365 دليل براي مخالفت با انرژي هسته اي

مردم جهان  هزینه تفکر عده ای را می پردازند  که فکر می کنند  انرژي هسته ای قابل کنترل است
 

 

 

 ترجمه از کانون  دیده بانان زمین : طیبه موسوی - مینا محبوبی - سیما مستوفی جاوید
منبع Greenpeace

 

 
درابتدا تخريب مد نظر بود.انگيزه اصلي در توسعه تكنولوژي هسته اي   ساخت بمب با  پتانسيل تخريب  بود كه بر كسي پوشيده نيست .
 نه تنها مرگ و تخریب بلکه استفاده تجاری  از انرژی هسته ای  نیز از زمان هیروشیما و ناگازاکی همراهان بمب هسته ای بودند.
 اين تكنولوژي قابل كنترل نيست. هر جرقه از کابل ها، هر ترکیدگی لوله می تواند ظرف چند دقیقه یک نیروگاه هسته ای را به یک کابوس هسته ای تبدیل کند. تنها زمان وقوع آن متفاوت است.
و  سرانجام اين فاجعه در ساعت ۱:۲۳ صبح روز ۲۶ آوریل سال ۱۹۸۶ به وقوع پیوست.
برخلاف بمباران  هوایی هیروشیما ، انفجار در بلوک ۴ نیروگاه هسته ای چرنوبیل غیرعمدی به وقوع پیوست. این هزینه ای بود که باید  پرداخته می شد.
استفاده از انرژی هسته ای به معنی تن دادن دائمی به خطر مرگ  است که همواره  سعي شده مسکوت نگه داشته شود . اما همانطور که کوفی عنان رییس سابق سازمان ملل ، به آن اشاره کرد، هفت میلیون انسان قادر به فراموشی حادثه  چرنوبیل نیستند. هفت میلیون زن و مرد و بچه روزانه از این فاجعه رنج میبرند . به ندرت آنان را با نام هایشان شناسایی می کنند. حتی پرونده پزشکی شان نیز با شماره های بدون نام تشکیل می گردد. پرونده شماره ۰۰۰۳۵۸ شماره ای است که به "آنيا بسنكو"  داده شده است .
زندگي بیش از 860 هزار نفر انسان  در اثر انفجارات هسته ای  به خطر افتاده است.  صد ها هزار نفر،مانند پناهندگان جنگی، از خانه  و آشیانه شان آواره شده اند. بسیاری از آنان  در راهرو های بیمارستان سرطانی ها در انتظار مداوا هستند.  بسیاری از این کودکان سرطانی هیچ شانسی برای درمان ندارند و بسیاری  از آنان که عزیزی را از دست داده اند - بچه ، خواهر ، پدر و مادر و زنان یا بهترین دوستانشان را - همه و همه در حال رنج كشيدن هستند.
همه کشور هایی که دارای بمب های هسته ای هستند و همچنان در حال تولید و نگهداری شان هستند، موجب آلودگی های هسته ای می شوند و نه تنها حوادث  نیروگاه های هسته ای بلکه سرقت مواد رادیو اکتیویته نیزتاثیرات مرگباری بر سلامت انسان ها دارد.
این تقویم نشان میدهد که چگونه  مردم جهان  هزینه تفکر عده ای را می پردازند  که فکر می کنند نیروی هسته ای قابل کنترل است.
 هزاران دلیل برای مخالفت علیه نیروی هسته ای وجود دارد ولی در اینجا تنها ۳۶۵ مورد  آن آورده شده است.
 در استفاده از انرژی هسته ای یک سوال فلسفی مطرح می شود ؟ آیا عده ای اندک حق دارند که عده ی بی شماری  را در یک چنین خطر بزرگی قرار دهند ؟ این پرسش  را با مشاهده  عکس های رابرت ناتس  می توانید پاسخ  دهید. این عکسها  نشان دهنده  زندگی آنانی است که در اثر حوادث انرژی  هسته ای نابود شده اند.
 

 

 

 
 
 
چرنوبیل
چرنوبیل یک دهکده کوچک در شمال اکراین درست در مرز بلاروس و ۱۳۰ کیلومتری شمال پایتخت امروزی اکراین ، کیو، قرار دارد. راکتور های هسته ای و شهری که خصوصا برای کارگران و خانواده هایشان ساخته شده بود، در هشت کیلومتری چرنوبیل و کنار رودخانه کوچک پریپییات Pripiat  قرار داشت. راکتور ها طوری طراحی شده بود که براحتی پولوتو نیوم مورد استفاده در بمب های هسته ای را تولید کند. 
۱۰ نيروگاه هسته ای بنا بود که در کنار رودخانه پریپییات Pripiat ساخته شود. چهار تای آنها در حال کار بود، دوتا در حال ساخت که در ساعت یک صبح در۲۶ آوریل ۱۹۸۶، راکتور شماره چهار چرنوبیل منفجر شد. ابر رادیواکتیویته بر فراز لهستان و کشور های اسکاندیناوی عبور کرد.
در ۲۸ آپریل زنگ خطر خودکار نيروگاه  هسته ای فرسمارک  Forsmark    در سوئد به کار افتاد. میزان رادیو اکتیو به قدری زیاد بود که در ابتدا تصور شد که در کارخانه اتفاقی افتاده است. تنها در این زمان بود که دنیا دریافت که فاجعه  چرنوبیل، یکی از بزرگترین واقعه هسته ای در تاریخ صنعت ، به وقوع پیوسته است.
آلودگی هسته ای در بلاروس ، اکراین و روسیه تا به امروز به طور گسترده ادامه دارد. تمامی مناطق از تولید مواد غذایی منع شدند وساکنین این مناطق مبتلا به  بیماریهای مختلف شدند.
تا سال ۲۰۰۲ ، طبق آمار رسمی  (official Ukrainian statistics  اکراین ، ۱۵هزار جوانی که مجبور به پاکسازی منطقه رادیو اکتیویته شدند ، مرده اند. عکس هایی که در ادامه آورده شده است از منطقه ی چرنوبیل درژوئن و جولای ۲۰۰۵ گرفته شده است.

 

 

 

 

 

APRIL

۲۴ آوریل ۱۹۸۶ مسکو - اتحاد جماهیر شوروی : مسابقات جهانی هاکی   بر روی یخ: اتحاد جماهیر شوروی۷- کانادا ۴
۲۵ آوریل ۱۹۸۶مسکو - اتحاد جماهیر شوروی : مسابقات جهانی هاکی بر روی یخ: چکسلواکی 3- آلمان ۱
 ۲۵ آپریل ۱۹۸۶ Chernobyl چرنوبیل، اتحاد جماهیر شوروی: توربین آزمایشی در نیروگاه هسته ای Chernobyl  آماده ی بهره برداری شد.
26 آپريل ۱۹۸۶ اتحاد جماهیر شوروی، نیروگاه چرنوبیل  در اکراین :  انفجار راکتور ۴ - بزرگترین فاجعه هسته ای تا آن زمان.   بخش هاي بزرگي از اروپا آلوده شد
27 آپريل . رودخانه ی تکا  Techa در روسیه برای تخلیه مایع رادیو اکتیویته  از سرریز مجتمع هسته ای مایاکMayak  استفاده شد که مناطق اطراف را آلوده کرد.
28 آپريل2005روسیه، شركت شيميايي سيبري درSeversk سورسک یا  (formerlyTomsk-7) سیستم حفاظت اضطراری راکتور ADE-4 فعال شده است،  فعالیت راکتور مجبور به توقف می شود.
29 آپريل ۱۹۶۴ ایالات متحده آمریکا ، سایت آزمایش نوادا Nevada :   "پایپ فیش Pipefish  "  آزمایش زیرزمینی هسته ای باعث انتشار مواد رادیو اکتیو به محيط زيست مي شود.
30 آپريل ۱۹۹۱ ایالات متحده آمریکا ، نيروگاه  هسته ای Maine Yankee انفجار حاصل از ترکیدگی خط هیدروژن  باعث آتش سوزی در توربین بخار شده و راكتور خاموش مي شود.

 

 
 

Kiev       

Galina Miroshnichenko سی و چهار ساله سرطان تيروئيد دارد
 زناني كه در   منطقه اوكراين وبلاروس زندگي مي كردند بعد از فاجعه چرنويل ، به اين بيماري دچارشدند

 

 

 

 MAY
1 مي 1970 ایالات متحده آمریکا ، سایت آزمایشي Nevada نوادا: “Hod-A and B”  آزمایشات هسته ای زیرزمینی مواد رادیو  اکتیویته را به محیط منتشر می کند
۲مي ۱۹۹۱ ژاپن ، کارخانه هسته ای Tomariدر حوزه Hokkaido  هوکایدو :  در هنگام بازدید روزانه ، بیش از ۶۰۰ شکاف در ۳۰۹ تیغه موجود در توربین فشار پایین پیدا شده است.
۳مي ۱۹۹۰ آلمان ، نيروگاه هسته ای Philippsburg 2 : نا کارآمدی وسایل  حفاظتی در مجاری  توربین فشار.
۴مي ۱۹۸۲ Falkland warجنگ فالکلند :   برخورد  موشک به یک ناوشکن بریتانیایی  "H  MS Sheffield   اچ ام اس شفیلد " ؛ احتمال آن میرود که کشتی هنگام غرق شدن  دارای تسلیحات هسته ای بوده است.
۵ مي ۱۹۹۴ روسیه ، نيروگاه هسته ای Beloyarsk: سدیم نشتی از مخزن  ثانویه آتش میگیرد . همزمان کارخانه جهت تعمیرات بسته می شود.
۶ مي ۱۹۹۷ ژاپن ، نيروگاه هسته ای Daiichi فوکوشیما در حوزه   فوکوشیما : تعطیلی خودکار واحد ۴ به دلیل سطح پایین آب در راکتور.
7 می ۱۹۹۸ یک منبع غیر قابل ردیابی رادیواکتیویته  در یک کارخانه فولاد واقع در لس باربوس  اسپانیا  Los Barrios, Spain   ذوب می شود .  در نتیجه افزایش میزان سزیم ۱۳۷  (caesium-137  )  در قسمت هایی  از فرانسه و ایتالیا یافت می شود.

 

    Vesnovo  

 از زمان فاجعه چرنويل بچه هاي بسيار ي بيمار شدند ،    بويژه در جنوب منطقه اوكراين با عدم توانايي و ناهنجاري هاي فيزيكي  

 

  

۸  مي ۲۰۰۴ آلمان ، کارخانه هسته ایPhilippsburg 1     : ناکارایی در ژنراتور های اضطراری دیزلی.
۹ مي ۱۹۶۶ چین ، سایت آزمایش Lop Norدر استان سینکیانگ :   آزمایش هسته ای روی زمین.
۱۰ مي ۱۹۹۶ آلمان ، - Tengen-Wiechs   :  پلیس در حین جستجو ،   در یک ساختمان  پلوتونیوم کشف مي كند.
۱۱ مي ۱۹۹۸ هند: آزمایشات هسته ای زیرزمینی “Shakti-1-3”  

۱۲ مي ۲۰۰۰ ایالات متحده آمریکا ، نیو مکزیکو :  آتش سوزی در نزدیکی محل تولید تسلیحات هسته ای و تسهیلات  ذخیره پسماند در آزمایشگاه ملی لس آلاموس.
۱۳مي ۱۹۹۸ هند : آزمایشات هسته ای زیرزمینی “Shakti-4 and 5”
۱۴مي ۱۹۹۵ کانادا ، نيروگاه هسته ای بروس : آزاد شدن بیش از ۸۰ تن آب سنگین بر اثر تصادف . تریتونیوم در  طی سه روز به هوا متصاعد می شود.

  

 

   Rogin

 Dimitri Novikov و   22 ساله ده سال است كه سرطان    خون دارد. بعد از فاجعه چرنويل مردم شهر Rogin را از زماني كه متوجه  آلودگي بالاي شهر  به مواد راديواكتيو شدند ، تخليه كردند.

 

۱۵مي ۱۹۵۷ اقیانوس پاسفیک ، جزایر کریسمس : آزمایش هسته ای روی زمین   “Grapple 1”بریتانیا
۱۶مي ۲۰۰۴ فرانسه ، نيروگاه هسته اي شماره 2  Cattenom : آتش سوزی در محل  عبور کابل در محوطه سالن توربین . مامورین آتش نشانی  برای دسترسی به کابل در حال آتش ، ناگزیر به تخریب دیوار می شوند .
۱۷مي ۱۹۸۵ اقیانوس آرام ، جزیره مرجانی Rongelap-Atoll    :تخلیه کلیه ساکنین  جزیره توسط صلح سبز . باران رادیواکتیو حاصل از آزمایش  تسلیحات هسته ای ؛ خصوصا از  “Bravo”در سال ۱۹۵۴ که این منطقه را به شدت آلوده کرده است.
۱۸مي ۲۰۰۰ آلمان ، نيروگاه هسته ای  Lingenء     (Emsland ): از کار افتادن  تجهیزات اطفاء حریق به دلیل اختلال در برق.
۱۹مي ۲۰۰۰ دریای مدیترانه : نشت در آب خنک کننده زیردریایی هسته ای  بریتانیاHMS Tireless”. این نقص در شش زیر دریایی  دیگر نیز پیدا شده است.
۲۰مي ۱۹۷۸ آلمان ، نيروگاه هسته ای Isar : آلودگی در بیرون از محوطه ی  حفاظت شده یافت شده است.
۲۱مي ۱۹۴۶ ایالات متحده آمریکا ، آزمایشگاه ملی Los Alamosدر  نیو مکزیکو : خطا در حین آزمایش تولید اضطراری  پلاتینیوم منجر به کشته شدن یک نفر می شود و  هفت نفر در معرض اشعه رادیواکتیو قرار گرفته اند.

  

۲۲مي ۱۹۶۸ اتحاد جماهیر شوروی،  زیردریایی هسته ای SSN-589 “Scorpion” :  به همراه ۲ اسلحه هسته ای در ۴۰۰ میلی جنوب غربی ازرس  Azores گمشده است.

۲۳مي ۱۹۹۴ اتحاد جماهیر شوروی، مجتمع هسته ای مایاک نزدیکی  Chelyabinsk   : انتشار آيرسل های (ذرات ريز) رادیواکتیویته  از سیستم تهویه .

۲۴مي ۱۹۶۸ دریای بارنتس Barents Sea: : بخشی از راکتور اصلی زیر دریایی هسته ای  K-27 “Kit” اتحاد جماهیر شوروی ذوب شده است ،  تقریبا ۲۰ درصد از مواد سوخت آن از بین رفته است.

۲۵ می  ۱۹۹۴درحين بازرسي روزانه در نيروگاه هسته اي   درجنوب اوكراين خرابی شیر اصلی در اثر نشت   مشخص مي شود.

۲۶مي ۱۹۹۹ کانادا - مجتمع هسته ای رودخانه چالکChalk River : چهار کارگر به پولوتینوم آلوده شده اند.
۲۷ می ۱۹۹۳ بعد از باز شدن اشتباهي شیر اطمینان  ، فشار اولیه برق در نیروگاه هسته ای Kolaدر روسیه کاهش می یابد
 ۲۸مي ۱۹۹۸ جنوب  غربی پاکستان : آزمایشات هسته ای زیرزمینی

 ۲۹مي ۱۹۹۹ بلغارستان ، گمرک مرزی روسیه : مامور گمرک ، مردی را در حین قاچاق  اورانیوم به شدت غنی شده دستگیر می کند.

۳۰مي ۱۹۹۸ جنوب  غربی پاکستان: آزمایشات هسته ای زیرزمینی

۳۱مي ۱۹۶۳ ایالات متحده آمریکا ، نیروی هوایی نلیس درحوزه  نوادا :  Clean Slate II”  بهره برداری با نوسانات بالا. انتشار  پلوتونیوم را به همراه داشت.

 

Kiev  

       Larisa Kaplunچهل و شش ساله   در چرنويل در زمان وقوع فاجعه وبعداز

  آن  از سال 1986 تا 1989  كار مي كرده است. هردومفصل ران اوجايگزين شده است

 

 

 1 از 7

  hادامه

                         

صفحه اصلی