زلزله ای بقدرت 6.8 ریشتر بزرگترین پایگاه هسته ای دنیا در ژاپن را تکان داد و باعث آتش سوزی ونشت مواد رادیو اکتیو شد

 

.نیروگاه هاي هسته ای هرگز امن نبوده اند .  ولی ترکیبی از نیرنگ  و  پنهان کاری خطرات آنرا بیشتر  کرده است .

 

  

ترجمه  کانون ديده بانان زمين- فرزانه رحيمي

 

 زلزله ای بقدرت 6.8 ریشتر بزرگترین پایگاه هسته ای دنیارا در روز دوشنبه 16 جولای 2007تکان داد وباعث آتش سوزی گردید. از آن زمان لکه ها ونشت مواد در نیروگاه نمایان شده است.

در ابتدا شرکت TEPCO (شرکت نیروگاه الکتریکی  توکیو) اعلام نمود هیچ گونه نشت مواد رادیو اکتیو وجود ندارد. ولی بعدا"اظهارداشت که آبها به مواد رادیواکتیو آلوده شده اند. سپس اندازه نشت مواد از آنچه که اعلام کرده بودند بزرگتر شده،وآلودگی آبها 50 درصد بیشتر  گردید. صدها بشکه از مواد زائد هسته ای بیرون ریخته شد،ومعلوم شده که کبالت 60 وکرم 51 از آن محموله  وارد هوا گردیده است.

صدها نفراز ساکنین شهر" کاشی وازاکی"  دراثر زلزله  زخمی وحداقل 9 نفر کشته وهزاران نفر به پناهگاه ها رفتند.  اما اگر سیستم خنک کننده یکی از چهار راکتورهای فعال از کار می افتاد، وضع بدتر از این بود.بنابر گفته ساکنین مرکز اطلاعات هسته ای منطقه ، حتی بعد از اینکه نیروگاه بطور اتوماتیک خاموش گردید، سوخت داخل هسته راکتور هنوز بشدت داغ بود ، بطوریکه نیاز به جریان مداوم خنک کننده بود. اگر این خنک کننده وجود نداشت ، سوخت می توانست ذوب شده ، میزان بالایی  مواد رادیواکتیو را  وارد محیط زیست کند. تحت این شرایط می توانست انفجار رخ دهد. علی رغم جدی بودن آتش سوزی، TEPCO اعلام نکرد که آیا ترانسفرماتور به کارش ادامه داد یا ژنراتوراصظراری  بکار برده شده است.

نوسانات زمین حاصل از زلزله بسیار شدید تر از آن بوده که نیروگاه بتواند مقاومت کند وشواهد نشان می دهد در زیر نیروگاه خط گسلی که قبلا"مشخص نشده وجود داشته است .ژاپن  بالاترین کشور زلزله خیز دنیاست، وهمچنین یکی از قابل اعتمادترین نیروگاه های هسته ای را داراست . اینها همخوانی خوبی باهم ندارند .

تاخیر در دادن گزارش نشت لکه های مواد رادیواکتیو دیده بانان صنعتی را زیاد متعجب نکرد، اما به نظر می رسد دولت ژاپن بالاخره شکیبایی خودرا در رابطه با راکت های صنعتی با توجه به شایعه های دهه های گذشته از دست بدهد.

نخست وزیر ژاپن Minister Shinzo به خبرنگاران گفت : آنها خیلی دیر هشدار داده اند، من دستور اکید داده ام که این هشدارها باید جدی وسریع باشد.او می گوید نیروگاه هسته ای فقط با اعتماد مردم می تواند پابرجا باشد. موارد زیر وتکرار آن نشان می دهد که خیانت به اعتماد مردم عواقب بدی را برای صنعت هسته ای ژاپن بدنبال دارد.نیروگاه هسته ای هرگزامن نبوده است ولی ترکیبی ازنیرنگ ، پنهان کاری، وعدم توجه به خطوط گسل ها می تواند خطرات آنرا بیشتر کند.

 

گزينه اي چند از اتفاقات مشابه

  • در سپتامبر 1999 به کارگران کارخانه سوخت در Tokaimura توصیه شده بود زنجیره واکنش شیمایی کنترل نشده  را که سه روز ادامه داشت ، نادیده بگیرند که مورد قبول واقع نشد. سه کارگر در اثر انتشار بالای مواد رادیو اکتیو مرده واطراف کارخانه تخلیه شد. باز هم می توان نمونه های زیادی را در این زمینه آورد.

  • در جولای 2002  گلوله های پلوتونیوم از ژاپن به بریتانیا حمل گردید ولی بعد از مدتی مشخص گردید که شرکت سوخت هسته ای بریتانیا گزارش های مربوط به بررسی سالم بودن محموله را دستکاری کرده است .

  • در سال 2002 سه تن از مقامات بالای TEPCO بالاخره قبول کردند که  شرکت از مقررات ایمن سازی تخطی کرده  و گزارش های مربوط به سه تا از بزرگترین نیروگاهای برق هسته ای (  Kashiwazaki یکی از آنهاست) رادستکاری کرده است. ودستور به  از بین بردن 17 راکتور TEPCO ، بعد از تحقیق صادر  شد. این پنهان کاری تا دهه 1980 ادامه دا شته.

  • در اگوست 2004 لوله آسیب دیده در نیروگاه هسته ای Mihama باعث کشته شدن 5 نفر گردید.

  • در اوریل 2006 نشت  40 لیتر مواد سیال رادیواکتیو شامل پلوتونیوم از نیروگاه پردازش گر جدید التاسیس در Rokkasho-Mura.

  •  درماه مارس 2007 خدمات  Hokuriku ، بازرسان عمومي وبازرسان هسته ای را در مورد حوادث جدی اتفاق افتاده در نیروگاه شیکا در سال 1999 در رابطه با عدم  کنترل میله های سربی در زنجیره  فعل وانفعالات شیمیایی کنترل نشده، با خبر نکرده بودند.

 

بنا بر اظهار نظر جان برانک از فعالین بین المللی مبارزه با مسائل هسته ای گرین پیس ،آتش سوزی دراین نیروگاه ونشت مواد رادیواکتیو بما یادآوری می کند که هنوز تهدیدهای جدی از طرف نیروگاههای هسته ای وجود دارد.  ژاپن وحتی همه جهان در معرض بزرگترین زلزله ها ویا سایر بلایاها طبیعی و به همان اندازه خطر حمله تروریست ها هستند که می توانند حوادث جدی در رابطه با مسائل هسته ای ایجاد کند.

صنعت هسته ای ژاپن وحتی دنیا در رابطه با مسائل هسته ای  وحوادث ناشی از  آن پرده پوشی می کنند.  شبیه همین حادثه برای نیروگاه هسته ای آلمان کرومل در ماه جون امسال اتفاق افتاد و آنها نیر اعلام کردند هیج خطری راکتورهای را تهدید نمی کند. در صورتیکه آتش، اخلال در کار دستگاهها تنظیم کننده  هسته ای آلمان وارد کرده بود ، در نهایت امنیت راکتور هارا تهدید می کرد.

نیروگاه  هاي هسته ای به راه حل های واقعی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در جهت توسعه گسترده  انرژی های پاک تجدید شونده که دنیا به آ ن نیاز فوری دارد اخلال وارد می کند.

با تغییرات آب وهوا  ، بلایای طبیعی افزایش پیدا کرده و به سمت  آسیب رسانی بیشتر به نيرو گاه هاي هسته اي  و نهايت به  مخاطره انداختن سلامت محيط زيست  منجر شده و خواهد شد !

 

 

منابع:

Greenpeace -July 16, 19 2007

 

 

*****

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی