گرداب  زباله هاي پلاستيكي حيات دريائي اقيانوس آرام را به

 كام خود مي‌كشد

ترجمه:  کانون ديده بانان زمين

واشنگتن - يك گزارش تازه نشان مي‌دهد كه زباله‌هاي پلاستيكي نظير مسواك‌هاي كهنه ، وسائل تفريحي كنار دريا و ديگر آشغال‌هاي پلاستيكي بخشي از گراب زباله‌هاي پلاستيكي  در وسط اقيانوس  آرام هستند که  حيات  موجودات دريا را که در آنها گير مي کنند ، آنها را مي خورند و يا به  آنها وصل مي شوند تهديد مي کند .

براساس تحقيقات گروه بين‌المللي گرين پيس از آنجا كه پلاستيك‌ها مانند مواد ارگانيكي تغيير نمي‌يابند و به همان شكل باقي مي‌مانند،جريانات و جزر و مد دريائي‌ آنها را هزاران كيلومتر با خود حمل مي‌كند و به منطقه‌اي  ميان هاوائي و سواحل غربي ايالات متحده مي‌برند .

اين گرداب مواج گاهي به بزرگي ايالت تكزاس مي‌رسد.

در گزارش گرين پيس تحت عنوان«زباله هاي  پلاستيكي در دنياي اقيانوس‌ها» گفته مي‌شود كه معلوم شده است دست كم267گونه از جمله مرغان دريائي ، لاك پشت‌ها ، فك‌ها ، شيرهاي دريائي ، وال‌ها و ماهي‌ها از گرفتار شدن در پلاستيك يا بلعيدن آن آسيب ديده‌اند .

              

اين گزارش حاكيست كه منشأ 80درصد اين زباله‌ها خشكي و 20درصد آن اقيانوس است و منبع اصلي آن‌ها را چهار بخش توريسم ، فاضلاب ، صيد ماهي و زباله‌هاي كشتي‌ها و قايق‌ها ذكر كرده است

گزارش تازه‌اي كه در مجلة ساينس منتشر شد نشانگر آن است كه چنانچه روند صيد و آلودگي همچنان ادامه يابد  ذخاير ماهي و غذاي دريائي تا سال 2048 از دست مي‌رود

 

شكمي پر از پلاستيك

زباله‌هاي پلاستيكي به مشكلي بزرگ در سراسر اقيانوس‌هاي جهان تبديل شده است اما فعاليت گرين پيس در اقيانوس آرام و سفر آن‌ها با كشتي به ميان زباله‌هاي شناور و گرفتن تصاوير از حيات وحش كه در ميان اين پلاستيك‌ها گرفتار شده‌اند ، سبب پر رنگ شدن وجود زباله‌هاي پلاستيكي در اين اقيانوس شده است .  

گونه‌هاي مهاجم با چسبيدن به آشغال‌هاي پلاستيكي هزاران مايل حمل مي‌شوند و با موجودات بومي مخلوط مي‌شوند . پلاستيك‌ها همچنين جان جانوراني را كه به اشتباه آنها را به عنوان طعمه شكار مي‌كنند و مي‌خورند ، به خطر مي‌اندازند .

اسميت مي‌گويد: «متأسفانه آشغال‌هاي زيادي اينجا يافت مي‌شوند كه شناور هستند و منظرة زشتي را بوجود ‌آورده‌اند زيرا برخي از اين اجسام از مناطق دوري منتقل شده‌اند و برخي موجودات دريائي نظير بارناكل‌ها (Barnacles) (نرم تنان ريزي كه به زير كشتي‌‌ها مي‌چسبند) و موجودات كوچك ديگر كه روي پلاستيك‌ها زندگي ميكنند .

 اسميت مي‌افزايد « پلاستيك‌هاي رها شده در اقيانوس‌ها مانند يك اسفنج سمي عمل مي‌كنند

 كه آلاينده‌هاي پايدار آنجا را به خود جذب كرده‌اند . ما تصاويري از مرغان دريائي را ديده‌ايم كه پلاستيك‌ها را  مي‌خورند .

حتي اگر شكم آنها پر از پلاستيك باشد آنها بازهم به اين كار ادامه مي‌دهند زيرا مواد غذائي دريافت نمي‌كنند و  گرسنگي آنها رفع نمي‌شود . »

گزارش مي‌افزايد ماهي‌ها همچنان در تورهاي ماهيگيري و تله‌هاي دور ريخته شده و رها شده اسير مي‌شوند .

در اين گزارش آمده است كه يك توافقنامة بين‌المللي با نام   MARPOL. قصد پايان بخشيدن به تخلية

 زباله‌هاي پلاستيكي در دريا را دارد اما از آنجا كه  بيشترين زباله هاي  پلاستيكي از خشكي وارد دريا مي‌شوند حتي اجراي كامل اين پيمان كمكي به رفع اين مشكل نمي‌كند .

گرين پيس خواستار تشكيل يك شبكة جهاني ذخاير دريائي شد كه 40 درصد از اقيانوس‌هاي جهان را پوشش دهد و كشورهاي ساحلي را موظف به كاهش «افراط در مصرف» و «افزايش بازيافت» كند .

 

 *****

منبع : رويتر - نوامبر 2006

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی