تصاویر ماهواره ای ابزاری برای کنترل جنگل زدايي  و افشای عملکرد سوداگران چوب  در مناطق غیر قابل دسترس

 نمونه : جنگل هاي باراني پرو

 

  ترجمه کانون ديده بانان زمين- فرزانه رحيمي sep-2007

 

تهيه تصاویر نقشه هاي  کاربری اراضی (لندیوز)  با قدرت تفکیک بالا  High-resolution از جنگلهای بارانی در پرو، همچنين  سياست هاي حفاظتي  از اين جنگل ها  نشان میدهد که اثر قابل توجهی در کنترل و کاهش جنگل زدایی داشته  است.

 در تهيه اين نقشه ها تصویر برداری به طریقی انجام  مي شود که تصاوير از تاج درختان عبور کرده وفعالیتهای در ارتباط با قطع درختان جنگل در زير تاج پوشش را  نشان می دهد.  (شايان توجه است ماهواره هاي راداري قابليت نفوذ از تاج پوشش درختان و ابر را دارا مي باشند . )

   

 در نقشه کاربری اراضی تهیه شده از تصاویرماهواره ای  رنگ سبز مناطق جنگلهای بارانی ورنگ قرمز وآبی نشان دهنده مناطقی است که مورد جنگل زدایی قرارگرفته اند.

 

 

جاده حمل قطعات چوب  درزیر شاخه های درختان قابل مشاهده است .

 

این تحقیق در 9 اگوست 2007 در مجله علمی Science Express به چاپ رسیده است.

 تجزیه تحلیل هفت ساله انجام شده توسط محققین انستیتو کارنجی از دپارتمان اکولوژی جهانی از داده های ماهواره ای در جنگلهای پرو ،نشان می دهد که فقط 1 تا 2 درصد تعرض به جنگلها در مناطق حفاظت شده اتفاق افتاده است ولی در مناطق خارج از آن 18 برابر بیشتر تخریب صورت گرفته

 استفاده از اين روش  در طی هشت سال  ابتدا در برزيل انجام شده و سپس در پرو با  استفاده از اين تجربيات  تنها در  يک سال صورت گرفته است .  این روش مي تواند برای نشان دادن میزان تعرض به جنگل  در تمام دنیا  بکار رود.

کشور پرو حدود 255000 مایل مربع (  661000کیلومتر مربع ) از جنگلهای حاره ای را داراست يعني بيش از مساحت کشور فرانسه و  بعد  از برزيل بيشترين جنگل هاي باراني را دارا مي باشد.  شايان ذکر است که اين کشور تا سال2005  حدود  40000مایل مربع از جنگلهاراي خود را  به الوارهای تجاری تبدیل کرد.  

تخصيص دادن مناطقي به عنوان پارک هاي ملي و ذخيره گاه هاي بومي و مناطق حفاظت شده واختصاص مجازات های  سنگين مالي  برای قطع درختان به همراه  حفاظت های سنتی و .... تضمین موفقیت در حد متوسطی رادر حفاظت از اکوسیستم های جنگل به همراه داشته است.

دراین رابطه استفاده از تصاویر ماهواره ای در  نمایش تعرض به جنگلها وجنگل زدایی در پرو وسایر مناطقی که جنگلهای بارانی در آنها وجود دارد وبا دید معمولی غیر قابل دیدن است ، می تواند برای حفاظت و مدیریت و تلاش برای توسعه  اين جنگل ها ي  طبیعی مفید باشد.

 

  

*****

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی