گزارش بررسی کانون دیده بانان زمین از 180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی کشوردر قالب هفت ناحیه جغرافیایی

 

ادامه بررسی ناحیه دو- گروه چهار--مناطق حفاظت شده کوهستان البرز مرکزی

منطقه 14 کوهستان البرزمرکزی- منطقه حفاظت شده ورجین

IRAN-Varjin  Protected Area  

 منطقه حفاظت شده ورجین با مساحت 26 هزارو 907 هکتار در سال 1361 حفاظت شده اعلام شد.

منطقه حفاظت شده ورجین از شمال شرق متصل به پارک ملی لار در فراز های ارتفاعی کوه خاتون بارگاه ،کوه کاسونگ،کوه کافرراه است و کوه مرق سر از غرب نیز متصل به منطقه حفاظت شده البرز مرکزی است و رودخانه جاجرود در مسیر جاده زرد بند - اوشان- فشم – گرمابدرمرز مشترک این دو منطقه است. در مسیر روستا های افجه، سینک و روستای هنزک در حدود 3 کیلومتری شمال شرقی شهر لواسان .

منطقه حفاظت شده ورجین در برگیرنده ابر سازه های آب ساز طبیعی نظیرکوه خاتون بارگاه 3877 متر- کوه دریوک 3240 متر-  کوه سای (سیاه کوه ) 3921 متر - کوه هم هن 3608مترکوه لار 3730متر- کوه یابوچال3571متر - اسپید چال 3500مترکوه ورجین 2955 متر- کوه کمر خانی - کوه اورجین- کوه یخچال- کوه گرچال - کوه کُند- و...است. این ابر سازه های آب سازطبیعی  همراه برف آبها ،ریزآبه ها ، آب چشمه های بسیار چون چشمه های کردیون، چشمه های کوه تیره، چشمه گرمابدر، چشمه بید خشک،  چشمه آهنی، چشمه ناصر آباد، چشمه های چال ناظران ، چشمه تالار، چشمه چناری، چشمه دیدگاه وآب آبشار های بسیار زیبا چون آبشار چورند، آبشار کلوگان ، آبشار کندبالا(کفترلو)، ‏آبشار پسچویک، آبشار موآب، آبشار افجه (پسکوهک) تغذیه کننده رود دره هایی چون امامه ، رود دره گرمابدر ، رود دره راحت آباد ، رود دره کند، رود دره ناصر آباد ، رود دره افجه و...که در نهایت  به مادر رود زرد بند(جاجرود) و دریاچه سد لتیان واریز می شود . بنا براین منطقه حفاظت شده ورجین را تامین کننده  بسیار مهم آب دریاچه سد لتیان است.

 

منطقه حفاظت شده ورجین

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده سال 1385-  جانمایی مکان های اطراف منطقه حفاظت شده ورجین بر پایه نقشه های منطقه ای و استانی و همچنین تکمیل و بزرگنمایی عوارض طبیعی از کانون دیده بانان زمین

 

 

روزگاری نه چندان دور این منطقه با پوشش انبوه جنگل های  ارس همراه  زبان گنجشک، گردو ،بادام خاردار،و  انواع گون های پنبه ای،کتیرا و... پوشیده بود  و این همه  زیستگاه های بسیار غنی و امن برای  بسیاری از جانوران  بوجود آورده بود که ثبت  17 هزار هکتار منطقه شکار گاه سلطنتي بویژه در محدوده راحت آباد و محل کنوني  سد لتيان با گونه های جانوری چون پلنگ، بزکوهي، قوچ و ميش و... بیانگر ارزش بسیار حیاتی این منطقه در یکصد سال گذشته است . 

 

مراکز  جمعیتی بسیاری در داخل و مرز منطقه منطقه به اصطلاح حفاظت شده ورجین  قرار دارند نظیر روستای خاتون بارگاه، روستای امامه بالاو پایین، روستای ناصرآباد، روستای راحت آباد، روستای چاله اسب، روستای گردیان، روستای پیلان، روستای بوجان، روستایکند پایین و بالا،روستای سیال، روستای انباج ،روستای افجه، روستای سینک، روستای هنزک، روستای داراکیا، روستای گلوگان،  روستای سری ،روستایگرمابدر،روستایزایگان، روستایحاجی آباد ، روستایکمرخانی ،روستای رودک.شهر لواسان، شهر فشم، شهر اوشان، و...  این مراکز جمعیتی تابع شهرستان شمیرانات و در محدوده  بخش های  لواسان و رودبار قصران قرار دارند.

 

گفتنی است گسل خطرزا و فعال " مشا –فشم " در میانه این منطقه قرار دارد . شهر فشم و  روستاهای امامه،  راحت آباد، کند، افجه، برگ جهان، و...دقيقاً روی گسل مشا – فشم و زون خرد شده آن توسعه یافته اند و زلزله های ویرانگر فروردین1209 (1830) دماوند و شمیرانات به بزرگی ۷,۱ ریشتر که بر اثر آن  بیش از ۷۰ روستا در شرق رودخانه جاجرود ویران شد و زلزله سال 1326 لواسانات به فعال شدن این گسل  نسبت داده شده است. همچنین زلزله های ثبت شده  دوم مهر 1391 و 24 فروردین 1393

 

 

حفاظتی که انجام نشد

سد فرحناز که امروز به سد لتیان معروف است در سال 1346 با هدف انتقال۲۹۰ میلیون مترمکعب آب برای تأمین آب شرب تهران و 160 میلیون مترمکعب برای تامین آب آبیاری دشت های ورامین و گرمسار،  همچنین تولید متوسط سالانه ۷۰۰۰۰ مگاوات ساعت انرژی برق–آبی به بهره برداری رسید. با شروع ساخت این سد ، محدوده فعلی منطقه حفاظت شده ورجین  به عنوان حوزه آبریز سد تعیین شد و از بعد تامین و حفاظت منابع آب تهران مورد توجه برنامه ریزان قرار گرفت و نخستین طرح جامع آبخیزداری ایران ، درهمین حوزه انجام شد. گزارش ها و نقشه های موضوعی این طرح جامع آبخیز داری در موضوعات گوناگون مطالعاتی نظیر  گیاهشناسی، جانور شناسی ، فرسایش و رسوب ، توپوگرفی ، اقلیم و... که در کتابخانه های رسمی کشور موجود است ، سند بسیار مهم است برای مقایسه که  نشان میدهد در طول 4 دهه چه بلایی بر سر این حوزه تامین کننده آب تهران آمده است !!!

کانون  دیده بانان زمین از آغاز فعالیت خود  حوزه های آبخیز تهران را  مورد توجه قرار داد که حوزه آبخیز لتیان نیز از آن جمله است و بارها در محدوده این حوزه در منطقه  حفاظت شده ورجین  بازدید های متعددی داشته است که برخی از آنها نیز به شکل گزارش های تصویری در همین سایت منعکس شده است.

در ادامه موارد عدم حفاظت از منطقه به اصطلاح حفاظت شده ورجین در چهار محورکوه خواری، معدنخواری ، هدایت فاضلاب به دریاچه سد لتیان ، دپو زباله و همچنین تشدید سیل های ویرانگر  و زمین لغزش  ،  در کلی ترین شکل جمع آوری و تنظیم شده است :

 

کوه خواری و داغان کردن ابر سازه های آب ساز طبیعی ملی در منطقه به اصطلاح  حفاظت شده ورجین  

مطالعات گسترده و جداول هیپسومتریک و شیب حوزه آبخیز لتیان که منطقه به اصطلاح حفاظت شده ورجین نیز درآن  قرار دارد، نشان می دهد که متوسط ارتفاع این حوزه معادل 2504 متر است با فراوانی مناطق ارتفاعی 2800 تا 3200 متری و  بیشترین درصد فراوانی نیز متعلق به  شیب های بیش از 50 درصد است. ذکر این نکات از این رو مهم است که دلیلی برآن است که آنچه در این منطقه در قالب تصاحب و تملک اراضی و تسطیح اراضی اتفاق افتاده، مصداق بارز " کوهخواری " است که کانون دیده بانان زمین برای اولین بار این واژه را در گزارش های تخریب حوزه آبریز لتیان بکار برد !!!!بدیهی است حاصل دیدگاه وارث محور و بخشی نگر در مدیریت این آبخیز بسیار مهم تهران،  خودکامگی عنان گسیخته ای بوده است  که  سالیان سال در کوهستان های این منطقه  حاکم است !!! و اکنون سالهاست بجای مجازات مسئولینی که اجازه  آبخیز فروشی در این منطقه مهم را دادند  و تخریب همه ساخت و ساز های ویلایی،  همچنان پرونده های تلنبار شده این تخلفات به عنوان سوژه مبارزه با زمین خواری  به رخ مردم کشیده می شود وهرازگاهی نیز چند ساختمان به شکل نمادین با تبلیغات زیاد خراب می شود !!! در یکی دوساله اخیر نیز اخبار ی با تیتر های جنجالی از قول مسئولین سازمان حفاظت محیط زیست منتشر شد مبنی بر آزاد سازی این متصرفات ولی همچنان بدون کوچکترین نام و نشان از این فتوحات !! به عنوان مثال، در فروردین 1394 خبرگزاری مهر می نویسد که : " مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران  از آزاد سازی ۹۰ هکتار از اراضی منطقه حفاظت شده ورجین خبر داد ...."

رقم 90 هکتار خود محکم ترین  سند ی است در حفاظت نشدن  منطقه به اصطلاح حفاظت شده ورجین !!!

مواردی چند از خبر های رسانه ای شده :

16آبان 1383روزنامه ایران -  فیروز اکبری فلاحی رییس اداره محیط زیست شمیرانات: تاکنون بیش از 250 پرونده تصرفات عدوانی در دادگاه شعبه لواسانات تشکیل شده است....

20آذر 1384وبلاگ هومن روانبخش  :"  تخریب و نابودی بخشی از انبوه ترین و غنی ترین جنگل اُرس در منطقه البرز مرکزی- حوزة لتيان- اوشان " در بخشی از این گزارش آمده است : چند هکتار از  انبوه ترین و غنی ترین جنگل ارس البرز جنوبی  ( جنگل اُرس شیرخشت اوشان ) ، توسط یکی از زمین داران بزرگ منطقه  جهت توسعه شهرک ویلایی ، پاکتراشی و کاملا نابود شده است و از آن جنگل کهنسال  فقط تل خاکی روان و گسسته باقی بود این در حالیست که درخت ارس بر اساس قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشور مصوب 5 مهر71 به عنوان گونه قطع ممنوع تلقی شده و سازمان جنگلها وظیفه دارد مناطق حضور این گونه را شناسایی کرده و مورد حفاظت قرار دهد.

30 فروردين 1385بزرگ نیا مدیر کل محيط زيست استان تهران در مصاحبه با همشهری در خصوص رشد تجاوز به مناطق حفاظت شده (جاجرود ، ورجين و البرز مرکزي ) : تنها در سال گذشته 370 مورد از اين تجاوز ها مورد به مورد به مراجع قضايي ارجاع شده اما تاکنون کمتر از 15 درصد از اين پرونده ها به سرانجام رسيده و خلع يد شده.

اردیبهشت  1385گزارش کانون دیده بانان زمین : حوزة لتيان يکي از مهم ترين منابع تامين کننده آب کلان شهر تهران در تهديد جدي است ! آيا مسئولين  نگران پيامد هاي بحران آب تهران نيستند؟

14مهر 1393 خبرانلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست - هادی حیدر زاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران  : این تصرفات به نوعی واگذاری است که اصول قانونی و حقوقی آن رعایت نشده است یا بدون هماهنگی صورت گرفته است........ حیدر زاده از شناسایی بیش از 30 مورد دخل و تصرف غیرقانونی در 6 ماه گذشته امسال در مناطق حفاظت شده خبر داد و ......

14مهر 1393 خبرانلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست : " سید احمد نبوی  مشاور رییس سازمان و مدیر کل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست از کشف زمین خواری بزرگ در مناطق حفاظت شده محیط زیست خبر داد و گفت: این زمین خواری در منطقه حفاظت شده ورجین و قسمت جنوبی البرز مرکزی صورت گرفته است و جاده های اختصاصی آن با داشتن صورتجلسه صوری در منطقه حفاظت شده احداث شده است.متاسفانه این تخلف 6 هزار و 500 میلیارد تومان به بیت المال آسیب رسیده است و حدود 300 هکتار از مساحت منطقه حفاظت شده تصرف گردیده است....."

6مهر 1394 ایسنا: "  این‌بار زمین‌خواری به‌نام امامزاده.......خداکرم جلالی  معاون وزیر جهاد کشاورزی: در روستای انباج  لواسانات کوچک برخی از زمین‌خواران تابلودار این منطقه ترفند جدید برای زمین‌خواری برگزیده‌اند؛ چرا که درصدد ساخت امامزاده در محلی بودند که اصلا مشخص نیست که امامزاده ای در آنجا بوده است یا خیر.......به گزارش ایسنا و براساس اخبار و اطلاعات بدست آمده از یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، زمین‌خواری در این روستا به شیوه‌ای جدید صورت گرفته است، به گونه‌ای که این متخلفان عرصه‌ای را که به گفته ریش سفیدان این روستا محل چرای دام آن‌ها طی دهه‌های اخیر بوده است را انتخاب کرده و با خرید گنبد و بارگاه در صدد احداث امامزاده جدیدی در این روستا هستند تا بتوانند در پوشش یک مکان مذهبی و به نام خدمت‌رسانی به زائران اقدام به تصرف اراضی محدوده آن و ساخت و ساز کنند. حال آنکه مشخص نیست که این هماهنگی‌های صورت گرفته با مراجع ذیصلاح چگونه و با کدام مجوز صورت گرفته است؟ ....... "  

 

بازار گرم سوداگری بر سر میراث طبیعی نسل ها در منطقه به اصطلاح حفاظت شده ورجین  

۲۹ فروردین ۱۳۹۴ قروش ویلا - فشم-زایگان- ویلا با 1000 متر زمین - سند 6دانگ - 110متر بنا با درختان میوه با مجوز ساخت 60% - زمین کاملا مسطح - بر جاده اصلی - با امتیاز تجاری - دارای چاه آب تلفن..........

تاریخ آگهی ۲۸فروردین ۱۳۹۴  لواسان- راحت آباد -1887   متر زمین با سند شش دانگ ، چاه آب ، دیوارکشی ،درخت کاری و ..... فروش یا معاوضه- قیمت: 1.800.000.000- تلفن.........

تاریخ آگهی ۸ تیر ۱۳۹۴ باغ در روستای امامه - فروش یا معاوضه -مهدی -حدود 2100 متر یاغ در روستای امامه دارای موقعیت و چشم انداز عالی ، نزدیک باغ تنگه ، با 45 متر بنا ، مشرف به رودخانه.دارای درختهای آلبالو ، گیلاس ، گردو ، سیب ، ...عرصه وقف و دارای تملک اعیان.فروش یا معاوضه.متری 700.000 تومان

انقضا ، ۱۹ آذر ۱۳۹۳فروش یک قطعه500 متری لواسان منطقه بوجان - بدون مشرف -شیب 10درصد یک قطعه 500متری تفکیک شده سند مادر مناسب برای ویلا سازی طرح هادی برکمربندی اصلی گلندوک به فشم تلفن

انقضا ۱۷ مهر ۱۳۹۳-زمین 300 متر منطقه گرمابدر  سند دار. نزدیک رودخانه (6 متر حریم رودخانه) ، دارای درخت گیلاس وگردو- قیمت: 150000000تومان- تلفن.........

انقضا۷ آذر ۱۳۹۳ اوشان فشم - زاگون فوری قسمتی معاوضه - ویلایی در 1000متر زمین با 110 متر بنا در بهترین نقطه زاگون دارای اب لوله کشی و اب چاه , برق و تلفن و پارکینگ اختصاصی و سند شش دانگ ، با اینده تجاری بر جاده اصلی ،  فضای مشجر، و.....

600متر زمین(باغ) در منطقه رودبار قصران روستای امامه همرا با چاه آب و سند مالکیت فوری فروشی و امکان معاوضه با آپارتمان در تهرانپارس-تلفن

 امامه بالا - جاده باغ تنگه ویلای320  متری -دو طبقه دارای باغ و درخت های میوه متنوع دیدنی  بسیار زیبا و..... قیمت فروش 335000000 تومان –تلفن

راحت آباد قطعات محدودي زمين باغ و باغچه در متراژ مختلف از 500 تا 20000 متر با اسناد ومدارك معتبر ثبتي بفروش مي رسد . براي كسب اطلاعات بيشتر با ما تماس بگيريد و از سايت ما ديدن فرماييد.تلفن

باغ 700 متری، املاک کوهستان راحت آباد - دیوارکشی شده جاده ماشین رو سند تک برگی

فروش زمین ، باغ و باغچه در راحت آباد لواسان -  قطعات محدودي زمين باغ و باغچه در متراژ مختلف از 500 تا20000  متر با اسناد ومدارك معتبر ثبتي بفروش مي رسد-

 فروش باغ و زمين مسكوني و ويلا در لواسان كوچك كندعليا – تلفن و ایمیل...

400متر زمین ، جواز ندار – سند ششدانگ – انباج  متری 4 میلیون- تلفن.... 

افجه   360 متر باغچه – قیمت متری 3.5 – تلفن

فروش زمین در لواسان کوچک-  افجه -  درختکاری- منظره باغات و رودخانه- دیوارکشی –و... تلفن

و.....

 

معدن خواری و داغان کردن بنیان های زیستگاه های گیاهی و جانوری در منطقه به اصطلاح حفاظت شده ورجین

 برخی معادن شناسنامه دار در این منطقه :

 1.  معادن زغال سنگ خاتون بارگاه

 2.  معدن بازالت باغ دره

 3.   معدن لاشه آهکی علائين

 4.  معدن سنگ های تزیینی و گرانیت کوه زارع

 5.  معدن سنگ لاشه افجه

 6.  معدن سنگ لاشه

 7. معدن سنگ لاشه کوه دشته لواسان

 8.  معدن خاک صنعتی هنزک

 9.  معادن مارن رسی و خاک سفید

 10.  معادن سنگ لاشه ساختمانی جاده لشگرک به افچه

 11.  معدن ذغال سنگ دريوک

 12. معدن سنگ گچ واقع در 7 کيلومتري شمال لواسان

 13. معدن سنگ باغ کمش

 

مدیریت انتقال  فاضلاب منطقه به اصطلاح حفاظت شده ورجین به دریاچه سد لتیان

بیش از  سه دهه است که همه فاضلاب هاي منطقه به اصطلاح حفاظت شده ورجین  به درياچه سد لتيان  وارد می شود و این غیر از سرازیر شدن شیرابه زباله های دپو شده و یا زباله هاییست که از این منطقه در هر سیل ، زمین لغزش و بارندگی راهی دریاچه سد لتیان می شودو هنوز اجرای تصفیه فاضلاب در حال تکمیل است!!!!! در این رابطه در تیرماه 1393 سایت شرکت آب و فاضلا ب شرق از قول رضا جعفری سرپرست دفتر طرح فاضلاب لواسان و رودبارقصران نوشت : " .....عملیات اجرایی مدول اول با ظرفیت شش هزار مترمکعب در شبانه روز، در مراحل پایانی قرار دارد و پیش بینی شده ظرف ماه آینده به بهره برداری برسد. ساخت مدول دوم نیز با ٢٠ درصد پیشرفت کار ادامه دارد.  در صورت تامین اعتبار به موقع، مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب لواسان نیز طی یک سال آینده به پایان خواهد رسید....در کل چهارهزار انشعاب فاضلاب باید نصب شود که تا کنون ٣٠٠ انشعاب به شبکه اصلی وصل و  مابقی در حال نصب می باشد. همچنین از کل شبکه انتقال به طول ٧٠ کیلومتر،  در حال حاضر ٤٥ کیلومتر اجراشده که از این میزان ٢٧ کیلومتر آن در حال بهره برداری است...".

 

افزایش  سیل ها ی ویرانگر، زمین لغزش، سنگ ریزش در منطقه به اصطلاح حفاظت شده ورجین

 کوهخواری، راه زنی های گسترده، معدن خواری، ساخت و ساز در شیب های تند آبراهه ها، تجاوز به حریم رودخانه ها ی منطقه، برداشت شن و ماسه از شیب و پاشنه کوه ها و همچنین بستر رودخانه ها، تغییر کاربری باغات و......حاصلی تاکنون جز افزایش تعداد و قدرت تخریبی سیل ها  ، زمین لغزش ، سنگ ریزش در این منطقه ازکوهستان های  البرز مرکزی  نداشته و ندارد که خود روند دومینوی تخریبی این کوهستان ها ی حیاتی را شدت بخشیده !!!!!بعلاوه  با هر سیل و زمین لغزش کوهی از زباله های دفن شده و دپو شده چندین ساله  و یا چندین ماهه در منطقه به درون  دریاچه سد لتیان ، یعنی منبع آب آشامیدنی مردم تهران سرازیر می شود . به موردی از زمین لغزش و سیل در سال های اخیر اشاره می شود : 

  22 اسفند 1383 زمین لغزش حاجی آباد در محل دفن چندین ساله  زباله  توسط شهرداری های اوشان  فشم و ميگون و تخلیه همه زباله های دپو شده در دریاچه سد لتیان !!!

دکتر زهرا حجاری زاده، دانشیار گروه جغرافیا ی دانشگاه تربیت معلم، در گزارشی علت این زمین لغزش در حاجی آباد فشم را چنین بیان می کند: " .....زمین لغزش  حاجی آباد  توده وسیعی از زمین را در مسیر جاده به طول یک کیلومتر و عرض چند متر به طرف رودخانه راند . علت لغزندگی منطقه این است که بین سنگ های آذرین و مواد رسی ناهمگونی لیتولوژیکی باعث نیروی اصطکاک و لغزندگی منطقه شده است. بدین ترتیب که آب پس از نفوذ از خرده سنگ های سطح زمین در داخل آبرفت ها رس ها سنگین می نمایند . رس ها به علت جذب آب و ذخیره آن سنگین شده و به علت شیب زیاد دامنه ( بیش از 50 درصد ) نیروی وزن بر اصطکاک و باعث لغزندگی می شود . شهرداری منطقه با استفاده از سستی زمین های جاجی آباد به دفن زباله و ضایعات شهری پرداخته که تجزیه و فساد بیوشیمیایی این ضایعات خانگی منجر به تولید گاز در منطقه شده و در کنار شرایط نامساعد طبیعی باعث از هم پاشیدگی و متلاشی شدن سنگ ها در ساعت 11 صبح روز 22 اسفند سال 1383 در منطقه شده است . و بخش عظیمی از زمین منطقه به طرف جاده اصلی و رودخانه پرتاب شده . جاده از بین رفت و رودخانه تغییر مسیر داد و با جابجایی چندین تن مواد به سمت رودخانه حجم زیادی از آب وارد منازل و باغات شد و میلیون ها ریال خسارت وارد کرد".

گفتنی است چند ماه قبل از این زمین لغزش (مرداد 1383) کانون دیده بانان زمین( نسرین دخت خطیبی- فرشته موثق نژاد- هنگامه هادیان- طاهره ابوطالبی ) بازدید دیگری از منطقه فشم و گرمابدر داشت که ضمن آن از  محل دپوی زباله حاجی آباد نیز بازدید داشت ، حجم زباله ها یی که در زمین لغزش حاجی آباد  وارد دریاچه سد لتیان شده را می توانید در گزارشی با عنوان : " تعریض راه فشم به گرمابدر به سود کوهخواران و به ضرر منابع ملی" مشاهده نمایید!!!!!

10آبان 1390 روابط عمومی اداره کل راه و ترابری استان تهران : محور لشگرک به سمت فشم در محدوده کمرخانی به علت ریزش سنگ، رانش کوه و بارش سنگین برف تا اطلاع ثانوی مسدود می باشد.

2 مرداد 1391  سایت کوهنوردی و صعود های ورزشی شمیرانات : در پی بارشهای اخیر، سیل سنگینی دره منتهی به کوه "هم هن"  که از مسیر های زیبای گردشگری و کوهنوردی در منطقه رودبار قصران میباشد را فرا گرفته و سنگ های بزرگ را به راه انداخته است...بنابرگزارش های تائید نشده این سیل ها 4 خودرو را به درون آب کشیده که هنوز اطلاعاتی راجع به خسارات دقیق و زخمی و کشته های احتمالی در دسترس نیست.

2 مرداد 1391  سایت پایگاه اطلاع رسانی شهرداری اوشان، فشم، میگون : " وقوع سیل مهیب در شهر فشم و روستای امامه - بارش چند دقیقه ای باران، وقوع سیل بزرگی را به همراه داشت که در چند دهه اخیر در این موقع از سال بی سابقه بوده است. منشاء این دو سیل از ارتفاعات کوه های شهر فشم و روستای امامه بالا بوده است. سیل در شهر فشم باعث تخریب چند واحد مسکونی تا صد در صد تخریب و باعث از بین رفتن سه خودرو به طور کامل گردیده است......به موازات دره ای که در شهر فشم سیل جاری گردید،جاری شدن سیل در روستای امامه را هم شاهد بودیم که در این روستا تاسیسات آبرسانی بطور کامل تخریب گردید و تعداد یکدستگاه تراکتور و یکدستگاه خودروی سواری بطور کامل از بین رفت....... "

13فروردین 1394 واحد مرکزی خبر –فرماندار شمیرانات گفت : ریزش کوه در منطقه زردبند نرسیده به رودک اتفاق افتاده است و ماموران امدادی مشغول بازگشایی مسیر هستند

26فروردین 1394 ایسنا - مرتضی اکبرپور  معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور: در محدوده فشم، لواسانات و جاجرود شاهد بیشترین خسارات ناشی از سیلاب بودیم و حتی محور لواسان به فشم نیز به دلیل شکسته شدن دهانه پل مسدود شد روستای حاجی‌آباد بیشترین خسارات را از سیلاب در این منطقه دید.

 سیل  رودبار قصران و لواسان

ماخذ تصویر : خبر گزاری فارس - 24 فروردین 1394

 

 سیل  رودبار قصران و لواسان

ماخذ تصویر : خبر گزاری فارس - 24 فروردین 1394

 

 سیل  رودبار قصران و لواسان

ماخذ تصویر : خبر گزاری فارس - 24 فروردین 1394

 

 

با کمال تاسف   سیل های   ویرانگر  بیشتری  در منطقه حفاظت شده ورجین  در راه است !!!

 

 

منطقه 15 البرزمرکزی- منطقه حفاظت شده رودخانه جاجرود

IRAN-Jajroud  River  Protected River

 رودخانه حفاظت شده جاجرود، با مساحت 2986 هكتار در سال 1361 حفاظت شده اعلام  شد. بر پایه نقشه مناطق حفاظت شده سایت سازمان حفاظت محیط زیست - 1391 ، رودخانه حفاظت شده  جاجرود که با کد شماره  164 علامت گذاری شده، شامل بخش شمالی رودخانه جاجرود تا سد لتیان است همراه زیر شاخه های آن نظیر رودخانه شمشک و میگون  ، رودخانه آب پِشکنگ و  رودخانه آهار در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی و رودخانه امامه و روخانه ناصر آباد در منطقه حفاظت شده ورجین

رودخانه جاجرود از پیوستن رودخانه های گرمابدر و رودخانه لالون در نزدیک روستای زایگان ( 7 کیلومتری شمال شهر فشم) تشکیل می شود و با عبور از مناطق فشم- اوشان- حاجی آباد- کمرخانی- رودک- امین آباد و زردبند  وارد دریاچه سد لتیان می شود . 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 رودخانه  حفاظت شده جاجرود که دوبله و مضاعف در فهرست های حفاظتی سازمان محیط زیست حفاظت شده می باشد یعنی یکبار در مناطق حفاظت شده البرز مرکزی و ورجین و یک بار به شکل جداگانه و علاوه بر این  به منظور حفاظت از آب تهران، از سالیان پیش حریم 150 متری برای رودخانه جاجرود و شاخ آبهای آن ، تصویب شده است!!!! ولی هیچ یک از این تمهیدات حفاظتی در مقابل قدرت های مافیایی کوهخوار موثر نبوده است !!!! در  بررسی عدم حفاظت مناطق به اصطلاح حفاظت شده البرز مرکزی و ورجین به مواردی از آ نها اشاره شد از جمله مدیریت هدایت فاضلاب های کل مراکز شهری و روستا یی و صنعتی و کشاورزی به داخل رودخانه جاجرود و زیر شاخه های آن تا بر داشت شن و ماسه تا ساخت و ساز در حریم آنها و تا...اشاره شد که از تکرار آن در اینجا اجتناب می شود و تنها به مواردی از قدرت مافیای کوهخوار و عجز مسئولین در مقابل آنها  اشاره می شود :

13مهر1383  خبرگزاری میراث فرهنگی- محمد حسن پیراسته مدیر کل اداره کل حفاظت محیط زیست تهران:  پس از اجرای طرح آزادسازی حریم رودخانه جاجرود از سوی اداره کل امور آب استان تهران، هم اکنون بیش از 200 پرونده تصرف و یا ساخت و ساز غیرمجاز و تخریب در حریم این رودخانه در دادگاه های قوه قضاییه در حال بررسی است.....

۴دی ۱۳۹۲ روزنامه اطلاعات :  "در حالی که بسیاری از رستوران‌های تازه احداث شده در مسیر رودخانه جاجرود برای جلوگیری از آلودگی آب رودخانه به دستور سازمان حفاظت از محیط زیست تخریب می‌شوند، هتلی ۱۲ طبقه در این مسیر در حال احداث است"

2بهمن 1393 باشگاه خبرنگاران صدا و سیما: " ساخت هتل آرینا در ابتدای مسیر تهران به فشم در منطقه زردبند به فاصله چندمتری رودخانه جاجرود در حالی آغاز شد که این مجموعه مجوز ساخت یک هتل‌رستوران در دو بلوک 7 و 3 طبقه را داشته، اما بعد از اخذ پروانه مربوطه، این مجموعه شروع به ساخت‌و ساز‌های غیرقانونی کرد و بلوک 7 طبقه را به 13 طبقه و بلوک 3 طبقه را به 5 طبقه به صورت غیر قانونی تبدیل کرد....علی امرالهی رئیس اداره حقوقی اداره حقوقی حفاظت محیط زیست استان تهران گفت:   "  این هتل ضمن استقرار در حریم کمی و کیفی رودخانه جاجرود ، در مجاورت منطقه حفاظت شده ورجین که یکی از مهمترین زیستگاههای حیات وحش استان تهران محسوب می شود واقع گردیده...... در راستای پیگیریهای انجام شده، دستور توقف عملیات اجرایی این هتل صبح امروز از حوزه قضایی مربوطه دریافت گردید...."

کریمی معاون استاندار تهران پیش از این با بیان اینکه مکان ساخت این هتل، غیرقانونی است، اعلام کرده بود: " این اقدام از همان اول خلاف بوده اما چون دستگاه دولتی پروانه ساخت صادر کرده بود و با توجه به احترام حقوق مالکین در نظر داریم آن قسمتی که پروانه دارد باقی بماند و الباقی که تخلف محسوب می شود را تخریب کنیم....."

رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در خصوص حکم این پرونده اظهار کرده بود: مجوز اولیه این هتل پس از انجام اقدامات قانونی هفت هزار متر بوده که در بررسی‌ها مشخص شد 16هزار متر ساخت و ساز صورت گرفته است و ما اعلام کرده‌ایم که با رویکرد 7هزار متر اولیه موضوع بررسی شود تا اگر تخلفی رخ داده باشد با آن برخورد کنند اما تخریب آن نیاز به حکم قضایی دارد. ......

عزت الله خان محمدی فرماندار شمیرانات از صدور حکم هتل آرینا خبر داد. وی افزود: جریمه 5 میلیاردی و تخریب سه طبقه از هتل حکم صادره است حکم صادره حدود یک هفته پیش به مالک هتل ابلاغ شده و ......"

 اما نکات تکاندهنده این گزارش خبری ، اظهارات بسیار غیر مسئولانه معاون استاندار تهران و وزیر کشور است !!!آنجا که کریمی معاون استاندار تهران میگوید  چون " دستگاه دولتی پروانه ساخت صادر کرده بود و با توجه به احترام حقوق مالکین در نظر داریم آن قسمتی که پروانه دارد باقی بماند.."  

 در خوشبینانه ترین شکل می توان گفت ،،استاندار تهران ،برای حفظ سمت و حقوق کلان خود،  نه تنها جرات برخورد با عوامل این تخلف و تجاوز آشکار در مناطق حفاظت شده البرز مرکزی و منطقه حفاظت شده رودخانه جاجرود را ندارد  ، بلکه عقب نشینی از حقوق نسل ها را تا آنجا پیش می برد که تخلف  یک دستگاه دولتی را  حکم آسمانی و تجاوز علنی متجاوز  را " احترام به حقوق مالکین" جا می زند !!!!!!!  و رحمانی فضلی وزیر کشور که بهتراز همه از وضعیت کمی و کیفی آب تهران و همچنین خسارات عدیده زمین لغزش و سیل های این منطقه با خبر است !!!! بجای حفاظت از آب تهران و دفاع از حقوق نسل ها و برخورد قاطعانه و بی هیچ گذشتی با متخلف و متجاوز !!!گویا این تجاوز در ملک خصوص ایشان افتاده و حق بخشش را دارند ،نه تنها نصف تخلف را می بخشند بلکه به شیوه ای باور نکردنی می گویند "اگر تخلفی رخ داده باشد با آن برخورد کنند " یعنی وزیر کشور ظاهرا هنوز شک دارد که تخلف و تجاوز صورت گرفته است!!!!!!!!!

26 مرداد 1394 روزنامه قانون : "پاي هتل آرینا روي گلوي جاجرود- ساخت و ساز آسمانخراش غیرقانونی فشم علی‌رغم صدور حکم تخریب ادامه دارد .هتل آرینای فشم که حکم تخریب و توقف فعالیت آن چند هفته پیش قطعی شد، اکنون در مرحله نماسازی است و عملیات ساختمانی آن به سرعت پیش می‌رود...."

مرداد 1394 آگهی ساخت برج ده طبقه در شمشک در این آگهی آمده است: " مشارکت در ساخت برج ده طبقه- شمشک دربندسر - زمین از ما - طراحی و ساخت از شما- بهترین نقطه دربندسر مشرف به پیست اسکی شمشک و دربندسر-2700   متر زمین دارای سند تک برگی- یغمایی ......

آگهی دهنده رانت خوار با حاشیه امن قضایی با گستاخی می گوید " زمین از ما" مثل اینکه آبخیز های شمشک در کوه های 2500 متری  شمشک، ارث پدرش است   !!!

23 شهریور 1394- قباد افشار رئیس سازمان امور اراضی کشور و علی پور مختار رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در گفتگو برنامه تیتر شب شبکه خبر صدا و سیما در 23 شهریور 1394 ، این دو مسئول مهم دو نهاد کشور( مجلس و دولت )  در مورد حفاظت نشدن رودخانه جاجرود اقرار صریح می کنند !!!!در این رابطه   علی پور مختار رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس می گوید : "در ارتفاع 1800 متری کنار جاده فشم چه راه هائی زده اند. در ارتفاع 1800 متر به بالا ،درب آهنی گذاشته اند . وقتی از آن رد شدیم ، ساخت و ساز را دیدیم جلوتر به طرف فشم ترانشه زده اند و بیش از2.5  کیلومتر لوله کشی کرده اند و آب رودخانه جاجرود را به ارتفاعات بالا کشیده اند و دارند کار می کنند"

ودر حالی که رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس به صراحت می گوید که خود از منطقه دیدن کرده و شاهد ساخت و ساز و انتقال آب جاجرود بوده است و اصرار دارد که در حال حاضرنیز  ادامه دارد، ولی قباد افشار رئیس سازمان امور اراضی کشور، پیش چشم میلیون ها بیننده ، بجای پاسخگوئی ، انکار گزینی را انتخاب می کند البته به شیوه ای کاملا ناشیانه و مسخره وی در بخشی از سخنان بی معنیش به رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس می گوید : "  شما برای بازدید باید با مأمورین ما هماهنگی می کردید!!!! "  ولی در پایان برنامه ،خودش نیز مجبور به اقرار می شود  و لی به شیوه اکثرمسئولین همه چیز را به گذشته نسبت می دهد و  می گوید:  " ساخت و سازهائی در گذشته شروع شده بود که باید رسیدگی شود. پروانه هائی که شهرداری داده بود که خود تخلف بوده است . دستور توقف ساخت و ساز را داده ایم"

ناحیه دو-  البرز مرکزی -ص11 از 22

ادامه

صفحه اصلی