تولید" نوتلا  "  به قیمت از بین رفتن جنگل های بارانی و افزایش گازهای گلخانه ای

نوتلا صبحانه ای برای تیم فوتبال اروپا !!

 

 

ترجمه کانون ديده بانان زمين : فرزانه رحیمی  - May29- 2008

 

 

 

شرکت ایتالیایی فررو Ferrero  تولید کننده نوتلا ( nutella  )، حمایت کننده مالی بازیهای المپیک 2008 اروپاست .

نوتلا که با مخلوطی از فندق تهیه می شود  به عنوان صبحانه ،طرفداران زیادی در تیم های فوتبال بخصوص تیم فوتبال ایتالیا دارد . نوتلا در اروپا ودر سراسر دنیا بسیارمورد توجه قرار گرفته است. ترکیبات این خوراکی کاملا" محرمانه است ، اما  آزمایش هایی که در دو آزمایشگاه توسط گرین پیس  بر روی آنها انجام شده ، نشان می دهد که 31 درصد آن از روغن گیاهی حاصل از نخل های روغنی تهیه شده است.

جایگزین کردن  نخل های روغنی بجای جنگل های بارانی گذشته از نابود کردن زیستگاه حیوانات در حال انقراض مانند اوران اوتان در برونئویی ، اندونزی ، تغییرات آب و هوا را نیز سرعت بخشیده است .

هربار با قطع این درختان که جاذب گازهای گلخانه ای هستند مقدار بسیار زیادی از این گازها در اتمسفر زمین منتشر می شود . درحقیقت تخریب این جنگل ها  انتشار گاز های گلخانه ای را به میزان یک پنجم افزایش می دهد ، یعنی بیشتر از هواپیما، قطار  و اتومبیل ها در دنیا.

اعضاء گرین پیس با تشکیل  تیم فوتبال بصورت نمادین  باپوشش ماسک ولباسهای اوران اوتان، برای تیم ملی  فوتبال ایتالیا صبحانه نوتلا آورده و از اعضای تیم خواسته است از شرکت "فررو " بخواهند که از تخریب جنگل ها دست بردارد.

 

فررو یکی از اعضای شرکت بین المللی ( Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO  در ارتباط با استفاده از نخل های روغنی می باشد.

علی رغم این حقیقت که این شرکت بین المللی از سال 2002 بوجودآمده ولی هنوز مجوز استفاده از نخل های روغنی را در بازار ندارد.

یکی از شرکتهای اصلی استفاده کننده از نخل های روغنی شرکت Unilever است که دربین اعضای RSPO پیشرو می باشد. شرکتهای معروف دیگر شامل نستله Nestle ، پراکتر Procter ،گامبل Gamble و کرافت Kraft هستند.

Unilever  دراثر فشارهای گرین پیس، متوجه شده است که مشکلات جهانی در ارتباط با  نخل های روغنی را  افزایش داده است ونیاز به یک تجدید نظر جدی وجود دارد .

 این شرکت حرکت شجاعانه ای کـــــــرده وبــــــــــــه مخالفت های گرین پیس  برای جنگل تراشی وازبین بردن پبت لندها جواب مثبت داده است .

 اگر این واکنش  Unilever به عنوان بزرگترین استفاده کننده از نخل های روغنی گسترش پیدا کند ، نیاز است که شرکتهای دیگری نیز مانند فرور، از توقف جنگل تراشی حمایت کنند.

 

Greenpeace 28 May 2008

 

*****

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی