نسخه قابل چاپ

 

اعتراض تشکل هاي زيست محيطي  کرمان

به ساخت تله کابين در پارک  ملي  " خبر "

 

 

بيش از دويست نفر از اعضاي تشكل هاي زيست محيطي و كوهنوردي  و دوستداران محيط زيست كرمان روز يكشنبه بيستم ديماه در مقابل سازمان ميراث‌فرهنگي و جاذبه‌هاي گردشگري استان جمع شدند تا اعتراض خود را به احداث تله‌كابين "خبر " اعلام كنند. اعتراض كنندگان در پايان قطع‌نامه‌اي صادر كردند.


 در قطعنامه اعتراض كنندگان آمده است:" نظر به اين كه اخيرً برخي از مسئولان استان با راهبري اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري، نصب تله‌كابين در منطقه پارك ملي «خبر» را در دستور كار دارند لذا ما حاميان  محيط زيست و دوست‌داران طبيعت كه بايد حافظان سرمايه‌هاي ملي نسل‌هاي فردا باشيم ضمن صدور قطعنامه زير توجه مسئولان را به اين امر مهم جلب مي‌كنيم:


1- «پارك ملي خبر» تنها جنگل طبيعي استان و جزئي از سرمايه‌هاي ملي و از آن همه مردم ايران است لذا برابر قانون اساسي استفاده اختصاصي از آن ممنوع است.


2- «پارك ملي خبر»، منطقه حفاظت شده زيست محيطي است و بايد از حريم آن كه شامل جنگل‌ها و حيات وحش بي‌نظيرش است با تن و جان حمايت كرد.


3- پس از خسارتي كه خشكسالي‌هاي هفت ساله اخير استان در منطقه پديد آورد و آسيب‌پذيري منطقه را ده چندان كرد اكنون حضور هر پديده نامانوس ديگر در اين منطقه موجب تسريع در نابودي پوشش گياهي و جانوري منطقه مي‌شود.

4- از جناب آقاي پيش‌بين نماينده محترم شهرستان بافت كه شخصا پيشنهاد دهنده چنين طرحي بوده‌اند مصرانه مي‌خواهيم ضمن تجديدنظر در اين طرح براي پيشرفت اقتصادي منطقه بافت و جذب نيروي كار به پروژه‌هاي اساسي و كارآمد ديگري بپردازند و به نيروهاي محلي به جاي تيشه و تبر، نهال درختان و بذر گياهان براي كاشت هديه كنند.


5-  در شرايطي كه سطح آموزش‌هاي زيست محيطي در كشور تقريبا صفر است كشاندن انبوهي از مردم به يك منطقه طبيعي، جز نابودسازي طبيعت نتيجه‌اي در بر نخواهد داشت.


6-  
كوير شهداد بدون داشتن امكانات شهرستان بافت توانسته است هر ساله ميزبان جذب هزاران جهانگرد و ايرانگرد باشد كه با وجود استعدادهاي بالقوه شهرستان بافت مي‌توان بدون برهم زدن نظم اكوسيستم طبيعي منطقه با كمي تدبير و استفاده از منابع موجود آن نسبت به فقرزدايي منطقه اقدام كرد.


7-  نصب تله كابين در منطقه خبر كه به دنبال آن قطع درختان كهنسال، تخريب پوشش گياهي، نابودي حيوانات كمياب، انباشتن زباله و برافراشتن دكل‌هاي غول‌پيكر آهنين در منطقه را به دنبال خواهد داشت، طرحي است ضد طبيعت و ضد تمام مظاهر زيباي خدادادي كه بايد سريعا ملغي شود.


8-    تمامي تشكل‌ها، انجمن‌ها و سازمان‌ها و مردم حامي محيط زيست، مخالفت خود را با طرح نصب تله‌كابين در منطقه خبر اعلام داشته و خواهان توقف فوري و بلاشرط اين طرح هستند.

*****

 

کانون ديده بان زمين  به عنوان يک تشکل زيست محيطي  ضمن حمايت  و پشتيباني  از اعتراض کنندگان به ساخت تله کابين در پارک ملي " خبر " ،   بر اين باور است که پارک هاي ملي  همان گونه که از اسم آنها پيداست متعلق به يک ملت و براي تمامي نسل هاست و هيچکس در هر مقام و  مسئوليتي حق  تغيير کاربري و تخريب آن با هر عنوانی را ندارد !     سازمان ميراث‌فرهنگي و جاذبه‌هاي گردشگري ،   بجاي هدف قرار دادن طبيعت هاي بکر و غني کشور  براي توسعه گردشگري هاي ناپايدار و خصوصي کردن پارک هاي ملي،  بهتر است از اين ميراث هاي طبيعي پشتيباني کرده و  گردشگري پايدار منطبق با اکوسيتم هاي حساس را  با هدف غني بخشيدن به آنها تعريف و اجرا کند!

✥✥✥

پارک ملي " خبر " :

پارک  ملي خبر با 149934 هکتار يکي از 16 پارک ملي کشور و تنها پارک ملي استان کرمان است . اين پارک در حدود 47 کليومتري جنوب غربي  شهر بافت در دهستان خبر  و در منطقه وسيع کوهستاني " خبير "     قرار دارد . (در مختصات جغرافيايي   28درجه و  25دقيقه الي 28 درجه و 59 دقيقه عرض شمالي و 56 درجه و 02 دقيقه الي 56 درجه و 39 دقيقه طول جغرافيايي )   . گفتني است منطقه کوهستاني "خبير"  با وسعتي حدود 550 کيلومتر و با بلندي 3845 متر،  از کوه هاي بسيار مرتفع کرمان است .

با توجه به موقعيت فوق و ساير ويژگيهاي ديگر طبيعي ، اين پارک داراي پوشش گياهي بي نظيري است که گونه هاي جنگلي   اُرس – بنه – کيکم – ارژن – زيتون وحشي – نسترن وحشي – انار شيطان از آن جمله است : قوچ و ميش ، کل و بز ، جبير ، پلنگ ،  کاراکال و .. نيز از پستانداران اين پارک است .

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی