموشي  دولت از  وظيفه خود در تامين آب بهداشتي سالم در لوله ها گرديده و هزينه بسيار زيادي را  بر  مردم وارد كرده است. ضمن اينکه بهداشتي بودن آب هاي داخل بطري نيز چندان نمي توان اميد داشت بعلاوه ضايعات اين بطري ها  را در هر کوي و برزن مي بينيم. در عکس فوق ازبطريهاي جمع شده در گوشه اي از سد لتيان خود گواه اين مدعاست.

*****

  

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی