کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج  (مناطق به اصطلاح حفاظت شده زاگرس) زاگرس شمالی

 

 

 

منطقه 7  زاگرس شما لی

منطقه حفاظت شده  بوزین و مرخیل

 IRAN- Bozin & Marakhil  Protected Area 

 

 

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل  در سال 1378 با مساحت 23 هزار و 724 هکتار  حفاظت شده اعلام شد.  این منطقه در 15 کیلومتری( فاصله فضایی) غرب منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو  و 35 کیلومتری  فاصله فضایی)غرب اثر طبیعی ملی غار قوری قلعه قرار دارد. همچنین این منطقه در 8 کیلومتری شهر باینکان - 37 کیلومتری شهر پاوه است و  10 کیلومتری روستای داریان و سد در حال ساخت داریان  . بر پایه نقشه این منطقه در  اطلس مناطق حفاظت شده حدود این منطقه را در کلی ترین شکل می توان بدین صورت دانست :

 

مرز شمالی :  منطبق با رودخانه آب سیروان و مرز طبیعی ایران و عراق است

مرز جنوب و جنوب غربی : رودخانه لیله( لیلا) 

 مرز شرقی : دره بین کوه بله بزان و کوه لر

ابر سازه های آب ساز طبیعی این منطقه  و حاشیه اکولوژیکی آن چون کوه سرخوش آب ، کوه کویله، کوه شولان،کوه سامان،کوه کوله ،کوه ماسان بانیه،کوه زردویی، کوه سرسوروان( سرسوران) ،کوه گوزیل ، کوه گزند، کوه ملکوان (ماکوان ) ، کوه بله بزان ، کوهسه سکان ، کوه  حله کبود ، کوه  کرته لج، و.... که تغذیه کننده رود  سیروان و زیر شاخه های آن نظیر رودخانه   لیله،  ، رودخانه چم مره خیل  و... هستند

 این ابر سازه های آب ساز طبیعی طی هزاران سال رویشگاه جنگل های بلوط ایرانی همراه گونه های دیگر مانند زیتون وحشی ، زالزالک، سیاه تلو، بنه، گلابی وحشی ،کیکم، مورد ، و .... بوده اند.و زیستگاه های غنی و امنی برای شوکا ، پلنگ، بزو پازن، قوچ و میش،سیاه گوش ،سنجاب ایرانی، گربه وحشی،  و...

 

مراکز جمعیتی داخل و مرز این منطقه نیز عبارتند از : روستای هرتا(هیرتا)  ، روستای زی ،  روستای دگاسیاب،روستای ورمچه ،روستای مره ماران،روستای لشگرگاه، روستای گوریگور، روستای دودان روستای باورول،روستای انجیرک باغی ،روستای سیمان روستای دگا گا -روستایانجیرک زردوئی روستای   ژاله- روستای بانیه - روستای مره خیل  روستای لانوان- و....( دهستان ماکوان بخش باینگان-شهرستان پاوه - استان کرمانشاه  ) روستایبنجو( پایین) - روستای کانی سالار - روستای دوروله( بالا و پایین ) - روستای مرزان- روستای بانی لوان- روستای گویله- روستای دولتا- روستای مله رش-روستای قلاجه پایین- روستای قلعه گاه -  روستای لاقلعه- روستای درونه و....( دهستان کلاشی -بخش کلاشی-  شهرستان جوانرود استان کرمانشاه   ) و

 

 

نقشه منطقه حفاظت شده بوزین و مراخیل 

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده سال 1385 - علامت گذاری ، تکمیل  عوارض طبیعی و تکمیل  نام ها و راه ها  بر پایه نقشه های منطقه ای از کانون دیده بانان زمین 

 

 

 

 

هدف از حفاظتی کردن این منطقه به علت حفظ جمعیت شوکا ( گوزن مینیاتوری ) بوده است . نام این جانور در زبان محلی( فیله گیجه )   است . 

 تنها آماریافت شده از این گونه  مربوط به اسفند 1387 که تعداد شوکا در این منطقه را 42 راس اعلام می شود (خبرگزاری ایسنا از قول صمد زاده مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه)

این آمار مشخص نمی کند که جمعیت شوکا نسبت به سال حفاظت شدن منطقه (1378)  اضافه شده یا کاهش پیدا کرده است؟؟؟   

افزود: شوکا ( Capreolus capreolus)کوچکترین  گوزن  در ایران که به گوزن مینیاتوری نیز معروف است

زیستگاه اصلی شوکا در ایران زمین :   جنگل های  هیرکانی- جنگل‌های ارسباران - جنگل‌های بلوط زاگرس (اورامانات   و...) - و..... گفتنی است زیستگاه این جانور چه در شمال کشور و چه در غرب کشور ، مشابه اکثر زیستگاه ها به دلیل تخریب های بنیانکن  کوچک و کوچکتر شده و نسل آن در محیط های طبیعی در حال انقراض است  !!!!!

مشخصات شوکا : دم بسیار کوتاه و نامشخصی دارد . در فصل تابستان موهای شوکاها کوتاه، نرم و به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز است اما در زمستان بلند، ضخیم و به رنگ خاکستری است. شوکا دو شاخ دارد که هریک از شاخ‌هایش مشتمل برسه شاخک است.این شاخ‌ها در اواسط پاییز می‌افتند و شاخ‌های جدید که کرک دارند در طول زمستان رشد می‌کنند و در فصل بهار کامل می‌شوند. بیشترین رشد شاخ‌ها بین چهار تا هفت سالگی است.

 

 

 

 چشم اندازی از منطقه حفاظت شده بوزین و مراخیل -  محدوده مرکزی-روستای  انجیرک زردویی

 

 

 

 منطقه حفاظت شده بوزین و مراخیل - محدوده شمال غربی - آبشار کانی سالار

ماخذ تصویر  سایت میردوک

 

 

 منطقه حفاظت شده بوزین و مراخیل -  محدوده   جنوب شرقی-روستای مرزان

ماخذ تصویر  : mapio net-

 

 

 منطقه حفاظت شده بوزین و مراخیل -  محدوده جنوب شرقی  مرزان

ماخذ تصویر  : mapio net-

 

 

 منطقه حفاظت شده بوزین و مراخیل -  محدوده  شرقی-روستای دودان

ماخذ تصویر  سایت میردوک

 

 

 منطقه حفاظت شده بوزین و مراخیل -  محدوده  شمال غربی  روستای دوروله

ماخذ تصویر  : mapio net-

 

 

 منطقه حفاظت شده بوزین و مراخیل -  محدوده  جنوبی- رودخانه لیله روستای بانی لوان

ماخذ تصویر  : ویکی پدیا-عکس از matinahmadi55

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

تونل کنی و سد سازی برای انتقال آب  با تخریب های بنیان کن زیستگاه های گیاهی و جانوری در منطقه به اصطلاح حفاظت شده بوزین و مرخیل

 مافیای سد ساز و تونل کن در سال 1385 یک طرح دیگر ایران بر باد ده را کلید زد  و آن انتقال آب سیروان ، چم مره خیل، رودخانه لیله  به دشت ذهاب بود برای اجرای پروژه مجعول " کشاورزی در دشت های گرم"  درسایت شركت بهان سد مشاور پيمانكار قطعه اول در مورد این تونل انتقال آب چنین آمده است : 

"  .....طرح تونل انتقال آب نوسود بخشي از طرح بزرگ تامين آب دشت‌هاي گرمسيري غرب كشور است كه اجراي آن امكان انحراف آب رودخانه سيروان و ساير حوضه‌هاي سيروان از جمله رودخانه ليله، زيمكان، كردي قاسم و ... را به دشت‌هاي گرمسير مناطق باختر و جنوب باختري كشور با هدف ترويج و گسترش كشاورزي آبي صنعتي و مدرن فراهم مي‌سازد.طرح تونل انتقال نوسود با طول48.7 كيلومتر به دو قطعه تقسيم شده است. قطعه اول تونل با طولي برابر با 23 كيلومتر از روستاي هيروي شروع و با عبور از رودخانه مره خيل به محدوده رودخانه ليله مي‌رسد. قطعه اول نيز به دو بخش الف و ب تقسيم گرديده كه بخش الف طولي در حدود 14 كيلومتر و بخش ب كه تحت پيمان شركت جهاد توسعه منابع آب مي‌باشد طولي در حدود9 كيلومتر دارد. قطعه دوم تونل با طول25.7  كيلومتر از رودخانه ليله در ادامه قطعه اول شروع گرديده و پس از عبور از رودخانه زيمكان و كردي قاسم در مجاورت رودخانه ازگله خاتمه مي‌يابد."

بنا بر این قطعه اول این طرح سراپا ویرانگر  با قطر لوله  نزدیک به 7 متر تماما منطقه حفاظت شده  بوزین و مرخیل را هدف قرار داده  و قرار است سد ی نیز در همین منطقه مکمل این طرح تخریبی باشد . در سایت مهندسی معدن در خصوص قطعه  1/ب آن چنین آمده است :

 " قطعه 1/ب آن به طول 9 کیلومتر و به قطر  6 متربه انضمام طراحی و ساخت بند تنظیمی مره خیل در قالب قرارداد EPC به  شرکت جهاد توسعه منابع آب واگذار شده است....مدت پیمان 45 ماه شروع عملیات اجرایی اول آبان 1385  ..."

رضا امراللهی قائم مقام وزير نيرو، در اردیبهشت 1388 و در سايت خبری وزارت نيرو از تونل نوسود به عنوان يكی از طويل ترين تونل های انتقال آب در جهان نام برد.

این جناب قائم مقام وزارت نیرو که پیشاپیش افتخار می کند که طویل ترین تونل انتقال آب جهان را می خواهند بسازند !!! نمی گوید که در این تونل کنی ویرانگر  در منطقه حفاظت شده متعلق به نسل ها ، حیاتی ترین اکوسیستم های آب ساز طبیعی جنگل های زاگرس شمالی را برای همیشه از جغرافیای ایران زمین حذف می کنیم !!!!!وی نمی گوید در این تونل کنی ویرانگر چه اخلال بزرگ در آبخوان های این منطقه از زاگرس شمالی ایجاد خواهیم کرد !!!!!و تنها خوشحالی حقیر ایشان آن است که بزرگترین تونل انتقال آب در جهان در ایران ساخته می شود  !!!!

از همان ابتدا، کار حفاری این بزرگترین تونل فاجعه بار جهان، با تخریب های فراوان و خسارت های فاجعه بار شروع می شود . در نشریه علمی- پژوهشی مهندسی معدن (شماره 15 سال 1391 ) آمده است :

    " در زمان حفاری تونل نوسود، واقع در غرب استان کرمانشاه، تراوشات هیدروکربوری فراوانی همراه حجم زیادی از آبهای زیرزمینی از سطوح شکستگی و دیواره تونل خارج شد. حفاری تونل در سازند پابده شروع  و پس از عبور از سازند گورپی، وارد سازند ایلام شد. با شروع حفاری در سازند ایلام، حجم فراوانی از آبهای زیرزمینی به همراه گازSH2   وارد تونل شد که سبب به وجود آمدن مشکلات و خسارات فراوانی در امر حفاری شد...... "

اگرچه تاکنون این طرح ویرانگر به پایان نرسیده ولی  همین ابتدای کار می  بینیم از اینکه  این تونل کنی  مصیبت بار خائنانه در این منطقه نیز مشابه زاگرس مرکزی و البرز مرکزی ،موجب تخلیه آب های میلیون سالی  شده است بویژه با توجه به بحران آب کشور  !!!!

 

 

 جنگل سوزی و خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی متعلق به نسل ها به دلیل عدم تجهیزات موثر  خاموش کردن فوری آتش  در منطقه به اصطلاح حفاظت شده بوزین و مرخیل 

چند مورد از اخبار رسانه ای شده در سالهای اخیر:

20خرداد1389وبلاگ خواب نما:  "  به گزارش خبرنگار کردهای کرمانشاه در چند روز گذشته کوههای انجیرک واقع در 80 کیلومتری شهر پاوه ودرمنطقه حفاظت شده جنگل های بوزه ( بوزین و مرخیل)  که محل زندگی بسیاری از حیوانات وجاندارانی است که بسیاری از انها نسل شان در حال انقراض است در آتش می سوزد و متاسفانه آتش به حدی گسترده است که حتی اهالی روستای زردوئی نیز به این منطقه رفتند ولی متاسفانه آتش به حدی گسترده شده است که حتی امروز با عزیمت بالگردها به این منطقه کاری از دست نیروهای اعزامی نیز بر نیامد همچنین در این چند روز شاهد سکوت خبری را در صدا وسیما بوده ایم. بر همین اساس وقتی پیگیر چگونگی این آتش سوزی را جویا شدیم گویا ماموران نیروی نظامی که در پاسگاه انجیرک بوده اند این اقدام را انجام داده اند که متاسفانه  باعث ازبین رفتن بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری در این منطقه میشود جنگل بوزه محل سکنای نوعی گوزن نادر و در حال انقراض است با نام شوکا که مردم محلی انرا فیله بوزه می خوانند که تنها گوزن پا کوتاه جهان است "

 

22خرداد1389 ایرنا- مدير کل منابع طبيعي استان کرمانشاه :  ميزان آتش سوزي دو روز گذشته در منطقه ' بوزين و مرخيل' پاوه حدود دویست هکتار بود .

 30 تیر 1392  ایرنا -حسین خدرویسی فرماندار پاوه: آتش سوزی مراتع این شهرستان در محور روستای بله بزان بعد از دو روز تلاش مهار شد...در این آتش سوزی ۱۵۰ هکتار از مراتع این شهرستان سوخت.

3 تیر 1394 پاوه پرس :  متاسفانه بخش بزرگی از تپه کوله به دلایل نامعلومی برای بار دوم در ماه گذشته هم اکنون در شعله های آتش می سوزد، و چیزی جز تلی از خاکستر از آن باقی نمانده است.  در پی گزارش حریق اتفاق افتاده به خبرنگار پاوه پرس و به محض مشاهده حادثه، با مسئول شیف آتش نشانی تماس حاصل شد و در پاسخ اظهار نمود که ماشین آتش نشانی به موقعیت مذکور اعزام شده و در حال خاموش کردن و مهار آتش سوزی می باشد.   این در حالی است که گزارش آتش سوزی ساعت2 و 20 دقیقه بامداد  بامداد به سمع ونظر مسئول محترم منابع طبیعی شهرستان رسانده شد، ایشان نیز در ادامه یادآور شد که به دلیل اینکه نیرو در دسترس ندارد ،    ان شاء الله فردا اقدام خواهد نمود.....

 

 13 تیر 1394  هزار ماسوله پاوه:  بامداد امروز برای دومین بار در ماه جاری مراتع تپه کوله طعمه حريق شدکه با  تلاش دوستداران محيط زيست و منابع طبیعی پاوه،مهار شد

 

  4مرداد 1394 سلام پاوه:  آتش سوزی جنگل کوپانه در بخش باینگان به موقع مهار شد. اعضای انجمن دوست داران طبیعت باینگان به سرعت خود را به محل واقعه رسانده و علی رغم نبود امکانات موفق به مهار آتش شدند.به جز اعضای انجمن، آقای عابد رحیمیان دیده بان منابع طبیعی روستای دودان، تنها حاضر در صحنه بود که نقش به سزایی در اطفای حریق مذکور داشت.

 

2تیر  1395تسنیم :  فرماندار شهرستان پاوه پرویز ایده‌پور : آتش سوزی در جنگل و مراتع روستای انجیرک زردویی از ساعت 11 روز گذشته آغاز شد و تا ساعت هشت صبح امروز ادامه یافت....وی از خسارت به چهار هکتار از جنگل و مراتع روستای انجیرک زردویی خبر داد و.....

 

اول مرداد 1395  هزار ماسوله پاوهجنگل ها  و مراتع منطقه لاران بخش باینگان پاوه عصر دیروز طعمه حریق شد و این آتش‌سوزی پس از چندین ساعت توسط نیروهای مردمی مهار گردید. رئیس اداره منابع طبیعی در خصوص آتش گرفتن مراتع و جنگل های لاران بخش باینگان در گفتگویی با خبرنگار ما اظهار داشت: عصر دیروز پس از آنکه بخشی از مراتع تفرجگاه بیدمیری طعمه حریق گردید، مراتع و جنگل های لاران بخش باینگان پاوه نیز در آتش سوخت.یادگار غالبی افزود: آتش منطقه سردره پاوه بلافاصله مهار گردید و مراتع منطقه لاران رو به افزایش گذاشت.....عرفان رشیدی از دوستداران محیط زیست که هر لحظه آمادگی لازمی را در مهار آتش در هر نقطه از استان دارد نیز در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: در آتش سوزی مراتع منطقه لاران باینگان، بیش از 5 الی 6 هکتار از این مراتع و جنگل ها طعمه حریق گردید.....

 

 15مرداد 1395 ایرنا : " یادگار غالبی رییس اداره منابع طبیعی : از خرداد سال جاری تاکنون 43 بار مراتع و جنگل های این شهرستان دچار آتش سوزی شده است.در این آتش سوزی ها بیش از هفتصد هکتار از جنگل ها و مراتع شهرستان پاوه طعمه حریق شد...."

 

 4 آذر  1395 تابناک : ..... اخگرزاده رئیس اداره محیط زیست شهرستان پاوه نیز گفت : مناطقی از منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل صبح امروز دچار آتش سوزی شد ...وی گفت : در آتش سوزی مراتع و جنگلهای منطقه بوزین و مرخیل ( وارم چه ، لانوان) متاسفانه 10 هکتار از مراتع طعمه حریق شد.

 

 8 مرداد 1396 خبرگزاری مهر  : پس  از حدود یک روز کامل تلاش، نهایتا آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع باینگان پاوه در استان کرمانشاه که از صبح روز شنبه آغاز شده بود توسط نیروهای امدادی و مردم محلی اطفا و مهار شد.این آتش سوزی حدود یک روز به طول انجامید و طی آن بخش زیادی از جنگل ها و مراتع این منطقه طعمه حریق شد.ی....رئیس اداره محیط زیست شهرستان پاوه نیز گفت: در این آتش سوزی ها بیش از ۳۵ هکتار از مراتع و جنگل های بخش باینگان در آتش سوخت.

 

 13شهریور  1396 سلام پاوه    فرماندار شهرستان پاوه :    آتش سوزی در مراتع منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل که از ساعت ۹ صبح امروز آغاز شده بود با تلاش نیروهای منابع طبیعی، محیط زیست، هلال احمر و کمکهای مردمی و انجمن های زیست محیطی پس از گذشت چند ساعت بعد از ظهر امروز مهار شد

14شهریور  1396  جماران :به گزارش خبرنگار ایرنا؛ .....این چهارمین مورد آتش سوزی در منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل است که در سال جاری اتفاق می افتد و تاکنون منشاء و عامل آتش سوزی به رسانه ها اعلام نشده است.رئیس اداره محیط زیست شهرستان پاوه با بیان اینکه بیش از ده ها هکتار از جنگل ها و مراتع این منطقه حفاظت شده در 2 روز اخیر طعمه آتش شد گفت: هنوز برآورد دقیقی از سطح آتش سوزی نداریم.محمد اخگرزاده روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه آتش سوزی پیش از ظهر دوشنبه در منطقه سیمان آغاز شد، افزود: به محض اطلاع از آتش سوزی عازم منطقه شدیم اما به دلیل سخت گذر بودن مسیر و کمبود عوامل امدادی مهار آتش به سختی انجام شد......وی پوشش این جنگل را عمدتا بلوط دانست و گفت: درختان ون هم در این جنگل وجود دارد و همچنین مراتع بسیار غنی در این منطقه وجود دارد

 12 خرداد1398 صدا و سیمامرکز کرمانشاه :  سردار رستمی مسئول منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل گفت:...... در این آتش سوزی که از ساعت ۱۶ روز گذشته آغاز شده بود پس از ۹ ساعت تلاش مهار شد. متأسفانه در این آتش سوزی حدود ۸۰۰ متر از اراضی منطقه دچار حریق شد....

 

تیر1399  سایت  سرزمین جاوید .sarzaminjavid:   زاگرس در سوگ سیاوشان خون گريست پاوه در دره ژاله مردم بومي دست تنها در مهار آتش زاگرس 3 جوان دیگر فدای جنگل شدند روزهای سخت طبیعت ایران در آتش‌سوزی‌های پی‌درپی و فداکاری نیروهای مردمی .دره ژاله هنوز مي‌سوزد و اشك‌هاي سيروان نيز داغي را فرو نمي‌نشاند، صبح روز يكشنبه، مختار، ياسين و بلال براي اطفاي حريق جنگل‌هاي بوزين و مره‌خيل به يكي از صعب‌العبورترين مناطق مرزي رفتند، اما آنها هرگز از دره ژاله بيرون نيامدند، دود، آتش و انفجار دمنده دست به دست هم دادند تا پاوه عزادار آنها شود و در غياب‌شان جنگل‌ها همچنان بسوزند و بسوزند. آتش «بوزين و مره‌خيل» از ظهر پنجشنبه، 5 تير ماه 1399 آغاز شد. منطقه حفاظت‌ شده بوزين و مره‌خيلدر برآورد اوليه حدود 500 هكتار از مراتع و جنگل‌هاي خود را از دست داد، خرگوش‌ها، مارها، لاك‌پشت‌ها و روباه‌ها نتوانستند از آتش جان سالم به در ببرند و سوختند و جزغاله شدند. آتش در ميان پاوه و جوانرود همچنان ادامه داشت تا اينكه روز شنبه، 7 تير با تلاش تمام‌قد نيروهاي مردمي، نيروي انتظامي، سازمان جنگل‌ها و محيط‌زيست اطفا شد. اندكي پس از اطفاي آتش، روز يكشنبه شعله‌ها در «سرسوران» و «دره ژاله» روشن شدند، حجم و ارتفاع شعله‌ها چنان بالا بود كه «عطاالله قادري»، رييس اداره محيط‌زيست شهرستان جوانرود آن را «مهارناشدني» خواند و گفت: «مهار اين آتش از عهده نيروي انساني خارج است.» با اين حال و در غياب بالگردهاي آب‌پاش، آتش به مرز ايران و عراق نزديك مي‌شد و جز حضور نيروهاي انساني، استفاده از آتش‌كوب، دمنده و شاخ و برگ درختان چاره ديگري براي مقابله با هيبت سوزان آتش نبود. اينجا بود كه مختار خنداني، بلال اميني و ياسين كريمي همچون البرز زارعي جان خود را به پاي زاگرس ريختند، آنها نه اطفاي آتش دره ژاله را ديدند و نه از ميان آتش آنجا زنده بيرون آمدند. ژاله خون شد.................آشنا، «مختار» را به نام انسانيت و عاطفه مي‌خواند، عاطفه با گياه، علف، جاندار و بي‌جان، دوست و دشمن. مختار خنداني، نيمي از عمرش را در دفاع از حقوق هر آنچه هستي دارد گذراند. او از بنيانگذاران انجمن سبز ژيواي بود، اما فعاليت‌هاي او صرفا محدود به فعاليت‌هاي محيط‌زيستي نبود، روزي كه سرپل ذهاب لرزيد، روزي كه شيوع ويروس كرونا وضعيت شهرستان پاوه را قرمز كرد، او فعال مدني تمام قد بود و حالا غياب دردناكش را آشنا، «خسارتي نه تنها براي شهرستان پاوه، بلكه براي كل ايران» مي‌داند. بارها دويدن براي حفاظت از محيط‌زيست خم به استخوان‌هاي پاهايش وارد كرده بود، حضور او در عمليات ويژه اطفاي حريق، كمپين‌هاي «نه به شكار»، امدادرساني به حيوانات آسيب و رنج‌ديده خسارت‌ها و ضربه‌هاي فراواني به زندگي شخصي او وارد كرده بود، آشنا مي‌گويد كه مختار هزينه‌هاي بسياري در راه آرمان‌هاي والاي خود داد و سرآخر اينكه توانست حتي جان خود را نيز در راه آرمان‌هايش فدا كند. با اين حال مرگ او پايان او نيست. او مي‌خواست تا «ايران آباد باشد»، او مي‌خواست تا «حق زيستن از هيچ جانداري سلب نشود» او مي‌خواست ...........هم‌ركاب با مختار، ياسين بود، مردي كه در دهه پنجم زندگي‌اش همپاي جوانان مي‌دويد و براي جان سبز جنگل‌ها مي‌جنگيد. «فداكار، دلسوز، متعهد، انسان و انسان» اينها تنها بخشي از صفاتي است كه در كنار بغض مي‌تواند هم‌رديف نام ياسين باشد، آقاي حسن‌زاده مي‌گويد كه ياسين در تمام مراحل عملياتي اطفاي حريق، در تمام عملياتي كه به حفظ حيات جنگل‌ها و مراتع مربوط مي‌شد، تا جان داشت مي‌دويد و تلاش مي‌كرد. «بلال» اما از نيروهاي مردمي بود، آغشته به همان صفاتي كه مزين روح فداكار «ياسين» و «مختار» بود. بلال در دره ژاله براي رساندن كمك به نيروهاي «مختار» حاضر شده بود، در دست بطري‌هاي آب معدني داشت و به سوي تيم نجاتگر مختار رفته بود، اما او نيز گرفتار دود و آتش شد و از دره ژاله زنده بيرون نيامد.  بدرود حاميان جنگل..........

 

 

 

 

 

 

 

9 تیر1399 خبرگزاری صدا و سیمای کرمانشاه - سه مدافع طبیعت که عصر دیروز در ارتفاعات بوزین و مرخیل در حادثه آتش سوزی جانباختند در بین حزن و اندوه مردم پاوه و اورامانات تشییع شد .مختار خندانی سخنگوی انجمن ژیوا و از جانباختگان این حادثه از اهالی نوسود و یاسین کریمی عضو کمیته عملیاتی این انجمن اهل روستای شمشیر بودند که اجساد آنان پس از ادای احترام مردم اورامانات به محل زندگی آنان منتقل و به خاک سپرده شد همچنین پیکر بلال امینی از نیروهای مردمی که او نیز در دفاع از محیط زیست و حفظ جنگلهای زاگرس جان خود را از دست داد در شهر پاوه به خاک سپرده شد.....از روز پنجشنبه آتش به جان منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل افتاده و نیروهای امدادگر و مردمی توانستند تا غروب روز شنبه آتش را مهار کنند ولی متاسفانه این آتش از صبح امروز یکشنبه ۹ تیر ماه ۱۳۹۹ دوباره شعله ور شد و نیروهای مردمی و مسئولان دوباره عازم منطقه شدند........

 12 تیر1399 ایرنا-جلیل بالایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه اعلام کرد که آتش‌سوزی منطقه حفاظت‌شده بوزین و مرخیل شهرستان پاوه که از پنجشنبه هفته گذشته شعله‌ور شده بود، پس از هشت روز خاموش شد.وی افزود: در عملیات خاموش کردن آتش در ارتفاعات بوزین و مرخیل سه نفر از دوستداران محیط زیست جان خود را از دست دادند و سه نفر دیگر نیز به دلیل انفجار مین مصدوم شدند.......براساس برآوردهای اولیه حدود هزار و 500 هکتار جنگل و مرتع این منطقه در آتش سوخته است.

 

 

 

 

 

ناحیه پنج-ص5b از 26

ادامه

صفحه اصلی