کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج  (مناطق به اصطلاح حفاظت شده زاگرس) زاگرس شمالی

 

 

 

منطقه 10  زاگرس شما لی

منطقه حفاظت شده خانگُرمز

IRAN-Khangormaz Protected Area  

منطقه حفاظت شده خانگُرمَز با هدف حمایت جمعیت قوچ و میش ارمنی و بز و پازن با مساحت  10337 هکتار در سال1380 در فهرست مناطق حفاظت شده ثبت شد.این منطقه در برگیرنده کوه خانگُرمَز با حداکثرفراز  2863 متر است.

منطقه حفاظت شده خانگُرمَز در  25 کیلومتری جنوب منطقه حفاظت شده آلموبلاغ وحدود 15 کیلومتری شمال منطقه حفاظت شده ملوسان قرار دارد. این منطقه همچنین در 32 کیلومتری غرب شهر تویسرکان و 32کیلومتری  شرق کنگاور  قرار دارد  وراه تویسرکان- صحنه  از محدوده جنوبی این منطقه می گذرد.

 رودخانه خرم رود از شاخ آب های رودخانه گاماسیاب به عنوان بخشی از مرز شمال این منطقه تعیین شده است.  غار های معروفی چون  غار بهرامی، غارلرستانی و  غارتخت سر در این منطقه قرار دارند. افزون بر این منطقه دارای  ۳۵ دهنه چشمه و 13 رشته قنات است .

 

 

ایلام

نقشه منطقه حفاظت شده  خانگرمز

ماخذ نقشه اطلس مناطق حفاظت شده 1385- بزرگنمایی عوارض و اسامی و همچنین تکمیل راه ها بر اساس نقشه های منطقه ای،

  از کانون دیده بانان زمین

 

مراکزجمعیتی داخل  و مرز منطقه حفاظت شده خانگُرمَز عبارتند از : روستای گنجوران بالا، کنجوران پایین ، کنجوران وسط - روستای قلی لاله بالا ،روستای قلقل ، روستای بهارآب(قلعه میرخان) ،  روستای گنبله ، روستای سوتلق،روستای سهام آباد، روستای مبارک آباد، روستای تقی آباد، روستای ولاشجرد، روستای سازیان،  روستای ترمیانک ، روستانی مین آباد ، و...( تابع دهستان های خرم رود ،  میان رود،  قلقل رود   شهرستان تویسرکان- استان همدان )

 

 

 

منطقه حفاظت شده  خانگرمز

 

منطقه حفاظت شده  خانگرمز

 

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 بازی مرگبار انتقال  گونه های جانوری این بار  در منطقه حفاظت شده خانگُرمَز 

بازی مرگبار انتقال گونه های جانوری  که بار ها در مناطق به اصطلاح حفاظت شده صورت گرفته این بار دامن منطقه حفاظت شده خانگرمز را نیز گرفت . این در حالیست که منطقه حفاظت شده خانگرمز  تنها با هدف حمایت از کل و بز و قوچ و میش ارمنی   حفاظت شده  اعلام  شده است!!!!! نکته قابل توجه اینکه  سازمان حفاظت محیط زیست  تاکنون آماری از  جمعیت این گونه ها و اقدامات حمایتی از آنها را  اعلام نکرده است .!!!!!

در ادامه به نمونه هایی از اخبار رسانه شده در این مورد اشاره می شود :

5 اسفند  1387 فردا نیوز : "موضوع نقل و انتقال گونه‌هاي جانوري كه در 3 سال اخير و با روي كار آمدن مديريت جديد سازمان محيط زيست به يكي از بحث‌هاي پرانتقاد از اين سازمان بدل شده اين بار با شكست سنگيني مواجه شد، به طوري كه در جريان انتقال چندين راس كل و بز از يكي از مناطق حفاظت‌شده استان همدان به منطقه ديگري در همين استان، بر اثر شليك تفنگ بيهوشي ماموران سازمان محيط زيست، تمامي حيوانات بيهوش شده جان باختند...... در مرحله نخست، 4 كل و بز با شليك تير تفنگ بيهوشي در منطقه حفاظت شده خان‌گرمز بيهوش شدند تا به منطقه شكار ممنوع ملوسان در نهاوند منتقل شوند اما اين 4 راس حيوان كه 3 راس آنها كل و يكي از آنها بز باردار بود در اثر تزريق دوز بالا‌ي داروي بيهوشي ديگر به هوش نيامدند و هر 4 حيوان تلف شدند....."

 

13 تیر  1390  ایسنا - رضا دانش پژوه مدير محيط زيست شهرستان نهاوند : "در سال‌هاي گذشته با شکارهاي بي رويه، نسل گونه‌هاي کل و بز بومي نهاوند در منطقه حفاظت شده ملوسان  به کلي منقرض شد و با توجه به استقرار پاسگاه محيط باني در اين منطقه به زودي 22 راس کل و بز به صورت زنده از منطقه حفاظت شده "خان گرمز" تويسرکان به اين منطقه انتقال داده مي‌شود. ......"

 

 

4 دی  1397 ایرنا -مهدی صفی خانی معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست همدان گفت: 20 راس كل"  از منطقه حفاظت شده خانگرمز تویسركان به منطقه «لشگردر» ملایر منتقل می شود. .....و ی گفت: با توجه به دریافت گزارش نهایی، مجوزهای لازم برای انجام این جابجایی از دفاتر مختلف سازمان از جمله دفتر شكار و صید، موزه ژنتیك سازمان و دفتر حیات وحش دریافت شده است. ....در مرحله انتخاب پیمانكار هستیم و با فراهم شدن شرایط جوی این انتقال صورت می گیرد.

 

8 فروردین   1398 - فارس -انتقال وحوش کل و بز از منطقه خانگزمر تویسرکان در بی‌خبری مسوولان که گفته می‌شود باردار هم بودند به منطقه لشگردر ملایر باعث ناراحتی و گلایه مردم این شهرستان شده است، اتفاقی که فرماندار تویسرکان نیز از آن اظهار بی‌اطلاعی می‌کند. .....

 

6 بهمن  1398  عصر همدان -کاهش ۴۰ درصدی وحوش خانگرمز واقعیت دارد؟/ نابودی نزدیک به ۱۰۰ رأس از کل و بز یک منطقه حفاظت شده تأیید می شود؟

به گزارش خبرنگار عصر  همدان هنوز چند ماهی از ماجرای تلخ انتقال ۲۱ رأس از وحوش خانگرمز تویسرکان به منطقه لشگردر ملایر در اواخر سال گذشته و شب عید امسال که با اطلاع رسانی نادرست، ناقص و تناقض گویی های مدیرکل اسبق محیط زیست استان همدان نگذشته که زمزمه هایی از کاهش قابل توجه وحوش این منطقه به گوش می رسد.تویسرکانی ها هنوز پاسخ شفافی برای چرایی انتقال ۲۱ رأس از وحوش منطقه حفاظت شده شهرستانشان به ملایر نشنیده اند، که خبرهای دیگری از کاهش قابل توجه کل و بز این منطقه به دلایل مختلف از جمله شکار غیرمجاز به گوش می رسد و آنان را به شدت نگران و گلایه مند کرده است.

تویسرکانی ها به خوبی به یاد دارند که در کمال ناباوری و بدون اطلاع فرماندار سابق ۲۱ رأس از کل و بز منطقه خانگرمز را به ملایر انتقال دادند، گرچه طبق شنیده های اوایل فروردین ماه سال جاری، خبرها حاکی از آن بود که ۲۶ رأس از کل و بزهای تویسرکان را انتقال داده بودند، اما هیچ گاه هیچ سندی از سوی اداره کل محیط زیست مبنی بر تعداد واقعی وحوش انتقال داده شده منتشر نشد.

حال این روزها خبر از کاهش نزدیک به ۴۰ درصدی وحوش خانگرمز از گوشه و کنار به گوش می رسد که البته هنوز تأیید یا تکذیب نشده است.

طبق این شنیده ها در حدود ۹۰ تا ۱۰۰ رأس از وحوش منطقه حفاظت شده تویسرکان به دلایل مختلف از بین رفته اند، برخی علت را وجود شکاریان غیرمجاز از شهرها و استان های همجوار می دانند و برخی دیگر نبود تغذیه و رسیدگی مناسب.

 یکی از حامیان محیط زیست و گردشگران عنوان کرده تازگی ها که از خانگرمز بازدید کرده ام، دیگر خبری از آن همه وحوش وجود ندارد........

 

 

 

 آتش سوزی   و خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی در منطقه حفاظت شده  خانگُرمَز

22تیر  1395 ایرنا - ناظری پورمعاون فرماندار تویسرکان با اشاره به اینکه از ابتدای سال 95 تا کنون سه مورد آتش سوزی عمده در مزارع شهرستان تویسرکان در اراضی ابتدای شهر فرسفج با مجموع 22 هکتار به وقوع پیوسته اضافه کرد: دو مورد آتش سوزی جزئی نیز در روستاهای سهام آباد و ولاشجرد به وقوع پیوست.
وی ادامه داد: از ابتدای سال 94 تا 20 تیرماه همان سال، 14 فقره آتش سوزی در 53 هکتار از اراضی ملی شهرستان تویسرکان با توجه به گرمای هوا و خشکی خاک رخ داد .....

2 مرداد 1395 خبرگزاری مهر : ر ئیس اداره حفاظت محیط زیست تویسرکان : ... متاسفانه علی رغم تلاش محیط بانان و جامعه محلی برای اطفای حریق، ۸ هکتار از مساحت خانگرمز در آتش سوخت.

6 مهر   1395 باشگاه خبرنگاران جوان : رئیس اداره حفاظت محیط زیست تویسرکان گفت: آتش بخشی از منطقه حفاظت شده خانگرمز تویسرکان را خاکستر کرد.....(ارتفاعات قل قل واقع در منطقه حفاظت شده خانگرمز)

 

30 مرداد1396 ایسنا- معاون محیط زیست طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان از وقوع یک فقره آتش‌سوزی در منطقه حفاظت‌شده خانگرمز تویسرکان خبر داد. ...

 

25 شهریور   1398 راه دانا  : بر اثر آتش سوزی یک هکتار از منطقه حفاظت شده خانگرمز تویسرکان سوخت، هنوز عامل آتش سوزی مشخص نشده است ......مهدی قلخانی مسئول آتش نشانی شهر فرسفج در این باره به خبرنگار عصر همدان، گفت: ساعت حوالی ۱۵ و ۵۰ دقیقه بعدازظهر روز ۲۴ شهریور ماه به مرکز آتش نشانی این شهر اطلاع می دهند که بخشی از منطقه خانگرمز گرفتار آتش سوزی شده است.......

 

 


 

 ناحیه پنج-ص7a از 26

ادامه

صفحه اصلی