کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه بررسی ناحیه دو -مناطق حفاظت شده کوهستان البرز مرکزی

 

منطقه 15 البرزمرکزی

رودخانه حفاظت شده جاجرود

Jajroud  River  Protected River

 رودخانه حفاظت شده جاجرود، با مساحت 2986 هكتار در سال 1361 حفاظت شده اعلام  شد. بر پایه نقشه مناطق حفاظت شده سایت سازمان حفاظت محیط زیست - 1391 ، رودخانه حفاظت شده  جاجرود که با کد شماره  164 علامت گذاری شده، شامل بخش شمالی رودخانه جاجرود تا سد لتیان است همراه زیر شاخه های آن نظیر رودخانه شمشک و میگون  ، رودخانه آب پِشکنگ و  رودخانه آهار در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی و رودخانه امامه و روخانه ناصر آباد در منطقه حفاظت شده ورجین

رودخانه جاجرود از پیوستن رودخانه های گرمابدر و رودخانه لالون در نزدیک روستای زایگان ( 7 کیلومتری شمال شهر فشم) تشکیل می شود و با عبور از مناطق فشم- اوشان- حاجی آباد- کمرخانی- رودک- امین آباد و زردبند  وارد دریاچه سد لتیان می شود . 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 رودخانه  حفاظت شده جاجرود که دوبله و مضاعف در فهرست های حفاظتی سازمان محیط زیست حفاظت شده می باشد یعنی یکبار در مناطق حفاظت شده البرز مرکزی و ورجین و یک بار به شکل جداگانه و علاوه بر این  به منظور حفاظت از آب تهران، از سالیان پیش حریم 150 متری برای رودخانه جاجرود و شاخ آبهای آن ، تصویب شده است!!!! ولی هیچ یک از این تمهیدات حفاظتی در مقابل قدرت های مافیایی کوهخوار موثر نبوده است !!!! در  بررسی عدم حفاظت مناطق به اصطلاح حفاظت شده البرز مرکزی و ورجین به مواردی از آ نها اشاره شد از جمله مدیریت هدایت فاضلاب های کل مراکز شهری و روستا یی و صنعتی و کشاورزی به داخل رودخانه جاجرود و زیر شاخه های آن تا بر داشت شن و ماسه تا ساخت و ساز در حریم آنها و تا...اشاره شد که از تکرار آن در اینجا اجتناب می شود و تنها به مواردی از قدرت مافیای کوهخوار و عجز مسئولین در مقابل آنها  اشاره می شود :

13مهر1383  خبرگزاری میراث فرهنگی- محمد حسن پیراسته مدیر کل اداره کل حفاظت محیط زیست تهران:  پس از اجرای طرح آزادسازی حریم رودخانه جاجرود از سوی اداره کل امور آب استان تهران، هم اکنون بیش از 200 پرونده تصرف و یا ساخت و ساز غیرمجاز و تخریب در حریم این رودخانه در دادگاه های قوه قضاییه در حال بررسی است.....

۴دی ۱۳۹۲ روزنامه اطلاعات :  "در حالی که بسیاری از رستوران‌های تازه احداث شده در مسیر رودخانه جاجرود برای جلوگیری از آلودگی آب رودخانه به دستور سازمان حفاظت از محیط زیست تخریب می‌شوند، هتلی ۱۲ طبقه در این مسیر در حال احداث است"

2بهمن 1393 باشگاه خبرنگاران صدا و سیما: " ساخت هتل آرینا در ابتدای مسیر تهران به فشم در منطقه زردبند به فاصله چندمتری رودخانه جاجرود در حالی آغاز شد که این مجموعه مجوز ساخت یک هتل‌رستوران در دو بلوک 7 و 3 طبقه را داشته، اما بعد از اخذ پروانه مربوطه، این مجموعه شروع به ساخت‌و ساز‌های غیرقانونی کرد و بلوک 7 طبقه را به 13 طبقه و بلوک 3 طبقه را به 5 طبقه به صورت غیر قانونی تبدیل کرد....علی امرالهی رئیس اداره حقوقی اداره حقوقی حفاظت محیط زیست استان تهران گفت:   "  این هتل ضمن استقرار در حریم کمی و کیفی رودخانه جاجرود ، در مجاورت منطقه حفاظت شده ورجین که یکی از مهمترین زیستگاههای حیات وحش استان تهران محسوب می شود واقع گردیده...... در راستای پیگیریهای انجام شده، دستور توقف عملیات اجرایی این هتل صبح امروز از حوزه قضایی مربوطه دریافت گردید...."

کریمی معاون استاندار تهران پیش از این با بیان اینکه مکان ساخت این هتل، غیرقانونی است، اعلام کرده بود: " این اقدام از همان اول خلاف بوده اما چون دستگاه دولتی پروانه ساخت صادر کرده بود و با توجه به احترام حقوق مالکین در نظر داریم آن قسمتی که پروانه دارد باقی بماند و الباقی که تخلف محسوب می شود را تخریب کنیم....."

رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در خصوص حکم این پرونده اظهار کرده بود: مجوز اولیه این هتل پس از انجام اقدامات قانونی هفت هزار متر بوده که در بررسی‌ها مشخص شد 16هزار متر ساخت و ساز صورت گرفته است و ما اعلام کرده‌ایم که با رویکرد 7هزار متر اولیه موضوع بررسی شود تا اگر تخلفی رخ داده باشد با آن برخورد کنند اما تخریب آن نیاز به حکم قضایی دارد. ......

عزت الله خان محمدی فرماندار شمیرانات از صدور حکم هتل آرینا خبر داد. وی افزود: جریمه 5 میلیاردی و تخریب سه طبقه از هتل حکم صادره است حکم صادره حدود یک هفته پیش به مالک هتل ابلاغ شده و ......"

 اما نکات تکاندهنده این گزارش خبری ، اظهارات بسیار غیر مسئولانه معاون استاندار تهران و وزیر کشور است !!!آنجا که کریمی معاون استاندار تهران میگوید  چون " دستگاه دولتی پروانه ساخت صادر کرده بود و با توجه به احترام حقوق مالکین در نظر داریم آن قسمتی که پروانه دارد باقی بماند.."  

 در خوشبینانه ترین شکل می توان گفت ،،استاندار تهران ،برای حفظ سمت و حقوق کلان خود،  نه تنها جرات برخورد با عوامل این تخلف و تجاوز آشکار در مناطق حفاظت شده البرز مرکزی و منطقه حفاظت شده رودخانه جاجرود را ندارد  ، بلکه عقب نشینی از حقوق نسل ها را تا آنجا پیش می برد که تخلف  یک دستگاه دولتی را  حکم آسمانی و تجاوز علنی متجاوز  را " احترام به حقوق مالکین" جا می زند !!!!!!!  و رحمانی فضلی وزیر کشور که بهتراز همه از وضعیت کمی و کیفی آب تهران و همچنین خسارات عدیده زمین لغزش و سیل های این منطقه با خبر است !!!! بجای حفاظت از آب تهران و دفاع از حقوق نسل ها و برخورد قاطعانه و بی هیچ گذشتی با متخلف و متجاوز !!!گویا این تجاوز در ملک خصوص ایشان افتاده و حق بخشش را دارند ،نه تنها نصف تخلف را می بخشند بلکه به شیوه ای باور نکردنی می گویند "اگر تخلفی رخ داده باشد با آن برخورد کنند " یعنی وزیر کشور ظاهرا هنوز شک دارد که تخلف و تجاوز صورت گرفته است!!!!!!!!!

26 مرداد 1394 روزنامه قانون : "پاي هتل آرینا روي گلوي جاجرود- ساخت و ساز آسمانخراش غیرقانونی فشم علی‌رغم صدور حکم تخریب ادامه دارد .هتل آرینای فشم که حکم تخریب و توقف فعالیت آن چند هفته پیش قطعی شد، اکنون در مرحله نماسازی است و عملیات ساختمانی آن به سرعت پیش می‌رود...."

مرداد 1394 آگهی ساخت برج ده طبقه در شمشک در این آگهی آمده است: " مشارکت در ساخت برج ده طبقه- شمشک دربندسر - زمین از ما - طراحی و ساخت از شما- بهترین نقطه دربندسر مشرف به پیست اسکی شمشک و دربندسر-2700   متر زمین دارای سند تک برگی- یغمایی ......

آگهی دهنده رانت خوار با حاشیه امن قضایی با گستاخی می گوید " زمین از ما" مثل اینکه آبخیز های شمشک در کوه های 2500 متری  شمشک، ارث پدرش است   !!!

23 شهریور 1394- قباد افشار رئیس سازمان امور اراضی کشور و علی پور مختار رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در گفتگو برنامه تیتر شب شبکه خبر صدا و سیما در 23 شهریور 1394 ، این دو مسئول مهم دو نهاد کشور( مجلس و دولت )  در مورد حفاظت نشدن رودخانه جاجرود اقرار صریح می کنند !!!!در این رابطه   علی پور مختار رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس می گوید : "در ارتفاع 1800 متری کنار جاده فشم چه راه هائی زده اند. در ارتفاع 1800 متر به بالا ،درب آهنی گذاشته اند . وقتی از آن رد شدیم ، ساخت و ساز را دیدیم جلوتر به طرف فشم ترانشه زده اند و بیش از2.5  کیلومتر لوله کشی کرده اند و آب رودخانه جاجرود را به ارتفاعات بالا کشیده اند و دارند کار می کنند"

ودر حالی که رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس به صراحت می گوید که خود از منطقه دیدن کرده و شاهد ساخت و ساز و انتقال آب جاجرود بوده است و اصرار دارد که در حال حاضرنیز  ادامه دارد، ولی قباد افشار رئیس سازمان امور اراضی کشور، پیش چشم میلیون ها بیننده ، بجای پاسخگوئی ، انکار گزینی را انتخاب می کند البته به شیوه ای کاملا ناشیانه و مسخره وی در بخشی از سخنان بی معنیش به رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس می گوید : "  شما برای بازدید باید با مأمورین ما هماهنگی می کردید!!!! "  ولی در پایان برنامه ،خودش نیز مجبور به اقرار می شود  و لی به شیوه اکثرمسئولین همه چیز را به گذشته نسبت می دهد و  می گوید:  " ساخت و سازهائی در گذشته شروع شده بود که باید رسیدگی شود. پروانه هائی که شهرداری داده بود که خود تخلف بوده است . دستور توقف ساخت و ساز را داده ایم"

 

ناحیه دو-  البرز مرکزی11b   از 22

ادامه

صفحه اصلی