زلزله زرند کرمان قابل پيش بيني بود

 

کانون ديده بانان زمين ضمن اظهار تاسف از فاجعه زلزله زرند و با تسليت به کليه بازماندگان اين حادثه و آورگان زيست محيطي آن،  توجه خوانندگان عزيز را به هشدار هاي دکتر بهرام عکاشه درباره  اين زلزله جلب مي نمايد :  

دکتر بهرام عکاشه استاد زلزله شناسي تهران در گفتگو با خبرنگار اجتماعي ايران چنين اظهار داشت :

« منطقه زلزله خيز زرند کرمان متعلق به گسل منطقه شرق ايران مرکزي يا غرب کوير لوت همواره شاهد زلزله هاي پرقدرتسهمگين و ويرانگر بوده است. وي  با اشاره به سوابق زلزله هاي به وقوع پيوسته در اين منطقه افزود:

در سال 1911 ميلادي ( حدود 90 سال قبل ) زلزله اي به بزرگي 6/7 ريشتر و در سال 1927 زلزله اي با بزرگي 1/6 ريشتر و در سال 1933 نيز زلزله اي به بزرگي 2/6 ريشتر به وقوع پيوست . آخرين زلزله نيز حدود 27 سال قبل يعني آذرماه سال 1356 با قدرتي به بزرگي 6 درجه در مقياس ريشتر و در ساعت سه  نيمه شب رخ داد که جمعاٌ بيش از 500 نفر کشته در برداشت . رئيس دانشکده علوم پايه دانشگاه تهران در ادامه خاطر نشان ساخت: در زلزله 27 سال قبل سه بار به منطقه رفته و در باره احتمال وقوع زلزله هاي بعدي در اين منطقه هشدار هاي جدي را مطرح ساختم و از مسئولان خواستم براي حفظ جان هزاران هموطن و پيشگيري از خسارت هاي جبران ناپذير مادي و معنوي چاره اي اساسي براي مقاوم سازي اماکن و ساختمانهاي اين منطقه و ساير مناطق کشور اتخاذ نمايند.  اما متاسفانه هيچ کس اين هشدار ها را جدي نگرفت. حال آنکه همواره تأکيد کرده ايم که اين منطقه استعداد وقوع زلزله با بزرگي 7 ريشتر را نيز دارد. چرا که زلزله 80 سال قبل رفسنجان نيز اين منطقه را با خاک يکسان کرده بود.

دکتر عکاشه سپس با اشاره به اينکه ايران همواره استعداد مواجهه با 39 مورد از 41 مورد بلاياي طبيعي مهم دنيا را دارد تصريح کرد:  اين زلزله ها به ويژه زلزله سال گذشته بم که خسارات فراواني به همراه داشت زنگ خطري است براي زلزله هاي بعدي که در راه است.

بنابراين مسئولان کشور بايد به بهره مندي از عزم ملي براي پيشگيري از خطرات و عوارض زلزله ها و حوادث بعدي چاره اي جدي و اساسي اتخاذ نمايند.

اين استاد زلزله شناسي دانشگاه تهران سپس با بيان اينکه « زلزله آدمکش نيست و ما چوب بي توجهي خودمان را در ساخت و ساز و بي توجهي به مقاوم سازي را مي خوريم » تأکيد کرد : احتمال وقوع پس لرزه هاي پرقدرت و خطر آفرين در منطقه زرند کرمان و ساير مناطق همچنان وجود دارد . بنابراين به مردم توصيه مي شود حتي الامکان از حضور در خانه ها و امکان غير مقاوم خود داري نمايند.  زيرا اين پس لرزه تا ماه ها ادامه خواهد داشت. بنابراين بهتر است که مردم در زير چادر ها يا ساختمان هاي بسيار مقاوم اسکان يابند.

 برگرفته از سايت زمين شناسي کشور 5 اسفند 83

 

اخبار کوتاه و نکاتي ديگر از زلزله زرند کرمان :  

 ساز و کار ژرفي زمين لرزه زرند ، يک حرکت راندگي را نشان مي دهد بر اساس بازديد هاي کارشناسان پايگاه، نقطه رومرکز و تصاوير دورسنجي گسل عامل زمينلرزه معرفي شده است. اين زمينلرزه نشان داد که گسلهاي فرعي و کوچکتر در ايران مرکزي در مقايسه با سامانه اصلي راست لغز نيز مي تواند عامل ايجاد زمينلرزه هاي نسبتاٌ بزرگي باشند.

ارتباط اين راندگي با گسل کوهبنان به صورت يک سامانه راست لغز قابل توجه است که خود نمايانگر نوع شاخص سامانه هاي تغيير شکل در ايران مرکزي است .

1- موقعيت و نقاط رومرکز زمين لرزه گزارش شده توسط موسسه ژئوفيزيک و سازمان زمين شناسي آمريکا ، با توجه به رانده شدن واحد هاي قديمي بر روي جدي از شمال غرب به جنوب شرق ( بر اساس نقشه زمين شناسي ) شيب گسل به سمت شمال غرب بر آورد مي شود که سازو کار ژرفي صفحه نودال با اين 070 درجه ، 41 به سمت شمال غرب درجه که در مقايسه با شيب 50 درجه صفحه مقابل نيز براي گسل راندگي معمول تر است

2 – شکستگي هاي سطحي در منطقه يکي از بارز ترين عوارض اين زمينلرزه بوده است

3- اسکارپ ايجاد شده که با توجه به روند مي تواند يکي از شاخه هاي گسلي محسوب شود .

 برگرفته از سايت پايگاه ملي داده هاي علوم زمين – 83/12/7

 

رانش زمين در اثر زمين لرزه زرند  

در اثر زمين لرزه 4/12/83 و شرايط جوي منطقه سبب گرديده است در بعضي مناطق رانش هايي صورت گيرد که سبب ناپايداري هاي دامنه ها گرديده و نيز سبب ايجاد شکاف ها و شکستگي هايي بر سطوح اسفالت جاده گرديده اند. همچنين در اثر سقوط قطعات بزرگ سنگ بر روي وسايل نقليه سبب ايجاد خسارات گرديد و نيز قطعات فرو افتاده سبب تخريب بعضي منازل روستايي گرديده است. بر اساس شواهد در منطقه زلزله زده، زمين لرزه به وقوع پيوسته و با بزرگاي 4/6 سبب ايجاد شکستگي هاي بزرگي در سطح گرديده که طول يکي از اين شکستگي ها بحدود يک کيلوتر نيز مي رسد عمق شکستگي که در جاده اسلام آباد  در بعضي نقاط بيشتر از 50 سانتي متر عنوان  شده است .

  برگرفته از سايت پايگاه ملي داده هاي علوم زمين  83/12/6

آخرين آمار از ميزان تلفات و خسارات زمين لرزه زرند :

Ø  بر اساس آخرين آمار رسمي تاکنون 549 نفر در اثر وقوع زلزله شهرستان زرند کشته شده اند . محمد جواد فدائي معاون عمراني استانداري کرمان گفت : با توجه به اينکه  تعداد کشه شدگان توسط خانواده هاي خود دفن شده اند و عده اي نيز هنوز مجهول الهويه هستند بنابراين شمار کشته شدگان افزايش خواهد يافت.

روزنامه ايران 8 اسفند 83 

 

Ø     در پي زلزله زرند بيش از 183753 ميليون ريال خسارت به بخش کشاورزي و دام اين شهرستان وارد شده است.

 بنا بر اعلام روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان کرمان در پي زلزله 4/12/83 شهرستان زرند 79530 ميليون ريال خسارت به بخش آب و خاک 77940 ميلون ريال خسارت به بخش باغباني 2040 ميليون ريال خسارت به بخش زراعت 2700 ميليون ريال خسارت به بخش آبخيز داري و بالغ بر 21543 ميليون ريال خسارت به بخش مرتبط با امور دام شهرستان زرند خسارت وارد شده است -8/12/83

برگرفته از سايت جهاد کشاورزي استان کرمان

 

 

صفحه اصلی