کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج -  زاگرس مرکزی

 

منطقه18زاگرس مرکزی

  منطقه حفاظت شده  میانگران

IRAN-Miangaran Protected Area 

منطقه  حفاظت شده  میانگران( تالاب میانگران)  با مساحت 2 هزار و 478 هکتار در سال  1389  به فهرست مناطق حفاظت شده اضافه شده است.

این منطقه در فاصله 1.5 کیلومتری شمال شهر ایذه و در 63 کیلومتری جنوب منطقه حفاظت شده شیدور دریاچه سد شهید عباسپور و دریاچه سد شهید عباسپورقرار دارد.  راه  ایذه به  این منطقه   از ضلع غربی این منطقه عبور می کند

منطقه  حفاظت شده  میانگران در بر گیرنده تالاب میانگران و حریم اکولوژیکی آن است. تالاب میانگران از تالاب های میان خشکی است  که از شرق و شمال شرق محدود به دامنه های کوه کژگرد با حداکثر فراز 2172 متر و کوه چپور(2172 ) از ارتفاعات شرقی شهرستان ایذه قرار دارد. حداکثر عمق این  تالاب 3 متر ، جنس بستر تالاب از رسوبات دانه ریز و منبع تغذیه تالاب میانگران از آب های سطی است که از طریق مسیل ها و آبراه ها ی ارتفاعات مشرف به آن  وارد آن می شوند.

 منطقه حفاظت شده  میانگران

ماخذ نقشه : سایت سازمان حفاظت محیط زیست -1394

 

 تالاب میانگران جزو تالاب های ایرانی است که در متون تاریخی با اسامی متفاوت  نظیر پرچستان،  فاروم،  شط منگار ،و.... از آن نام‌ برده شده است  آثار تاریخی بسیاری در محدوده آن قرار دارد که  خود نشانگر هویت زیستی این بخش از ایران زمین و لزوم حفاظت همه جانبه آن است نظیز :

  •  نقش برجسته خنگ اژدر بر روی تخته سنگی بزرگ در کوه کژگرد در شرق خونگ اژدر، ‌ متعلق به دوره عیلامیان و اشکانیان. این نقش برجسته در سال 1385 در فهرست آثارملی ایران  به ثبت رسید

  •  نقش برجسته خنگ کمال وند، نزدیک روستای کمال وند . بالای نقش برجسته در یک سطر به خط آرامی متن کتیبه‌ای به زبان الیمایی نمایش داده شده است.این اثردر سال 1387 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید

  •   نقش برجسته خنگ یارعلی وند نزدیک روستای یارعلی وند،  در این نقش برجسته پیکره تمام رخ دو نفر در کنار هم با تونیک تا زیر زانو و لباسهای چین داری که از مشخصه های پیکره های الیمایی است، نمایش داده شده است

  •  منطقه باستانی و تنگ تاریخی کول فرح درکوه کژگرد ، نزدیک روستای پرچستان شامل 6 نقش برجسته متعلق به دوره عیلامیان  با قبر ها  و کانال های آبی باستانی

  • تپه های باستانی پرچستان

  • قلعه تاریخی کژدم  

  • بنای طاق طویله

  • و......

 

مراکز جمعیتی محدوده منطقه حفاظت شده میانگران عبارتند از : روستای میانگران بالا،روستای میانگران پایین، روستا پرچستان، روستای کولفرح( کهباد) ، روستای کرم علی وند ( تابع دهستان های حومه شرقی و حوه غربی  شهرستان ایذه - استان خوزستان )

 

منطقه حفاظت شده میانگران

 

حفاظتی که انجام نشد

 

  تخلیه فاضلابهای سمی و سموم کشاورزی  به  منطقه  حفاظت شده تالاب  میانگران

تالاب میانگران سالهاست که  به دلیل عدم مدیریت حفاظتی و سوء استفاده مدیران شهر ایذه و روستاهای نزدیک آن به  مخزن فاضلاب و زباله تبدیل شده است  به گونه ای که همه فاضالاب های شهری و بیمارستانی ایذه و پسابهای اراضی کشاورزی که از کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات نباتی تغذیه می شوند، به این تالاب ریخته می شود. هنگامی که تالاب میانگران در سال 1380 کم آب شد ، بوی تعفن لجن های فاضلاب درون آن تا  شهر ایذه پیچیده بود و باعث مشکلاتی برای مردم شد!!!! ولی مسئولین بی مسئولیت را چه باک !!!

به موارد ی چند از اخبار رسانه ای شده در این مورد اشاره می شود :

19 مرداد 1389 انجمن دوستداران طبیعت ومحیط زیست شهرستان ایذه : "تالاب ميانگران ايذه به علت آلودگي ناشي از ورود پسابهاي اراضي کشاورزي که به طور عمده با کودهاي شيميايي و سموم دفع آفات نباتي تغذيه مي شوند، در خطر نابودي قرار دارد ...."

 

26بهمن ۱۳۹۴ ایسنا- عباس سلطانی رییس اداره حفاظت محیط زیست ایذه :  "....تاکنون برای رسیدگی به فاضلاب شهر ایذه و احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شهری هیچ اقدامی انجام نشده است.... شهر ایذه شبکه جمع‌آوری فاضلاب و سیستم تصفیه‌خانه فاضلاب شهری ندارد.....سازمان آب و فاضلاب ایذه از سال‌های گذشته تصمیم دارد که تصفیه‌خانه فاضلاب شهری را احداث کند و اعتبار این کار نیز از مدت‌ها پیش تصویب شده است ولی مشکل نبود زمین تنها عاملی است که کار احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شهری را به تعویق انداخته است..."

7مرداد  1397 دیدار نیوز - عباس سلطانی رییس اداره حفاظت محیط زیست ایذه  با اشاره به تلف شدن حدود ۱۲ رأس گاو در اطراف تالاب میانگران ایذه که هفته گذشته رخ داد، اظهار کرد: دامپزشکی علت تلف شدن این گاو‌ها را احتمال آلودگی زیست‌محیطی تالاب میانگران عنوان کرده است .......رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه تصریح کرد: فاضلاب شهری و پسماند ایذه به وسیله چند کانال در تالاب میانگران ایذه تخلیه می‌شوند که منبع آلودگی این تالاب همین فاضلاب‌های شهری است.....سلطانی عنوان کرد: در حال حاضر تقریبا هیچ موجود آبزی در تالاب میانگران وجود ندارد و تا حدی آلودگی در این تالاب بالا است که همه چیز را با خود از بین می‌برد........

 

 

منطقه حفاظت شده میانگران- غرق در فاضلاب

 

 آتش افروزی و خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی  درمنطقه  حفاظت شده تالاب  میانگران

29مرداد 1393 گزارش بختیاران به نقل از ایبنانیوز:  بیش از دو هزار هکتار از اراضی تالاب میانگران ایذه بر اثر آتش سوزی نابود شد، این آتش سوزی از صبح چهارشنبه ۲۹ مرداد شروع و با افزایش یافتن جریان باد از ساعت ۱۴ تا ۱۸ شدت بیشتری گرفت و حدود ۸۰ درصد عرصه ی تالاب را نابود کرده است.....

5 شهریور1393 فارس- هژیر کیانی دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست ایذه : " آتش‌سوزی در تالاب میانگران در حالی به وقوع پیوست که اداره محیط زیست که در نزدیکی این تالاب بوده و پس از هشت ساعت که آتش سوزی تالاب به اوج خود رسید آن هم توسط نهادهای مردمی مطلع شد.... بیش از یک هزار هکتار از تالاب میانگران با همه‌ موجودات زنده‌ آن و تنوع گونه‌های گیاهی‌اش در مقابل دیدگان هزاران نفر از ما ناباورانه و غریبانه سوخت....."

6شهریور 1393 ایسکا نیوز : " ..... احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیر کل محیط زیست خوزستان، درباره آتش‌ زدن تالاب میانگران می‌گوید: آتش زدن نیزارهای حاشیه تالاب که به اراضی کشاورزی منتهی می‌شود زیاد اتفاق می‌افتد ....در تالاب میانگران به خاطر باتلاقی بودن بخشی از منطقه امکان اطفای حریق هم وجود ندارد....."       

روشن است وقتی باز خواست و نظارتی در کار نباشد ،مسئولینی که  فارغ از  مسئولیت های خود هستند، نظیر لاهیجان زاده ها  سال ها  بر صندلی مدیر کلی تکیه می زنند، حقوق های  کلان به نام حفاظت از میراث طبیعی نسل ها به جیب می زنند  و سپس  این توجیهات مسخره را به مرد م تحویل می دهند !!!! !!!!

 

16مهر1394 فارس: "عصرامروز تالاب ميانگران ايذه براي چهارمين روز متوالي دچار آتش‌سوزي شديد  شد و قسمت زيادي از پوشش گياهي اطراف آن از بين رفت. اين مورد در حالي است که در چند شبانه‌روز گذشته نيز در ساعات مختلف زمين‌هاي اطراف اين تالاب دچار حادثه شده است..."

24 مرداد 1395 خبرگزاری صدا و سیما :  مهار آتش سوز در تالاب میانگران ایذه - عباس سلطانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه :  در این آتش سوزی 4 هکتار از اراضی تالاب طعمه حریق شد....

2 شهریور 1395 ایرنا-عباس سلطانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه : حریق در تالاب میانگران ایذه از حدود ساعت 10 صبح امروز آغاز شده و تا حوالی ساعت 18 به طول انجامید.
وی افزود: حدود
چهل هکتار از این تالاب بر اثر آتش سوزی دچار خسارت شده است.
....
....بر اساس این گزارش، نخستین حریق امسال در تالاب میانگران 23 مرداد اتفاق افتاد که حداقل 6 هکتار از این تالاب دچار آتش سوزی شد.

27 مهر 1395 فارس : آتش دوباره به جان تالاب میانگران ایذه افتاد.....در پی این اتفاق نزدیک به 15 هکتار از گونه‌های گیاهی اطراف این میراث ملی در آتش خاکستر شد

 

15 شهریور1396  شوشان به نقل از ایسنا  : عباس سلطانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه گفت: در حال حاضر تنها فاضلاب شهری به تالاب میانگران ایذه تخلیه می‌شود و در صورت نبود همین فاضلاب نیز تالاب کاملا خشک شده بود. عباس سلطانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: متأسفانه در آتش‌سوزی‌های امسال که به علت سرایت حرق ناشی از آتش‌سوزی کاه و کلش مزارع رخ داد، بیش از 650 هکتار از عرصه تالابی این تالاب در آتش سوخت...  در آتش‌سوزی‌های اخیر آسیب‌هایی به گونه‌های گیاهی و جانوری تالاب میانگران ایذه وارد شد و گیاهان مردابی شامل نی، جگن و ... در آتش سوختند. رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه ادامه داد: همچنین در این آتش‌سوزی‌ها به برخی پرندگان آبزی این تالاب و آشیانه آنها آسیب‌هایی وارد شد و تلفاتی داشتیم.....

  

2 مهر 1396 خبرگزاری مهر  : حسن بیرانوند فرماندار ایذهامروز برای چندمین بار تالاب میانگران ایذه دچار آتش سوزی شد ....

 

29شهریور 1397 باشگاه خبرنگاران جوان :مصطفی سمالی، فرماندار ایذه گفت: آتش‌سوزی در سطح نیزارهای زیستگاه طبیعی تالاب میانگران این شهرستان رخ داده که هنور مهار نشده است.

 


12 مهر 1397 ایرنا  :عباس سلطانی رییس اداره محیط زیست ایذه   در‌گفت و‌گو با خبرنگار ایرنا :

نیزارهای تالاب میانگران ایذه، از صبح امروز در حال سوختن هستند و تلاش برای مهار آن ادامه دارد.
وی با بیان اینكه چند نقطه از نیزارهای زیستگاه طبیعی تالاب میانگران دچار آتش سوزی شده گفت: با توجه به پراكندگی و شدت آتش سوزی، كار مهار آتش كمی دشوار شده است.
رییس اداره محیط زیست ایذه افزود: در این آتش سوزی تاكنون بیش از
100هكتار از بخش های مختلف تالاب طعمه آتش شده است....

منطقه حفاظت شده میانگران در آتش

ماخذ تصویر : سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان- مهر 1397

 

 

 

22 شهریور  1399 اسکان-احمد امیری، رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه با شاره به این‌که   آتش‌سوزی‌های عمدی‌ پیش از ظهر دیروز آغاز شد که با تلاش‌های صورت گرفته عصر جمعه مهار شد اما ساعتی بعد دوباره آتش در تالاب میانگران شعله‌ور شد، گفت:  با تلاش نیروهای آتش‌نشانی و محیط زیست این آتش‌سوزی نیز بامداد امروز مهار شد اما متاسفانه در جریان این آتش‌سوزی های سریالی، حدود پنج هکتار از اراضی اطراف تالاب میانگران سوخت و خاکستر شد.

 

21 مهر 1399 باشگاه خبرنگاران جوان-احمد امیری رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه گفت: عصر امروز آتش به جان اراضی خشک تالاب میانگران افتاد و پس از ساعتی بطور کامل مهار شد، ولی ساعتی بعد آتش‌سوزی مجدد در نقطه‌ای دیگر به وقوع پیوست و نیرو‌ها بلافاصله برای کنترل آن به منطقه اعزام شدند.امیری با اشاره به آتش‌سوزی هفته گذشته در تالاب میانگران بیان داشت: در این حادثه حدود ۴ هکتار از اراضی تالاب در آتش سوخت و خاکستر شد.

 

 

 

 تلاب خواری در منطقه به اصطلا ح حفاظت شده میانگران به دلیل وجود مسئولین  بی مسئولیت

23 مرداد1395 ایرنا - ....عباس سلطانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه: تاکنون بیش از  یکصد هکتار از اراضی میانگران تصرف شده است، .....

 

عباس سلطانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه ظاهرا حقوق کلان  به نام حفاظت از محیط زیست به جیب می زند که هر از گاهی گزارش تصرف و آتش سوزی و تخلیه فاضلاب در تالاب میانگران را بده   !

 

 

 

 ایجاد یک کانال آب باعث مرگ و میر ماهی‌های تالاب میانگران ایذه شد

12 بهمن 1398 ایرنا -سرپرست اداره حفاظت محیط زیست ایذه گفت: ایجاد یک کانال غیر قانونی برای هدایت آب تالاب به خارج از محدوده زمین‌های کشاورزی عامل مرگ ماهی‌های تالاب میانگران در روزهای اخیر شده است.

احمد امیری اظهار داشت: متاسفانه برخی از کشاورزان برای جلوگیری از ورود آب تالاب به زمین‌های کشاورزی اقدام به حفر یک کانال برای هدایت آب کرده‌اند که مرگ ماهی‌های تالاب را به همراه داشته است.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست ایذه در ادامه گفت: با بالا آمدن آب تالاب، این کانال مملو از آب شده و ماهی‌ها به سمت تالاب می روند اما پس از کاهش سطح آب تالاب و فرو رفتن آب کانال در زمین، ماهی‌های خارج از تالاب گرفتار شده و دچار مرگ  و میر می‌شوند.......

 

 

 ناحیه پنج-ص19b از 26

ادامه

صفحه اصلی