کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه ناحیه پنج -زاگرس جنوبی ( بخش جنوب شرقی )

 

 

منطقه 8 زاگرس جنوبی

ذخیره گاه زیستکره گنو

  IRAN  -Geno Biosphere  Reserve 

ذخیره گاه زیستکره و منطقه حفاظت شده  گنو با مساحت 41هزار  و 730 هکتار در سال 1354 به عنوان پارک ملی حفاظت شده اعلام شد و در سال 1355  از سوی یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیستکره انتخاب شد. ولی  در سال 1361 از پارک ملی به منطقه حفاظت شده تنزل داده شد.

منطقه حفاظت شده و ذخیره گاه زیستکره گنو در 21کیلومتری شمال شهر بندر عباس ، 55کیلومتری جنوب شهر فین هرمزگان  و 142 کیلومتری جنوب شهر حاجی آباد قرار دارد.

حدود  ذخیره گاه زیستکره و منطقه حفاظت شده گنودرکلی ترین شکل بدین صورت است : 

مرز شمالی :  رود دره تنگ باغ و رود دره گردگنو و بخشی  از راه روستایی تنگ باغ -جونکان- گرد گنو  به  آبگرم گنو و شهر فین 

مرز  جنوبی : ارتفاعات جبهه جنوبی کوه گنو و بخشی از راه گنو به کِشار ، کهورستان و  بستک در مسیر  روستا های تازیان،  کنارو ، محمدآباد، قلات بالا.

مرز  غربی  :  رودخانه کُل ، حد فاصل طبیعی این منطقه با منطقه حفاظت شده کشار

مرز  شرقی : بخش کوچکی ازجاده  شهر بندر عباس  به حاجی آباد

افزون بر این  بخشی از راه آهن بندر شهید باهنر بندر عباس به معدن گل گهر سیرجان  به طول تقریبی بیست کیلومتر از داخل ذخیره گاه و منطقه حفاظت شده گنو  عبور داده شده است .

 

 ذخیره گاه زیستکره  و منطقه حفاظت شده گنو

ماخذ نقشه اطلس مناطق حفاظت شده سال 1385- تکمبل مراکز جمعیتی ، جانمایی راه ها و مکان های جمعیتی بر پایه نقشه های منطقه ای و همچنین علامت گذاری و جانمایی منطقه حفاظت شده همجوار  از کانون دیده بانان زمین

 

 

ذخیره گاه زیستکره و منطقه حفاظت شده گنو در بر گیرنده شرقی ترین ارتفاعات پیکره کوهستانی زاگرس است. رشته کوه گنو به طول34 کیلومتر و با مساحت  35 هزار هکتار در این منطقه قرار دارد با  حداکثر فراز 2347  متر .چشمه های بسیاری از دل این ابر سازه آب ساز طبیعی بروز و ظهور دارند نظیر چشمه آبگرم گنو ، چشمه سلکوه ،  چشمه  كهنوج،چشمه انارون، چشمه  تنگ باغ- چشمه پشتنگ، چشمه پشت بنگرو ، و.... گفتنی است از حدود چهل دهنه چشمه واقع در ذخیره گاه زیستکره گنو  نزدیک به  بیست دهنه آن  در  حد فاصل پابند گنو ، کهنوج گنو  و روستای تنگ باغ  بروز و ظهور دارند یعنی بلند ترین  فراز های کوه گنو  و در محدوده  شمالی  محیط بانی "گنو " و محیط بانی "سر حد" و   در همین راستا راه زنان با تخریب های بسیار در چند ساله اخیر جاده اسفالته زده اند آنهم برای دستیابی رانت خواران به کوهخواری !!!!!!!

  آب  این چشمه سار ها  همراه ریز آبه ها و جریان های بارانی از طریق تنگ ها و رود دره های بسیار از شمال، جنوب و غرب به مادر رود کُل  و در شرق و جنوب  شرقی به رودخانه شورمی پیوندند . 

 در مطالعات اولیه در این ذخیرگاه زیستکره حدود 360 گونه گیاهی با تنوعی از گونه های ارژن ، اُرس،  آکاسیا، کهور، کنار، مسواک ، بنه ، گز، کیکم، بادام گنویی ، زیتون، استبرق ، گون ، سرخس شانه ای ، مور خوش، و.... شناخته شده است  و  ازهم این روست که کوهستان گنو  از هزاره های دور زیستگاه های غنی  برای ، قوچ لارستانی  کوچک‌ترین قوچ جهان - بز و پازن ،  روباه ، جبیر، پلنگ، گربه وحشی ، کبک ،سیخون (خارپشت کوچک) ، خارپشت بزرگ،  دارکوبهای سینه قرمز، کورکولا تیهو، افعی شاخ دار، و بلند پروازانی چون هما ، عقاب و.... بوده است و چشمه سار های آن  زیستگاه های غنی  برای گونه های مختلف ماهی از جمله ماهی به نامAphanius ginaonis است  که در جهان تنها منحصر به چشمة آب گرم گنو است .گفتنی است این گونه ماهی ،در مقابل آلودگی بسیار آسیب پذیر و محکوم به نابودی  است !!!

 

  ذخیره گاه زیستکره  و منطقه حفاظت شده گنو با درختان ارس و بادام کوهی

عکس از کانون دیده بانان زمین - نسرین دخت خطیبی

 

درخت باستانی اُرس-  در ذخیره گاه زیستکره  و منطقه حفاظت شده گنو

عکس از کانون دیده بانان زمین - نسرین دخت خطیبی

 

 

 

درخت شگفت انگیز ارژن -Amygdalus Scoparia Spach-  در ذخیره گاه زیستکره گنو

عکس از کانون دیده بانان زمین - نسرین دخت خطیبی

 

 

نمای نزدیکی از درخت شگفت انگیز ارژن -Amygdalus Scoparia Spach-  در ذخیره گاه زیستکره گنو

عکس از کانون دیده بانان زمین - نسرین دخت خطیبی

 

 

مراکز جمعیتی داخل و مرز ذخیره گاه زیستکره و منطقه حفاظت شده گنو :مرکز تفریحی چشمه آبگرم گنو،   ایستگاه تلویزیون،  پادگان نظامی، روستای گنو، روستای پابند گنو ،روستای کهنوج گنو،  روستای هرمودر بالا ،روستای کلمو، روستای هرمودر پایین ، روستای جونکان، روستای تنگ باغ، روستای میر جلیلی، روستای تازیان ،  روستای دزک ، روستای قلات بالا ، روستای محمد آباد ،روستای کنارو، روستای بنوبند پاسنگ و...( در محدوده دهستان ایسین،  دهستان تازیان  و دهستان فین  شهرستان بندر عباس-استان هرمزگان )

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 

 تجاوز گستاخانه به اراضی ملی متعلق به نسل ها در ذخیره گاه زیستکره گنو  و کوهخواری وقیحانه ، زیر نام  مسخره دهکده گردشگری !!!!

همانگونه که اشاره شد کانون دیده بانان زمین ( نسرین دخت خطیبی- مینا محبوبی- فرشته موثق نژاد- طیبه موسوی- طاهره ابوطابی ) در دو نوبت در سال های 1385 و 1392 از بخش هایی از ذخیره گاه زیستکره گنو بازدید داشته است.

در بازدید سال 1385 ، مشاهده کردیم که محوطه وسیعی  ذخیره گاه زیستکره گنو را از درخت و بوته تهی و با سیمان صاف کرده اند و چندین آلاچیق و میز و نیمکت نصب کرده اند. وقتی از یکی از محیط بانان در مورد این محوطه سازی  پرسیدیم گفت که این کار برای رفاه حال بازدید کنندگان انجام شده. پرسیدیم مگر  اینجا یک پارک شهری است ؟ و آیا کسانی که وارد یک محوطه کوهستانی حفاظت شده می شوند، حتما باید روی نیمکت و زیر سایه بان بنشینند ؟؟؟ پاسخ این بود که به ما دستور می دهند!!!

این محوطه سازی ها در مناطق حفاظت شده بارها تکرار شده و  گام  اول  برای چنگ اندازی و  تملک های بعدی پشت نقاب گردشگری است !!!

در بازدید سال 1392 از منطقه حفاظت شده گنو، از وروی جنوبی  این منطقه یعنی از روستای تازیان وارد منطقه حفاظت شده گنو شدیم. این راه به طول حدود 25 کیلومتر از روستای تازیان تا روستای کهنوج گنو است که  تا نزدیک  بلند ترین قله گنو امتداد دارد. تا چند  سال پیش از این، یک راه خاکی و مالرو بود که اکنون اسفالت شده است. راهی پر پیچ و خم از کوه گنو  با چشم انداز های کاملا متفاوت که هرچه ارتفاع بیشتر می شود، بوته های تنک جای خود را به درختچه ها و درخت ها می دادند، با گونه های درختی نظیر اُرس ، مشندر، ارژن، بنه، درختان سوسن عنبر، و... با دارکوبهای سینه قرمزدر لابلای آنها  و... بعد  از ایستگاه لرزه نگاری به فاصله کم دو محیط بانی این ذخیره گاه به نام های  محیط بانی سرحد و محیط بانی کوه گنو  قرار داشتند.   و درست در همین محدوده ، چشم اندازی از وقوع یک تخریب هولناک و شوک آور در ذخیره گاه زیستکره گنو، با عنوان مسخره " دهکده گردشگری " و درست بغل گوش دکه های محیط بانی!!! و به یاد  تبلیغات مسئولین سازمان حفاظت محیط زیست افتادیم که عموما در هر مصاحبه،روضه کمبود محیط بان را می خوانند!!!!! که اشک همه را در آورند و مظلوم نمایی کنند !!! در حالی که اگر دو برابر استاندار های جهانی نیز محیط بان در این مناطق گمارده شوند  ،   رانت خواران با همکاری صمیمانه مسئولین سازمان حفاظت محیط زیست   ، تا نابودی این ارزش های زیستی نسل ها ، پیش خواهند رفت !!!! و هیچ محیط بانی نیز ظاهرا حق اعتراض ندارد و در غیر اینصورت بیکار خواهد شد .  تسطیح کوه و قطعه بندی زمین، در این ذخیره گاه زیستکره، نشان از تخریب های فجیع تر در آینده داشت

 

 

ورودی ذخیره گاه زیستکره گنو-عکس از کانون دیده بانان زمین - نسرین دخت خطیبی

 

 

  نابود سازی خاک  با طرح های احمقانه گردشگری در ذخیره گاه زیستکره  گنو

عکس از کانون دیده بانان زمین - نسرین دخت خطیبی

 

  برهم زدن تعادل طبیعی در ذخیره گاه زیستکره  گنو با طرح های احمقانه گردشگری

عکس از کانون دیده بانان زمین - نسرین دخت خطیبی

 

 برهم  زدن تعادل طبیعی در ذخیره گاه زیستکره  گنو  با اجرای طرح های احمقانه گردشگری

عکس از کانون دیده بانان زمین - نسرین دخت خطیبی

 

 

 سکو سازی و نابود سازی خاک برای اجرای طرح های احمقانه گردشگری در ذخیره گاه زیستکره  گنو

عکس از کانون دیده بانان زمین - نسرین دخت خطیبی

 

 

نگاهی به اخبار رسانه ای شده در مورد این دهکده کوهخواری می اندازیم :

5 اسفند 1386 خبرگزاری میراث آریا: صبح امروز با حضور دبير کميته ملي طبيعت گردي ،فرماندار بندرعباس ،مهدي دريانورد  رئيس سازمان ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري استان هرمزگان و ساير مقامات استاني،عميات اجرايي ساخت مجتمع گردشگري در ارتفاعات گنو آغاز شد. مهدي دريانورد  رئيس سازمان ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري استان هرمزگان گفت :  " با توجه به طبيعت بسيار زيبا و منحصر به فرد کوه‌هاي گنو،سازمان ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري استان اقدام به تاسيس امکانات گردشگري در اين منطقه کرد.پس از مطالعات انجام شده ،طرح ساخت مجتمع گردشگري و طبيعت گردي گنو تهيه و در اختيار سرمايه گذار قرار گرفت ......."

12شهریور1387 - ابراهيم اميني، مدير اجرايي پروژه احداث دهکده گردشگري گنو در گفتگو با ميراث آريا: موافقت اصولي منطقه نمونه گردشگري گنو در سال 1386 به نام شرکت توسعه و عمران امي تيس توسط رئيس سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري صادر شده است .طرح جامع دهکده گردشگري گنو در کارگروه گردشگري استان هرمزگان و ستاد جلب سرمايه‌گذار خارجي به تصويب رسيده است.: دهکده گردشگري گنو به وسعت یکصد و ده  هکتار در حوالي کوه گنو قرار دارد و....."

6شهریور1387 محمود مراديان، ‌مديرعامل طرح احداث دهكده گردشگري گنو در بندرعباس در گفت وگو با ميراث آريا :   " .....از همان ابتداي طرح، 110 هكتار زمين در منطقه نمونه گردشگري گنو براي اين امر در نظر گرفته شد و در ابتداي امر هيچ سازمان دخيلي در اين امر هيچ ادعايي در خصوص تملك و يا نياز به زمين مطرح نكرد و طرح روند قانوني خود را براي احداث پيش مي‌برد تا سازمان منابع طبيعي استان از واگذاري زمين خودداري كرد.مرداديان تاكيد كرد: اما حالا‌ بيش از 7 ماه است كه اداره كل منابع طبيعي بندرعباس از واگذاري اين زمين جلوگيري مي‌كند......."

علی رقم  خبر شهریور 1387 در رابطه با خود داری سازمان منابع طبیعی در واگذاری زمین،  ولی نتایج بازدید اعضای کانون دیده بانان زمین در سال 1392 نشان از ادامه این طرح غارتگرانه بود !!!!  آگهی های  فروش زمین در این منطقه خود  گویای فعال بودن کوهخواران  پشت نقاب دهکده گردشگری !!!!است که به سه نمونه از آن اشاره می شود :

*-تاریخ آگهی 1395 - فروش  زمینی به  متراژ 381 متر در روستای گنو بهترین نقطه روستا دسترسی به تمام نقاط رفاهی و خدماتی روستا و نزدیک به  منطقه تفریحی ابگرم گنو دو طرف زمین خانه ساخته شده و دور زمین سنگ کار شده سند تک برگ .....

*- تاریخ آگهی اسفند 1393 - آگهی فروش - سوئیت بندرعباس کوه گنو-85 میلیون – املاک بندر 761

*-تاریخ آگهی آذر 1389 -آگهی فروش زمین در گنو - زمینی به متراژ 7000 متر در ارتفاعات کوه گنوی بندرعباس با بهترین آب و هوا در استان هرمزگان به فروش میرسد- عرفان احمدی-تلفن........

*-و0........

 

راه زنی  و برهم زدن تعادل زیست گاهی در ذخیره گاه زیستکره  گنو

ماخذ  تصویر : ایرنا -خرداد1399

 

 

 

 چشمه خواری در ذخیره گاه زیستکره و منطقه حفاظت شده گنو  و اجرای پروژه های گردشگری  ویرانگر  و لگد مال کردن ذخیره گاه ژنتیکی متعلق به نسل ها

 

 در اوایل دهه 80 چشمه های آب گرم معدنی ذخیره گاه زیستکره گنو   و اراضی محدوده آن به ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد برکت وابسته به این ستاد واگذار  شد.  سازمان حفاظت محیط زیست هرگز این واگذاری و مساحت دقیق آن را اعلام نکرد ولی میزان این واگذاری  تا یکصد هکتار نیز  تخمین زده می شود.

 

 

چنگ اندازی بنیاد برکت به  ذخیره گاه زیستکره  گنو  این میراث طبیعی نسل ها  برای سوداگری

 

 

چنگ اندازی بنیاد برکت به  ذخیره گاه زیستکره  گنو  این میراث طبیعی نسل ها  برای سوداگری

 

چنگ اندازی بنیاد برکت به  ذخیره گاه زیستکره  گنو  این میراث طبیعی نسل ها  برای سوداگری

 

 

 درسال 1385 در بازدیدی که کانون دیده بانان زمین ازچشمه آب گرم گنو  داشت حتی یک تابلو که اشاره کوچکی به تعلق این بخش، به ذخیرگاه زیستکره گنو داشته باشد، مشاهده نکرد!!!  تنها تابلویی که به چشم می خورد تابلوی  بالای استخر های زنانه و مردانه آب گرم بود با عنوان : "مجتمع آبدرمانی گنو" !!! و معلوم نبود تاییدیه این آب درمانی بر پایه  کدام تحقیقات پزشکی و از کدام مراکز درمانی رسمی گرفته شده که چنین تابلویی زده اند !!؟؟؟!   که البته این شیاد بازی ها در مورد بیشتر چشمه های آبگرم در سراسر سر زمین ایران توسط رانتخواران آب و خاک ، این دشمنان ایران زمین انجام شده که در واقع سرآغازی بوده است برای کوهخواری و تصاحب منطقه با هدف سوداگری و سر کیسه کردن مردم!!! وقتی زیر پا گذاشتن قانون و دروغ گویی برای چپاول اراضی ملی به امری عادی تبدیل می شود ، چنین اقدامات فریبکارانه ای نیز امکان  بروز می یابد  !!! نکته قابل تامل دیگر آن است که  فاضلاب آلوده و میکربی این شیادکده آب درمانی ، وارد برخی اراضی کشاورزی  منطقه شده  و سلامتی مردم را به خطر می اندازد  !!! ناگفته پیدا است  که داستان این چنگ اندازی و تصاحب میراث ملی نسل ها همانگونه که اشاره شد ، به احداث چند استخر و اسفالت محوطه و کاشت چند نهال ختم نشد و شروعی بود برای بالاکشیدن  بخش های وسیع تری از  این ذخیره گاه زیستکره  و منطقه به اصطلاح حفاظت شده ملی و جهانی!!!

  نمونه ای از اخبار رسانه ای شده در این مورد:

  12مهر1393ایرنا: .... آبگرم گنو با مشارکت مالی بنیاد برکت به مرکز تفریحی و گردشگری بسیار فعالی تبدیل شده است. این مجتمع امکانات زیادی از جمله 300 متر مربع استخر بهداشتی آبگرم برای تفریح افراد دارد که از خواص متعددی برای امور درمانی برخوردار است

10فروردین 1394 باشگاه خبرنگاران بندر عباس : " امکانات تفریحی و آبدرمانی گنو و رفاهی مطلوب با مساحت ۳۰ هکتار با ظرفیت پارکینگ ۱۶ هزار خودرو از نقاط قوت این مجتمع برای جذب گردشگران است.استخر آب گرم و سرد آقایان و بانوان ،جکوزی و وان انفرادی، هتل ۲۸ واحدی، مجتمع تجاری ، رستوران و سفره خانه سنتی ، پیست دوچرخه سواری ، درشکه سواری با اسب ، سوار کاری ،تالار چند منظوره ، سالن همایش ،سکوهای نصب چادر مسافرتی، مجموعه شهر بازی شامل ۱۱ بازی داخل سالن ، قلعه بادی ، قطار ریلی برقی برای بزرگسالان و کودکان ،دستگاه ماجرا جو در شهر بازی سر باز و پوشیده  از جمله دیدنیهای این تفرجگاه محسوب می شوند."

8آبان 1394 تابناک هرمزگان: " در حالی که سرویس و خدمات خاصی در مجموعه تفریحی گنو به صورت عمومی به مردم ارائه نمی شود اما بابت ورودی به پارکینگ این مجتمع مبلغ 6 هزار تومان از مسافران دریافت می شود که عمدتا باعث نارضایتی مردم است......" .

 

 

بلیط ورودی مجموعه تفریحی گنو بندرعباس به ۸ هزار تومان افزایش یافته و این در حالی است که امکانات عمومی این مجموعه از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده و پاسخگوی نیازهای مردم نیست.....ماخذ خبر و تصویر : گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز -29 مرداد 1396

 

 

 

 

 

    جنگل سوزی و خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی درذخیره گاه زیستکره گنو

 

6 مهر  1389 خبرگزاری مهر  -مجید وفادار مدیر کل محیط زیست هرمزگان با اشاره به سوختن 500 اصله درخت منطقه حفاظت شده گنو گفت: به دلیل بی احتیاطی شکارچیان غیرمجاز دو هکتاری عرصه جنگلی گنو در آتش سوخت.....مجید وفادار با انتقاد از کمبود امکانات، از جمله نبود بالگرد و سیستم آبپاش هوایی در هرمزگان افزود: متاسفانه در استان هرمزگان هیچ امکاناتی برای خاموش کردن این آتش وجود نداشت و ماموران حفاظت محیط زیست هرمزگان بعد از طی مسیری 5 ساعته و بالا رفتن از کوه توانستند به منطقه مورد نظر برسند و  ......به گفته وی، 500 درخت از پوشش گیاهی منطقه دچار سوختگی کامل شده است که گونه های بادام کوهی، بنه، کسور، زیتون وحشی، شیرخشت، کَیکم، انجیر وحشی، گون بادکنکی، استبرق، درمنه، آویشن، کلپوره، مورد تلخ و همچنین پوششهای علفی را شامل می شود.

 

 

29مرداد 1396 تسنیم - آتش سوزی در  در ارتفاعات منطقه حفاظت‌شده کوه گنو - امین ضیایی سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بندرعباس:در این آتش‌سوزی تعدادی از گونه‌های بادام‌کوهی و بنه دچار خسارت شدند.....

27   اردیبهشت 1399   ایسنا  -میثم قاسمی معاون فنی حفاظت محیط‌زیست هرمزگان از آتش‌سوزی در ارتفاعات منطقه حفاظت‌شده گنو خبر داد و گفت: حدود ۱۰ هکتار از مراتع این منطقه دچار حریق شدند ......وی در گفتگو با ایسنا گفت :ظهر روز گذشته، ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۹۹ بخشی از مراتع ضلع شرقی منطقه حفاظت‌شده گنو دچار آتش‌سوزی شد.......

 

17 خرداد  1399  ایرنا- چهار هکتار از مراتع زیستکره و منطقه حفاظت شده گنوی هرمزگان در آتش سوخت. معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان روز شنبه ضمن تایید این خبر  اظهار داشت: آتش‌سوزی در حد فاصل تفرجگاه تا  چاهو گنو آغاز شد.

 

 

 

    معدنخواری  در ذخیره گاه زیستکره گنو

معادن سنگ گچ تازيان

معدن سنگ لاشه قلات بالا

معدن خاک سرخ گنو در  نزدیک آبگرم گنو. سایت سازمان زمین شناسی و اکتشاف معادن کشور در دیماه 1389 در باره این معدن نوشت:   " این معدن که  قبلا توسط يک شرکت خصوصى چندين چاه و ترانشه برروى آن حفر گرديده است در حال حاضر با توجه  به نياز روز افزون  صنايع داخلى به خاک سرخ و رو به اتمام بودن ذخائر موجود لزوم  بررسى و نگرشى مجدد بر روى پتانسيلهاى موجود استان  احساس ميگردد در همين رابطه شرکت منطقه اى معادن هرمزگان  جهت اکتشاف خاک سرخ گنو تقاضاى موافقت نامه اصولى اکتشاف را نموده است "

 

 

  و  بزودی انتقال آب خلیج فارس به سیرجان از  ذخیره گاه زیستکره گنو 

طرح انتقال آب از خلیج فارس به سیرجان، در  اردیبهشت سال 1392  با حضور محمود احمدی‌نژاد و مجید نامجو وزیر نیرو آغاز شد. بخشی از این طرح از داخل ذخیره گاه زیستکره گنو و بخش دیگر از داخل منطقه  حفاظت شده  کوه باز در 15 کیلومتری شمال شهر فین هرمزگان و بخشی  از منطقه حفاظت شده طارم  در حدود 25 کیلومتری جنوب غربی حاجی آباد می گذرد.

دوخبر رسانه ای شده در این مورد :

8 مهر 1392 سبز پرس : معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان از تخلف در اجرای پروژه انتقال آب خلیج فارس به صنایع مستقر در سیرجان و همچنین توقف این پروژه خبر داد. احداث این خط لوله باعث تخریب بخشی از منطقه حفاظت شده گنو شده بود. عبدالوحید ریاضی فر در این باره گفت:   " در اجرای این پروژه دو تخلف صورت گرفته است. اول آنکه پروژه بدون مجوز کمیته ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست آغاز شده. ثانیاً اینکه مجری پروژه، از مسیری که با توافق اداره کل حفاظت محیط زیست استان در نظر گرفته شده بود، منحرف شده است. این پروژه در طول مسیر خود با سه منطقه حفاظت شده گنو ، کوه باز  و طارم تداخل داشت که در حال حاضر، مجری طرح حدود یک کیلومتر به داخل منطقه گنو پیشروی کرده است که پس از بررسی مسیری با کمترین آسیب و کمترین تعارض با مناطق حفاظت شده، پرونده پروژه به کمیته ارزیابی ارجاع شد که هنوز کمیته ارزیابی با این پروژه موافقت نکرده..."

 18تیر1393 خبرگزاری مهر -محمد ایلاقی مدیرعامل شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس: "....پیمانکار این طرح انتخاب شده که طول آن حدود 300 کیلومتر است... با توجه به اینکه لوله ها باید از روی زمین و برخی مناطق حفاظت شده محیط زیست عبور کند نیازمند کمک دستگاه های مرتبط هستیم....."

 

 

 ناحیه پنج-ص24 از 26

ادامه

صفحه اصلی