کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج -  زاگرس مرکزی

 

 

گروه سه  زاگرس مرکزی-  منطقه حفاظت شده قیصری  و  اثر طبیعی ملی لاله واژگون

گروه سه  بررسی کانون دیده بانان زمین در مناطق حفاظت شده زاگرس مرکزی  شامل منطقه حفاظت شده قيصري  و اثر طبیعی ملی لاله واژگون است . قیصری  جزیی از  ابر سازه های  آب ساز طبیعی زردکوه می باشند .

 

 

 

 

منطقه5 زاگرس مرکزی

منطقه حفاظت شده  قيصري  

IRAN-Gheisari Protected Area  

 

منطقه حفاظت شده قيصري با مساحت  9 هزار و829  هکتاردر سال 1386 به فهرست مناطق حفاظت شده اضافه شد. این منطقه  در حدود 15 کیلومتری( فاصله فضایی)  غرب شهر فارسان قرار دارد و کوه سالدارون (3621متر) سپر طبیعی این شهر با منطقه حفاظت شده قیصری است .این  منطقه همچنین درحدود 38 کیلومتری جنوب شهر چلگرد،32 کیلومتری شمال غرب شهر اردل، 25 کیلومتری شمال غرب روستای تونل بهشت آباد  قرار داردو 23 کیلومتر از راه شهر اردل به شهر چلگرد وبه عنوان مرز جنوبی و جنوب غربی آن تعیین شده است

منطقه حفاظت شده  قیصری

ماخذ نقشه  :  سایت سازمان حفاظت محیط زیست 1394- تکمیل عوارض طبیعی - تکمیل مراکز جمعیتی- تکمیل راه ها - و... از کانون دیده بانان زمین

 

 

منطقه حفاظت شده قيصري در بر گیرنده کوه احمد لیوه (3589 متر) و بخشی ازکوه قیصری( 3387 متر) است . دو کوه بلند در بخش جنوبی زردکوه . بخشی از رود دره آب کوهرنگ از  میانه منطقه حفاظت شده قيصري جریان دارد.    نزدیک به  هشتاد چشمه در درون این منطقه بروز و ظهور دارند نظیر چشمه نازی- چشمه پری- چشمه سردار- چشمه شفا و.....و اینچنین است که این اکوسیستم کوهستانی پر آب و پوشیده از جنگل با   انواع درختانی نظیر ارژن، زالزالك( سیسته ) ،اُرس، آلبالو وحشي، كيكم، بنه، بلوط ،انجیر وحشی،  گون و.... زیستگاه های امنی برای پلنگ،  کل وبز،  خرس قهوه ای و... می شود

 

 

منطقه حفاظت شده  قیصری -چشم انداز زمستانی کوه احمد لیوه در محدوده روستای سرپیر

 ماخذ تصویر:سایت اصفهان تور

 

منطقه حفاظت شده  قیصری

 

منطقه حفاظت شده  قیصری- کوه احمد لیوه

 ماخذ تصویر:وبلاگ کوهنوردان -آزادصفه- خرداد1396

 

منطقه حفاظت شده  قیصری

 ماخذ تصویر:سایت فرمانداری شهرستان کوهرنگ

 

 

مراکز جمعیتی : در داخل این منطقه کوهستانی بلند مرکز جمعیتی وجود ندارد و لی مراکز جمعیت محدوده آن در مسیر جاده های اردل به چلگرد قرار دارند عبارتند از : روستای سر پیر ، روستای نیستاق، شهر دشتگرد ( در محدوده شهرستان اردل - استان چهار محال و بختیاری ) روستای افسرآباد-روستای  سیف آباد- روستای فخر آباد- روستای دزک بالا و پایین -روستای باغ الگی روستای کوفی-  روستای گل سرخ (در محدوده  بخش بازفت شهرستان کوهرنگ - استان چهار محال و بختیاری )

 

 

 

 

 

*******

 

 دریاچه سد تونل کوهرنگ سوم  و تونل کوهرنگ سوم تهدیدی جدی برای آبخوان های میلیون سالی این منطقه

دریاچه سد تونل کوهرنگ سوم در  شمال منطقه حفاظت شده قیصری مکان یابی شده است . تونل سوم کوهرنگ  به طول ۲۴ کیلومتر و در عمق ۴۰۰ متری زمین، تهدیدی بسیار جدی نه تنها برای این منطقه بلکه برای مناطق حفاظت شده هلن و سبز کوه نیز هست . به علاوه  تونل بهشت آباد نیز که تاکنون اعتراض های زیادی برای جلوگیری از ایجاد آن شده در نزدیکی همین منطقه اجرا یی شود .

 

 

 تخریب های بنیان کن سد و تونل سوم کوهرنگ توسط مافیای ضد ایران و ایرانی سد ساز و تونل کن در بالا دست منطقه حفاظت شده قیصری این میراث طبیعی نسل ها

 

 

 

 تخریب های بنیان کن سد و تونل سوم کوهرنگ توسط مافیای ضد ایران و ایرانی سد ساز و تونل کن در بالا دست منطقه حفاظت شده قیصری این میراث طبیعی نسل ها

 

 

در ادامه به چند خبر رسانه ای شده در این موارد اشاره می شود :

30 آبان 1390جام جم آنلاین به نقل از مهر : سد و تونل سوم کوهرنگ ، اگرچه برای اصفهانی‌ها نویدبخش پایان کم‌آبی و بی‌آبی در بخش صنعت، کشاورزی و شرب است اما ناراحتی و اعتراض شدید چهارمحال و بختیاری‌ها بویژه دوستداران محیط زیست این استان را به دنبال داشته است......بنابر اظهارات مسوولان شهرستان کوهرنگ بر اثر اجرای این طرح 3هزار هکتار از اراضی کشاورزی مردم منطقه به زیر آب خواهد رفت و مراتع و سکونتگاه‌های صدها خانوار دیگر با معیشت عشایری از بین می‌رود.....علاوه بر کشاورزی، محیط زیست چهارمحال بویژه منطقه قیصری در کوهرنگ و اردل در معرض خطر است هومان خاکپور یک فعال محیط زیست در گفت‌وگو با مهر افزود: منبع اصلی تأمین آب این منطقه رودخانه شهریاری (آب کوهرنگ) است که با طول تقریبی 15 کیلومتر، منطقه را به دو قسمت تقسیم می‌کند.به گفته وی هرگونه تغییر در حیات هیدرولوژیکی رودخانه کوهرنگ و ایجاد تنش آبی در منطقه، می‌تواند تهدیدی برای حیات وحش این منطقه باشد.....

4 اردیبهشت 1392 محمدمهدی اسماعیلی معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان.در گفت و گو با خبرنگار ایمنا : " ...حفر تونل سوم کوهرنگ در عمق ۴۰۰ متری زمین صورت می گیرد، سستی خاک و احتمال ریزش زمین در عملیات حفاری، برنامه زمان بندی افتتاح این تونل را به تعویق انداخته است ........"

29 مهرماه 1393جواد سعدون‌زاده نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور خود در جلسه علنی  می گوید :   " بهانه آب آشامیدنی به شهرهای مقصد، با تونل کوهرنگ 3 مرتفع می شود؛ در نتیجه اجرای پروژه هولناک بهشت آباد با ظرفیت بیشتر از یک میلیارد مترمکعب برای احداث 19 کارخانه فولاد در استان مقصد است که قطع به یقین به فاجعه ملی و نزاع پیچیده ای منتهی خواهد شد..."  

 

20بهمن 1392 ایسنا - مسعود میرمحمدصادقی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: با افتتاح تونل خدنگستان و افتتاح اولیه تونل کوهرنگ نباید انتظار داشت در سال آینده آب در زاینده‌رود جاری شود. ...... وی از تکمیل تونل سوم کوهرنگ خبر داد و افزود: نیم مقطع بالایی این تونل تکمیل شده، اما نیم مقطع پایینی آن هنوز تکمیل نشده و نکته مهم به سرانجام رسیدن این تونل است. تونل سوم کوهرنگ به یک سد نیز احتیاج دارد که اگر اعتبارات آن تخصیص داده شود مشکلات رفع شده و ساخت آن آغاز می‌شود، اما تا زمان افتتاح سد از پمپاژ 50 درصدی آب برای انتقال استفاده خواهد شد.

3 شهریور 1393 تسنیم - حمید چیت‌چیان در جلسه شورای اداری اصفهان:   " اگر تاریخ را نگاه کنیم، می‌بینیم که اثرگذاری اصفهان، فراتر از منطقه و کشور بوده و در تاریخ صفویه، زمانی که اصفهان پایتخت این سلسله بود، اصفهان جزو 2 شهری بود که بیشترین تأثیر را در عرصه بین‌المللی داشته است؛ با هر بعدی که به جامعه نگاه کنیم، حاکی از آن است که این شهر تأثیر زیادی در منطقه داشته است....وی بیان کرد: مهمترین اقدام وزارت نیرو، انتقال آب از سرچشمه‌های گوناگون به زاینده‌رود بوده و من این نوید و خبر خوش را به مردم اصفهان می‌دهم که مرحله نخست تونل کوهرنگ3 تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد و سد بهشت‌آباد نیز احداث می‌شود. وی افزود: ..... کل فعالیت‌هایی که از ابتدا تاکنون وزارت نیرو داشته 2 میلیارد مترمکعب بود که متعلق به استان اصفهان بوده و نیمی از فعالیت‌های وزارت نیرو تاکنون برای انتقال آب به اصفهان انجام شده است..... ...."

 

 

حمید چیت چیان وزیر نیروی دولت یازدهم در بی خردانه ترین توجیهات  خود از طرح های مخرب  تونل زنی  و داغان کردن آبخوان های میلیون سالی متعلق به نسل ها  ، انتقال آب برای صنایع فولاد و پتروشیمی اصفهان، آنهم در شکننده ترین بخش های زاگرس مرکزی دفاع می کند آنهم با چنگ اندازی مسخره و بی معنی به تاریخ!!! !!!  بنابر این می بینیم که وزیر نیرو یعنی کسی که به نظر می رسد  باید تمامی  هم خود را در مدیریت آب کل کشور ایران که در بد ترین شرایط بحرانی  قرار دارد صرف کند ،  با مدیریت های جهت دار ،   با بی پروایی تمام می گوید نیمی از فعالیت‌های وزارت نیرو تاکنون برای انتقال آب به اصفهان انجام شده است!!!!!

و سر انجام 23  تیر  1396فارس : ......مسعود میر محمد صادقی ، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان در 14 تیرماه سال جاری از بهره برداری تونل سوم کوهرنگ خبر داد . وی تصریح کرد: از زمستان امسال تونل سوم کوهرنگ(بیرگان) آبگیری شده است اما به دلیل آماده نبودن سد، تنها در حد یک ایستگاه پمپاژ حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون آب در سال منتقل می‌کند.مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با تاکید بر اینکه تونل سوم کوهرنگ تاکنون ۹۷ درصد پیشرفت کاری داشته است، افزود: این تونل امسال به شرط تامین اعتبارات به بهره برداری خواهد رسید.

به گفته میرمحمدصادقی، سال گذشته ١٠٠ درصد اعتبارات به پروژه کوهرنگ سوم(بیرگان) تخصیص داده شد

 

 

 اجرای طرح های نابود کننده منابع آبی ایران زمین کافی ست!!!مسئولین بیاد داشته باشند که گسل اردل، گسل دوپلان و گسل زرد کوه  در همین مناطق انتقال آب قرار دارند و تمامی مسئولیت  تلفات انسانی و زیست محیطی آینده ، ناشی زمین لغزش و  زلزله ها بر عهده آنهاست !!!!!!  زمین لغزش های گذشته بازفت دلیلی بر این مدعاست مثل زمین لغزش ( بهمن سنگی ) سال 1377 که روستای "آبیکارکن سفلی" با  جمعیت 55 نفری در چند ثانیه به  زیر خروار ها خاک مدفون کرد !!!

 

   نمونه ای از اخبارزمین  لغزش  و فرونشست زمین در سال های اخیر در منطقه  حفاظت شده قیصری

 

5 فروردین   1395 ایرنا -محمود كیانی فرماندار شهرستان اردل گفت:به علت خطر رانش زمین در روستای افسرآباد شهرستان اردل منازل 20 خانوار از این روستا تخلیه و ساكنان آن در مدارس شهر دشتك اسكان اضطراری یافتند.
وی افزود: هم اینك دبی آب رودخانه های این شهرستان به حداكثر ظرفیت رسیده و اوضاع در شرایط بحرانی قرار دارد.

6 دی   1395 ایرنا -ستار فرهادی مدیركل دفتر مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: 187 روستای این استان با شیب بالای 50 درصد در معرض خطر رانش زمین قرار دارد...... وی گفت: چهارمحال و بختیاری 30 گسل اصلی و فرعی دارد و بر روی چین خوردگی زاگرس مركزی قرار دارد كه بخش ابتدایی گسل زاگرس در استان است. ......
 

7 فروردین  1396 باشگاه خبرنگاران جوان  -منوچهر سلمانزاده مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای چهارمحال و بختیاری گفت: در پی بارش برف و باران بهاری در روز‌های اخیر، محور ارتباطی گردنه چری تا پل افسرآباد شهرستان کوهرنگ دچار رانش زمین شد.

 

12فروردین 1398 خبرآنلاین- فرماندار شهرستان کوهرنگ : ...فرماندار شهرستان کوهرنگ همه رودخانه‌های شهرستان طغیان کرده است،.....بیش از ۳۶۰ مورد رانش زمین در روستاها و جاده‌های شهرستان رخ داده است، در جاده کوهرنگ به خوزستان حداقل در ۳۰ نقطه آبگرفتگی وجود دارد، سدهای آبخیزداری شهرستان در معرض خطر هستند، با بیش از ۶۰ روستا قطع ارتباط شده و بیش از ۵۰ پل به زیر آب رفته است.وی اضافه کرد: جاده روستاهای امیرآباد، خسروآباد، دزک به سرچشمه، جاده روستاهای دهستان موگویی، روستاهای بخش بازفت و... اکثرا زیر آب هستند.

 

 

18فروردین   1398 ایرنا-مرتضی زمانپور  فرماندار كوهرنگ گفت  :   در بارندگی قبلی پل ارتباطی روستای دزك سرچشمه بخش دوآب صمصامی شهرستان كوهرنگ تخریب و پس از آن یك جاده جایگزین برای تردد مردم احداث شد.
وی افزود: بر اثر موج سوم بارندگی در شهرستان كوهرنگ این جاده جایگزین نیز تخریب و ارتباط مردم روستا به بیرون قطع شده است.
زمانپور تصریح كرد: همچنین بر اثر شدت بارش های اخیر در شهرستان كوهرنگ
محور ارتباطی چلگرد – دوآب صمصامی – خوزستان در محل 'گله كوشكك زرآباد' رانش شدید داشت.

 

 

20 آذر 1398 خبرگذاری صدا و سیما - فرونشست زمین و ریزش کوه در منطقه افسرآباد شهرستان اردل.بارش های اخیر منجر به رانش زمین و ریزش کوه در منطقه "افسرآباد" شهرستان اردل شد.زمانپور سرپرست مدیریت بحران استان چهارمحال وبختیاری گفت : این  حادثه ساعتی قبل در منطقه " افسرآباد" شهرستان اردل به وقوع پیوست. زمانپور افزود: در این حادثه کانال آب و جاده دسترسی به سایت شیلات مزارع موسوم به "گوته خرس" افسرآباد شهرستان اردل مسدود شد........

30 آذر 1398 ایرنا-محمود كياني فرماندار شهرستان اردل استان چهارمحال و بختياري دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ايرنا تاكيد كرد: به علت خطر رانش زمين در روستاي افسرآباد شهرستان اردل منازل 20 خانوار از اين روستا تخليه و ساكنان آن در مدارس شهر دشتك اسكان اضطراري يافتند. وي افزود: هم اينك دبي آب رودخانه هاي اين شهرستان به حداكثر ظرفيت رسيده و اوضاع در شرايط بحراني قرار دارد......

 

 

 ناحیه پنج-ص14a از 26

ادامه

صفحه اصلی