فجيع ترين  راه‌ دفع  زباله هاي هسته اي:

ساخت بمبهاي كشتار جمعي توسط ارتش و سازمان انرژي آمريكا

 

دكتر مژگان صوابي- سم شناس- كانون ديده بانان زمين

 

نيرو هاي متجاوز آمريكا و انگليس در جنگ با عراق از بمب هايي استفاده مي كنند كه از (اورانيوم فرسوده) نوعي زباله هسته اي تهيه شده است. كاربرد اين گونه سلاحهاي كشتار جمعي به معناي زير پا گذاشتن كليه قطعنامه هاي سازمان ملل است. آمريكا سال1991 در جنگ خليج فارس 300تن از اين مواد  و سازمان ناتو در بمباران سال 1994 بوسني و1999 كوزوو و صربستان   10 تن از اورانيوم فرسوده رامصرف كرد كه باعث آلودگي شديد منطقه با مواد راديو اكتيو شد .

اصطلاح غلط اورانيوم فرسوده Depleted Uranium چيست ؟

اورانيوم فرسوده (DU) از فضولات راديواكتيو است و در كشورهايي همچون  ايالات متحده  آمريكا، انگلستان، فرانسه وروسيه كه به خالص سازي اورانيوم مشغولند،توليد مي شود. سالانه فقط در آمريكا 30 هزار تن توليد مي شود.

عبارت” فرسوده“ گمراه كننده است.

 در رآكتورهاي اتمي و صنايع ساخت سلاح‌هاي اتمي آنچه از اورانيوم طبيعي پس از غني سازي (استخراج ايزوتوپ اورانيوم 238) باقي مي ماند را اصطلاحا  اورانيوم فرسوده (DU) مي نامند.

(DU) تا 60 درصد اثر طبيعي راديو اكتيويته خود را حفظ كرده و اشعه هاي آلفا ، بتا  و ايكس  از آن ساطع مي شود و حاوي ذرات پلوتونيوم هم مي باشد. بنابراين  واژه  ”فرسوده“  ( كه در مقالاتي از اين دست بكار برده مي شود ) كه  واكنش ناپذيري و بي ضرر بودن اين ماده را بيان مي كند كاملاً گمراه‌كننده است.

 

استفاده از (DU) در صنعت بسيار محدود است و بازيافت آن ناچيز است. تاكنون به عنوان وزنه براي حفظ تعادل هواپيماها و حفاظ راديو اكتيو در بيمارستانها  و مخزن هاي حمل و نقل  مواد راديو اكتيو بكار برده شده است.

با پيشرفت تكنولوژي هواپيماسازي  و پس از سقوط هواپيماي ال- آل   درنزديكي آمستردام (1992)كه حاوي (DU)  بود  ، استفاده از  (DU) در اين  صنايع كمتر شد. سقوط اين هواپيما اعتراضات و واكنش گسترده اي را در محافل خبري به همراه داشت. در گزارش كميته منتخب  هلندي آمده است.” ارتباط مستقيمي ميان بيماريهاي ايجاد شده  در مردم منطقه و سقوط هواپيماي ال – آل  وجود دارد. اين هواپيما حامل 282 كيلوگرم (DU) بود كه اكثر آن پس از سقوط ديگر يافت نشد.“

 

توليد فزاينده (DU)  از نظر امنيت ملي  مشكلي جدي است.

از بين بردن زباله هاي هسته اي در صنعت غني سازي اورانيوم مشكل جدي است كه هزينه هاي سنگيني را مي طلبد. هم اكنون (DU) را در مخازن و سيلندرهاي استيل در نزديكي رآكتورهاي اتمي  در محوطه هايي باز نگهداري  ميكنند . اين مخازن در محوطه هاي وسيعي به نام حياط هاي سيلدزر  در هواي آزاد باقي مي مانند . هر سيلندر حاوي 13 تن (DU) است . مشكلاتي كه اين راه دارد  يكي پوسيدگي و ترك خوردگي و نشت گازهاي خطرناك در مدت  زمان طولاني است . ديگري امكان سقوط هواپيماها در اين اماكن نيز مطرح شده است. در چنين صورتي آتش‌سوزيهاي طولاني مدت مي توانند مقادير متنابهي مواد راديو اكتيو در مدت كوتاهي در اتمسفر آزاد كنند .  تاكنون هفتصد هزار تن (DU) در سراسر آمريكا   در اين مخازن  نگهداري مي شود.

راه رهايي از (DU) 

سيلندر هاي در حال فرسايش به معناي كشته شدن  هزاران نفر  در كمتر از چند دقيقه است. براي حل اين مشكل ارتش آمريكا  و سازمان انرژي اين كشور در اوائل سالهاي هفتاد ،پروژه مشتركي را آغاز كردند.با تحقيقات وسيعي كه صورت گرفت راه ارزاني  كه توصيه شد اين بود كه به دليل چگالي بالا (70 درصد سنگين‌تر از سرب ) از (DU) در صنايع نظامي، ساخت سلاح هاي ضد زرهي استفاده شود. زيرا اين فلز سنگين براحتي بدنه تانك ها را سوراخ مي كند.پس از آن به دنبال اين پروژه مرگبار ،  بمب و گلوله هاي حاوي (DU) نيز توليد شدند و اولين بار در سال1991 ،سيصد تن در جنگ خليج فارس بر روي كويت و عراق باريدند. پس از آن در بوسني(1994) ، كوزوو – صربستان (1999) ،ده  تن از(DU) مورد استفاده قرار گرفت.

اثرات (DU)  پس از انفجار

پس از انفجار بمب ها و گلوله هاي حاوي(DU)  در محيط آزاد مي شود  و به صورت ذرات كوچكي در هوا معلق مانده و آب،خاك  و هوا را  با راديو اكتيو آلوده مي شوند. با استنشاق هواي آلوده  و مصرف آب و سبزيجات آلوده، (DU)  وارد بدن انسان و يا حيوانات مي شود.

 عمر (DU) 5/4 ميليون سال است  .بنابراين خطرات آن تا ساليان  سال باقي مي ماند.

شرايط اقليمي خاص خليج فارس، رطوبت فراوان و دماي 56 درجه سبب تبديل (DU) به گاز شده و  با رطوبت هوا، اسيد هاي خطرناكي (اسيد هيدروفلوريك و يورو نيل فلورايد) بوجود مي آيد.

بر اساس اظهارات پنتاگون  بعد از جنگ خليج فارس،  320 تن (DU) بر جا گداشته شد. در حالي كه متخصصين نظامي  روسي مي گويند ده هزار تن رقم صحيح تري است.

در سال 1991 امريكا و متحدانش 2700 تن بمب با كلاهك هاي  (DU) استفاده كردند. سازمان انرژي اتمي انگليس اعلام كرده تا پايان اين قرن پانصد هزار نفر به علت زباله هاي هسته اي باقيمانده در صحرا جان خود را از دست مي دهند.بنابر يافته هاي سازمان ملل پس از بمباران هاي 1991 در عراق ناهنجاري هاي جنيني و نوزادهاي ناقص الخلقه 4 تا 6 برابر افزايش يافته  و انواع سرطان ها 7 تا10 برابر شده است.

استفاده از(DU)همچنين باعث  ايجاد ناهنجاري هاي جنيني  در نوزادان سربازهاي جنگ خليج فارس شده است. 67 در صد فرزندان آنها از كوري، نقص هاي خوني، مشكلات تنفسي، انگشتان به هم چسبيده  رنج مي برند و تعداد  نوزادان ناقص الخلقه آنان رو به  افزايش است.  سندرم  جنگ خليج فارس كه از مشخصات آن درد مداوم ماهيچه و مفاصل و ضعف عمومي بدن و از دست دادن حافظه است در ميان 200 هزار  سرباز بازگشته از جنگ خليج فارس گزارش شده است.

 

آمريكا و انگليس هشدارها را ناديده گرفتند

در اوائل سال  1990  مامورين سازمان انرژي اتمي انگليس (AEA)  هشدارها و اخطار هايي را در مورد اثرات سوء استفاده از (DU) بر سلامت  داده شد. 

 از آن زمان تا كنون دانشمندان مستقل و متعهد، سازمانهاي غير دولتي نسبت به خطرات  اين مسئله اعتراض كرده و خواستار پاكسازي كامل خليج فارس و منطقه بالكان از آلودگي راديو اكتيو شده اند.

بنا برگزارش آگوست 2002 كميته تحقيقي سازمان ملل ، استفاده از (DU)  در جنگ را به منزله زير پا گداشتن قوانين دانسته است كه از جمله آنها :

                             اعلاميه حقوق بشر، (Genocide)

                             قراردادبر عليه  شكنجه

                           چهارمين قطعنامه كنفرانس 1949 ژنو

                             عهدنامه سلاح هاي غير اتمي 1980

اساسنامه كنفرانس لاهه در سالهاي 1899 و 1907 كه صريحا بكار بردن سموم و سلاح هاي  سمي و يا سلاح ها و موادي  كه منجر به غذاب بي مورد ميشوند  را ممنوع اعلام كرده است.

سكوت وهم آوري  كه بر مقوله (DU) و خطرات شديد  آن براي سلامت عمومي و اثرات ونتايج  ويران كننده ي زيست محيطي  آن حكم فرماست،  شديداً نگران كننده است.

 كشورهاي خاورميانه به خصوص ايران   به دليل غير قانوني ، غير اخلاقي و همچنين  خطر واقعي (   به دليل مرز آبي و خشكي مشترك و رفت ‌و آمد مسافران  در معرض شديد  آسيبهاي وارده به عراق هستند)، بايد مسئله استفاده از(DU) در عراق را  علني كند و به آگاهي عمومي برساند.

 

 

 

 

 

 

 

 

صفحه اصلی