کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه  ناحیه هفت -مناطق حفاظت شده تالابی غرب تنگه هرمز

 

منطقه 9 و 10  غرب تنگه هرمز

  پناهگاه حیات وحش جزیره خارک و اثر طبیعی ملی جزیره خارکو

            -Khark island Wildlife Refuge & Kharko island National Natural Monument

جزیره خارک در سال 1345 و جزيره خاركو  نیز در سال 1354 به عنوان پناهگاه حیات وحش حفاظت شده اعلام شدند . در سال 1386  جزيره خاركو  از فهرست پناهگاه حیات وحش بیرون آمد و درفهرست اثر طبیعی ملی قرار گرفت .

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک  در 53 کیلومتری بندر بوشهر و 38کیلومتری بندر گناوه و 33کیلومتری منطقه حفاظت شده حله قرار دارد و اثر طبیعی ملی جزیره خارکو  نیز در حدود 5 کیلومتری شمال جزیره خارک  قرار دارد ( فاصله فضایی )

 

 موقعیت مناطق به اصطلاح حفاظت شده پناهگاه حیات وحش جزیره خارک و اثر طبیعی ملی جزیره خارکو   در منطقه

 

 

در اطلس مناطق حفاظت شده ( 1385) در خصوص گونه های گیاهی و جانوری این دو منطقه چنین آمده است :

گونه های مهم گیاهی منطقه عبارتند از : نی-لویی- جگن- انجیر معابد - بهمن- خارشتر- جغجغه- چمن شور و همچنین کهور پاکستانی که گونه درختی وارداتی به منطقه می باشد .گونه های مهم جانوری منطقه نیز عبارتند از : آهو- خرگوش- کلاغ هندی- فلامینگو- کاکایی- حواصیل-و لاک پشت سبز . همچنین این منطقه زیستگاه مناسبی برای جوجه آوری پرستوهای دریایی تیره و پشت دودی محسوب می شود. کلاغ هندی دارای جمعیت قابل توجهی در جزیره است. پرندگان مهاجری نیز از قبیل اکرت بزرگ - باکلان- و فلامینگو بزرگ نیز به صورت فصلی مشاهده می شود .آهو مهمترین پستاندار وارداتی به جزیره است .  تاسیسات و فعالیت های گسترده نفتی در جزیره خارک اثرات منفی بر محیط زیست طبیعی داشته است "

 

 

نگاهی به دیگر شاخصه های گذشته و حال این دو جزیره به اصطلاح حفاظت شده :

 

*- پناهگاه حیات وحش جزیره خارک :

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده 1385

 

 پناهگاه حیات وحش جزیره خارک با مساحت 2082 هکتار ( ماخذ مساحت : سایت اداره محیط زیست بوشهر)  مشابه اکثر جزایر نزدیک کرانه های ایران ( لاوان- هندورابی- کیش- -قشم- و...) ، بیشتر از برجستگیهای طاقدیسی تشکیل شده اند  و منشاء چین خوردگی دارند. بر سطح این برجستگیها هر جا شرایط لازم برای فعالیت فراهم آمده ، به تدریج سطح آن جزایر از رسوب های مرجانی هم پوشیده شده است.  جزیره خارک نیز بیشتر از همین رسوب های مرجانی ساخته شده است .

طبق مطالعات زمین شناسی  ،رخنمونهای سطحی جزیره خارک  به چهار دسته تقسیم شده است  شامل  سازند آواری آغاجاری،   سازند آهکی خارک،   رسوبات پلاتفورمی دریائی   و بالاخره رسوبات امروزی. طبق این مطالعات  در اطراف  جزیره خارگ قطعاتی از سنگهای آذرین  و دگرگونی نیز یافت شده که  متعلق به جزیره خارک نبوده و از نقاطی دیگر به خارگ حمل شده است .

جزیره خارک دارای سواحل صخره ای ، شنی و مرجانی بوده  که به دلیل اسکله سازی پر کردن عمق های کم سطح کرانه ای و .... دگرگون شده است  .  آبسنگ های مرجانی در این جزیره در روزگاران گذشته  بقدری زیاد بوده که حتی به عنوان مصالح ساختمانی از آن ها استفاده می شده است  که آثار آن هنوز در برخی ساختمان های قدیمی مشاهده شده است .

 بلندترین نقطه جزیره خارک کوه دیده‌بان نام دارد که ارتفاع آن از سطح دریا ۸۷ متر است. در این نقطه مدت‌ها پیش فانوس دریایی نیز کار گذاشته بودند. بلندی‌های جزیره خارک عمدتا در غرب آن قرار دارند و عبارتند از: کوه تخت، کوه لشکری، کوه دیده‌بان و کوه گردن‌اشتر.

 آبهای جزیره خارک در گذشته و قبل از ورود نفتی ها به آن  از مراکز صید مروارید بوده و  در آن روز گاران به دلیل امکان  صید مروارید که  دُر یتیمه  نامیده می شد شهرت داشت. ولی وقتی در سال  1337 صادرات نفت که با لوله از گچساران به این جزیره منتقل می شد،  دیگر مرواریدی صید نشد !!!! غواصان خارکی   چند سال پس از سرازیر شدن نفت می گفتند  مهار( مهار نام محلی صدف حاوی مروارید در آبهای این جزیره است ) از اینجا گریخت چون آب خلیج فارس بوی نفت گرفته است .!!!  همچنین بیش از دوازده نوع ماهی در آبهای این جزایر صید می شده  که نام آنها در  تاریخ شفاهی مردمان بومی این دیار مانده است مثل ماهی دخت ناخدا،  ماهی مرکب  یا خَسّاک- ماهی خبور، ماهی صافی،  ماهی سنگه سر ، ماهی دندون فیل ، ماهی شعری ،  میش ماهی،  شیر ماهی،  ماهی هامور ، و...

 جزيره خارک از معدود جزيره هاي خليج فارس است که داراي آب شيرين  است. آب شيرين جزيره خارک در طول تاريخ علاوه بر گودال هاي طبيعي، از طريق حفر ده ها چاه آب و رشته هاي قنات و نيز هدايت مصنوعي آب هاي سطحي فراهم شده از بارندگي ها به سدهاي کوچک و گودال هاي طبيعي جزيره فراهم مي شده است.

 در حال حاضر نزدیک به 90 درصد این جزیره توسط شرکتهای نفتی از جمله شرکت پایانه‌های نفتی، شرکت نفت فلات قاره و شرکت صنایع پتروشیمی و شرکت ملی نفتکش ایران مورد استفاده  قرار گرفته‌است.مطابق قانون اهالی بومی تنها اجازه اسکان و ساخت و ساز در ضلع شرقی باند فرودگاه جزیره را دارند. 

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک-کوه گردنه شتر

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک-درختان انجیر معابد(لور)

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک-ماهی مرکب( خَسّاک)

 

آثار باستانی

-سنگ‌نبشته‌ای متعلقبه دوره هخامنشی با خط میخیدر 3 آذر 1386 خبرگزاري ميراث فرهنگي خبری منتشر کرد با این مضمون که : "کتيبه ای كه احتمال مي‌رود متعلق به دوره هخامنشي است درروند ساخت جاده‌اي در جزيره خارک پيدا شده است . کتيبه روي سنگ مرجاني بومي جزيره با عرض و طول تقريبي يک متر نوشته شده  است"  این کتیبه باستانی در خرداد ۱۳۸۷  به‌طور تعمدی  تخریب شد  که هم‌اکنون بخش کوچکی از آن برجای مانده است .

-آتشکده دوره ساسانی  در جزیره خارک شواهد بسیاری تاکنو ن کشف شده که بر حضور ساسانیان در این جزیره گواهی می دهد. از جمله وجود آتشکده که متاسفانه بخش های وسیعی از آن تخریب شده است .

 

-گور معبد های پالمیران- متعلق به  اواخر سلسله اشکانی و اوایل شاهنشاهی ساسانی در جزیره خارک وجود دارند .  سبک معماری این قبرها بسیار شبیه معماری پارتی است. احتمالا این مقبره ها معبد نیز بوده اند و علاوه بر استفاده آیینی از آنها اجساد را نیز در تابوتهای چوبی درون این اتاقکها قرار میداده اند. می توان پیش بینی کرد،در هر گور معبد حدود ۴۲ جسد جای می‌گرفته که به صورت سه ردیفی روی تخته‌سنگ‌ها قرار می‌گرفتند. برای ساخت این گورمعبدها فقط از سنگ استفاده شده است.در ضلع شمال شرقی یکی از آرامگاه ها نقش برجسته ای قرار دارد که شخصی را در حالت ایستاده نشان میدهد.

 

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک- گور معبد های پالمیران

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک- گور معبد های پالمیران

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک- گور معبد های پالمیران

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک- گور معبد های پالمیران

ماخذ تصویر  : وبلاگ lastsecond - تلخاتون- بهمن 1397

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک- گور معبد های پالمیران

ماخذ تصویر  : وبلاگ lastsecond - تلخاتون- بهمن 1397

 

 

 

- بنادر و اسکله های  پناهگاه حیات وحش جزیره خارک

در دهه 1330 پس از عقد قرارداد با کنسرسیوم نفت و آغاز پروژه های ساخت مخازن ذخیره سازی نفت خام و اسکله های بارگیری، ابتدا اسکله شرقی  ساخته شد .

*- اسکله شرقی -این اسکله قابلیت پهلودهی هم زمان 6 نفتکش تا ظرفیت 275 هزار تن را دارد.

*-اسکله آذرپاد - این اسکله در غرب جزیره و  با فاصله حدود 1455 متر از ساحل با چهار پهلوگیر ساخته شده است. نفتکش های تا ظرفیت 500 هزار تن از این اسکله برای بارگیری و حمل نفت استفاده می کنند. . در حال حاضر این اسکله قابلیت پهلودهی 3 نفتکش با ظرفیتهای 300 هزار تا 500 هزار تن را به طور همزمان دارد.
 

*- اسکله مسافری و صیادی  با نام مروارید . این اسکله به طول ۱۰۰ و عمق چهار متر است.  اسکله مروارید ظرفیت پذیرش شناورهایی با تناژ ۱۰ تا ۱۵ تن را داراست.

 

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک- اسکله صیادی و مسافری

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک- اسکله صیادی و مسافری مروارید

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک- اسکله نفتی بخش شرقی

 

 

 

*-  اثر طبیعی ملی جزیره خارکو :    اثر طبیعی ملی جزیره خارکو  با مساحت  316 هکتار  در 5 کیلومتری شمال جزیره خارک  قرار دارد.  ( فاصله های فضایی )

 سواحل جزیره خاركو صاف و سواحل  امنی بود برای تخم گذاری لاک پشت های بزرگ دریایی و مرغ های دریایی .  این جزیره خالی از سکنه است . آب شیرین دراین جزیره جزآب برکه بارانی یافت وجود ندارد .

بخشی از این جزیره مشتمل ازشن سفیدرنگ که بروی آن بوته های علف وجود دارند.

پوشش گیاهی این جزیره طبق سایت محیط زیست بوشه عبارتند از : گلایل سفید- سریش- تمشک- خیارک- ناز بیابانی- آهوماش شورپسند- انجیر معابد- سیلن عربی- مریم گلی مصری- و....

 

اثر طبیعی ملی جزیره خارکو

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده 1385

 

 

 

 حفاظتی که انجام نشد

 

 آلودگی های   نفتی   و پترو شیمیایی و  آتش سوزی های مکرر و گسترده 

 

در حال حاضر ميدانهاي نفتي بسیاری  تحت پوشش شركت نفت فلات قاره ايران در محدوده جزیره خارک فعال می باشد که نفت خود را برای فرآورش و ذخیره و...  به جزیره خارک منتقل می کنند  نظیر: میدان نفتی ابوذر  در 75 کیلومتری  جزیره خارک با 89 حلقه چاه . نفت این میدان بوسیله خط لوله 24 اینچ از زیر دریا به جزیره خارک  ارسال می شود و یا  میدان نفتی درود که  با وسعتی بیش از جزیره خارک در زیر این جزیره و آبهای اطراف آن قرار دارد و شامل  دو بخش خشکی و دریا می باشد. این میدان دارای 53 حلقه چاه بوده با تولیدی به میزان 170 هزار بشکه در روز و یا میدان نفتی فروزان ، میدان نفتی بهرگانسر، میدان نفتی اسفندیار ، که در فاصله هایی حدود یکصد کیلومتر از پناهگاه حیات وحش جزیره خارک و اثر طبیعی جزیره خارکو در حال فعالیت می باشند.

  با چشم انداز فعالیت های نفتی  فوق در جزیره خارک و خارکو از جمله تخلیه کلیه  پساب های صنایع نفتی و پتروشیمی به آبهای اطراف این جزایر ، آتش سوزی های مکرر، گسترده و سمی، تخریب تنها کوه منطقه ، سنگ ریزی در آبهای نزدیک به ساحل برای  ساخت اسکله  و سکو های متعدد و....     ، و.....حفاظتی بودن این جزایر دروغ بزرگی بیش نبوده است !!!!!!  

در ادامه  اشاره  به چند خبر رسانه ای شده تنها در چند ساله اخیر، خود تصویری گویا  از این حقیقت است!   

  دیماه 1384-خبر گزاري ميراث فرهنگي - مقيمي کارشناس مسئول دفتر محيط زيست دريايي در بوشهر : به دليل نشت نفت خط لوله فروزان در جزيره خارک و آلودگي نفتي و زيست محيطي ناشي از آن ، شرکت نفت ملزم به پرداخت 134 ميلون تومان جريمه زيست محيطي شد . 

 

20 فروردین 1387 ایرنا- رييس اداره بندروكشتيراني جزيره خارك استان بوشهر: " نشت نفت از سكوهاي نوروز در خليج فارس - ....مهارنشدن نشت نفت به دريا باعث شده تا سه كيلومتر مربع از آبهاي خليج فارس حد فاصل سكوهاي نوروز دچار آلودگي نفتي شود.سكوهاي نفتي نوروز نيز در شمال جزيره خارك در خليج فارس واقع است..."

  3 اسفند  1387خبرگزاری مهر - سعید ایزدیان عضو هیأت عامل و معاون امور دریایی:  "  بر اساس گزارش شرکت فلات قاره مبنی بر علت بروز عامل طبیعی شکاف بستر در دریا در مجاورت چاه های ابوذر ،نشت نفت در 40 مایلی جزیره خارک به وقوع پیوست و سواحل شمال غربی خارک را دچار آلودگی نفتی کرده است. ...."

 

3 مرداد 1389خبرگزاری مهر: " آتش سوزی مجتمع پتروشیمی خارک-این آتش سوزی از ساعت 19 از تاسیسات پتروشمی جزیره خارک آغاز شده و پس از آن موجب انفجار و سوختگی برخی بخشها شده است.در همین خصوص حسین حیدری بخشدار خارک اعلام کرد: در جریان این آتش سوزی سه نفر جان خود را از دست داده و یک نفر نیز مفقود شده است...... "

 

 

25 دی 1389 ایسنا- پتروشيمي خارک طعمه حريق شد  - مدیرکل مدیریت بحران استان بوشهر با اعلام وقوع آتش‌سوزی در شرکت پتروشیمی خارک، اظهار کرد: هنوز این آتش‌سوزی خاموش نشده است.....

  اول آذر 1392فارس- آتش‌سوزی مخزن پایانه نفتی خارک- سید پیروز موسوی مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی: علت وقوع این حادثه آتش‌سوزی برخورد صاعقه با پلکان آهنین مخزن 500 هزار بشکه‌ای نفت خام در این منطقه بود....

  اول بهمن 1392 سایت پایگاه خبری تحلیلی جزیره خارک-  علی قاسمی بخشدار ویژه خارک:   "خارک ، دارای آلایندگی‌های بسیاری است که به واسطه حضور شرکت‌های نفتی ایجاد شده و با دعوتی که از یکی از پروفسورهای ترکی به این جزیره صورت گرفت، مشخص شد این جزیره به عنوان یکی از آلوده‌ترین مناطق که شامل پساب‌های صنعتی ایست که به زیست بوم ماهیان آسیب جدی وارد کرده، مطرح است. "

 

9 آبان  1394 خبرگزاری مهر- مدیرکل مدیریت بحران استان بوشهر : چهار مخزن نفتی در جزیره خارگ بر اثر صاعقه دچار آتش‌سوزی شد ....

 

31 شهریور 1398 ایرنا -....سیاوش ارجمند زاده مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهرروز یکشنبه در تشریح این عملیات اظهارداشت: پیرو دریافت تصاویر ماهواره ای و گزارش شناورهای متردد محلی، مبنی بر آلودگی نفتی در محدوده جنوب خارگ بلافاصله مرکز هماهنگی مقابله با آلودگی این اداره کل جهت بررسی موضوع وارد عمل شد...

 

5 آذر 1398 ایسنا-......از ۶ روز قبل لکه‌ای نفتی به وسعت ۱۵ مایل و عرض ۱۰۰ متر در سکوی نفتی ابوذر در ۸ مایلی غرب جزیره خارگ اتفاق افتاده است. پس از اطلاع سازمان بنادر و دریانوردی، تیم مقابله با آلودگی به همراه تجهیزات و شناورهای خلیج فارس و قیام ۷ به منطقه اعزام شدند و از طریق پاشش دیسپرسنت شروع به مهار آلودگی کردند. شدت آلودگی به گونه‌ای است که مهار آن توسط این سازمان اماکن پذیر نبوده و احتمال توسعه دامنه آلودگی وجود دارد. این عملیات تا پاکسازی کامل منطقه در حال پیگیری است.

9 آذر 1398 -ایرنا - احسان گلستانی رئیس اداره حفاظت و ایمنی اداره کل بنادرو دریانوردی استان بوشهر گفت:.......از ۲۹ آبان ماه گذشته آلودگی از خط لوله انتقال نفت ( از میدان نفتی ابوذر واقع در هشت مایلی غرب جزیره خارگ) گزارش و به دنبال اقدامات صورت گرفته ۶ آذر ماه این نشتی  مهار شد.......در ۲۴ شهریورماه امسال نیز به علت نشت نفت از  یکی از لوله‌های نفتی در ۲.۵ مایلی جزیره خارگ آلودگی نفتی سواحل این جزیره و حتی بخش هایی از سواحل گناوه و بندرریگ را فرا گرفت که با تلاش ادارات کل بنادر و دریانوردی و حفاظت محیط زیست استان بوشهر، شرکت نفت فلات قاره همراه با فعالان محیط زیست و بویژه سمن‌های استان بوشهر عملیات پاک‌سازی این آلودگی‌ها انجام شد.....

 

۳۰ آبان1399ایرنا-رئیس بیمارستان سوانح سوختگی چرومی گناوه گفت: یکی از ۲ مصدوم حادثه آتش‌سوزی پتروشیمی جزیره خارگ که در این بیمارستان بستری بود، دقایقی پیش به علت سوختگی زیاد جان باخت.

پتروشیمی جزیره خارگ شامگاه پنجشنبه در هنگام تعمیرات سالانه (اورهال) دچار آتش سوزی شد که بر اثر این حادثه یک تن کشته و پنج نفر مصدوم به بیمارستان سوانح سوختگی بندرگناوه اعزام شدند.این حادثه در هنگام عملیات جوشکاری رخ داد که براثر آن لوله محتوی مواد شیمیایی منفجر و باعث آتش سوزی شد.....

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک- آلوده سازی های نفتی

ماخذ تصویر : خارگ نیوز- مهر 1398- عکس از رضا حاتمی

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک- آلوده سازی های نفتی

ماخذ تصویر : خارگ نیوز- مهر 1398- عکس از رضا حاتمی

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک- آلوده سازی های نفتی

ماخذ تصویر : خارگ نیوز- مهر 1398- عکس از رضا حاتمی

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک- آلوده سازی های نفتی

ماخذ تصویر : خارگ نیوز- مهر 1398- عکس از رضا حاتمی

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک- آلوده سازی های نفتی

 

 

   زیست بوم های دریایی  پناهگاه حیات وحش جزیره خارک و  جزیره خارکو ، جولانگاه نفتکش ها  و قربانگاه  لاک پشت های بزرگ ، نهنگ ها و دیگر زیستمندان این آبها

 

  7مهر  1389 جام جم آنلاین  : "  به فاصله دو روز از کشف لاشه لاک‌پشت‌ها، چهارشنبه هفته گذشته لاشه مرده یک نهنگ 7 تنی در آب‌های جزیره خارکو در استان بوشهر شناور شد و صیادان محلی نخستین کسانی بودند که با لاشه این نهنگ بزرگ که 9 متر طول داشت مواجه شدند. به گفته شاهدان عینی در بوشهر، لاشه این نهنگ، آلوده به نفت بوده و به نظر می‌رسد در اثر برخورد با نفتکش‌های موجود در منطقه دچار جراحت شده و از بین رفته باشد......اما باز هم این پایان ماجرا نبود، چرا که در نخستین ساعات روز شنبه سوم مهر ماه، این بار محیط‌بانان پارک ملی دیر نخیلو در استان بوشهر، کشف جسد نهنگ بزرگ دیگری را در آب‌های این منطقه گزارش کردند تا تراژدی تلفات مشکوک خزندگان و پستانداران دریایی در آب‌های این استان همچنان ادامه یابد. به گفته کارشناسان محیط زیست لاشه این نهنگ نیز در حدود 6 متر طول داشته و علت مرگ نیز هنوز مشخص نیست......"

 

۳۰ فروردین ۱۳۹۵ پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران:   روز گذشته لاشه یک لاک پشت سبز دریایی توسط نیروهای اداره حفاظت محیط زیست خارگ در ساحل این جزیره مشاهده گردید.از شرایط جسمی این لاک پشت ماده مشخص بود که جانور پس از آنکه برای تخم ریزی به سواحل نزدیک شده، بر اثر برخورد با پروانه قایق موتوری از بین رفته است....

 

و.....

 

 مرگ مرجان ها  در  مناطق به اصطلاح حفاظت شده پناهگاه حیات وحش جزیره  خارک و اثر طبیعی ملی جزیره  خارکو

 

 در سایت سازمان حفاظت محیط زیست ( زیر پورتال دفتر زیست بوم های دریایی/ گونه های در معرض تهدید/   )  نوشته شده است  :    " بررسی های انجام گرفته تا سال 1386 بر روی  جزیره خارکو حاکی از این موضوع می باشد که این جزیره دارای 21 گونه مرجانی با درصد پوشش 63درصد مرجان زنده در عمق 3 -6  متر و درصد پوشش 47 درصد مرجان زنده در اعماق 6-12 متر می باشد.که در واقع این جزیره کوچک با پوشش کامل مرجانی در اطراف خود جزو بهترین و جالب ترین مناطق مرجانی ایران محسوب می شود . همچنین  بررسی های انجام گرفته تا سال 1386 بر روی  جزیره خارک  حاکی از این موضوع می باشد که این جزیره همانند جزیره خارکو دارای 21 گونه مرجانی با درصد پوشش46  درصد مرجان زنده در عمق 3-6 متر و درصد پوشش 67 درصد مرجان زنده در اعماق 6-12 متر می باشد.  " 

   ولی  اخبار رسانه ای شده  می گوید   :

 

11شهریور  1385 همشهری آنلاین به نقل از ایسنا  -مهندس صدیقی، معاون دفتر محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست  :   " ....پروژه خشک کردن دریا یکی از عوامل تخریب آب سنگهای مرجانی است که در این زمینه می‌توان به توسعه فرودگاه جزیره خارک که در شرق این جزیره در حال انجام است، اسکله‌سازی و بندرسازی  و ... اشاره کرد.وی آلودگی‌های نفتی را از دیگر عوامل نابودی آب سنگ‌های مرجانی خوانده و می‌گوید: آلودگی‌های مختلف از جمله استخراج نفت از سکوهای ابوذر و سلمان که به جزیره خارک جهت تصفیه منتقل می‌شوند و پساب آنها مستقیما به دریا ریخته می‌شود و مجتمع پتروشیمی خارک (متانول خارک) که مواد شیمیایی خطرناکی وارد دریا می‌کند نیز موجب تخریب این اکوسیستم‌های حساس شده‌اند.وی با اشاره به مطالعات انجام شده در خصوص فلزات سنگین در جزیره خارک و خارکو که یکی از بهترین و گستره‌ترین مناطق مرجانی در جنوب ایران است تصریح می‌کند: ‌این مطالعات نشان می‌دهند که پسابهای خروجی نفتی در این مناطق چندین برابر حد مجاز (بیش از 10 برابر) است که باعث نابودی ذخایر مرجانی شده است........"

 

6 مهر1398 خبرگزاری مهر-........جزیره خارگ به دلیل بافت مرجانی یکی از مراکز حساس محیط زیستی کشور است که طی روزهای اخیر به دلیل نشت نفت خام از تاسیسات دریایی و فراساحل دچار آلودگی شده است.این آلودگی آسیب بالایی به ساحل جزیره و همچنین بافت مرجانی جزیره وارد کرده است، در چند جلسه مدیریت بحران جزیره خارگ برای حل مشکل آلودگی ساحل و دریا جزیره تشکیل جلسه داده که تا این لحظه عملیات پاکسازی همچنان ادامه دارد...........

2 دی1398ایسنا- مهدی بلوکی رئیس گروه اکولوژی دریا معاونت محیط زیست دریایی گفت: با در نظر گرفتن میزان پوشش مرجان‌ها در مناطق مختلف بیش از ۲۵۰۰۰۰۰ متر مربع از مناطق مرجانی ایران در واحد سطح به صورت کامل از بین رفته‌اند......... در جزیره خارگ حدود ۱۳ مورد از فعالیت های انسانی از جمله عبور خطوط لوله نفت و گاز، ساخت و سازهای عظیم صنعتی و نفتی، آلودگی های نفتی، خشک کردن دریا به نفع ساحل، ساخت اسکله و بندر، ماهیگیری با قلاب و دام، صید بی مهرگان مانند میگو، حضور توریست و غواص، تاثیرات ناشی از لنگر، جمع آوری مرجان ها، آلودگی فاضلاب های صنعتی و شهری و خروجی آبشیرین کن زمینه های نابودی مرجان ها را کرده است.همچنین در منطقه خارگو مواردی چون ماهیگیری با قلاب و دام، صید بی مهرگان مانند میگو، حضور توریست و غواص، تاثیرات ناشی از لنگر، جمع آوری مرجان ها، عبور خطوط لوله نفت و گاز، و ساخت اسکله و بندر موجبات از بین رفتن مرجان ها را فراهم کرده است........در عسلویه محدوده ای بیش از ۳۶۰ هکتار و در خارگ حدود ۱۵۰ هکتار. با در نظر گرفتن میزان پوشش مرجان ها در مناطق مختلف بیش از 2 میلیون و 500 هزار متر مربع از مناطق مرجانی ایران در واحد سطح به صورت کامل از بین رفته اند......

 

19 دی1399ایسنا -جزیره مرجانی خارگ دیگر مرجان ندارد!

بعد از در یتیم بیشترین صفتی که به جزیره خارگ داده میشد، "جزیره مرجانی" است، به واسطه علاقه و پیگیر بودنم سالیانه شاهد از بین رفتن پوشش مرجانی اطراف جزیره خارگ هستم و این روزها حین غواصی در آب‌های اطراف جزیره دیگر آن طیف زیبا و چند رنگ مرجان‌ها و ماهی‌های کوچک رنگارنگ که لابه‌لای آنها شنا می‌کردند را نمی‌بینم... چشم‌هایم خسته می‌شود از جستجو و هر بار کمتر از نوبه قبل اثری می‌بینم از زندگی و حیات مرجان‌ها که می‌دانم زیستگاه پایین‌ترین زنجیره‌ی غذایی آبزیان کف دریاست و راس هرم این زنجیره.........*علی جوکار /فعال اجتماعی و ساکن جزیره خارگ

و.....

 

 

  زیستگاه آهوان بی پناه !!! در پناهگاه حیات وحش جزیره خارک در تهاجم روز افزون توسعه نفنی  

 آهو  از گونه های وارداتی به این جزیره است ورود آن مشخص نیست ولی احتمالا از اعلام منطقه به عنوان پناهگاه حیات وحش بوده است.   اما جمعیت  آن ها و  تلفات آنها بر پایه چند خبر  رسانه ای شده

 

 

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک- آهوان بی پناه جزیره خارک

ماخذ تصویر : خارگ نیوز- مرداد 1398- عکس از نازیلا حقیقتی

 

پناهگاه حیات وحش جزیره خارک- آهوان بی پناه جزیره خارک

  12مهر  1397-ایسنا-سید مجید خرازیان مقدم مدیرکل دفتر حیات‌وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به جمعیت رو به رشد آهو در جزیره خارک بر تعدیل جمعیت این گونه تاکید کرد. .......وی درباره تراکم این گونه در جزیره خارک گفت: برخی مشکلات باعث تراکم غیرمنطقی آهوها در واحد سطح شده است و این حیوان حساس، علاوه بر تعارضات انسانی (بخصوص مرگ‌ ومیر به‌ علت تصادفات ناشی از توسعه یا بهینه‌ سازی جاده و خیابان‌ کشی‌ها)، در معرض بروز انواع بیماری‌های مرتبط نیز قرارگرفته به ‌نحوی ‌که پس از شیوع یک بیماری پوستی ناشی از تراکم زیاد و نامساعد شدن زیستگاه در بین سال‌های ۸۱ تا ۸۳، جمعیت آن‌ها از حدود ۱۰۰۰ رأس به کمتر از ۱۰۰ رأس رسید. این پستاندار در معرض نابودی کامل قرار گرفت اما با تلاش و زحمات مدیریت و کارکنان محیط‌ زیست استان بوشهر، این جمعیت بار دیگر خود را بازسازی کرد و هم‌ اکنون در حدود ۸۰۰ رأس آهو در جزیره زندگی می‌کنند.

بنابراین طی همکاری و هماهنگی به‌ عمل‌ آمده بین اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان بوشهر و معاونت محیط‌ زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان مرکزی، طی چند مرحله در فاصله سال‌های ۸۹ الی ۹۴ برای تعدیل جمعیت و انتقال آهوها جزیره به تعداد ۱۶۲ رأس (۶۰ رأس نر و ۱۰۲ رأس ماده) اقدام شد. ........وی ادامه داد: متأسفانه با افزایش جمعیت این گونه در جزیره، آمار تصادفات جاده‌ای آهوها نیز به ‌تناسب جمعیت هرسال افزایش یافته است بطوری‌که طی شش سال اخیر حدود ۴۰۰ رأس آهو بر اثر تصادفات جاده‌ای در جزیره تلف‌شده‌اند. بنابراین با توجه به مشکلاتی که به آن‌ها اشاره شد و محدودیت منابع آبی و غذایی این گونه پستاندار ارزشمند در جزیره که می‌تواند دوباره منجر به بروز تلفات گسترده در جمعیت آن شود، ضروری است جهت استاندارد کردن جمعیت و رعایت ظرفیت برد مناسب تعداد آهوها در جزیره خارک که حداکثر یک‌ سوم جمعیت فعلی است  اقدام شود. .........

21مهر ۱۳۹۷ -خبرگزاری بامداد24 - در هفته گذشته خبری منتشر شد که جمعیت آهوان جزیره خارگ باید تعدیل شود. مدیرکل دفتر حیات‌وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌گوید جمعیت آهوان جزیره خارگ باید تعدیل شود و دست‌کم به یک سوم میزان کنونی برسد........در همین رابطه به سراغ آقای دشتی، یکی از فعالان محیط زیستی ساکن جزیره خارگ رفتیم که جزئیات خوبی به ما ارائه داد.متاسفانه آهوان جزیره خارگ مورد غضب مدیران استان قرار گرفته‌اند و هر بار به بهانه‌ای آنها را از این منطقه بیرون می‌کنند و یا در اقدامی عجیب، به فروش می‌رسانند. بنده مدتی درگیر همین موضوع بودم، حتی درگیری‎‌هایی نیز بین مردم و مسوولان این امر به وجود آمده است. ...... این فعال محیط زیست در پاسخ به سوال نحوه فروش آهو در جزیره خارگ، گفت: بله متاسفانه فروش حیوانات حفاظت شده از خارگ انجام می‌شود و موضوع جدیدی نیست. نمونه آن توسط یک بازیکن فوتبال رخ داده که تعداد 100 راس آهو را به صورت زنده خریداری کرده و مشخص نیست که سرنوشت این حیوانات زبان‌بسته به کجا رسیده است........آقای مخلوعی خروج آهوها به کشورهای عربی مثل امارات یا کویت را محال توصیف کرده و گفته است: آهوها فقط با مجوزهای قانونی می‌توانند از مبادی رسمی خارج شوند........ همچنین تعدادی از آهوان خارگ به بخش خصوصی در یزد سپرده شده است. این شخص معتمد سازمان حفاظت محیط زیست است که به عنوان قرقبان 400 هکتار زمین به عنوان قرق خصوصی به او واگذار شده، این محدوده فنس کشی شده و در آن علاوه بر آهو، کل، میش، بز و قوچ هم نگهداری می‌شود.........

 

و......

ناحیه هفت -ص12 از 14

ادامه

صفحه اصلی