آتش سوزي هاي جنگل‌هاي اندونزي سبب كشته شدن هزار  اورانگوتان شد !

آتش سوزي‌ها به دستور شركت‌هاي تهية روغن نارگيل و تهية الوار ايجاد مي‌شود

ترجمه :  کانون ديده بانان زمين

                     

جاكارتا-  مطابق برآورد طرفداران محيط زيست حدود 1000  اورانگوتان در طول فصل خشك سال جاري در اندونزي مرده‌اند . علت مرگ آن ها يك سلسله آتش سوزي‌ها در جنگل بوده است كه دود ضخيمي برفراز ناحية وسيعي در جنوب شرقي آسيا گسترد .

 

بنياد نجات اورانگوتان(Borneo Orangutan Survival Foundation) بورنئو مي‌گويد آتش در بخش اندونزيائي بورنئو ، اورانگوتان‌ها را از غذا محروم كرد و آن‌ها را مجبور ساخت به مناطق مسكوني نزديك شوند .   در مناطق مسكوني نيز مردم به آنها به دليل آسيب هائي كه به مزارع وارد مي‌آورند حمله مي‌كنند

 

ويلي اسميتز زيست شناس بنياد به رويتر گفت اورانگوتان‌ها از گرسنگي ميميرند . آنها بيمار هستند و بسياري از آنها كه مورد معالجه قرار گرفتند در اثر حملات انسان‌ها با قمه زخمي شده بودند . وي اضافه کرد که بسياري از آنها نيز  دچار مشکلات تنفسي  شده اند .

وي گفت در طول سه ماه گذشته   120   اورانگوتان بيمار در سه منطقة حفاظت شده تحت معالجه قرار گرفتند 10 تا 15 تن از آنها نيز  مردند .

وي برآورد كرد كه در مجموع در طول فصل خشك سال جاري 1000 اورانگوتان به هلاكت رسيدند .

اورانگوتان‌ها در جزاير بورنئو و سوماترا زندگي مي‌كنند اما بشر با دست اندازي به سكونتگاه‌هاي آنها و نيز انهدام وسيع جنگل‌ها زندگي آنها را در خطر قرار داده است .

آمار نشان مي‌دهد كه در سال 2002  ،پنجاه و شش هزار اورانگوتان وجود داشت اما از جمعيت اين حيوان در هرسال6000 نفر كاسته شده است .

بامبنگ دارماجي  مدير پارك ملي تاني‌يونگ پوتينگ (Taniung Putting) مي‌گويد بارانهاي شديد در آتش سوزي‌هاي جنگل كوتاوارينگين بارات (Kota Waringin Barat) بورنئو يعني جائي كه 6000  اورانگوتان زندگي مي‌كنند ، وقفه ايجاد كرد .

 

بيشتر آتش سوزي‌هاي فصول خشك توسط كشاورزان يا به دستور شركت‌هاي تهية روغن نارگيل و كشت نارگيل و تهية الوار ايجاد مي‌شود .

 همسايگان اندونزي يعني سنگاپور  و مالزي  همواره در وحشت  تكرار شرايطي به سر مي‌برند كه به دليل آتش سوزي‌هاي  سال هاي 

1997 و1998  در منطقه ايجاد شد

منبع : رويتر   6 نوامبر 2006  

*****

 

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی