شرکت نفتي شل

 مسئول تمام آلودگي سمّي آبهاي زير زميني ناشي ازپالايشگاه ها ي  بزرگ کاليفرنيا

 

انجمن ساکنين معترض ( نام گروه زيست محيطي محلي)  :  وضعيتي که پالايشگاه ايجاد کرده يک خطاي فاحش است

 

 ترجمه کانون ديده بانان زمين- طيبه موسوي - 26 اوت 2007

 

آبهای زیرزمینی زیر تاسیسات  پا لایشگاه " بزرگراه روزدال" Rosedale Highway  در دشت مرکز ی کایفرنیا ، طی 20 سال از نشت  مواد شیمیایی سمی حاصل از این تاسیسات ،اشباع شده است .

 این ذخایر آب زیرزمینی  خطرناک   در مجاورت منابع  تامین کننده  آب آشامیدنی شهری  قرار دارد.

تا این اواخر   مسئولین دولتی  بطور رسمی   هیچگونه  اقدامی  برای پاکسازی  آب زیرزمینی انجام نداده اند.

زمانیکه  اولین آلودگی در ماه ژوئن  پدیدار شد ، مسئولین  کنترل کیفیت آب منطقه ای  رسما به صاحبان  جدید پالایشگاه  اخطار دادند.  مالکان جدید  پالايشگاه  که شاخه ای  از شرکت  بزرگ غرب کالیفرنیا  بنام  Flying J   هستند هیچ توجهی به اخطارها  نکردند !

این مسئله با  پيگيري  خبرنگاری بنام Sen. Dean Florez  ابعاد جديدي پيدا کرد :

مسئولین  کنترل کیفیت آب منطقه ای   اعلام کردند که یک هشدار رسمی را برای  شرکت نفتی شل فرستاده اند که این شرکت مسئول تمامی آلودگیهای گذشته  است

 مسئول  انجمن  ساکنین معترض  می گوید : " مسئولین کنترل کیفیت آب منطقه ای  دشت مرکزی  هیچ کس را  وادار نکرده  که آلودگي را  پاکسازی کند یا قوانین تصفیه را اجرا کند . وضعیتی که پالایشگاه  ایجاد کرده بی اهمیت  نیست   بلکه یک خطای فاحش است"انجمن ساکنین معترض یک گروه محیط زیستی  محلی  هستند که با مسئولین سازمان  آب در موارد دیگری از  رفع آلودگیها همکاری داشتند.

بر اساس  توافقات  صورت گرفته  پس از فروش پالایشگاه به  شرکت  Flying J در سال 2005  شرکت شل  مسئول  پاکسازی  آلودگیهای  گذشته بود. این شرکت سه سیستم تصفیه در پالایشگاه راه انداخته بود اما یکی از آنها پس از  فروش  از کار افتاد و از آن زمان  آب آلوده  تصفیه نشده  وارد آب زیرزمینی گردید

مکاتبات مابین  مسئولین کنترل کیفیت آب منطقه ای    و شرکت شل نشان می دهد که تا چه حد این نامه نگاری در رفع آلودگی  بی تاثیر بوده است.

مسئولین کنترل کیفیت آب منطقه ای   هیچگاه درنیافتند که شرکت شل زما نیکه اقدام به فروش پالایشگاه کرد  همان هنگام نیز سیستم پاکسازی  خاک را از کار انداخته بود . سازمان بازرسی پس از  بازرسی سایت پالایشگاه در ماه می  به این نکته پی برد.

شرکت شل ادعا می کند که این مسئله را شفاها با   مسئولین سازمان آب در مورد بی اثر  بودن سیستم رفع   آلودگی  در میان گذاشته است. این شرکت مدعی است وقتی پالایشگاه فروخته می شود صاحبان جدید مسئول نصب  نیروگاه  جدید برای سیستم  رفع آلودگی می باشند.

شرکت شل بالاخره موافقت کرده  که تا اول دسامبر در مورد  رفع تمامی پسماندهای پالایشگاه  مطالعاتی را انجام دهد و از کارافتادن  و بی اثر بودن سیستمهای پاکسازی را پذیرفته است.

استانمایز سخنگوی شرکت شل اطمینان داده برای بهبود وضعیت سیستم  پاکسازی از هیچ تلاشی فروگذاری نکند " ما مسئولیت محیط زیستی خود را بسیار جدی می گیریم  و نیروهایمان را برای بهبود و التیام آلودگیهایی که ما مسئول پدید آوردن آن بودیم     بسیج می کنیم  اما ."ساخت نیروگاه جدید برای شرکت سه میلیون دلار هزینه  در بر دارد و منتظر پرداخت  وام  برای این پروژه  هستیم. مایز یاد آور شد که دو سیستم موثر به راه افتاده  که یکی برای پاکسازی    MTBE        در بخشی از محوطه پالایشگاه است و دیگری در چند سال آینده تعمیر و اصلاح خواهد شد.

 یکی از کشاورزان بنام استامپ   می افزاید "تنها کاری که سازمان آب انجام داد مکاتبات مستمری بود که می گفتند چه کارهایی انجام شود که هیچگاه انجام هم نشد ."در آغاز آب خیلی شور شده بود و وقتی با آب شهری  آمیخته می شد برای  آبیاری مناسب بود. "

دادگاه خسارت وارده به مزارع  را 7 میلیون دلار برآورد کرده است .کشاورزان می گوید :"واقعا  اداره آب منطقه ای باید پاسخ گو باشد که چرا تاکنون هیچ شرکت نفتی یا هیچ فرد وابسته به  پالایشگاه را  معرفی و مقصر اعلام نکرده اند."

 جان میشل وکیل قانونی   ناحیه Kern County  می گوید : ما برخورد جداگانه ای با سازمان آب منطقه ای خواهیم داشت. تمام لبنیات این منطقه بخاطر به خطر افتادن وضعیت اکولوژیکی وگیاهی و جانوری منطقه  نابود شده است .مسئول سازمان آب منطقه ای  تحت بازجویی قرار گرفته و باید خسارت 127 هزار دلاری را به بخش لبنیات Kern County برگرداند .زیرا وقتی میشل در سال 1995 برعلیه شرکت نفتی شکایت کرد سازمان آب هیج حمایت یا دخالتی نکرد.

وکيل قانوني ناحيه Kern County  همچنین پالایشگاه Sunland  را مورد تعقیب قانونی قرار داد  زیرا مه دود و آلاینده هایی که از پالایشگاه خارج می شد و هوای اطراف را آلوده می کرد آنچنان شدید بود که موجب چندین تصادف و مرگ چند  موتورسوار گردید.

همچنین میشل با اذعان این مسئله که بیش از 10 سال است که در مورد آلودگیهای آب زیرزمینی سازمان آب منطقه ای با پالایشگاه  مکاتبه می کند و این خبر را در هیچ کجا منتشر نکرده است،سازمان را متهم کرده است.

وکيل قانوني ناحيه   مسئولین سازمان  آب را  مسئول گسترش آبهای زیر زمینی دانسته  اما مسئولین سازمان آب  به این ادعا معترضند  اما میشل می گوید در همان زمان با مرگ چند تن در اثر آلودگی هوا  اگر سازمان آب هم مدارکش را رو می کرد می توانستیم حکم  موثرتری  را بگیریم . اما مسئولین آب منطقه ای می گویند ما میخواستیم به پالایشگاه هشدار داده و آنها را مجبور به تصفیه پساب کنیم و حالا نیز پاسخ  چنین نامه نگاری را دریافت کرده و شرکت در حال اقدامات پاکسازی است .

میشل می گوید این ادعا خنده دار است .شما با پالایشگاه  همکار بودید و اجازه دادید هر کاری خواست انجام دهد.

وکيل قانوني ناحيه Kern County  مجددا بر علیه پالایشگاه  اقامه دعوا کرده و درخواست کرده که پالایشگاه از اینجا برداشته شود  و فقط دستگاه های تصفیه و پاکسازی آب زیرزمینی  در این محل حق فعالیت داشته باشند. ضمنا شکایتی هم علیه سازمان آب منطقه ای ارائه داده که ندادن اطلاعات از سوی سازمان آب  به عنوان عدم همکاری تلقی نمی شود بلکه خصومت و دشمنی با مردم منطقه بوده است.

 

*****

منبع : ENVIRONMENTAL HEALTH NEWS

August 24, 2007 - Stacy Shepard

 

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی