از خیال پردازی  در مورد انرژی هسته ای دست بردارید

انرژی هسته ای راه حل مناسبی برای مقابله با تغییرات آب وهوایی نیست ، اما در چند دهه اخیر به شکل خطرناکی  افکار عمومی را از سرمایه گذاری های موثر در انرژی های پاک  منحرف کرده است !

 

 

ترجمه کانون دیده بانان زمین - دسامبر   2008

 

 

صنعت هسته ای 50 سال است که با سرمایه گذاری های  بسیار  کلان پابرجا است . اما حاصل آن فقط دستیابی به انرژی گران ، خطرات ناشی از آلودگی آن و برجای ماندن هزاران تن زباله های (هسته ای ) برای نسل های آینده است.

در کنفرانس پوزنان لهستان نمایندگان  بیش از 350 ارگان غیر دولتی شامل گرین پیس ، دوستداران زمین وWWF  درکنفرانس آب و هوایی سازمان ملل تاکید کردند استفاده از انرژی  هسته ای راه حل مشکلات آب وهوایی نیست ، اما بصورت خطرناکی توجهات را از سرمایه گذاری برای انرژی های پاک  منحرف می کند.

 

دراین کنفرانس به نمایندگی از میلیونها نفر ازمردم  48 کشور دنیا برای حذف استفاده از انرژی هسته ای در "توسعــــــه مکانیــــــزم پاکسازی پیمان کیوتـــو( Kyoto Protocol Clean Development Mechanism (CDM ،فراخوانی شد.

 ناتوانی در تغییر حمایت دولتها ،باعث شده است که صنعت هسته ای بعنوان راه حل عملی تغییرات آب وهوا نشان داده شود.

 وقتی این  صنعت کثیف و درحال مرگ ، تحت حمایت پیمان کیوتو قرارگیرد می تواند مزایای بسیاری داشته باشد. بدین ترتیب  که کشورهایی مانند فرانسه می توانند در ساخت راکتورهای هسته ای در کشورهای درحال توسعه سرمایه گذاری کرده ودر قبال آن  اجازه انتشارگازهای گلخانه ای را مطالبه کند  ،بطوریکه مجبور به کاهش انتشاراین  گازها درفرانسه نباشد. طرح ساخت  راکتورهای فرانسه بسیار گران است . 

 

هدف از مطرح شدن انرژی هسته ای در " مکانیسم توسعه انرژی پاک "در پروتکل کیوتو، مورد بحث قرار دادن آن در مذاکرات تغییرات آب وهوایی در پوزنان است .ولی همزمان شد بااعلام مزایای استفاده ازانرژی هایی پاک وارزان که قضاوت بین این انرژی ها را سخت می کرد .بدنبال انتشار خبرهایی در رابطه با بالا رفتن هزینه های راکتور های اروپا  European Pressurised Reactors (EPRs) در فرانسه وفنلاندو و تخمین بودجه هایی برای راه اندازی راکتورهای در امریکا، 

اخبار حاکی از این است  که افریقای جنوبی یکی از کاندیداها برای موردی است که تجدید حیات  reneaissance هسته ای نامیده می شود. که دراین مورد مخالفین درافریقا شروع به اعتراض کردند

 

زمانیکه آژانس بین المللی انرژی هسته ای (IAEA) در هفته گذشته برله انرژی هستــــــه ای صحبــــــــــــــت می کرد، نمایندگان گرین پیس در آنجا حضور داشته وتلاش می کردند آنها را با حقیقت مواجه کنند ،امااین آزانس نتوانست مطالبی دال بر مزیت این انرژی ارائه داده و نمایندگان را متقاعد کند. 

 لازم است که از خیال پردازی  درمورد انرژی هسته ای دست بردارید ، آب وهوا منتظرتصمیم  ما نمی ماند ، باید اقدامات جدی در برابر تغییرات آب وهوایی انجام دهیم .

 

گرین پیس براساس حقایق مورد مباحثه   با  نمایندگان  خود وهمراهی سایر ارگانهای غیر دولتی NGOs  ،  بحث تخصصی را برپــــا کردند که دراین گفتگوها  مطالبی با عناوین :

تجدید حیات هسته ای “renaissance”  ، کاهش نیروگاههای هسته ای در سالهای اخیر ، تعطیلی بیشتر  راکتورهای هسته ای ، بحران مالی اخیر کاهش سرمایه گذاری شرکتهای مالی وبانکها  در صنعت هسته ای را بدنبال داشته است ، مطرح گردید .نمایندگان گرین پیس وسایر ارکانهای غیردولتی  با بیش از 100 نفر  از  نمایندگان مطبوعات وکشورها برای افشای چزئیات حقایق در رابطه با معایب صنعت هسته ای که در پاره ای مواقع سعی در پنهان کاری آن شده، ملاقات کردند.

این تلاش ها  به تنهایی نمی تواند مذاکرات هسته ای را که سعی در پنهان کردن دستهای کثیف پشت پرده درکاهش تامین مالی جهت کاهش  تغییرات آب وهوایی را دارد، متوقف کند. مذاکره کنندگان ومطبوعات از سراسر دنیا متوجه شده اند که زمان تجدید حیات هسته ای دیگر به سر آمده است .

منبع:Greenpeace  december2008

 

 *****

 

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی