کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

 ادامه بررسی ناحیه دو -پیکره کوهستانی البرز مرکزی

 

 

گروه یک

منطقه حفاظت شده سیاه رود رود بار، اثر طبیعی ملی سوسن سفید

و اثر طبیعی ملی سرو هرزویل

گروه یک بررسی کانون دیده بانان زمین از مناطق حفاظت شده کوهستان البرز مرکزی شامل  منطقه حفاظت شده سیاه رود رودبار و دو اثر طبیعی ملی سوسن سفید و سرو هرزویل هستند که از شمال منجیل تا کوه درفک و از شرق رودخانه سفید رود تا ارتفاعات دیلمان موقعیت دارند.

 

نقشه موقعیت منطقه به اصطلاح حفاظت شده سیاه رود رودبار و دو اثر طبیعی ملی سرو هرزویل و سوسن سفید (سوسن چلچراغ ) در منطقه

 

در ادامه ضمن طرح کلی ترین ویژگیهای جغرافیایی هر منطقه ، مستند هایی از حفاظت نشدن این مناطق ارائه شده است :

 

 

 

منطقه1 البرزمرکزی

منطقه حفاظت شده سیاه رود رود بار(درفک)

Siahrud_e Rudbar  Protected Area  

منطقه حفاظت شده سیاه رود رود بار در سال 1378 با مساحت 28 هزار و 289  هکتار  حفاظت شده اعلام شد.

 این منطقه در 13 کیلومتری غرب شهر دیلمان ،3 کیلومتری شمال شهر جیرنده ، یک کیلومتری شهر توتکابن ، 3کیلومتری شرق شهر رستم آباد و 20 کیلومتری شمال شرق شهر رودبار قرار دارد. رودخانه سیاه رود (رودبار) که نام این منطقه نیز بر گرفته از آن است به عنوان بخشی از مرز جنوب غربی این منطقه( از روستای دشت ویل تا روستای سندس) تعیین شده  .

تمامی برف آبها ، آبریز ها ،آب چشمه ها ی این منطقه چون چشمه های داماش ،چشمه دگاء و...وآب همه آبشار های این منطقه چون آبشار شارشار،  آبشار قوشلانه،  آبشار برارود،  آبشار بره سر پايين، و...از طریق رودخانه ها و دره رودهایی بسیار نظیر رودخانه دربند، رودخانه چاله زمین، رودخانه ترنگ لات، رودخانه قلعه کول ، پلنگ دره ، دیودره ، دره اوشان، و... به رودخانه سیاه رود رودبار هدایت می شود و این رودخانه بعد از روستای سندس(آخرین نقطه غربی این منطقه) در نزیک توتکابن به رودخانه سفید رود می پیوندد .

ابر سازه های آب سازطبیعی با پوشش متراکم از جنگل های باستانی هیرکانی چون کوه درفک ( جبهه جنوبی-2703 متر کوه وجی، پس تاله کوه، کوه پیرخانی، کوه هزارخال،کوه داماش، طی میلیون ها سال  مسبب ایجاد این  مجموعه سترگ آبی بوده اند افزون بر آن زیستگاه هایی غنی  برای پلنگ، خرس ، شوکا، مرال، گاو وحشی، گاو کوهان دار ،سنجابک درختی، سیاه گوش،گربه جنگلی و... و  فراز های بلند آن نیز مامنی شد برای تیز پرواز چون  عقاب  و از همین رو است که کهن ترین ساکنین این منطقه نام درفک (دٌلفَک) به معنی آشیانه عقاب را بر بلندترین قله آن می نهند و در این اکوسیستم های پرآب جنگلی شرایطی فراهم شد برای بالیدن تمدن های انسانی در هزاره های گذشته  و از این روست که به جرات منطقه وسیع سیاه رود رودبار را می توان از شاخص های  هویت زیستی ایران زمین در این بخش از البرزمرکزی است . کشف محوطه های تاریخی و آثار به دست آمده از آنها تا هم اکنون، در منطقه حفاظت شده سیاه رود رودبار و محدوده آن  خود گواهی است بر این مدعا چون :  

 

  •  محوطه باستانی مارلیک در همسایگی  منطقه حفاظت شده سیاه رود رودبار( غرب رستم آباد ) بر پایه اکشافات و بررسی های باستانشناسی آرامگاه ها و اشیای کشف شده در این محوطه تاریخی   مربوط به  فرمانروايان و شاهزادگان محلي این دیار بوده که در اواخر هزاره دوم و اوايل هزاره اول پيش از ميلاد ، در اين منطقه حکومت مي کردند. جام زرین مارليک  یکی از این کشفیات است با نقوش برجسته ای بسیار زیبا و حیرت انگیز که  در  موزه ملی ایران نگهداری می شود .  نقوش برجسته این جام تمام طلا از نظر هنر شناسان دوران ایران باستان نشانگر شکوه هنر ایرانی در آن دوران است . در وسط جام مارلیک، درخت زندگي نقش شده است  و در دو سوي درخت دو گاو بالدار ديده مي‌شوند که در حال بالا رفتن از درخت هستند. نمايش بدن حيوان به حالت نيم رخ و نمايش سر آن‌ها از رو به رو، از ويژگي هاي هنر ايراني است و همين هويت ايراني جام و سازنده آن را نشان مي دهد. در کف جام، يک گل تزييني زيبا نقش شده است و در ميان گل،نقش خورشيد باشعاع هاي منظم ديده مي‌شود پراکنده است

  •   محوطه سرکلاه سنگ مربوط به عصرآهن  که در ۱۳۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران   به ثبت رسیده است.

  •  محوطه سیاه ریز مربوط به  ایران باستان که  در ۱۳۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران   به ثبت رسیده است.

  •  غار   باستانی  دربند رشی در جنوب روستای رشی. این غار در ارتفاع 750 متری قرار دارد. و شامل دو غار است غار کویل گر و غار جوکویله غار جوکویله توسط ولی جهانی (باستان شناس) در سال ۱۳۸۴ شناسایی و بررسی شد که طی آن شماری بقایای استخوان جانوران و انسان و همچنین تعدادی قطعات سفال هزاره اول قبل از میلاد  بدست آمد . در بررسی غار کویل گر نیز  قطعات سفال گردآوری شده مربوط به همان دوره بدست آمد .   در مرداد  1384 این دو غار با شماره ۱۳۲۱۹ به ثبت آثار ملی رسید.در  بررسی‌ های دوباره از  این غار ها علاوه بر بقایای سنگواره‌ای جانوران ، تعدادی ابزار سنگی شامل یک ساطور، تراشه روتوش شده، سنگ مادر و ضایعات تراش سنگ از سطح رسوبات گردآوری شد که مربوط به دوره پارینه سنگی قدیم است.       "..در بقایای غار دربند رشی دو تاریخ گذاری مطلق با روش اورانیوم روی بقایای دندانی جانوری انجام شده و همراه با ابزارسنگی پیدا شده مشخص می شود که 200 تا 250 هزار سال قبل، در یک میان یخچالی کوتاه و گرم ، گروه های انسانی در این غار زندگی کرده و از منابع اطراف آن استفاده می کردند و این آثار از آن زمان تاکنون به خوبی حفظ شده اند ...و گونه های جانوری مانند یک گونه خرس منقرض شده، گاو وحشی و گوزن…."( دکتر فریدون بیگلری1391-ایرنا)

در 19 خرداد 1397 سایت ایرنا نوشت :  معاون ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان بيان كرد: پس از جام مارليك، جام هاي رشي كه بعد از سرقت از اين استان در آن سوي آب ها كشف شد ، در موطن خويش به نمايش در مي آيند. ولي جهاني روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: بين سال هاي 1345 تا 1347 حفاري هايي در محوطه هاي باستاني رشي رودبار انجام كه منجر به شناسايي تعدادي گور خانوادگي شد و از درون آنها پنج جام نقره، تعدادي قلاب كمربند و يك رشته گردن بند ، مهره هاي عقيق و خمير شيشه و يك عدد سنجاق فلزي به شكل اسب بالدار بدست آمد. وي اظهار كرد: در دومين حفاري آن سال ها ، بشقاب رشي از جنس نقره و زراندود كشف شد كه در آن دريايي پر از ماهي و موجودات افسانه اي به صورت نقوش برجسته و به هنر قلم زني تصوير شده است.
معاون ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان ادامه داد:
شيء مورد نظر پس از انتقال به موزه رشت به سرقت رفت و بعد از تشكيل پرونده توسط پليس بين الملل، در لندن كشف و در آبان ماه سال 1373 به كشور بازگردانده شد و با شماره 415 در موزه ملي به ثبت رسيد. به گفته جهاني، پس از به نمايش گذاردن جام مارليك و اشياء پر شكوه زرين عصر آهن در موزه رشت، با هماهنگي هاي انجام شده در مردادماه امسال ، نشاني ديگر از هويت پر افتخار اين سرزمين براي مردمانش به نمايش گذارده مي شود.
به نمايش گذاردن شكوه عصر آهن بويژه جام مارليك و جام زندگي پس از نيم قرن دوري از موطن خويش و اينك جام هاي رشي، فرصتي هستند تا مردمان اين سرزمين در بازديد از آنها به بخشي از تاريخ و هويت خويش ببالند..."

 

طی کاوش های باستان شناسی غار رشی (دربند رشی ) در سال ۱۳۹۱ بقایای گونه منقرض شده ای از خرس یافت شد که برای اولین بار در ایران کشف شده است.

 

جام های زرین بدست آمده از  غار باستانی رشی

 

  • چشم اندازی از غار رشی در منطقه به اصطلاح حفاظت شده سیاه رود رودبار

ماخذ تصویر : سایت کوهنوردی

 

چشم اندازی از غار رشی در منطقه به اصطلاح حفاظت شده سیاه رود رودبار

ماخذ تصویر : سایت کوهنوردی

 

 

چشم اندازی از کوه درفک و چاله های آبگیر آن در منطقه به اصطلاح حفاظت شده سیاه رود رودبار

 

 

 

مراکز جمعیتی بسیاری در این منطقه قرار دارند که تابع شهرستان رودبار می باشند نظیر روستای اِسطَلخ کوه، روستای صیقلده، روستای چلوانسرا، روستای گردوبشه، روستای طالکوه، روستای پس طالکوه، روستای نوالعرش، روستای سیبَن، روستای دوسالده، روستای چهار محل، روستای ماشمیان، روستای پشته کلا، روستای سوسف ، روستای لیاول ، روستای قوشه لانه، روستای مگس خانی، روستای ناش ( بخش خورکام) روستای رشی، روستای چلگاسر، روستای دشتویل، شهربره سر  (پره)، روستای چره، روستای نارکول، روستای پلنگ دره، روستای شیرکوه، روستای سندس( بخش رحمت آباد بلوکات) روستای نوده، روستای دربند( بخش عمارلو ) 

 

 

 منطقه حفاظت شده سیاه رود رودبار

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده سال1385- جا نمایی راه ها و مکان های جمعیتی ( بر اساس نقشه های استانی ) و... از کانون دیده بانان زمین

 

در اینجا جادارد به  موقعیت بسیار آسیب پذیر کوهستان درفک و این منطقه کوهستانی  از بعد زمین لرزه و حواث تلخ زلزله ویرانگر سال 69 اشاره ای شود. زلزله ویرانگر 31 خردادماه 1369 رودبار و منجیل با بیش از چهل هزار کشته و 400 هزار بی خانمان و با تخریب بیش  از یکصد  هزار واحد ساختمانی، یکی از فاجعه بار ترین زلزله های دو دهه اخیر  کشور بود که در این منطقه نیز موجب تلفات بسیاری شد از جمله در روستای انارکول (حدود  5 کیلومتری جنوب شرق توتکابن ) که تمامی سکنه آن کشته شدند .  علاوه بر آن به دلیل همین زلزله جابجایی های جمعیتی بسیاری در این منطقه به وقوع پیوست و روستا های جدیدی بوجود آمد . همچنین دگر گونی هایی در زمین بوجود آمد از جمله کور شدن برخی چشمه های قبلی و  پیدایش  چشمه ها ی جدید ، سنگ ریزش های  وسیع در کوه درفک که در نهایت شکنندگی منطقه را دو چندان کرده است.

آخرین زلزله اتفاق افتاده در این منطقه نیز زلزله ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ است با بزرگی 6 .4 درجه ریشتر در مقیاس درونی زمین که ساعت دو و 38 دقیقه بامداد اتفاق افتاد وشهر جیرنده و روستاهای محدوده آن را لرزاند که خوشبختانه تلفات نداشت .  طبق مطالعات انجام شده زمین شناسان گسل راندگی شمال درفک از حوالی شمال شرقی کوه شاه نشین در جنوب لاري خانی در کیلومتر  40  جاده سیاهکل – دیلمان شروع شده و با جهت شمال شرقی - جنوب غربی ، دیواره شمال غربی - شمالی  توده درفک را تحت تاثیر قرار داده است که کوه هاي شاه نشین، کَش کوه ، اسپا بزرگ  تا محل ریزش کوه درفک در سال 1369 را در بر می گیرد. بنا بر این زلزله خیز بودن این منطقه جزیی از یک واقعیت زمین ساختی این منطقه است. 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 جنگل خواری های بزرگ در منطقه به اصطلاح حفاظت شده  سیاه رود رود بار

منطقه حفاظت شده سیاه رود رود بار یعنی این  میراث طبیعی ملی نسل ها ، با همه ارزش های زیستی و تاریخی خود، دستکم در سه دهه اخیر، شدید ترین  هجوم  غارتگرانه جنگل قرار گرفت . هیولا های جنگل خوار "چوکا " و " شفا رود" و دیگر جنگل خواران ، در قالب  طرح های  فریبکارانه موسوم به طرح های جنگل داری (جنگل نداری)، جنگلش را تاراج کردند وسهم نسل ها را  حریصانه تبدیل به  یورو ، ین و دلار کردند و بجیب زدند. نگاهی به چشم انداز های تهی از جنگل این منطقه در  محدوده های نوده، ناش، چهل محل، لیاول، شمیان، سوسف و ... چند  ضلعی های سبز تهی دیده می شود، که خود سندیست گویا از این مصیت !!!

 

 

چشم اندازی از جنگل های هیرکانی نابود شده در منطقه به اصطلاح حفاظت شده سیاه رود رودبار

ماخذ تصویر : سایت گروه طبیعت گردی افرا

 

 

 

جنگل سوزی  و جنگل خشک کنی با سلاح بیولوژیکی آفات  در منطقه به اصطلاح حفاظت شده  سیاه رود رود بار

10 آذر 1389 خبرگزاری مهر- رحمت الله رحمانی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان:  وزش باد سبب شده از ساعت 21 دیشب، وسعت آتش سوزی در منطقه درفک شهرستان رودبار گسترش یابد و از چهار هکتار به حدود 15 هکتار برسد.

22 آذر 1389 خبرگزاری مهر - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان : سی هکتار از جنگل های آلیان فومن،  ویسرود شفت،  سیاهکل  و منطقه درفک رودبار آتش گرفت.

28 آذر 1389ایرنا:  گزارش های محلی حاکیست جنگل های رحمت آباد بین روستای سی دشت و طالکوه در بخش خورگام .... از روز گذشته (شنبه) دچار حریق شده و جنگل های ضلع شمالی درفک نیز که از دو هفته قبل دچار آتش سوزی شده بودند بار دیگر با وزش باد گرم شعله ور شده است...

  17آذر 1391 فارس: مجتبی رنجکش  دهیار روستای چهارمحل خورگام رودبار : وقوع آتش سوزی درختان منطقه چنگش واقع در ارتفاعات روستای چهارمحل خسارت زیادی به جنگل‌های خورگام وارد نشد و تنها بخشی از مراتع این منطقه ییلاقی طعمه حریق شد.

۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ باشگاه خبرنگاران رشت : "حمله کرم های سیاه بنام کرم های پیله باف ناجور حدود یکصد هکتار از جنگل ها در مناطق سی دشت ، رشی ، پلنگ دره ، دفراز، استخرگاه ، چاک ، پشتهان ، سندس، پسین دره، دیورود، شیرکوه و دیورش رودبار خشک شده است...."

17دی۱۳۹۳ ایسنا- رضا پرندآور رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رودبار:15 هکتار از جنگل‌های منطقه حبیب‌آباد در ساعت 24 دیشب  بیست  هکتار از جنگل‌های منطقه سیدان رودبار( نزدیک توتکابن)  ساعت 10 امروز دچار آتش‌سوزی شد....

7دی1397ایسنا- قربانعلی محمد پور مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان از آتش سوزی حدود 17 هکتار از اراضی جنگلی منطقه سی دشت درفک  خبر داد ......

6 دی1397سایت دیار میرزا منبع صدا و سیما-- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری رودبار :  دیروز 15 هکتار از جنگل در منطقه درفک- 10 هکتار در حبیب آباد- 2 هکتار در نورعرش نیم هکتار در حلیمه جان دچار حریق شد . ...

 

چشم اندازی از جنگل های هیرکانی سوخته و نابود شده در منطقه به اصطلاح حفاظت شده سیاه رود رودبار

ماخذ تصویر : سایت گروه طبیعت گردی افرا

 

راه زنیو تکه پاره کردن اکوسیستم   زیستگاه های گیاهی و جانوری در منطقه به اصطلاح حفاظت شده  سیاه رود رود بار

جاده  توتکابن  - شهر دیلمان به طول حدود 42 کیلومتر از داخل منطقه حفاظت شده سیاه رود رود بار و تقریبا به  موازات رودخانه سیاه رود رودبار و رودخانه دربند عبور می کند ( از روستای سندس تا روستای قوشه لانه) این راه که تا چند سال پیش جاده ای با عملکرد روستایی بود .ولی به دلیل برپایی مثلث شوم  سیمان،  پتروشیمی ،  فولاد که در شرق و غرب این منطقه یعنی دیلمان و رستم آباد درحال تکمیل است  تعریض شد و قرار است تبدیل به اتوبان عریض و طویل برای عبور ماشین های سنگین این صنایع شود !!!!!به یاد داشته باشیم که اصولا احداث صنایع سنگین در استان های شمالی  ممنوع شده بود ولی دولت نهم و دهم این قانون  را زیر پا گذاشت و در سطل زباله ریخت !!!!!! این طرح ها با روی کار آمدن دولت یازدهم همچنان به قوت خود باقی است !!! . .

 گفتنی است روستا های چله بر، دشتویل ، چره، چلگاسر، دره دشت ، حشمت آباد، چمل، برارود، شهر بره سر، دوسالده، چلوانسرا  ، قوشه لانه در مسیر این راه قرار دارند.

 نمونه ای از اظهار نظر مسئولین  در مورد این راه و صنایع درحال احداث :

20 مهر 1391 خبرگزاری فارس-  عطاءالله حکیمی نماینده رودبار در مجلس : " پیرو بازدید میدانی معاون پارلمانی وزیر راه و شهرسازی و رایزنی‌های انجام گرفته 3.5 میلیارد تومان اعتبار مطالعه و اجرای اتوبان دیلمان، بره‌سر به توتکابن تصویب شده است...."

۱۲اسفند  ۱۳۹۲ خبرگزاری مهر - عطا الله حکیمی  نماینده مردم رودبار :"....یک شهرک صنعتی خصوصی در رودبار  احداث خواهد شد، در این شهرک  احداث یک واحد پتروشیمی، ذوب آهن و  نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی  طرح ریزی شده است..."

16 فروردین 1392فارس - رحیم حیدری فرماندار سیاهکل:"کارخانه سیمان دیلمان با سرمایه‌گذاری بسیار ایجاد شده است و باید به دنبال برطرف کردن مشکلات کارخانه مذکور باشیم..."

 

 

 

 

 

سد سازی  در منطقه به اصطلاح حفاظت شده  سیاه رود رود بار

 

سد دیورش  -ساخت سد دیورش در سال 1385 کلید خورد در محدوده روستای دیورش و روستای شیرکوه ( از روستاهای مرز شمال غربی منطقه حفاظت شده سیاه رود رودبار) . در حال حاضر جاده ها و تونل آب بر آن با تخریب های وسیع در کوهستان درفک  ساخته شده است.  در 25 بهمن 1393 ابولقاسم صابر همیشگی معاون طرح و توسعه آب منطقه ای گیلان گفت : " با انجام آخرین مرحله بتن ریزی، عملیات اجرایی تونل انحراف آب سد دیورش و جاده دسترسی آن به پایان رسیده و عملیات احداث بدنه اصلی سد بلافاصله پس از دریافت مجوز و اعتبارات لازم آغاز خواهد شد"

و در اول اسفند 1394خبر گزاری رودبار  از قول عطاءاله حکیمی نماینده مردم رودبار گفت : " سد دیورش به مرحله اجرایی رسیده و ۱۵ میلیارد تومان اعتبار امسال گرفتیم و فاز اول سد به اتمام رسیده و فاز دوم نیز شروع شده است و با توجه به اینکه بیست میلیارد تومان سال آینده اعتبار داریم. این سد دو ساله به اتمام خواهد رسید"

 سد صیقلده-قرار است سد صیقلده  در نزدیک روستای صیقلده  در دو کیلومتری شرق شهر "بره سر" و در نزدیکی روستا های ناش- نوده تخریب های بنیان کن را آغاز کند  یعنی همان مناطقی که محوطه های تاریخی در آن کشف شده است . در اول اسفند  1392 مدیرعامل شرکت بهره برداری شبکه های آبیاری و زهکشی گیلان  از 17 سد  نام برد که درحال مطالعه است شامل سد های  صیقلده، عزیزکیان، نیلرود، خالصان، دیلمان، ازبره، گرکانرود، ناورود، چافرود، آقاربیع، ملکی نساء، پیرسرا، شلمانرود، بهدان، دیسام، شالکه و شوک .

گفتنی است  سد شهر بیجار در شمال همین منطقه ( شرق امامزاده هاشم و در نزدیکی روستای"شهر بیجار"  )در حال اتمام است . در  12 آذر ماه سال 1387 در پی بارندگی های شدید خبری ازسوی  خبرگزاری جمهوری اسلامی منتشر شد مبنی بر این که  مسئولین استان احتمال شکسته شدن سد " شهر بیجار " را می دادند . این خبر به یقین می تواند هراس و اضطراب شدید ساکنین پایین دست و بالا دست این سد را در ذهن متبادر کند . خبر های بعدی حاکی از آن بود که  منطقه حاشیه رودخانه " شهر بیجار " تا مناطق پایین دست آن تخلیه شده و کار امداد و نجات برای پنج  هزار نفر از مردم منطقه تدارک دیده شده است . اخبار بعدی نشان می داد که شرایط رفته رفته هراسناک تر می شود به گونه ای که  ظهر همان روز استاندار گيلان در يك پيام راديويي فوري از مردم " شهربيجار" می خواهد تا هرچه سريعتر منطقه را تخليه كنند.   وی در این پیام از  بالا آمدن سطح آب رودخانه و احتمال تخريب سد" شهربيجار " و  وقوع سيل،  خبر می دهدکه نه تنها كليه ساكنان مناطق پايين دست و حاشيه اين سد و رودخانه را در امان ندانسته، بلکه  ساكنان و مغازه داران امامزاده هاشم را  نيز در امان نمی داند و....... خوشبختانه  با سردشدن هوا و تبدیل باران به برف آب پشت  فراز بند سد کاهش می یابد و وقوع یک فاجعه دهشتناک  رفع می شود !!!در پی  این اخبار سه تن از اعضای کانون دیده بانان زمین( نسرین دخت خطیبی - مینا محبوبی - فرزانه رحیمی ) در 20 آذر ماه همان سال 1387 بازدیدی از محدوده این سد و روستا های اطراف آن از جمله شهر بیجار، موش بیجار، گیلزار، دیلماده، و ...داشتند ، که گزارش این بازدید به همراه اسناد تصویری ازتخریب های این سیل را در گزارشی تحت عنوان : چشم انداز سهمگین و مصیبت بار  سد " شهر بیجار " رودبار ادامه"  در همین سایت منعکس کردند. در بخشی از این گزارش کانون دیده بانان زمین نوشت :  

 "  میزان باران اتفاق افتاده از عجایب منطقه نبوده است!!! بلکه ایجاد مانع و تونل سازی سد بوده است که آب رودخانه های دیلمده و شاه شهیدان هدایت نشده و عامل اصلی طغیان آب رودخانه ها شده است . رودخانه های  دیلمده  زیلکی شهر بیجارهرگز سابقه طغیان نداشته اند و اهالی منطقه هرگز چنین سیل های دهشتناکی را به خاطر نمی آورند...."   

و نوشتیم که : "این چه نوع سد سازی است که ابتدا  زندگی و معیشت مردم را داغان می کند و بعد منتظر اعتبار می ماند تا تکلیف مردم وحشت زده  و مضطرب را روشن کند !!!!! "

و نوشتیم که : سیاست "راه انداز جا انداز " یکی از مخوف ترین سیاست هایی بوده است که نه تنها تاکنون دامن مردم را گرفته بلکه ضرر های جبران ناپذیری به منابع طبیعی و به میراث طبیعی این مرزو بوم وارد کرده است ....

و نوشتیم که : "این چه نوع سد سازی است که تخریب و نابودی جنگل های باستانی  را هدف قرار داده است ! جنگل هایی که  بزرگترین مخازن میلیونها سالی منابع آب را  ایجاد کرده اند و به برکت همین منابع آبی ،حیات استان های شمالی تاکنون پابرجا بوده است ! و.... "

 

 

  اجرای طرح های گردشگری ویرانگر از جمله  پروژه  قله صاف کنی درفک در منطقه حفاظت شده سیاه رود رود بار  توسط خط بالابر بیابان سازان غارتگر 

 طرح فاجعه بار تله‌کابین درفک یا خط بالابر بیابان سازان غارتگر تا قله درفک بوسیله شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیر منصور آریا شروع شد و در سال 1378 رسانه ای شد.  وسعت اعلام شده برای این طرح فاجعه بار 18 هزار هكتار است كه 8 هزار هكتار آن داخل منطقه حفاظت شده سياهرود رودبار وبقیه آن در جبهه شمالی کوه درفک یعنی در منطقه شکارممنوع درفک !!!

نمونه هایی از اظهار نظر مسئولین در مورد این طرح :

 12 اسفند 1387 ایسنا- ناصر مردان‌پور فرماندار رودبار :"تله‌کابین رودبار در محور شیرکوه به قله درفک توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود که بزرگترین تله‌کابین جهان خواهد بود. اعتبار این طرح330  میلیارد تومان برآورد شده که در شورای راهبردی گردشگری استان تصویب شد و مجری آن یک سرمایه‌گذار اهل رودبار . مبدا این تله‌کابین شیرکوه ، ایستگاه دومش منطقه لارنه و مقصدسومش قله درفک است که طول مسیرش 13 کیلومتر است . احداث هتل، استخر، امکانات ورزشی زمستانی و تابستانی همچنین بنای سالن‌های اجتماعات در مقصد برای نشست‌های علمی و پژوهشی در این طرح ملاحظه شده است. ...."

 8 تیر1388 خبرگزاری فارس - ناصر مردان‌پور فرماندار رودبار:".... كلنگ اين تله كابين مرداد ماه سال جاري با حضور مشايي معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور بر زمين زده مي‌شود. ...."

19دی1388 خبرگاری فارس-  علي‌رضا رحمتي معاون ارزيابي سازمان محيط زيست:"به استناد به ماده 16 قانون حفاظت بهسازي محيط زيست و تبصره 14 ماده 31 قانون حفاظت و بهره‌برداري از جنگل‌ها و مراتع همچنين تبصره ماده 3 دستورالعمل ابلاغي وزير جهاد كشاورزي در تاريخ 3 ارديبهشت سال 1387 براي واگذاري منع قانوني دارد ...."

ولی با وجود این ممنوعیت های قانونی و با عبور از عرصه‌هاي بكر و منحصر به فرد جنگلي، کار ساخت تله کابین آغاز می شود!!!

14 تیر 1389  خبرگاری فارس: "  مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان  در گفتگو با خبرگزاری فارس، از صدور مجوز سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شش منطقه نمونه گردشگری استان خبر می‌دهد و بانام بردن از مناطقی چون قلعه رودخان، عسکرآباد، درفک، شهران، سراوان، ماسوله اظهارمی‌کند:  با حمایت همه، حرکت نوینی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مناطق نمونه گردشگری آغاز شده است. بیست منطقه نمونه قابلیت واگذاری را پیدا کردند و ....."

8آذر1389  عباس محمدی- مدیر گروه دید‌بان کوهستان: "....در بازدیدهای اخیری که دوستان کوهنورد ما از منطقه کوه درفک داشته‌اند، دیده‌اند که جاده‌سازی‌ برای احداث تله‌کابین، از روستای راجعون به لارنه آغاز شده است. همچنین تنش‌های محلی به‌علت کمبود آب در منطقه و موضوع برداشت و انتقال آب برای تله‌کابین، شدت گرفته است. مسئله دیگر اینکه عده‌ای فرصت طلب، از هم‌اکنون روی قله، کلبه‌هایی  ساخته‌اند تا لابد پس از احداث تله‌کابین، اراضی را به فروش برسانند....... "

17تیر1390  رجانیوز -  مهدي سعادتي استاندار گيلان:".... تله کابین11 كيلومتري درفك نيز در منطقه رودبار در حال احداث است كه در صورت افتتاح، طولاني‌ترين تله كابين جهان خواهد بود..."

15مرداد 1391  سفر نیوز - معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان : "تله کابین منطقه نمونه گردشگری شهرستان رودبار با سه ایستگاه شیرکوه ، لارنه و درفک با همکاری شرکت اتریشی Dapplemayer،پیش بینی می شود که زمان ساخت و بهره برداری آن حدودا پنج سال در نظرگرفته شده است...."

21اردیبهشت1391 سایت  خبرگزاری میراث فرهنگی :"ردپای اختلاس بزرگ بانکی در مناطق نمونه گردشگری گیلان......پیگیری مصوبه هیات دولت طی دو دور سفر به گیلان به 71 منطقه نمونه گردشگری رسید......اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان اگرچه تلاش می‌کرد در پیگیری مصوبات، خود را بی توجه نشان ندهد و با انجام چند فراخوان زمینه حضور سرمایه گذاران اندکی را در برخی مناطق نمونه گردشگری فراهم سازد، اما این تلاش‌ها گاه همچون حضور گیلانیان مقیم خارج از کشور در تابستان 1389 به بیراهه کشیده شد و گاهی نیز با پرونده اختلاس 3 هزار میلیاردی گره کوری خورد.این امر با واگذاری برخی مناطق از جمله منطقه نمونه گردشگری درفک رودبار و منطقه نمونه گردشگری تالاب کیاکلایه لنگرود به " شرکت ستاره درخشان درفک" که از جمله شرکتهای اقماری"امیر منصور آریا" است، مسیر سرمایه گذاری در مناطقه نمونه گردشگری چهره ی دیگر از خود نشان داده‌است که اگر این رسوایی بزرگ اقتصادی برملا نمی شد چه بسا زمینه واگذاری مناطق گردشگری دیگری در دستور کار قرار می‌گرفت و........ در عین حال مدیرعامل شرکت ستاره درخشان درفک در مصاحبه با همین خبرگزاری اعلام می‌کند: « این مجتمع در زمینی به وسعت 170 هکتار طراحی شده است . برای ساخت این مجتمع 336 میلیارد تومان اعتبار لازم است و ساخت هتل 7 ستاره، کافی شاپ، تله کابین، رستوران، پیست اسکی، پارک آبی و غیره از جمله بخش هایی است که در این مجتمع طراحی شده است......."

20مهر1391  فارس-عطاءالله حکیمی نماینده رودبار در مجلس:"پیرو بازدید میدانی معاون پارلمانی وزیر راه و شهرسازی و رایزنی‌های انجام گرفته 3.5 میلیارد تومان اعتبار مطالعه و اجرای اتوبان دیلمان، بره‌سر به توتکابن تصویب شده است..."

 

طرح تله کابین مخرب درفک یک بار دیگر نشان داد که مسئولین منطقه ای اعم از نماینده مجلس ، استانداران و فرمانداران که میبایست از ناظرین و حافظین اجرای قوانین در منطقه تحت مسئولیت خود باشند ، پشیزی  برای مناطق حفاظت شده قانونی این میراث های  طبیعی نسل ها ارزش قائل نیستند و به راحتی قوانین مربوط به این مناطق را زیر پا می گذارند!!! مه آفرید امیرخسروی که به نام امیر منصور آریا از وی نام برده می شد و متهم اصلی اختلاس سه هزار میلیارد تومانی بانک صادرات ایران شناخته می شد در 15 مرداد 1390 بازداشت و سرانجام در سوم خرداد 1393 حکم اعدام وی اجرا شد و  فعالیت شرکت ستاره درخشان درفک ظاهرا متوقف می شود. ولی در این پرونده از سهم و نقش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ، استاندار گیلان، فرماندار رود بار، نماینده رودبار ، که به شدت از طرح های مخرب و غارتگرانه این شرکت حمایت می کردند و مبلغ آن بودند اخباری منتشر نشد. !!!؟؟؟!!!! بهر روی طرح قله صاف کنی تله کابین درفک فعلا متوقف شده است ولی احتمالا با رفع تحریم ها مجددا راه اندازی می شود وسوداگران بر سر میراث های طبیعی به سود های کلان خود خواهند رسید !!! ولی مسئولین بدانند ادامه این  طرح ویرانگر به دلیل قرار گرفتن  طرح در منطقه حفاظت شده سیاه رود رودبار و همچنین وجود گسل های فعال درفک و زلزله خیز بودن منطقه  و  بارگذاری جمعیتی در این منطقه و کشاندن هزاران نفر در هر روز به بالای این کوه ، خیانت آشکار به جان مردم و سرمایه های ملی است که در تاریخ ایران زمین ثبت شده و خواهدشد !!!!

 

چشمه خواری  در منطقه حفاظت شده سیاه رود رود بار 

چشمه های داماش-شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیر منصور آریا در سال 1381 تاسیسات سوداگرانه  فروش آب  چشمه های  داماش که تضمین حیات منطقه و تامین کننده آب کشاورزی بومیان این منطقه بود را راه اندازی کرد  بعد از زندانی شدن امیر منصور آریا این تاسیسات تعطیل شد ولی مجدد راه اندازی شد.

چشمه های رحمت آباد بلوکات-20فروردین 1389شمال نیوز:  30 نفر از اعضای شوراهای اسلامی بخش رحمت آباد و بلوکات در اعتراض به ساخت شرکت آب معدنی دگاء در منطقه رحمت آباد رودبار استعفا دادند .....رییس شورای بخش رحمت آباد و بلوکات گفت : با احداث شرکت آب معدنی دگاء اهالی روستاهای حوزه رودخانه سیاهرود شهرستان رودبارکه عمدتا کشاورز هستند برای تامین آب مورد نیاز برای شالیزارهای خود با مشکل بزرگی مواجه خواهند شد.... اعضای شورای بخش و روستاهای شیرکوه، انارکول، دارامحله، سندس، دیورود، چاک، پسین‌دره، دشت ویل، رودخانه و کلسفروش با توجه به تعهدی که نسبت به مردم این روستاها دارند در اعتراض به عدم توجه مسوولان به درخواست مردم استعفای خود را اعلام نمودند......

معدنخواری و داغان کردن زیستگاه های گیاهی و جانوری در منطقه حفاظت شده سیاه رود رود بار 

 معدن لاشه سنگ تاش 

معدن واریزه کوهی توتکابن

معدن سنگ لاشه توتکابن

 

 

ناحیه دو -ص4a از 22

ادامه

صفحه اصلی