سیرالئون و لیبریا بزرگترین پارک صلح  بین مرزی  در جنگل های  بارانی را  بوجود آوردند

پارک صلح  سمبل  تعهدات به صلح  و حفاظت از تنوع زیستی

 

 

ترجمه   کانون دیده بانان زمین - طیبه موسوی -  می 2009     

 

روز جمعه رییس جمهورهای سیرالئون و لیبریا در جنگل گلا  Gola سیرالئون گرد هم آمدند تا پارک صلح بین مرزی  را اعلام کنند . ایجاد این پارک  موجب پیوستن جنگلهای گلا  در هر دو کشور می گردد. این پارک حفاظت شده بین مرزی 2000 کیلومتر مربع (772 مایل مربع) را دربر می گیرد ، که یکی از بزرگترین بقایای جنگلهای بارانی  بکر در منطقه  Upper Guinea در غرب آفریقا است.

مرکز  پارک صلح در لیلاهون Leilahun در بخش کنما Kenema  در استان شرقی سیرالئون  که هم مرز با جنوب لیبریا است خواهد بود. ساکنین بخش کنما و کارمندان دولتی هر دو کشور و اعضایی انجمنها و سازمانهای  بین المللی برای اعلام این پارک جدید همگی در این محل گرد هم آمده بودند.

  ارنست بای کروما Ernest Bai Koroma رییس جمهور سیرالئون  و خانم الن جانسون سیرلیف Ellen Johnson Sirleaf  رییس جمهور لیبریا اظهار داشت ، این پارک بمناسبت گرامیداشت خاتمه  سالهای طولانی جنگ بین سیرالئون و لیبریا ایجاد شده است.

 

 

خانم "الن جانسون" رییس جمهور لیبریا  و آقای "ارنست بای کروما "رییس جمهور سیرالئون

 

این منطقه حفاظت شده اعلام می شود به طوریکه در آن هیچ گروه نظامی وارد نخواهد شد   و هیچ درگیری رخ نخواهد داد.

رهبران این دو کشور اذعان داشتند که ایجاد پارک صلح بین مرزی استراتژی تحرکات بین مرزی را تسهیل می کند و  از فعالیتهای غیرقانونی جلوگیری خواهد کرد  وهمچنین موجب استقرار جوامع محلی ذینفع  و گروههای حامی جامعه مدنی  در این  منطقه خواهد شد تا از شگفتیهای طبیعی هر دو کشور در این ناحیه پاسداری کردهو امنیت را برای این ناحیه به ارمغان آورند.

اولین درگیری بین این دو کشوربمنظور دستیابی به  معادن الماس سیرالئون صورت گرفت که  از 1990 تا سال 2003 بمدت 13 سال ادامه داشت.

آقای  کروما گفت:

"منافع درازمدت جنگلهای حفاظت شده گلاGola قربانی سود کوتاه مدت استخراج  و تخریب حاصل از معادن الماس گردید همانگونه که من در انتخابات 2007 قول دادم   جنگلهای گلا Gola به  پارک ملی  در سیرالئون مبدل شد و هیچگاه مجوز بهره برداری از معدن در این ناحیه داده نخواهد شد."

 خانم جانسون سیرلیف نیز بیان داشت:

"این پروژه باید سمبل  تعهدات مجدد ما به صلح ،پایداری و حفاظت از تنوع زیستی در این منطقه باشد"

وی افزود دولت لیبریا متعهد می شود 30 درصد از جنگلهایش را حفاظت شده اعلام ودر پیوند با جنگلهای گلاGola شبکه ای از مناطق جنگلی ایجاد کند تا پیوستگی آنها از بین نرود

آقای کروما تاکید کرد که اجرای این پروژه نیازمند همکاری بین دو دولت است . او گفت برگزاری نشستهای متعدد در این پارک خود نشانه بارزی از تقاضای جمعی برای موفقیت آمیز بودن این حرکت است.

روسای قبایل  و نمایندگان مجلس  جوامع محلی سیرالئون حمایت خود را جهت  حفاظت از جنگلهای گلا  و پارک ملی  آن اعلام کردند.

دکنر   Hazell Shokellu Thompson,  مدیر منطقه ای  حیات پرندگان  بین المللی آفریقا BirdLife International’s Regional Director for Africa  کسی که بیش از 20 سال در حفاظت از جنگلهای گلا Golaمی کوشد گفت:

" احداث این پارک صلح بین مرزی نشانه تلاش های موفقیت آمیز دولتهای هر دو کشور درکنارگذاشتن و فراموش کردن جنگهای داخلی است. به هردو رییس جمهور تبریک می گویم . در کنفرانس اخیر تغییرات آب و هوا در سازمان ملل آنها نشان دادند که با تمام وجود به تعهدات خود ملزم بوده و با افزایش مشارکت خود در حفاظت از ذخایر ملی ملتهایشان  سعی در کاهش تهدیدها و همچنین جلوگیری از روند افزایش گرمایش کره زمین جهانی دارند."

 

رودخانه مانو Mano   بین سیرالئون و لیبریا  در  پارک صلح

 

هر دو دولت تمایل خود را درشرکت در پروژه  تجارت کربن در کشورهای در حال توسعه REDD  و فرایند کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با جلوگیری از جنگل زدایی  و تخریب جنگلها نشان دادند.

REDD پروژه ای است که در طی آن کشورهای توسعه یافته در قبال تولید کربن خود مبالغی را به کشورهای در حال توسعه برای حفاظت از جنگلهایشان می پردازند. در اجلاس کپنهاک بر روند تسریع این پروژه از سوی سازمان ملل تاکید شد.

پارک صلح پتانسیل  جذب دهها میلیون دلار را   در دهه های آینده خواهد داشت .صندوق پایداری مدیریت مناطق حفاظت شده  در کشورهای توسعه یافته این تعهد را تضمین می کنند.

چند سازمان حفاظتی در گروه بین المللی حیات پرندگان درگیر احداث پارک صلح هستند. از جمله :دو انجمن ملی حفاظت از حیات پرندگان در سیرالئون –انجمن حفاظت از طبیعت لیبریا-انجمن سلطنتی حفاظت از پرندگان از انگلستان و هلند و Vogelbescherming می باشند . این سازمانهابه کمک هم  با  سازمان توسعه جنگلها  لیبریا و سازمان جنگلداری سیرالئون همکاری می کنند.

گروه حیات پرندگان The BirdLife هم اکنون در یک پروژه 2/4 میلیون یورویی برای حفاظت از جنگلهای گلا  Golaسیرالئون  با حمایت  اتحادیه اروپا و دولت فرانسه    فعالیت می کند.همچنین صندوق اتحادیه اروپا برای  چهار سال  جهت ایجاد منطقه حفاظت شده  2/3 میلیون یورو پرداخته اند.

پرنده نادر" منقار قرمز  red-billed dwarf hornbill"در جنگل" گلا Gola" سیرالئون

 

 

پرنده نادر دیگری در جنگل های بارانی سیرالئون

 

تامین مالی این پروژه را صندوق اکوسیستم بحرانی و برنامه توسعه منطقه ای غرب آفریقا در سازمان ملل نظارت می کند.

اعضا صندوق اکوسیستم بحرانی عبارتند از:سازمان توسعه  فرانسه-دولت ژاپن -تسهیلات محیط زیست جهانی-موسسه MacArthur Foundation و بانک جهانی

اکوسیستم جنگلی Upper Guinea از گینه تا توگو Togo را شامل می شود  . این منطقه یکی از غنی ترین اکوسیستم از نظر تنوع زیستی  در جهان می باشد. اما فعالیتهای تخریبی بشر در قرنهای اخیرموجب از بین رفتن بیش از 70 درصد از پوشش جنگلی که تا پیش از این بیش از 420 هزار کیلومتر مربع مساحت داشته ،شده است.   

 

Upper Guinea Forest  (یکی از سه ناحیه بزرگ جنگل های بارانی )

 

بقایای  این جتگلها، اکوسیستمی حساس و شکننده دارند زیرا قبایل ساکن در آن این جنگلها را مرزبندی کرده و حیات حیوانات و پرندگان  و گیاهان منحصربفرد در آن را با تهدید روبرو کرده اند.

مدیر پروژه جنگلهای گلا Golaدر این نشست با تشکر از همکاری روسای جمهور دو کشور در احداث پارک صلح اظهار داشت:" بیش از 250 گونه پرنده جنگلی در این ناحیه وجود دارد که 25 گونه آن در معرض انقراض هستند.در این جنگلها بیش از 50 گونه پستاندار یافت می شود از جمله فیل جنگلی- اسب آبی کوتوله pygmy hippo- و ده گونه از میمونهای اولیه در معرض تهدید هم در میان آنهاست و این جاذبه ها ی طبیعی منطقه است  که سالانه بسیاری از دانشمندان و محققین و گردشگران را   برای بازدید به سیرالئون می کشاند

 

 منبع http://www.ens-newswire.com

 

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی