کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه بررسی ناحیه دو -مناطق حفاظت شده کوهستان البرز مرکزی

 

 

منطقه 13 کوهستان البرزمرکزی

پارک ملی لار

Lar National Park   

 پارک ملی لار با وسعت 73 هزار و 500 هکتار در سال 1354  حفاظت شده اعلام شد. شد. درسال 1361 و سال های بعداز آن معادل45 هزارو 711 هکتار از مساحت آن کاسته شد و امروز مساحت آن 27هزارو 789 هکتار اعلام شده است ( اطلس مناطق حفاظت شده 1385)

پارک ملی لار از شمال و شمال غرب متصل به منطقه حفاظت شده البرز مرکزی است و کوه پالون گردن و قله 4375 متر آن مرز مشترک این دو منطقه است . منطقه حفاظت شده ورجین نیز متصل به جنوب غربی آن است و مشترک در فراز های ارتفاعی کوه خاتون بارگاه ،کوه کاسونگ،کوه کافرراه و کوه مرق سر.

پارک ملی لاردر 26 کیلومتری رینه دماوند ، 36 کیلومتری شمال آبعلی و  45 کیلومتری سد لتیان قرار دارد .

 

پارک ملی لار در بر گیرنده بخش وسیعی از حوزه آبریز رودخانه لار و سد لار است. دریاچه سد لار جزیی از محدوده پارک می باشد . رودخانه لار که به  رودخانه هراز لار  نیز معروف است ،از کوه پالون گردن سرچشمه گرفته و با جهت شمال غرب – جنوب شرق در پارک ملی لار جریان می یابد  و  به دریاچه سد لار وارد می شود . بعد از سد لار سر ریز این رودخانه با دریافت شاخ آبهای دیگر به سمت منطقه پلور جریان می یابد و پس از پلور به نام رودخانه هراز و به موازات جاده هراز تا شهر آمل به سفر خود تا دریای خزر ادامه می دهد.

پارک ملی لار در بر گیرنده بخش وسیعی از حوزه آبریز رودخانه لار و سد لار است. دریاچه سد لار جزیی از محدوده پارک می باشد . رودخانه لار که به  هراز لار  نیز معروف است ،از کوه پالون گردن سرچشمه گرفته و از میانه پارک ملی لار با جهت شمال غرب – جنوب شرق  جریان دارد بعد از سد لار به سمت منطقه پلور جریان می یابد و پس از پلور به نام رودخانه هراز و به موازات جاده هراز تا شهر آمل به سفر خود تا دریای خزر ادامه می دهد.

پارک ملی لار منطقه ای کوهستانی با دامنه ارتفاعی 4375 تا 2500 متر است . غیر از ابر سازه های آب ساز طبیعی کوه  پالون گردن(4375 متر)، کوه خرسنگ(3931متر )  و خاتون بارگاه ( 3877متر ) ، کوه اسب کالک (3819متر)کوه بنورود (3602 متر) کوه کافره (3671 متر) کوه کاسونگ(3650متر) کوه یردقیدر (3200متر) کوه کمر دشت (3550متر) کوه یونجه زار، کوه مرق سر، کوه گله گچ، کوه سرخگ، و...در  پارک ملی لار موقعیت دارند. افزون بر این  دشت لار که با شقایق های وحشی در بهار معروفیت دارد ،تنها حدود 5 درصد از کل مساحت پارک ملی لار را تشکیل می دهد  و در دامنه های جنوب کوه کمر دشت قرار دارد. 

 

نقشه پارک ملی لار

ماخذ نقشه اطلس مناطق حفاظت شده سال1385- بزرگنمایی و تکمیل عوارض طبیعی  و ... از کانون دیده بانان زمین

 

تنها گونه درختی مقاوم و دیر زیست پارک ملی لار  اُرس است دیگر گونه های گیاهی این پارک ملی ، بیشتر از انواع پشته و بالشتکی است  نظیر گونه های متنوع گون و یا گونه سریش و یا گونه هایی از جنس Ferula ovina ویا Onobrychis cornuta ویا Astragalus gossipinus  که بسیار با ارزش و از گونه های نادر جهانی با ارزش حفاظتی بسیار بالا می باشند که به پوشش گیاهی مناطق آلپی و نیمه آلپی معروف هستند. همین پوشش است که از فرسایش خاک در شیب های تند جلوگیری می کند . به علاوه گونه هایی چون شقایق، زنبق وحشی،زبان طلا،کاسنی، آویشن،چای کوهی،انواع آلاله و....پارک ملی لار از زیستگاه های دیرینه بزو پازن، قوچ و میش، پلنگ،خرس قهوه ای، و...بوده و  فراز های آن جولانگاهی برای همای،عقاب طلایی ،کرکس و...

 

 

چشم اندازی از کوه خرسنگ جنوبی در پارک ملی لار

ماخذ تصویر وبلاگ  دوبی سل-آذر 1397

 

چشم اندازی از کوه خرسنگ جنوبی در پارک ملی لار

ماخذ تصویر وبلاگ  دوبی سل-آذر 1397

 

چشم اندازی از کوه کافره  در پارک ملی لار

ماخذ تصویر وبلاگ  دوبی سل-آذر 1397

 

 

چشم اندازی از آبشار قو  در پارک ملی لار

ماخذ تصویر سایت ناز نیوز

 

 

 

چشم اندازی از دشت لار در پارک ملی لار

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

ذخیره گاه ژنتیکی پارک ملی لار این میراث طبیعی نسل ها ،لگد مال اجرای طرح های  مرتع داری و واگذاری آن به رانت خواران

7تیر1393 خبرگزاری مهر:   " سید حسین هاشمی استاندار تهران در سفری یکروزه به منطقه عشایری دشت لار در واکنش به بهره مندی یکی از بانکهای استان از پروانه چرای دام در مراتع گفت: این موضوع باید به دقت بررسی شود و باید در کارگروه مربوطه پیگیری شده و طبق قانون از ادامه کار افرادی که فعال نیستند جلوگیری شود.......در بخش دیگر جلسه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران عنوان کرد: مساحت دشت لار حدود 73 هزار هکتار است که از این میزان، 54 هزار هکتار در حوزه استان تهران و مابقی مربوط به استان مازندان است، بهترین اقدامی که برای این منطقه در نطر گرفته شده طرح های مرتع داری است که علاوه بر ساماندهی مراتع و ایجاد انگیزه برای مرتع دار، موجب بهره بری از پتانسیل های دیگر منطقه نیز می شود. غلام عباس عبدی نژاد با تاکید بر اینکه نباید مرتع را صرفا منبعی برای تامین علوفه دید، گفت: کشور ما به لحاظ برخورداری از گونه های متنوع گیاهی جایگاه قابل توجهی در دنیا دارد و گیاهان دارویی و صنعتی که در این مراتع می روید به مراتب باارزش تر از علوفه است لذا باید به این مهم نیز توجه شود.این مسئول با اشاره به اینکه در استان تهران علاوه بر دشت لار 900 هزار هکتار مرتع وجود دارد ادامه داد: طرح های مرتع داری تاکنون در 30 هزار هکتار از عرصه های طبیعی دشت لار انجام شده که 20 هزار هکتار آن به مرتع داران واگذار شده است، این مراتع به مدت 10 سال در اختیار آنان قرار دارد و در صورت عدم تخلف تمدید خواهد شد. وی قول داد: در صورت تامین اعتبار کافی، طرح های مرتع داری در 24 هزار هکتار مرتع باقیمانده دشت لار نیز تا پایان سال 94 تکمیل خواهد شد......"

متاسفانه در بررسی مناطق حفاظت شده به موارد بسیاری برخورد کردیم که عموما مسئولین اجرایی که می بایست حافظ اجرای قانون در حوزه مسئولیت خود باشند و از میراث طبیعی نسل ها حفاظت کنند  در اکثر مواقع مناطق حفاظت شده را عمدا نمی بینند و بهیچ می انگارند!!!!!! در این  منطقه نیز عمدا از غالب بودن واژه " دشت لار " بین مردم  سوء استفاده کرده و  کل پارک ملی لار را دشت لار می نامند !!!در این گزارش خبری نیز حتی یک بار هم از  پارک ملی لار نامی برده نمی شود و همه از دشت لار نام می برند  !!!!! اما تاسف بارتر اینکه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران!!!!!!! که نه تنها  باید اشراف کامل بر حوزه های آبخیز  تهران داشته باشد،  بلکه باید از کم و کیف و ارزش ها و تهدید های مناطق چهار گانه حفاظتی قانونی نیز در  این آبخیز های مهم مطلع و  پیگیر حفاظت جدی و موثر آنان نیز باشند !! با این افاضات، مشخص می شود که کوچکترین اشرافی نه تنها به منطقه ندارند، بلکه تعریف ساده ترین مفاهیم  پدیده های طبیعی را هم نمی دانند و از  73 هزار هکتار مساحت حوزه لار که بلند ترین آبخیز های جبهه جنوبی کوهستان البرز مرکزی است با فراوانی طبقات ارتفاعی بین 2800 تا 3600 مترو همچنین با  فراوانی شیب های بیش از 50 درصد که نزدیک به  65 درصد سطح حوزه لار  را تشکیل می دهند، این مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران تمام این 73 هزار هکتار، با مشخصات توپوگرافی یاد شده را "دشت لار" می نامد!!! درحالی که فراوانی شیب های بین صفر تا 8 درصد در کل حوزه لارکه پدیده "دشت"  به آنها اطلاق می شود، تنها حدود  5درصد از منطقه را تشکیل می دهد! خوب حاصل وجود چنین مدیران بی اطلاعی در حوزه های منابع طبیعی و آبخیز داری همین بحران آبی است که گریبان گیر بیشتر مناطق کشور شده است !!!!  با این اطلاعات مدیر کل منابع طبیعی استان تهران تنها رهنمودی که برای ابر سازه های آب ساز طبیعی  حوزه لار و پارک ملی دارد این میراث طبیعی نسل ها ، دارد ایجاد انگیزه برای مرتع دار است!!!!  با  تایید واگذاری بیست هزار هکتار از این پارک ملی طبیعی لار  به عشایر و تمدید های بعدی آن است!!!  این دستور العمل در حالیست که  فرسایش و خاک شویی در حوزه لار به دلیل  نابود سازی پوشش گیاهی ارتفاعات، به شدت رو به افزایش است !!! که بر آیند آن تجمع رسوب بیشتر در دریاچه  سد لار بوده و هست و بجای اینکه از میلیارد ها دلار نفتی سهمی هم برای تامین علوفه عشایر تخصیص می یافت ، همچنان شیوه های عقب مانده و پر از خطر و خسارت برای هم میهنان کوچ رو دامدار ،آنهم در آبخیز های شکننده پارک های ملی لار توصیه و اجرا می شود !!!

17خرداد1394 شهروند : محمد‌هادی حیدرزاده مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران :  " در ‌سال ١٣٦٢، حدود ١٠٠‌هزار پروانه چرای دام در منطقه صادر شده است. این میزان پروانه چرا، بر اساس شرایط جوی آن‌ سال صادر شده و این در شرایطی است که در سال‌های اخیر با تغییرات جوی و کاهش بارش روبه‌رو بوده‌ایم و توان مرتع کاهش پیدا کرده است اما همچنان پروانه چرای دامی که از‌ سال ٦٢ صادر شده، کاهش پیدا نکرده است، وجود دارد و پیش‌بینی می‌کنیم که درحال حاضر بیش از دو برابر پروانه صادر شده دام وارد مرتع می‌شود....٣٢‌سال از ممیزی مرتع گذشته و هنوز هم دام‌ها براساس ممیزی ٣٢‌سال پیش وارد پارک ملی می‌شوند. حیدرزاده از وجود پروانه‌های چرایی خبر می‌دهد که به نام بانک‌ها صادر شده و در این‌باره می‌گوید: برای ما عجیب است و اصلا مشخص نیست که این بانک چه ارتباطی با مسأله دارد و چرا پروانه چرای دام دارد..... "

این گزارش خبری  از یک واقعیت تلخ دیگری هم خبر می دهد که مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران که به عنوان  مدیرکل !!!!باید اشراف کامل و دقیق به اتفاقات مناطق چهار گانه حفاظتی تحت مسئولیت خود داشته باشد، نه تنها به واگذاری  بیست هزار هکتار از پارک ملی لار به عشایر اشاره ای نمی کند  بلکه  حتی از تعداد پروانه های چرای دام در این منطقه نیز بی اطلاع است و به پیش گویی  برای تعداد دام در پارک ملی متوصل می شود ک !!! بنابر این با این بی اطلاعی و پیش گویی و پیش بینی ، چه جایی از  صلاحیت مدیریتی می ماند ، جز نقش خبر پراکنی های کلی مبهم و  بی حاصل !!!

گفتنی است در 22 مهر 1380 روزنامه ایران از شمار قابل توجهی عقاب طلایی تلف شده یا در  حال مرگ در منطقه حفاظت شده لار خبر داد. در این خبر همچنین آمده است که در طول سال جاری به هیچ وجه مشاهده پرنده " هما " نیز از سوی محیط بانان گزارش نشده است و این امر می تواند بیانگر احتمال انقراض  نسل این پرنده افسا نه ای ایران باشد و می نویسد. احتمالا استفاده از سم های دفع جانوران موذی توسط دامداران منطقه عامل اصلی مرگ و میر پرندگان هما و عقاب طلایی در  منطقه حفاظت شده لار است.

 

تصاحب و تملک اراضی پارک ملی لار این میراث طبیعی نسل ها

 31تیر 1391 خبرگزاری مهر - میرزا کریمی سرپرست پارک ملی لار :  ".....در حال حاضر در منطقه گل گچ سفیداب و چشمه دو برار در داخل پارک ملی لار بیش از 30 هکتار فنس کشی و تغییر کاربری انجام شده اما تنها مرجعی که می تواند نسبت به این موضوع طرح شکایت و دعوی کند اداره امور اراضی وزارت جهاد است که این سازمان هم پیگیری نمی کند و اقدامات محیط زیست هم تا کنون راه به جایی نبرده است...."

 13خرداد1393  تسنیم- علی امراللهی رئیس اداره حقوقی محیط زیست استان تهران: "ساخت و ساز‌های غیرمجاز پارک ملی لار را تهدید می‌کند..... شورای عالی امنیت ملی موضوع حفاظت از پارک ملی لار را تاکید کرده و ساخت و ساز را غیرمجاز دانسته است ولی اکنون کسی اعتنایی نمی‌کند...."

رئیس اداره حقوقی محیط زیست استان تهران حتی جرات نمی کند نام کسانی که اعتنایی نمی کند ببرد !!!!!و با این واژه سر تا مبهم " کسی اعتنایی  نمی کند " از بار مسئولیت مهمی که عهده دار شده است شانه خالی می کند !!!!!!!!!!و این چنین است که با وجود چنین مسئولین بی مسئولیتی  ، به جرات می توان گفت که  حفاظتی بودن پارک ملی لار نیز دروغی بیش نیست  !!!!!!!!

 

ذخیره گاه ژنتیکی پارک ملی لار   زیر چرخ های آفرود بازان

 آفرود و یا رانندگی خارج از جاده که در اکثر کشور ها در مناطق  بیابانی اجرا می شود  ، چند سالی است که در مناطق به اصطلاح حفاظت شده رواج پیدا کرده از جمله در  پارک ملی لار . در این رابطه روزنامه شهروند در 17 خرداد 1394 نوشت :

 " .......آفرودبازان با گذر از رودخانه و مسیرهایی به غیرازمسیرهای تردد باعث تخریب بستر رودخانه و پوشش گیاهی منطقه می‌شوند محمد‌هادی حیدرزاده مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران دراین‌باره هم می‌گوید: بحث آفرود را داریم. از کویر تا اینجا. احساس می‌کنند که باید ماشین شاسی‌بلند داشته باشند تا آفرود کنند. از تابستان ‌سال گذشته پلاک خودروهایی  راکه در منطقه آفرود کرده‌اند به راهنمایی‌ورانندگی اعلام کرده‌ایم ...."

 

 

راه زنان  در کمین پارک ملی لار برای شلیک تیر خلاص 

پروژه راه تهران –نور ( راه گرمابدر- بلده- وازک- نور ) که هم زمان با طرح آزاد راه تهران - شمال کلید خورد و به شکل قطعه بندی پیش می رود،اکنون قطعه یالرود -سرخک-گرمابدر آن در حال اجرا است و می توان گفت که این راه تا پشت درهای پارک ملی لار  نیز  رسیده است و در آینده ای نزدیک ، شتاب گرفته و قطعه پایانی آن هم که گذر از پارک ملی لار است، اجرایی خواهد شد که این تیر خلاص به پارک ملی لار خواهد بود .

 

ناحیه دو-  البرز مرکزی -ص10 از 22

ادامه

صفحه اصلی