هشدار متخصصين

با گرم تر شدن کره زمين

 

بار ديگر بیماریهایی مانند  مالاریا ، تب دانگ ، سالک در

بسياري از مناطق جهان شيوع يافته

 

 

گرد آوري و ترجمه کانون ديده بانان زمين -  فرزانه رحیمی

  

بدنبال تشکیل کنفرانسی که در  سال 1990  توسط سازمان ملل برگزار گردید و منجر به انعقاد پروتکل کیوتو برای مقابله با اثرات مخرب تغییر آب و هواگردید وگردهمایی هر ساله  کشورها در این زمینه ، امسال نیز  کنفرانس بین المللی کاهش اثرات گازهای گلخانه ای در تاریخ 17-6 نوامبر سال 2006 در مرکز کنیا ، نایروبی باحضور نمایندگانی از189 کشور جهان برگزار گردید ومجددا" بر تعهد 35 کشور صنعتی به کاهش گازهای گلخانه ای ( دی اکسید کربن ، متان و...) تا سال 2012 به ميزان 5 درصد گمتر از  نسبت آن به سال 1990تاکید شد.

 چهارچوب پیمان سازمان ملل در رابطه با تغییر آب هوا در سال 1997 به امضای 189 کشور رسید. این کنفرانس در سال 2008 برای بررسی تعهدات کشور ها مجددا"برگزار خواهد شد.

بزرگترین کشور صنعتی  جهان ،امریکا که عامل انتشار 25 درصد ازگازهای گلخانه ای است با وجود تصویب معاهده کیوتو حاضر به انجام این تعهد نیست وبوش معتقد است که این کاهش به اقتصاد امریکا لطمه زده وکشورهای فقیر نیز ازآن متاثر خواهند شد!!

دراین کنفرانس هشدار داده شده که افزایش درجه حرارت هوا باعث بالا رفتن شیوع بسیاری از بیماریها شده است .

کریستین لی .ابی از مشاورین بهداشت عمومی امریکا هشدار داد که تغییر اقلیم وافزایش گرما می تواند بسیاری از سرویس های خدمات رسانی بهداشت عمومی را غافلگیر کند.این تهدید بهداشت جهانی بیشتر شامل کشورهای پرجمعیت وبا در آمد پایین بخصوص کشورهای مناطق حاره وجنب حاره می شود که کمتر مسبب گرم شدن زمین هستند.

مشاور وزیر بهداشت کنیا می گوید کشور کنیا نیز متاثر ازاین مسئله است اپیدمی مالاریا حتی در مناطق مرتفع که سردتر بوده  افزایش پیدا کرده .او اظهار داشت حتی با افزایش اندک درجه حرارت، جمعیت مگس ها که ناقل این بیماریهای هستند زیاد می شود. به نظر ایشان شیوع مالاریا در مناطق مرتفع دراثر افزایش بارانهای فصلی وگرما می باشد .

دکتر من بتتینا  عضو تشکیلات بهداشت جهانی(WHO)  بیان داشت که در دو دهه قبل این بیماری فقط در کشورهای جنوب شرقی اروپا دیده شده بود ولی در حال حاضر تا شمال روسیه ونیم دوجین از کشورهای اطراف گسترش پیدا کرده است .

رسانه های خبری روسیه نیزاطلاع میدهند که لارو پشه آنوفل که ناقل مالاریاست درمسکو دیده شده است

بتتینا می گوید شیوع این بیماری ها و حتی تب دانک در مناطق مدیترانه ای نیزدیده شده است.

جین ینلونگ از انستیتو بهداشت چین اظهار داشت چین سعی در تلاش یافتن علت مرگ ومیر های ناشی از بالا رفتن گرمااست ، بخصوص موج مرگ ومیر ناشی از بیماریهای قلبی .

مطالعه برروی سه شهر چین نشان داد که سالانه بین 685-173 نفر در یک میلیون جمعیت از بین می روند با احتساب جمعیت بالای این کشور 3/1 میلیارد نفر می تواند 890000 نفر مرگ در هر سال باشد.

لازم به ذکر است که تشکیلات بهداشت جهانی (WHO) درسال 1999 در رابطه با افزایش حشرات ناقل بیماریها در بریتانیا واروپا هشدار داده واقدامات فوری کشورها را در مهار بیماری مالاریا بیماری تورم مغر (encephalitis)  را خواستار شده بود.

 در آن سال دانشمندان  پیش بینی کرده بودند که افزایش درجه حرارت هوا تا سال 2100 به 5/3 درجه سانتیگراد خواهد رسیدهمین افزایش همراه خواهد بود با تغییر الگوی بارندگی ، افرایش نزولات جوی ورطوبت جوودر نتیجه بسیاری از مناطق در معرض خطر سیل قرار خواهند گرفت.

این ارگان اظهار داشته بود در شمال اروپا با گرمتر شدن هوا  ساس ها که باعث بیماری تورم و عفونت مغز می شوند همچنین پشه خاکی که ناقل بیماری سالک است به این مناطق رفته اند.

درکنفرانس ماه نوامبر 2006 بودجه ای به کشورهای فقیر ودرحال توسعه شرکت کننده در این گردهمایی که در مقابل تغییرات آب وهوایی آسیب پذیر تر هستند ،اختصاص داده شد!!

آیا باید کشور های فقیر ودر حال توسعه درافریقا ، آسیا وامریکای لاتین که  بیشتر از تغییر آب وهوا ومتعاقب آن سیل ، خشکسالی وبیماری رنج می برند تاوان پیشرفت  کشورهایی که بالاترین انتشار گازهای گلخانه ای را دارند وبه تعهد خود عمل نمی کنند بدهند؟

 

 

منابع:BBC NEWS(1999,2006)

2006 the associated press

IPS(8.NOV.2006)

              

 

 *****

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی