کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج   زاگرس مرکزی

 

منطقه1زاگرس مرکزی

منطقه حفاظت شده اشترانکوه

IRAN-Oshtorankuh  Protected Area  

منطقه حفاظت شده  اشترانکوه  در 46 سال پیش ( 1349 ) با مساحت 98  هزار و 407 هکتار حفاظت شده اعلام شد. منطقه حفاظت شده  اشترانکوه در 2 کیلومتری غرب شهر  ازنا، یک کیلومتری جنوب درود و20 کیلومتری شمال شهر سپید دشت قرار دارد. بخشی از راه الیگودرز-ازنا- درود- بروجرد و بخشی از راه آهن ازنا-درود- سفید دشت-اندیمشک از وسط این منطقه عبور می کند.    

 

 

 

نقشه اشترانکوه

 منطقه حفاظت شده اشترانکوه

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده سال 1385 - علامت گذاری ، تکمیل  عوارض طبیعی ، تکمیل  مراکز جمعیتی  و راه ها  بر پایه نقشه های منطقه ای و...از کانون دیده بانان زمین

 

 

مطابق نقشه منعکس شده در اطلس مناطق حفاظت شده (1385) منطقه حفاظت شده  اشترانکوه عملا به دلیل عبور راه های پرتردد به  سه بخش جدا از هم درآمده  .شمالی ترین قسمت آن دربرگیرنده کوه سفید(2738متر) ، کوه چال قیصر(2913متر) ، کوه ژان(2805  متر) می باشد.ابر سازه آب ساز طبیعی  اشترانکوه  با راستای شمال غربی-جنوب شرقی  و با حداکثربیشینه فراز 4150متر در جنوب دره ماربره   قرار دارد و  کوه های  سرسبز ( 3534 متر ) کوه پریز(3067متر) کوه رل (3028متر) کوه تخت کلا( 3107 متر) کوه اگر(2741 متر ) هم راستای اشترانکوه در  جنوب و جنوب غربی آن قرار دارند.

افزوده : اشترانکوه با طول حدود 50 کیلومتر یکی از بلندترین رشته کوه های زاگرس است . گفته می شود نام  آن به سبب وجود قله‌های ۸ گانه بالای 4000تا3800 متر است بر روی یک خط الرس  که مانند کاروانی از شتر جلوه می کنند و از این رو  به شترکوه یا اشترانکوه معروف گشته‌است. بلند ترین قله آن قله سن بران است با بلندی 4150 متر است دیگر قله های آن عبارتند از : قله گل گل( 4050 متر) - قله گل گهر( 4045متر) - قله کوله لایو(4060 متر) قله فیال سون ( 3850 متر ) قله پیاره - قله مهر جام - قله کوله جنو - و....

  بخش وسیعی از رود دره های  این ابر سازه های آب ساز طبیعی ، هدایت کننده برف آبها ، آب چشمه ها ، آب آبشار ها و آب های جاری  به مادر رود سزار از سر شاخه های مهم رودخانه دز  هستند نظیر رود دره های  ماربره  ،  گهر رود، رودخانه چکان،  و....

منطقه حفاظت شده  اشترانکوه  دارای  پدیده های ویژه طبیعی است  نظیر تونل های برفی (در شرق اشترانکوه به طولحدود  ۸۰۰ متر وارتفاع حدود ۳متر ) همراه  دره‌های یخچالی است که  بر حسب طولانی بودن ماه های سرد سال و همچنین میزان بارش برف و ... ابعاد آنها تغییر می یابد  . گفتنی است دره های یخچالی  در این منطقه به چال معروف هستند نظیر چال همایون،چال کبود، چال میشان و... از دیگر پدیده های  طبیعی این منطقه در یاچه  های کوهستانی گهر با سطح آبی حدودیکصد هکتار در ارتفاع2400 متری می باشد. البته با دو دریاچه کوچک دیگر در کنار آن .. دریاچه گهر یک دریاچه تکتونیکی است که بر اثر وقوع یک زمین‌لرزه بوجود آمده است. افزون بر این دریاچه کوهستانی گهر بر روی گسل اصلی زاگرس نیز  قرار دارد . از دیگر پدیده های شگفت انگیز دیگر  این منطقه به آبشار های بزرگ، دره ها ، تنگ ها و چشمه ها  می توان اشاره کرد نظیر  چشمه و  آبشار چکان -  چشمه وقت و ساعت- دره نی گا -  تنگ هولیون-   تنگ تابله -  چاه یا غار ساز و دهل  ، و... وهمین بستر های  حیاتی پر آب در طول هزاره ها  زیستگاه های  غنی بوجود می آورند برای بالندگی جنگل های باستانی بلوط  به همراه جنگل های دیگر چون  بادام، ارس و...و این شرایط است که زیستگاه های دیرینه پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای، کل و بز، قوچ و میش، گربه وحشی و...... در این منطقه بوجود می آید. 

 

 

مراکز جمعیتی داخل و مرز منطقه حفاظت شده  اشترانکوه عبارتند از : روستای کمندان، روستای احمدآباد، روستای نصرت آباد، روستای سیوله ، روستای شنگان،  روستای دره تخت، روستای وزمدر، روستای سلمه گرجی،  روستای ودار، روستای سوران، روستای سرنجه، روستای لطیف آباد، روستای دریژان پایین و بالا، روستای مسعود آباد، روستای خرگوش خانی، روستای گل گورچک بالا و پایین، روستای درب آستانه، روستای دره اسپر، روستای چشمه سرنجه، روستای راکن بالا و پایین، روستای سرآوند، روستای جله، روستای عمارت، روستای برآفتاب، روستای چم چید، روستای تپه تی، روستای پاچنار، روستای چکان، روستای زرنان ، روستای شاه پسند، ،روستای شاه مکان بالا و پایین ،روستای چار مرون، روستای امیر آباد، روستای سلطان آباد،  و...( تابع شهرستان  ازنا - شهرستان درود-شهرستان الیگودرز   - استان لرستان )

 

 

منطقه حفاظت شده اشترانکوه-  چشم اندازی از اشترانکوه و دریاچه گهر

 

منطقه حفاظت شده اشترانکوه-تونل برفی

 افزوده :  تونل برفی اشترانکوه با طول حدود  ۸۰۰ متر ، عرض حدود ده متر و ارتفاع  بین 2 تا ۳ متر در زير يخچال ها ی اشترانکوه  ايجاد شده که بر حسب وضعیت اقلیمی سال و ماه تغییر ابعاد میدهد.

 

 

منطقه حفاظت شده اشترانکوه-  کوه پریز

 

 

منطقه حفاظت شده اشترانکوه-  دره نی گاه

ماخذ تصویر : سایت توریستگاه

افزوده  : دره نی گا، با عرضی حدود ۵۰۰ متر دارد.در میانه منطقه حفاظت شده  اشترانکوه  بعد از دریاچه گهر شکل گرفته از ویژگیهای ژئومورفولوژی این دره وجود  صخره هایی بلنددر دیواره های دره است

 

 

 

منطقه حفاظت شده اشترانکوه-  دره نی گاه

ماخذ تصویر : سایت توریستگاه

 

 

 

 

منطقه حفاظت شده اشترانکوه- چشمه ، آبشار  و   رودخانه چکان -ماخذ تصویر : سایت wikiloc

 

افزوده  : آبشار چکان آبشار با ارتفاع حدود سی متر  در جنوب منطقه حفاظت شده اشترانکوه و در جنوب کوه سبز و در نزدیک روستای چکان ( حد فاصل روستای سرقلعه و روستای  دهقاری ) قرار دارد .

 

 

منطقه حفاظت شده اشترانکوه- آبشار آبچکان

 

 

منطقه حفاظت شده اشترانکوه- کوه پریز -  چاه(غار) ساز و دهل 

ماخذ تصویر : سایت خبرنگاران جوان

افزوده: همانگونه که از نام این چاه برمی آید، به گفته بازدید کنندگان از این چاه  ،می‌توان صدایی شبیه به ساز و دهل که از ابزار موسیقی محلی لرستان است را شنید وعلت نامگذاری این چاه تصورات و عقاید بومیان می باشد.تا به حال اکتشافات کاملی در مورد این چاه صورت نگرفته ، برخی علت علمی خارج شدن صدا را ، وجود حرکت آب های  زیر زمینی در انتهای آن میدانند و یا فشار هوای ورودی و خروجی از دهانه چاه می باشد فشار هوا طوری است که حتی میتواند فرد را به دورن چاه بکشد.این بررسی ها توسط چند تن از کوهنوردان شهرستان دورود انجام گرفته است ، که با طناب اندازی به ارتفاع 100 متری از عمق آن نزدیک شده اند که به علت نداشتن تجهیزات کامل و پیشرفته نتوانتستن اکتشافات خود را تکمیل کنند و آن را به زمان دیگری موکول کرده اند.

 

 

 

منطقه حفاظت شده اشترانکوه- دشت لاله های واژگون  " رزستان "

ماخذ تصویر : سایت سیری در ایران -عکاس: اسفندیار خدایی

 

افزوده: دشت لاله های واژگون رزستان (Razestan) یا رزسو در  نزدیک روستای دره اسپر در شمال شمال غربی منطقه حفاظت شده اشترانکوه ( دامنه های شمالی پریزکوه ) واقع شده است.

لاله واژگون قصه ای را در قلب خود دارد و مردم معتقدند که در زمانی که گرسیوز با تیغ خود گردن سیاوش پاک نهاد را درید، لاله واژگون شاهد ماجرا بود. از آن پس اندوه و غم این ماجرا بر وی سایه افکند و رویش سرخ شد. با همه ی غصه هایش سر به زیر انداخت و بر بی گناهی سیاوش گریست. اشک‌های لاله ی واژگون در واقع شیره ی بی‌رنگی هستند که در درون آنها قرار دارند و گاهی از آن سرازیر می‌شوند :

چو سرو سیاوش نگون‌سار دید         سراپرده ی دشت خون‌سار دید
بیفکند سر را ز انده نگون                 بشد زان سپس لاله ی واژگون

 

 

 

 

منطقه حفاظت شده اشترانکوه- پریز کوه -  چشمه وقت و ساعت

 

افزوده:  غار و چشمه وقت ساعت یکی از شگفتیها ی منطقه حفاظت شده اشترانکوه  است . این چشمه در عمق غاری در پریز کوه واقع شده که در زمان های مشخص آب این چشمه قطع و وصل می شود که به همین دلیل بومیان  منطقه نام " وقت و ساعت"  را برای این آبشار برگزیده اند.

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 آتش افروزی و خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی نسل ها  در منطقه حفاظت شده اشترانکوه   به دلیل عدم تجهیزات موثر خاموش کردن فوری آتش

نگاهی به خبر های رسانه ای شده جنگل سوزی در منطقه به اصطلاح حفاظت شده اشترانکوه آنهم تنها در چند ساله اخیر   :

 

 4 مرداد 1389ایرنا :... با گذشت حدود پنج روز از وقوع این آتش سوزی گسترده، اظهارنظرهای متناقض و متفاوتی درخصوص ابعاد این حادثه و وسعت این آتش سوزی و حتی مکان آن از سوی برخی مسئولان اعلام می شود که نشان از نبود یک مدیریت واحد برای اطلاع رسانی در این عرصه و همچنین ناهماهنگی میان دستگاه های مسئول این بخش دراستان دارد....رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دورود روز چهارشنبه و همزمان با بروز این حادثه اعلام کرد، که آتش سوزی از صبح امروز در منطقه ای به وسعت حدود 500 هکتار از جنگل های بلوط ، زالزالک و مراتع و مناطق حفاظت شده شهرستان دورود روی داده است.به گفته وی، محدوده این حریق در دامنه ارتفاعات پریز کوه و درحد فاصل روستاه های چشمه سرنجه تا دره اسپر شهرستان دورود است. درهمین حال حسن احمدی معاون فرماندار دورود نیز گفت: این حریق در یک محدوده  500 هکتار هکتاری از جنگل های بلوط منطقه روی داد که آتش حدود 300 هکتار از این منطقه در حاشیه دامنه ارتفاعات پریزکوه و محدوده روستاههای چشمه سرنجه تا دره اسبر را دربر گرفته است....

 

10مهر1389خبرگزاری مهر - محمد حسین بازگیر مدیر کل محیط زیست استان لرستان: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 20 مورد آتش سوزی بزرگ و کوچک در سطح مناطق حفاظت شده تحت مدیریت محیط زیست رخ داده است....

4 اسفند 1390خبرگزاری مهر- محمد حسین بازگیر مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان لرستان: " از ابتدای سالجاری تاکنون بیش از 70 هکتار از مراتع و جنگلهای حفاظت شده این استان دچار آتش سوزی شده است و می گوید ا ین آتش سوزی ها در مناطق حفاظت شده استان لرستان مانند اشترانکوه و سفید کوه بوده است. مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان لرستان با اشاره به زمان آتش سوزیها در مناطق حفاظت شده لرستان بیان داشت: غالب آتش سوزی های رخ داده در این مناطق در ساعت پنج بعد از ظهر به بعد بوده است. ..."

این مدیرکل حفاظت استان  بدون اینکه کوچکترین اشاره ای به تخلف خود از مسئولیت مهمی که برعهده داشته ، بکند با کمال خونسردی  مانند  پلیس های جنایی ساعت آتش سوزی ها را اعلام می کند که در ساعت پنج بعد از ظهر بوده  !!! احتمالا می خواهد بگوید وقت اداری نبوده!!! خوب چه اشکالی دارد ! وقتی هیچ  نظارت حقوقی و قضایی به کار این مدیران غیر مسئول وجود نداشته باشد، ارائه اخبار اینچنینی پس از سوختن آخرین جنگل های باستانی بلوط  تعجبی ندارد  !!!

24مرداد1394 امیر‌حسین ذلقی  رئیس اداره محیط زیست شهرستان دورود : آتش‌سوزی جنگل‌های منطقه حفاظت شده اشترانکوه در بخش‌های بخش تی و امارت شهرستان دورود از عصر چهارشنبه آغاز شد.
و ساعت 5 صبح امروز پنج‌شنبه مهار شد
.

20مهر1394 خبرگزاری مهر-احمد گودرزی مسئول منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه: " در شش‌ماهه نخست امسال پنج بار آتش‌سوزی‌ در منطقه اشترانکوه داشتیم... درحالی‌که در سال گذشته ۱۱ مرتبه آتش‌سوزی در منطقه اشترانکوه رخ‌داده بوده‌.... امسال تاکنون آتش‌سوزی در حدود ۱۵هکتار از منطقه  «تی و امارت» رخ‌داده است درحالی‌که در سال‌های 1392و 1393 به ترتیب در 43 هکتار از این منطقه دچار آتش‌سوزی شده بود...."

15شهریور 1395 صدا و سیما ی مرکز لرستان : حسن مهرزاد رییس اداره منابع طبیعی شهرستان : آتش سوزی که عصر دیروز در بخشی از مراتع روستای درب آستانه واقع در منطقه حفاظت شده اشترانکوه رخ داد...به طور کامل مهار شد. بر اثر این آتش سوزی 4 هکتار از مراتع منطقه از بین رفت. ...

11مرداد 1396 صدا و سیما ی مرکز لرستان : احمد گودرزی مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه لرستان گفت: آتش سوزی که ساعت 15 و 30 دقیقه دیروز به جان منابع طبیعی در ارتفاعات منطقه بیدمیری اشترانکوه افتاد با تلاش همگانی پس از 5 ساعت مهار شد. 

24مرداد 1396 باشگاه خبرنگاران جوان - احمد گودرزی، مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه، گفت: متاسفانه درب آستانه اشترانکوه محل ارتفاعات بید مهری دچار حریق شد......در این حادثه بالغ بر چهار هکتار از مراتع غنی درب آستانه اشترانکوه محل ارتفاعات بید مهری دچار حریق شدند.....

 

26تیر 1399تسنیم -آتش‌سوزی در جنگل‌های بلوط منطقه «چم‌چید» و روستای «برآفتاب» شهرستان دورود پس‌از ۲ شبانه‌روز مهار شد......

 

18شهریور  1399خبرگزاری مهر-حر یق مراتع منطقه حفاظت شده سفید کوه ازنا(قشلاق زرنان) ......

 

 

 

 

 

 

 

بلوط کُشی

23دی  1396  خبرگزاری مهر : .........قطع درختان بلوط منطقه دره چنار دورود موجب شد تاخبرگزاری مهر پیگیر این موضوع از زبان مسئولان محیط زیست لرستان شود......مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل محیط‌زیست لرستان در این رابطه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار داشت: اگر منطقه حفاظت‌شده باشد ما به‌طور حتم ورود پیدا می‌کنیم.وی بابیان اینکه «دره چنار» و «چشمه وقت و ساعت» احتمالاً در منطقه آزاد باشد عنوان کرد: این چشمه در منطقه و قسمت شرق اشترانکوه قرار دارد، البته دقیقاً من نمی‌دانم و باید بپرسم.مدیرکل محیط‌زیست لرستان بابیان اینکه من خودم این منطقه را نرفته‌ام گفت: اما به‌احتمال‌زیاد، این درختان در منطقه آزاد باشند و مدیریت و حفاظت از جنگل‌های منطقه آزاد مربوط به منابع طبیعی است........

 

 وقتی حفاظت از میراث های طبیعی متعلق به نسل ها در لوای کتمان ،  انکار ، دروغ و شارلاتانیزم اداره شود  جز این انتظاری نباید داشت !!!! 

  بالاترین مقام مسئول حفاظت از محیط زیست استان ، حتما می داند که این مکان ها ( دره چنار و چشمه وقت و ساعت ) دقیقا در منطقه حفاظت شده اشترانکوه قرار دارد و فاجعه قطع درختان بلوط در این مناطق اتفاق افتاده است !! شایان ذکر است که این دومکان و محدوده آن درکوه پریز و در حد فاصل دو روستای جله و بر آفتاب قرار دارد ( مراجعه شود به نقشه منطقه حفاظت شده اشترانکوه در بالای همین صفحه) اقرار آقای فتحی بیراوند به عنوان مدیرکل محیط‌زیست لرستان در عدم تسلط به حوزه مدیریتی خود ، سند دیگری است در اثبات دروغ بودن حفاظت از منطقه حفاظت شده اشترانکوه !!!!! به علاوه اشاره  ایشان به تعلق احتمالی دره چنار و چشمه وقت و ساعت به منطقه آزاد ، در راستای همان سیاست عدم شفافیت و عدم پاسخگویی به مردم یعنی مالکان واقعی ایران زمین است!!! بیاد داشته باشیم  که بسیاری از "مناطق آزاد" که تا کنون در حیاتی ترین نقاط ایران زمین ایجاد شده ،  با چراغ سبز سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگلها و مراتع بوده است آنهم برای مشتی  ضد ایرانی چپاولگر با هدف مال خود کردن این مناطق !!!  نظیر چنگ اندازی به پناهگاه حیات وحش کیامکی و منطقه حفاظت شده مراکان توسط

 

 

 

29 بهمن 1397 خبرگزاری اسکان-قطع 116 اصله بلوط در منطقه حفاظت شده اشترانکوه لرستان

احسان پارسا فعال محیط زیست لرستان در اینبارهبه اسکان نیوز  می گوید:   « تعداد 116 اصله درخت بلوط در "منطقه حفاظت شده اشترانکوه" قطع شده و بنده مستندات فراوانی درباره آن دارم. هم از تک تک درختان عکس گرفته ام و هم فیلم. اگر چه مسوولان منطقه در پاسخ به پرسش ما گفته اند که قطع این درختان مربوط به ماه ها پیش است؛ اما همین جا باید بگویم که این رخداد مربوط به هر تاریخی که باشد یک تخلف است و مسوولان منطقه باید درباره آن پاسخ بدهند و آنرا پیگیری کنند.».........این فعال محیط زیست در ادامه گفت:    « محلی که در آن 116 اصله درخت قطع شده با محیط بانی، تنها 3 یا 4 کیلومتر فاصله دارد. چطور می شود محیط بان ها در آن منطقه صدای اره برقی یا تبر را نشنیده اند؟ در 3 کیلومتری محیط بانی با اره برقی یا تبر، آنهمه درخت را قطع کرده اند و محیط بان ها صدای آنها را نشنیده اند. ......

خسرو بهلولی مسوول منطقه حفاظت شده اشترانکوه اما در گفت وگو با اسکان نیوز   می گوید این قطع درخت مربوط به چند ماه پیش است و حادثه جدیدی نیست که این همه سروصدا در اطراف آن راه انداخته اند........ 

 

    کولاک سنگ خواری  و داغان کردن زیستگاه های گیاهی و جانوری  در منطقه به اصطلاح حفاظت شده اشترانکوه 

 

ابر سازه های آب ساز طبیعی آنهم در کشور بحران زده آب که آینده تاریکی برای آب آن پیش بینی شده در یکی از مهم ترین مناطق حفاظت شده زاگرس مرکزی برای سوداگری سنگ تکه پاره و داغان می شوند!!!!استقرار کارخانه های سنگ  درداخل یا در حریم اکولوژیکی این منطقه تا آنجا پیش رفته که موجب  ایجاد "منطقه ويژه اقتصادى سنگ ازنا "  در سال 1386توسط شورای عالی مناطق آزاد  شده است  و بدین سان   غارت سنگ های این منطقه به اصطلاح حفاظت شده رسمیت بیشتر یافته و شتاب گرفته است !!!!  نگاهی به فهرست معادن شناسنامه دار خود به تنهایی چشم انداز روشنی از دروغ بودن حفاظت از اشترانکوه را  تصویر می کند:

  معادن سنگ زرنان کوه سفید

معادن سنگ لاشه زرنان

معادن سنگ پاوکی کوه های دره چال و  چال قصر

معادن سنگ چینی(نوعی سنگ مرمریت )  دریژان در کوه  ژان

معدن  تالک مسعود آباد (شرق کوه چال قصر)

معادن مارن  دورود(جنوب شرقی دورود)

معادن سنگ های تزیینی و تالک  برآفتاب

معدن سنگ لاشه کمندان

معادن مرمریت  دريژان

و معادن بی نام دیگر

 

 

   لگد مال کردن  ذخیره گاه ژنتیکی متعلق به نسل ها در  منطقه حفاظت شده اشترانکوه در مسیر و در کنار دریاچه گهر

تاکنون ازدحام گردشگر به این منطقه آسیب های جدی غیر قابل جبران وارد کرده است  به عنوان مثال کانون دیده بانان زمین ( مینا محبوبی و فرشته موثق نژاد ) در چندین بازدید که آخرین آن در تابستان 1390 انجام شده ، گزارشی از بلبشویی به نام تفریح در کنار این دریاچه بی مانند کوهستانی داشته اند . در بخشی از این گزارش آمده است :  ازدحام نزدیک به 8 هزار نفر  در یک روز تعطیل در آخرین بازدید ، در  ساحل دریاچه با  چادر های بیشمار تنگ هم ،حتی چشم انداز آبی گهر را از دیدگردشگران دور نگهداشته بود  !!! و برای لذت  بردن از آب دریاچه ، مجبور بودی با مشقت فراوان ازمیان انبوه چادر ها و زباله های مابین این چادر ها عبور کنی، همراه تنفس هوای آلوده بجای تنفس هوای پاک کوهستان و جنگل،که  به دلیل غبار خاکی که از رفت و آمد های انبوه گردشگرا ن و چارپایان حمل بار آنها به هوا بر خواسته بود و این همه ، بدون کوچکترین تمهیدات حفاظتی چه در کنترل تعداد گردشگر و چه در هنگام تجمع و استفاده از طبیعت منطقه!!! و بدین ترتیب است که دریاچه گَهَر هر روز بیش از پیش در زباله و فاضلاب دست و پا می زند.

 

 

  راه زنی برای اجرای طرح های گردشگری  ویرانگر در اکوسیستم های غیر قابل جایگزین  در منطقه به اصطلاح حفاظت شده اشترانکوه

در آذرماه 1389 خبر جاده سازی به عرض 20 تا30 متر یعنی در ابعاد یک اتوبان رسانه ای شد  و در حالیکه اداره راه دلیل ساخت این  جاده فاجعه بار را  ارتباط روستایی اعلام کرده ، ولی به گفته ناظران منطقه  در مسیر انتخاب شده  هیچ روستایی  وجود  ندارد  !!! و این در حالیست که روستاییان منطقه که درک و شناخت تاریخی کامل و درستی از ارزش های بی بدیل منطقه دارند در طوماری خواستار توقف این جاده سازی شد ند . پس از رسانه ای شدن این اخبار ، از سوی  تشکل های زیست محیطی نظیر : انجمن برگ سبز زاگرس، انجمن گهر سبز، انجمن پیشگامان سبز بروجرد، انجمن موج سبز ازنا، خانه کوهنورد دورود ،  دید‌بان کوهستان و تمامی کوهنوردان به این طرح مخرب اعتراض و هشدار های لازم  به مسئولین ذیربط داده می شود !!! در این رابطه  دیده بان کوهستان در 22 آذر 1389 به همشهری می گوید: "....پیشینه این طرح، به سال 1381 برمی‌گردد که فرماندار وقت الیگودرز پشتیبان آن بود و چندین کیلومتر جاده غیراصولی کشیده شد. اما در آن سال به‌دلیل مخالفت‌های شدید مردمی و اداره محیط‌زیست موفق به اجرای کامل کار نشدند؛ گرچه تخریبی جبران‌ناشدنی بر جای گذاشت.....، اداره راه‌و‌ترابری قصد دارد این راه ارتباطی را با جاده‌ای جدید و از مسیری کوهستانی‌تر و دورتر، برقرار کند! به این ترتیب که جاده وارد منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه شود و از نقاطی مانند دره دزدون، خلیل‌خان، آبشارچکان و منطقه تاپله مشرف به دریاچه گهر که تماما در محدوده منطقه حفاظت شده قرار دارند و کوهستانی و بسیار آسیب‌پذیر هم هستند عبور کند و بدین ترتیب راه جدید ساخته شود... ، عملیات راهسازی در یک امتداد حدودا ده کیلومتری از سمت الیگودرز (از کنار رودخانه مور زرین) و حدودا 5کیلومتری از سمت آبشار چکان، موجب تخریب شدیدکوهستان و از بین رفتن بسیاری از درختان نایاب و کهنسال ارس و...، آسیب دیدن مراتع و زیستگاه‌های اشترانکوه شده است.احداث این جاده، در آینده سبب وارد آمدن فشار خارج از ظرفیت به محیط زیست منطقه... به‌وی‍ژه در اطراف دریاچه گهر و آبشار چکان،..و نیز موجب تکه پاره شدن منطقه حفاظت شده خواهد شد. "

 

17آبان 1390ایرنا:  " تصرف اراضی جنوب غرب منطقه حفاظت شده اشترانکوه در پایکوه  پربر و در امتداد رودخانه گهر نظیر اطراف روستاهای  عمارت،چم چید ، تپه تی،  و... در این منطقه توسط افراد حقیقی یا حقوقی است، در همین رابطه بسیاری از این اراضی با استفاده از ترفندهای گوناگون توسط همین افراد به مستثنیات تبدیل و سپس به راحتی تصرف می شوند...."

 

20شهریور1393 خبرگزاری مهر: " عبدالرضا مهاجری نژاد مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان از کلنگ زنی مجتمع گردشگری دریاچه گهر خبر داد. وی با اشاره به اینکه در مورد همه آبشارهای لرستان پیگیری های لازم برای جذب سرمایه گذار خصوصی صورت گرفته است، اظهار داشت: در حال عقد قرارداد با بخش خصوصی در رابطه با همه آبشارهای استان هستیم.....وی با اشاره به اختصاص 500 میلیون تومان اعتبار برای احداث زیرساخت های گردشگری در دریاچه گهر گفت: مطالعات لازم در این منطقه انجام شده و سه نقطه برای اسکان مسافران و گردشگران در محل گهر تعیین شده است.مهاجری نژاد با بیان اینکه این سه نقطه برای استعلام به محیط زیست اعلام شده که محیط زیست با یکی از این نقاط موافقت کرده است، تصریح کرد: در هفته آینده برنامه کلنگ زنی مجتمع گردشگری دریاچه گهر را خواهیم داشت......."

29 شهریور1393 فارس: .... متولیان امر حفاظت از محیط زیست لرستان در چند قدمی دریاچه گهر، مبادرت به ساخت دو واحد سوئیت با گودبرداری به مساحت 100 متر کرده‏‌اند، ....طبق قانون، هرگونه ساخت و ساز در فاصله 800 متری این دریاچه ممنوع است، در حالی که سازه مد نظر توسط محیط زیست لرستان در چند متری دریاچه احداث می‌‏شود..... حمیدرضا کاویانی چگنی دبیر انجمن برگ سبز  زاگرس در گفت‎ وگو با خبرنگار فارس گفت : " ....دریاچه گهر به عنوان یکی از بزرگترین چشمه‎های آب شیرین جهان و یکی از دریاچه‎ های آب شیرین کوهستانی در خاورمیانه و غرب آسیا برای حفظ و احیای این منطقه از سوی مدیران سازمان محیط زیست نگاه ویژه‎ای را می‎طلبد.  وی با اشاره به اقدامات اداره کل محیط زیست لرستان در دریاچه گهر ادامه داد: متأسفانه شاهد هستیم که به جای پیگیری و حل مشکلات محیط زیست در لرستان و به خصوص دریاچه گهر، در یک اقدام تأسف‎ بار که دل همه طبیعت دوستان را به درد آورده است، مبادرت به گودبرداری در ابعاد 100 متر در کنار دریاچه گهر برای انتقال کانکس 70 متری کرده است.....قطع اشجار به صورت عادی و علنی صورت می‎گیرد....در سال‎های پیش چهار ساختمان در کنار دریاچه ساخته شده است و از 18 اتاق موجود چهار اتاق بدون استفاده است و می‎توان از این اتاق‎ها به عنوان میهمان‎سرای خصوصی استفاده کرد......."

منطقه حفاظت شده اشترانکوه-ساخت و ساز در کنار دریاچه گهر

ماخذ تصویر : فارس شهریور1393

 

ندریاچه گهر

ساخت و ساز در کنار دریاچه گهر -  منطقه به اصطلاح حفاظت شده اشترانکوه

منبع تصویر : فارس شهریور1393

 

3مهر 1393 ایسنا : سید عابدین نوری عضو هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها در نشست بررسی مشکلات زیست محیطی دورود:  "... اخیرا دیده شده که اداره کل محیط زیست استان لرستان در یک اقدام غیر قانونی اقدام به ساخت و ساز بناهایی در فاصله کمتر از ۲۰ متر از دریاچه گهر کرده‌اند.

29مهر 1393 ایسکانیوز: "  فرمانداری الیگودرز در چند روز اخیر اقدام به ساخت پنج کیلومتر جاده در منطقه حفاظت شده اشترانکوه و به سمت دریاچه گهر به نام تعریض جاده برای دو مرکز پرورش ماهی کرده است.... فرمانداری الیگودرز با کمک نماینده این شهرستان در مجلس به بهانه ساخت جاده دو آبادی به نام‌های شول آباد و خلیل آباد کار ساخت جاده‌ای را شروع کرده‌اند که در نهایت منتهی به منطقه دست نخورده دریاچه گهر خواهد شد.این تعرض جدید در مکانی به نام تنگه «تاپله» و اطراف جاده الیگودرز انجام شده است. براساس اطلاعاتی که این فعال محیط زیستی لرستانی در اختیار ما قرار داده است هدف از ساخت این جاده علاوه بر رساندن جمعیت کثیر مسافران به دریاچه گهر و ساخت و سازهای رانتی در کنار آن برای کسب سود از این مسافران، دسترسی به منطقه‌ای به نام "تونل برفی" الیگودرز است که در محدوده حفاظت شده قرار ندارد تونل برفی به اینکه در تمام ایام سال دارای برف است شهرت دارد..."

31 تیر 1394 همشهری به نقل از مهر : منطقه حفاظت شد‌‌‌ه تونل برفی قربانی توسعه ناپاید‌‌‌ار می‌شود‌‌‌- ...آنطور كه يكي از فعالان محيط‌زيست اين منطقه مي‌گويد‌‌‌،‌مسئولان محلي شهرستان ازنا با هماهنگي مسئولان استاني از آبان‌ماه سال گذشته اقد‌‌‌ام به تخريب محيط‌زيست و ايجاد‌‌‌ جاد‌‌‌ه تا عمق منطقه قرق و حفاظت‌شد‌‌‌ه تونل برفي د‌‌‌ر اشترانكوه كرد‌‌‌ه‌اند‌‌‌. به گفته علي اسماعيلي، اين جاد‌‌‌ه باعث از بين رفتن گونه‌هاي گياهي بسيار ناد‌‌‌ر و همچنين تخريب حريم د‌‌‌ر بالاد‌‌‌ست سد‌‌‌ د‌‌‌ر حال احد‌‌‌اث كمند‌‌‌ان و همچنين تخريب حريم كيفي آب شرب 2 شهرستان ازنا و اليگود‌‌‌رز به بهانه ايجاد‌‌‌ سايت‌هاي گرد‌‌‌شگري مي‌شود‌‌‌.وي جاد‌‌‌ه‌سازي‌ به بهانه ايجاد‌‌‌ سايت‌هاي گرد‌‌‌شگري و جذب سرمايه‌گذار و همچنين ساخت هتل د‌‌‌ر منطقه قرق و حفاظت شد‌‌‌ه را عامل سرازير شد‌‌‌ن افراد‌‌‌ سود‌‌‌جو به اين منطقه بي‌نظير مي‌د‌‌‌اند‌‌‌ و.....

 

141 مرداد 1397 اسکان نیوز-جاده سازی در قلب "منطقه حفاظت شده اشترانکوه" و "دریاچه گهر"

حسان پارسا فعال محیط زیست لرستان در این باره اسکان نیوز  گفت:    « جاده مذکور، در منطقه به اصطلاح حفاظت شده اشترانکوه قرار دارد. بخش خصوصی مجری آن است و هیچ نوع مجوزی هم برای ساخت آن صادر نشده است. او گفت درباره تخلفات این طرح به مدیران محیط زیست و منابع طبیعی استان لرستان تذکر داده ایم؛ اما حضرات، هشدارهای پیاپی بنده و دیگر فعالان را نادیده گرفته و خود را به خواب زده اند. این درحالی است که مطابق قوانین محیط زیست، در مناطق حفاظت شده حق هیچ نوع واگذاری، اعطای مجوز اعم از برداشت املاح و ذخایر، جاده کشی و ....وجود ندارد.»...........با اینکه مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان می گوید که عملیات راهسازی متوقف شده، اما فعالان محیط زیست لرستان تاکید می کنند که راه سازی در منطقه فوق همچنان ادامه دارد. آنها می گویند حتی،  در مجاور منطقه ای که در آن راه ساخته می شود نگهبانی گذاشته اند تا کسی امکان عکاسی از عملیات را نداشته باشد.به گفته این فعالان، موضوع ساخت جاده فوق، بیشتر یک زمین خواری است تا راهسازی و این راه نه قرار است دو نقطه را به همدیگر متصل کند و نه مساله مرمت و ساماندهی راه قبلی است؛ بلکه موضوع این است که عده ای می خواهند به نام طرح های گردشگری، در منطقه بی نظیر و زیبای اشترانکوه و در جوار دریاچه گهر، ویلاسازی و تجارت کنند..........به نظر می رسد این کار به نوعی خصوصی سازی منابع ملی به نفع سرمایه داردان است نه محرومان؛ سرمایه دارانی که به راحتی در بسیاری از مناطق ایران و جهان ویلاهای سربه فلک کشیده دارند می خواهند در داخل ایران نیز هر گاه اراده کنند با استفاده از لابی های سیاسی و فشار بر سازمان محیط زیست، مناطق حفاظت شده را تصرف و در اختیار خود درآورند.........


 

 

 

 

  سد سازی و داغان کردن ابر سازه های آب ساز طبیعی  در داخل منطقه به اصطلاح حفاظت شده اشترانکوه 

سد کمندان -  عملیات اجرایی سد مخزنی کمندان که از سال 1383  بر روی رودخانه کمندان از زیر شاخه های رودخانه  ماربره  در جبهه شرقی اشترانکوه آغاز شده با آبگیری دریاچه این سد روستای تاریخی کندان به زیر آب خواهد رفت  .این سد سازی نیز بر پایه سیاست های مخرب " راه انداز جانداز" بود که بعد از تخریب های هولناک طی  یازده سال ، هنوز گله گذاری از کمبود اعتبار برای خرید روستاهایی است که به زیر آب دریاچه سد می روند !!! در این رابطه اسد عبدالهی فرماندار شهرستان ازنا در گفتگو با خبرنگار مهر  در 16 آبان 1393 می گوید : " تامین اعتبار و پرداخت مطالبات پیمانکار و مشکلات اجتماعی مربوط به روستای کمندان که در نزدیکی سد واقع شده از مهمترین مشکلات این طرح است.وی با بیان اینکه خانه های مردم در روستای کمندان باید خریداری و یا جابه جا شوند اظهار داشت: انجام این کار نیازمند اعتبار خاصی است که تا کنون در نظر گرفته نشده است....."

 

سد مسعود آباد  سد مسعود آباد  از سد هایی است که مطالعات آن تمام شده و آماده تخریب است!!!  این سد قرار است  بر روی رودخانه مسعود آباد از زیر شاخه های شمالی رودخانه ماربره  و در 15 کیلومتری شمال غرب ازنا و در داخل منظقه حفاظت شده اشترانکوه ( شمال شرق منطقه ) در نزدیک روستای تاریخی مسعود آباد ساخته شود.

  سد ماربره  سد ماربره از سد هایی است که مطالعات آن تمام شده و آماده ویرانگری  است!!!  سد ماربره  قرار است در 12 کیلومتری جنوب شرقی شهر درود  و  در داخل منطقه حفاظت شده اشترانکوه ساخته شود. امید علی سیفی مدیر عامل امور آب استان لرستان در 24 اردیبهشت 1394 به تسنیم می گوید : " سدهای ماربره، ژان، بیاتان و عزیزآباد شهرستان دورود در دست مطالعه است که مطالعات مرحله نخست سدهای ماربره و ژان به پایان رسیده است.وی عنوان کرد: در صورت موافقت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور سد ماربره شهرستان دورود در سال 95 اجرایی می‌شود...."

سد ژان سد ژان نیز از سد هایی است که مطالعات آن تمام شده و آماده تخریب است!! این سد  در 12 کیلومتری شمال  درود  در حریم منطقه حفاظت شده اشترانکوه و در نزدیکی روستای ژان  بر روی رودخانه ژان قرار است ساخته شود گفتنی است کوه ژان با بلندی 2805متر در شمال غربی کوه چال قصر در شمال شرقی منطقه حفاظت شده اشترانکوه قرار دارد . 

 

 

   بزودی مرگبارترین پروژه های جنگل زدایی ، کوه زدایی و آب زدایی با اجرای مثلث شوم پتروشیمی- سیمان و فولاد در منطقه حفاظت شده اشترانکوه

ایجاد مجتمع فولاد  در سال 1381 کلید خورد و در شهریور 1385 عملیات آن آغاز شد.موقعیت اولیه این کارخانه تقریبا در کیلومتر 6 جاده ازنا به درود (شمال اشترانکوه و جنوب کوه سفید) تعیین شده است. در  اردیبهشت 1392 واحد خبر مرکز استان لرستان  اعلام کرد که :  " 60 درصد ماشین‎ آلات مورد نیاز این مجتمع از خارج وارد شده است."

3 اردیبهشت 1393 سایت خانه ملت  در گفت وگو با عباس قائدرحمت نماینده درود و ازنا نوشت :

"...برای بهره برداری از کارخانه فولاد ازنا توافقات مختلفی با مدیران و مسئولان کشوری و استانی داشته ایم تا زیرساختهای لازم برای بهرهبرداری از این کارخانه فراهم شود که با توجه به تمام این توافقات امیدواریم این کارخانه با نام فولاد نورد در سال جاری به بهره  برداری برسد. ..... راه اندازی کارخانه سیمان درود را هم در دستور کار داریم و منتظریم دستگاه های اجرایی راه اندازی این پروژه را آغاز کنند..."

25 تیر 1393 ایسنا   از قول عباس قائدرحمت نماینده درود و ازنا نوشت :

 " شرکت پتروشیمی ازنا در روستای سمیه احداث می‌‎شود؛ زمین آن مشخص شده و به ‎زودی عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد.  وی با بیان اینکه مجوز برای ساخت پتروشیمی در ازنا اخذ شده است، بیان کرد:   تغییر کاربری زمینی که برای احداث این شرکت در نظر گرفته شده بود انجام شد، تامین آب آن نیز تا حدودی حل شده و بخشی از آب این کارخانه پتروشیمی از منابع سفره‌های زیرزمینی و بخشی دیگر از منطقه دره تخت نزدیک کمندان تامین خواهد شد.  "

 

بنا بر این متوجه می شویم که سد های در حال ساخت و یا آماده ساخت تنها برای تامین نیاز های آبی بسیار کلان مثلث شوم  پتروشیمی ، فولاد  و سیمان  است و سخت نیست تصور چشم انداز تاریک آینده در منطقه به اصطلاح حفاظت شده اشترانکوه  این میراث طبیعی نسل ها ، و آوارگی جمعیت روستا های تاریخی آن که قربانی چنین خود کامگی های توسعه تخریب قرار گیرد!!!!   

 

 

 ناحیه پنج-ص12b از 26

ادامه

صفحه اصلی