کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی

 ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه بررسی ناحیه دو -مناطق حفاظت شده کوهستان البرز مرکزی

 

گروه دو بررسی مناطق حفاظت شده کوهستان البرز مرکزی :  

منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت و اثر طبیعی ملی فَكجور دَمکِش

گروه دو بررسی کانون دیده بانان زمین از مناطق حفاظت شده کوهستان البرز مرکزی شامل  منطقه حفاظت شده  سرولات و جواهر دشت و اثر طبیعی ملی چشمه فكجور دمكش در داخل این منطقه است . بخش شمالی این منطقه بین رامسر و رودسر  در جنوب جاده ساحلی  است و بخش  جنوبی آن  نیز محدود به جبهه شمالی کوه سماموس تقریبا در حد فاصل روستای جواهر ده و جواهر دشت تعیین شده است

 

 

منطقه4 البرزمرکزی

منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت

-Sarv_e Lat & Javaherdasht  Protected Area  

منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت با مساحت 21هزارو 254 هکتار در سال 1378 حفاظت شده اعلام شد.

نام این منطقه بر گرفته از نام روستای سرولات در شمال و روستای کوهستانی جواهر دشت در جنوب این منطقه است.   بر پایه نقشه این منطقه  حدود چهارگانه منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت در کلی ترین شکل بدین صورت است :

مرز  شمالی:  از غرب رامسر( 8کیلومتری غرب رودخانه صفارود-نزدیک روستای طالش محله فتوک ) و پایکوه های  غربی کوه ایلمی لیو یعنی همان کوهی که تله کابین رامسر روی آن کاشته شده  شروع می شود تا حدود 8 کیلومتری شرق شهر کلاچای(شرق روستای سیاه کلرود)

مرز جنوبی :  کوه سماموس تقریبا نزدیک به قله  3620 متر این کوه.

مرز شرقی :  آبخیز های غربی رودخانه صفارود و جاده رامسر-جواهر ده  

مرز غربی: حدود غربی راه جواهرده به سیاهکلرود و شهر کلاچای ( بخشی از آبخیز های رودخانه پل رود )

منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت  با برتری  اکوسیستم های کوهستانی جنگلی  به همراه مناطق جلگه ای خزری در یک دامنه ارتفاعی  3550 تا حدود 100 مترقرار دارد .برف آبها، ریز آبه ها، آب چشمه های بسیار نظیر چشمه فکجور(فیکجور)، و آب آبشار های بسیار نظیر آبشار جواهر ده و.. طی هزاره ها تغذیه کننده رودخانه های رودخانه صفارود ، رود خانه اجارود( آچی رود-دیوانه رود) ، رودخانه خشک رود( خشکه رود رودسر)  رودخانه سامان پشته ، رودخانه کوکو رود،   رودخانه سرولات، بخشی از زیر شاخه های رودخانه پل رود  ، و....بوده اند و  در طول میلیون ها سال، بستری برای بالندگی جنگل های باستانی هیرکانی ، با گونه های متنوع  چون  شمشاد هیرکانی،  راش ، ممرز، آزاد ، انجیلی ، شیردار، پلت، ملچ، بلند مازو، و... و همچنین زیستگاه های غنی برای پلنگ، خرس قهوه ای، مرال، شوکا ، بز وپازن  ، کبک دری، قرقاول، و...

 

  منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت و موقعیت اثر طبیعی ملی چشمه فکجور دمکش (فیکجور دمکش) در این منطقه 

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده سال 1385- تکمیل عوارض طبیعی،  مکان های جمعیتی ، راه ها و ... از کانون دیده بانان زمین

 

مکان های جمعیتی داخل و مرز های اکولوژیکی این منطقه عبارتند از:  روستای سرولات، روستای میانده ( کهنه میان ده ) ، روستای حسن سرا، روستای جنگل سرا، روستای کبوترآبکش، روستای کنار رود، روستای جواهرده، روستای تنگ دره ، روستای چوتک، روستای کرات محله ،  روستای چاله سرا، روستای طالسرا، روستای تله سر،روستای سوته پشته، روستای کلن کوه، روستای جواهر دشت، روستای کرمه ، روستای لاپ اعلم، روستای نهارخورلات، روستای سجیدان، روستای خانه سرا، روستای حیاط، روستای قاسم آباد بالا ، روستای سیاهکلرود ، روستای مک پلاسرا، روستای بزکویه ، روستای تیرلنگه و.. این روستا ها تابع سه شهرستان چابکسر، شهرسان رودسر و شهرستان رامسر می باشند

 

منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت - چشم اندازی از کوه سماموس

منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت -چشم اندازی از کوه سماموس

 ماخذ تصویر سایت سماموس

 

منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت

 

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 جنگل سوزی و نابود سازی  بیش از    400 هکتار از شمشاد های هیرکانی ،با روش استفاده از سلاح بیولوژیکی آفات  در منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت

منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت نیز از گزند جنگل خواران دور نمانده و در جای جای آن اثر پای هیولاهای جنگل خوار دیده می شود و جنگل خواری همچنان ادامه دارد.  علاوه بر این نابود سازی آخرین جنگل های باستانی هیرکانی جلگه ای و کوهستانی  در منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت به شدت انجام می شود که به مواردی چند از اخبار رسانه ای شده تنها در چند ساله اخیر اشاره می شود :

6 آذر 1392 ایرنا -  محمد رسول قانع شلمانی رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رودسر: " از آغاز سال جاری تاکنون یک هزار و 880 اصله چوب قاچاق به حجم 53 متر مکعب در این شهرستان کشف و ضبط شده است. این میزان چوب از جنگل های جواهر دشت و سرولات چابکسر و همچنین در مناطق پایین دست منطقه فشکل پشته  و اجارگاه کلاچای قاچاق می شد که بخشی از این چوب ها در پاسگاه چابکسر کشف شد"

۱۹آبان ۱۳۹۳ایسنا :  خشک شدن برخی شمشادهای خزری....بهار سال 1393 با شیوع و سرایت بیماری بلایت یا سوختگی شمشاد بخش وسیعی از درختان شمشاد منطقه دوآب – سیاهکلرود چابکسر واقع در محدوده منطقه حفاظت شده جنگلی سرولات و جواهردشت به مساحت 800 هکتار دچار آسیب جدی شد و برخی از درختان شمشاد به کلی خشک شدند. .....

18دی1393 ایرنا- فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر: آتش سوزی روز گذشته در جنگل های منطقه جواهرده شهرستان رامسر موجب خسارت به سه و نیم هکتار از عرصه های طبیعی منطقه شد.

5مهر1394 کلاچای خبر: عصر دیروز چند درخت جنگل سیاهکلرود در نقطه ورودی جاده جواهردشت دچار آتش سوزی شد و با حضور اهالی منطقه و نیروهای امدادی آتش نشانی آتش مهار گردید.

 

16  اردیبهشت 1394 همشهری : " ...رئیس اداره محیط‌زیست رودسر حدود ۸۰۰ هکتار جنگل شمشاد در منطقه دوآب سیاه کله‌رود در ابتدای جاده جواهردشت وجود دارد که ۴۰۰ هکتار آن کاملا پوسیده است؛ ۴۰۰هکتار باقیمانده تازه به این بیماری دچار شده‌اند. این عرصه طبیعی در واقع جزو منطقه حفاظت شده جنگل سرولات جواهردشت است که به شدت از این بیماری رنج می‌برد...."

عدم حفاظت از آخرین باقی مانده های شمشادستان های هیرکانی که یکی از نادر ترین  گنجینه های بشری  در نیمکره شمالی زمین است ، خیانتی بزرگ در حق میراث های طبیعی نسل ها در این منطقه به اصطلاح سرولات جواهردشت بوده است !!!!! که مسئولین مملکت  با در آمدهای نجومی نفتی حاضر نشدند دستکم مبلغی را برای حفاظت از این گنجینه ها هزینه کنند !!!!!  و به راحتی صحبت از آفت زایی می کنند مثل اینکه یک مزرعه  گندم  آفت زده !!!  رئیس اداره محیط زیست رودسر ،با خونسردی از نابود شدن  400 هکتار جنگل های شمشاد  هیرکانی خبر می دهد که  اگر این اتفاق در یک مملکتی می افتاد که مسئولین آن از هر رده برای میراث های طبیعی ملی ارزش قائل می شدند!!،برای چنین اتفاقی عمدی یا غیر عمدی،  مسئولین آن منطقه را برای جوابگویی به دادگاه های علنی می فرستادند و دستکم  تا چند رده از مسئولین را  برای همیشه از کار  بر کنار می کردند !!!!!!!

گفتنی است شمشاد هیرکانی یکی از  مقاوم ترین گونه های جنگل های جلگه ای است که سن هریک از آنها دستکم به سیصد سال می رسد . یعنی وقتی درختی 300سال عمر می کند، به این معنی است که در مقابل آفت ها مقاوم بوده است ولی چطور شده و چه اتفاقی افتاده است که یکباره چنین آفتی پیدا می شود !!!! ؟؟؟!!!

30دی1396 برنا: حمیدرضا رحیمیانرئیساداره منابع طبیعی رامسر گفت:شب گذشته حدود 5 هکتار از جنگل‌های مسیر جاده جواهرده رامسر دچار آتش‌سوزی شد. ..

5فروردین1397 باشگاه خبرنگاران جوان:  محسن  یوسف پور، مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان گفت:     آتش سوزی در بخشی از جنگل‌های منطقه جواهر دشت چابکسر مهار شد، افزود: ۳ هزار متر از اراضی جنگلی این منطقه شب گذشته دچار حریق شده بود.

19دی1397 ایسنا- محمدپور رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر  گفت: ..... آتش سوزی جنگل های روستای جنگ سرای بخش چابکسر در منطقه حفاظت شده سرولات - جواهردشت مهار شد...

 

 

 

 

 معدنخواری و غارت شن و ماسه رودخانه ای در منطقه به اصطلاح حفاظت شده سرولات و جواهر دشت

از موارد دیگر عدم حفاظت از این میراث طبیعی ملی  ، برداشت های غارتگرانه مخرب  از سنگ، شن و  ماسه  کوه ها و رودخانه های این منطقه بوده است  از جمله شن و ماسه کوهی و سنگ لاشه جواهر دشت، شن و ماسه  رودخانه اجارود معروف به رودخانه دیوانه و آچی رود و رودخانه خشک رود و زیر شاخه های  آن است  که عموما توسط بخشداران با  مجوز های اداره کل صنعت معدن تجارت استان انجام شده و می شود     !!!!! و تنها عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست یعنی متولی قانونی این منطقه به اصطلاح حفاظت شده  مصاحبه و گله گذاری های مسخره در رسانه ها بوده  آنهم برای عوام فریبی بدون اینکه حتی استعفا بدهند !!!!!

به نمونه ای چند از اخبار رسانه ای شده  در چند ساله اخیر اشاره می شود :

4 دی 1392 روزنامه اطلاعات : "چند سالی است که در قلب منطقه ییلاقی و حفاظت شده جواهر دشت واقع در حد فاصل کلاچای و چابکسر استان گیلان و در ارتفاع هزار و چند صدمتری، گروهی با مجوز قانونی در دل جنگل در حال حفاری و برداشت شن از معدن هستند......"

26 شهریور 1393 خبرگزاری آنا  - زلفی نژاد رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست استان گیلان  :   " .... سنگ‌های بزرگ کف بستر خرد و انتقال داده شده و متخلفان برای این عمل غیر قانونی خود بخشی از سنگ‌های کوچک‌تر را به حاشیه رودخانه سوق داده‌اندکه با توجه به شواهد به دست آمده، متولیان این تخلف زیست محیطی سنگ‌های بستر رودخانه را برای پر کردن بخشی از سواحل منطقه تله کابین رامسر مورد تخریب و استخراج قرار داده‌اند...."  

 در ادامه این گزارش آمده است یکی از اهالی منطقه  که تمایلی به ذکر نامش ندارد به خبرنگار آنا می گوید :   " برداشت از این رودخانه(آچی رود)  سال‌هاست در حال انجام بوده و نه تنها این کار از نظر مسئولان ذی‌ربط تخلف محسوب نمی‌شود بلکه شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان به شرکت  ججلان اجازه رسمی داده تا از رودخانه آچی رود شن و ماسه برداشت کرده و در قسمت‌هایی از آن دیواره بتنی بسازد. طبق شواهد اکنون در قسمت‌های بالادست تا 3 متر از شن و ماسه رودخانه آچی رود برداشته شده است. "

در همین گزارش یک فعال محیط زیست هم با انتقاد از عملکرد سازمان محیط زیست استان گیلان در خصوص مشکلات ایجاد شده برای رودخانه آچی رود می گوید:   " سال‌ها پیش با وجود اعتراض‌های ما در حریم این رودخانه زیبا کارخانه پلاستیک سازی احداث شد که ضایعات آن اکنون هم وارد رودخانه می‌شود و موفق نشدیم فعالیت آن را متوقف کنیم اما دیگر صبرمان سرآمده و هرطور شده جلوی برداشت بیش از اندازه از آچی رود را خواهیم گرفت" ....... علی رحیم زاده مشاور رئیس سازمان آب منطقه‌ای استان گیلان در پاسخ به خبرنگار آنا دربارۀ علت صدور مجوز از سوی این سازمان برای برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه آچی رود می گوید:   " .....شرکت ججلان برای برداشت شن و ماسه از وزارت صنعت و معدن مجوز قانونی دریافت کرده است و هر اقدامی که انجام می‌دهد از لحاظ حقوقی قانونی است. ..."

    21آذر1393 همشهری :" آچي‌رود، كه روزگاري به داشتن حوضچه‌هاي طبيعي زيبا، درخت‌ها، درختچه‌ها، سنگ‌ها و سنجاقك‌هاي سبز و آبي اطراف آن شهرت داشت و سيزده ‌به درهايي كه مردم اطراف از آن خاطره دارند، اين روزها نامش به علت برداشت بي‌رويه شن و ماسه، تخريب رودخانه و محيط‌زيست بر سر زبان‌هاست......... در طول 7‌ ماه‌گذشته‌ سازمان آب منطقه براي حفظ تأسيسات خود در بالادست رودخانه با شركتي قرارداد بست تا شركت مذبور 2 طرف رودخانه را مجدداً خشكه چيني كند و مصالح را از ميان رودخانه بردارد. ولي اين شركت كه به بهانه‌ ساماندهي وارد رودخانه شده بود، فقط از يك ناحيه‌ حدود 300 تا 400 متري كه دسترسي راحت‌تري براي خروج مصالح داشت تمام شن‌و‌ماسه را حتي در جاهايي تا عمق 10‌متر برداشت كرد وقسمتي از سنگ‌ها را فروخت و بقيه ي سنگ را كه براي فروش آن مشتري نداشت بدون بتن به عمق حدود 2‌متر كف‌چيني كرد و سمت غربي را خشكه‌چيني كرد ولي سمت‌شرقي را همچنان بي‌دفاع رها كردو حاشيه‌ شرقي را بيش از پيش مورد تهديد قرار گرفت. ...."

19 اسفند1393 همای خبرترابی پیمانکار شن و ماسه  می گوید : " براساس مجوزی که از سوی اداره کل صنعت معدن تجارت استان دریافت نموده ام می توانم از رودخانه ی سیاهکلرود برداشت شن و ماسه داشته باشم ..... ما در حین انجام کار در این منطقه بودیم که با تماس های مکرر بخشدار محترم و دهیار روستای سیاهکلرود مبنی بر پرداخت عوارض روبرو شدم .آ قایان می خواهند ما عوارض دهیم که براساس قانون این مسئله توجیهی ندارد اگر هم داشته باشد به این مقدار ندارد ........"

3  اسفند 1394 باشگاه خبرنگاران جوان:  فیلمی دردناک از حال و روز رودخانه سرولات . خاک آن برای ساخت و ساز برداشت می‌شود و در عوض زباله‌ها در حاشیه این رودخانه رها می‌شوند...

 

 

  بازار گرم سوداگری بر سر ذخایر ژنتیکی میراث طبیعی نسل ها در منطقه به اصطلاح حفاظت شده سرولات و جواهر دشت

تله کابین رامسر در سال  1386 کار خود را با  دریاخواری و  پرکردن بخش وسیعی از آبهای نزدیک به ساحل  دریای خزر در این محدوده شروع کرد .  فاز اول این تله کابین در سال 1388 به پایان رسید. مبداء تله کابین رامسردر غرب شهر رامسر و مقصد آن فراز های کوه  ایلمی لیونزدیک روستای  توبن در مرز شرقی منطقه به  اصطلاح حفاظت شده سرو لات و جواهر دشت است . این تله مافیای گردشگری ، پروژه های توسعه تخریب  دیگری در منطقه به اصطلاح حفاظت شده سرولات و جواهر دشت اجرا کرده است از جمله اعلام روستای جواهر ده به عنوان روستای هدف گردشگری و متعاقب آن تبدیل برکه کوچک جنگلی به دریاچه (دریاچه قو)  !!!! و سوداگری اراضی اطراف این دریاچه  برای ساخت سوییت !!!! یعنی بر روی آبخیز های رودخانه صفارود !!!!و همچنین ساخت هتل و متل در این محدوده و توسعه این ساخت و ساز به سمت ارتفاعات بالاتر کوه سماموس ، زیر نظارت کامل سازمان حفاظت محیط زیست!!!!

افزون بر این با ساخت تله کابین رامسر سوداگری بر سر اراضی ملی و بستر های جنگلهای هیرکانی منطقه به  اصطلاح حفاظت شده سرو لات و جواهر دشت  به شدت افزایش یافت  به گونه ای که کلیشه تبلیغاتی"نزدیکی به  تله کابین رامسر"  اکنون جزیی از کلیشه های جذب مشتری  در آمده است !!!

 

 

 تصرف و نابود سازی جنگل های باستانی هیرکانی این میراث طبیعی نسل ها در منطقه به اصطلاح حفاظت شده سرو لات و جواهر دشت ( محدوده جواهر رود) برای طرح های گردشگریسوداگرانه مسخره  !!!!

 

 نابود سازی جنگل های باستانی هیرکانی این میراث طبیعی نسل ها در منطقه حفاظت شده سرو لات و جواهر دشت ( محدوده جواهر رود)

 

چنگ اندازی به میراث های طبیعی ملی برای سوداگری و ساخت هتل  درست در منطقه حفاظت شده سرو لات و جواهر دشت با نابود سازی جنگل های باستانی هیرکانی

 

چنگ اندازی به میراث های طبیعی ملی برای سوداگری و  ساخت مجتمع های اقامتی و گردشگری  در منطقه حفاظت شده سرو لات و جواهر دشت

 

منطقه حفاظت شده سرو لات و جواهر دشت - رستوران سازی در بالا دست آبشار

 

 

در ادامه به نمونه هایی  از آگهی های تبلیغات در چند ساله اخیر اشاره می شود :

یک  قطعه  زمین 1650متری در روستای سر سبز طالش محله فتوک کوچه مهر با کاربری مسکونی به همراه وام 4درصد روستایی به قیمت هر متر مربع 250هزار تومان .قابل تفکیک در قطعات کوچکتر.اماده  فروش- مشخصات آگهی ستار فلکی مقدم تلفن..... به روز رسانی سه‌شنبه 12 خرداد 1394

پنت هاوس در سرولات چابکسر در طبقه سوم یک ساختمان 3 طبقه 7 واحدی – توضیح اینکه این آپارتمان پنت هاوس در طبقه سوم یک ساختمان 3 طبقه 7 واحدی در منطقه توریستی سرولات چابکسر 4 کیلو متری تله کابین بین رامسر چابکسر قرار دارد..... برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید این آپارتمان می توانید با شماره تلفن.... بهمن قربانی تماس بگیرید. یا به سایت مراجعه بفرمایید -ارسال آگهی : شنبه 8 فروردين 1394

پنت هاوس در سرولات چابکسر- در طبقه پنجم یک ساختمان 5 طبقه 13واحدی در منطقه توریستی سرولات چابکسر 4 کیلو متری تله کابین بین رامسر و چابکسر قرار دارد........ پنجشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴

فروش ویژه هتل مهتاب 3 ستاره جواهرده رامسر-با شرایط ویژه در 5 طبقه با کلیه امکانات رفاهی و تفریحی لوکس -دارای مجوز بهره برداری از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری- نشانی : رامسر– جواهرده- تاریخ درج آگهی : 10 خرداد 1390- تلفن.....

 فروش ویلا و زمین در جواهرده رامسر با قیمت باورنکردنی و امکانات عالی-سه ویلا در کنار هم و با مشخصات زیر: 400 متر زمین به روز شده 6 مهر 1393.....

زمین در قطعات 300 و 400 متری - با دیوارکشی بلوک و سیمان و لوله کشی آب متری 100 هزار تومان لطفا جهت بازدید یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره .... تماس گرفته یا با ایمیل-آدرس: رامسر – جواهر ده روبروی دریاچه قو –قیمت هر ویلا 135میلیون تومان

یک باب ویلای دو واحدی با 160 متر زیر بنا و 274 متر زمین با سند شش دانگ با چشم اندازی زیبا از دریا در دل طبیعت و قله ی کوه در منطقه سرولات – جنگ سرای چابکسر - با قیمتی مناسب بفروش میرسد -همراه : ...به روز شده در: يکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ قیمت 200000000

فروش یک باب ویلا در جنگ سرای چابکسر با 150 متر زیربنا و 273 متر حیاط با چشم اندازی فوق العاده بفروش میرسد قیمت :250.000.000 تومان-  30اردیبهشت 1393

فروش ویلا در رودسر چابکسر-قاسم آباد علیا 300 متر ویلای نوساز واقع در منطقه توریستی وخوش آب و هوای قاسم آباد علیا -فاصله تا چابکسر 5کیلومتر- تاريخ : یکشنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۳

یک قطعه زمین مسطح باچشم انداز فوق العاده دریا و کوه درارتفاع بالای سرولات به متراژ490 متر مربع ...... قیمت متری 500000 تومان- دوشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۳- تلفن.....

یک زمین کوهپایه ای مسطح باچشم انداز فوق العاده با مساحت 4850 متر مربع دارای سه سندمالکیت وامتیاز آب وبرق وگاز و ...درمنطقه زیبای چابکسر سرولات-..... تلفن.... جمعه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۳

یک  باب ویلای دو واحدی با 160 متر زیر بنا با سند شش دانگ با چشم اندازی زیبا از دریا در دل طبیعت منطقه جنگسرا ی چابکسر با قیمتی مناسب بفروش میرسد.قیمت: 200.000.000 تومان-تلفن تماس: .....تاریخ درج آگهی: دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۲      

یک قطعه  زمين 8000متری در روستای سر سبز طالش محله فتوک .منطقه طلاکین(سنگ بن) با کاربری مسکونی وسندششدانگ وامتیازات آب.برق.گاز.براصلی خیابان کوهپایه ای ومستطیلی شکل.دارای چشم انداز عالی کوه ودریا به  قیمت  هر متر مربع 250هزار تومان وقابل تفکیک در قطعات کوچکتر بفروش میرسد.

فروش زمین -ششدانگ زمین به مساحت 4000مترباکاربری مسکونی پای کوه واقع دررامسر طالش محله

فروش ویلا جواهر ده -ششدانگ زمین به مساحت 367 متر مربع دارای بنای 167 متر سوبلکس

 

 

 

 افزایش سیل های مخرب، زمین لغزش و تشدید دومینوی تخریب در منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت به دلیل جنگل زدایی،  معدنخواری، راه زنی، تجاوز به حریم رود ها و...

به مواردی از وقوع سیل و رانش زمین در این منطقه تنها  در همین سال های اخیر اشاره می شود :

8 آبان 1390 ایرنا -رمضانعلی علیزاده بخشدار چابکسر : در اثر سیل اخیر راه مواصلاتی شمشاد پشته -سرولات دچار رانش شده است. که به دو پل ارتباطی هلوکله به اوشیان و پل کهنه میانده به علت سیل اخیر به میزان ۷۰درصد خسارت وارد شده است.....

11 مهر 1393 فارس: مدیرکل مدیریت استانداری مازندران از رانش سنگ در مسیر گردشگری جواهرده رامسرخبر داد.

28 مهر 1393 پیگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا   بخشدار چابکسر  از رانش در دو روستای بندبن    و جنگ سرا و آبگرفتگی در ۱۳ روستای این بخش خبر داد و تصریح کرد: امروز در روستاهای قاسم آباد سفلی و قاسم آباد علیا، بندبن ، توسکامحله ،خیاط محله،   سجیران،   کبوترآبکش،این بخش آبگرفتگی رخ داده است.

5 آبان 1393 کیهان- فرماندار شهرستان رامسر: بارش شدید باران دیروز سبب رانش زمین در مسیر منتهی به جواهرده در حوالی منطقه  اسطل‌کنار غرب مازندران شد.....

 7آبان 1393 سایت رصدرودسر - حسین رمضانخواه بخشدار چابکسر: بر اثر جاری شدن سیلاب در اثر بارش شدید باران در روزهای اخیر یک‌ میلیارد تومان به زیرساخت‌های این بخش خسارت وارد شد. بر اثر بارش شدید باران و جاری شدن سیل ۱۴ روستای بخش چابکسر دچار آبگرفتگی شده است. وی سیاهکلرود، سجیدان، باجبگوابر، بندبن، قاسم‌آباد سفلی، قاسم‌آباد علیا بالا محله و پایین‌محله، توسکامحله، سورخانی، کبوترآبکش، دوگلسر، جنگ‌سرا و.. ..

2 اسفند  1393 فارس - محسن مداح بخشدار بخش مرکزی رامسر : عمق رانش زمین در منطقه جواهرده رامسر در عمق 10 در 150 متر است. این رانش در کیلومتر 11 جواهرده رامسر اتفاق افتاده است، هفت روستا در این منطقه دچار رانش شدند......

 

14 مهر   1397 ایران - محمد آزاد، فرماندار شهرستان رامسر با اشاره به بی سابقه بودن حجم آبگرفتی و طغیان رودخانه ها در 50 سال اخیر در این منطقه اظهار داشت: بر اثر جاری شدن سیلاب و طغیان رودخانه ها بیش از 10 واحد مسکونی در حاشیه رودخانه ها 100 درصد تخریب و بنا بر گزارش های دریافتی 500 واحد مسکونی این شهرستان نیز به دلیل ابگرفتگی دچار خسارت شدند. میزان دقیق خسارات وارده به بخش های مختلف زیربنایی این شهرستان بعد از قطع بارندگی و فروکش کردن سیلاب از سوی کارشناسان اعلام می شود......جاده های جواهرده، جنت رودبار، لرسانورو اربه کله به دلیل آبگرفتی معابر، رانش و ریزش جاده ها ارتباطشان با شهر قطع شده .....

 

14مرداد  1399 خبرگزاری صدا و سیما -  فرماندار رامسر با اشاره به اینکه بارندگی شدید ۲۴ ساعت گذشته که در نیمه تابستان کم نظیر بود،  گفت: شدت آب آبشار همچنان بالاست اما با تلاش نیرو‌های راهدار و تیم‌های امداد جاده مجاور این آبشار که محور اصلی جواهرده است بازگشایی شد.
محمد آزاد به افزایش میزان بارش به خصوص در دل جنگل و بالا بودن شدت آب آبشار اشاره کرد و گفت: با توجه به احتمال رانش ، مردم برای تردد در این محور نکات ایمنی را رعایت کنند و در صورت امکان از تردد غیر ضرور در این مسیر پرهیز شود....

 25 آبان  1400 خبرگزاری مهر. بخشدار چابکسر با اشاره به مسدود شدن راه مواصلاتی جواهردشت به علت رانش و ریزش کوه، گفت: تلاش ها برای بازگشایی این مسیر ادامه دارد.

 

 

 

 

 

رانش زمین در جاده جواهرده

رانش زمین در جاده جواهرده

 

منطقه حفاظت شده سرو لات و جواهر -سیل در مراکز تفریحی آبشاها- مهر ماه 1397

 

 

با کمال تاسف سیل و زمین لغزش های  ویرانگر  بیشتری در منطقه حفاظت شده سرو لات و جواهر دشت در راه است !!!

 

 

ناحیه دو -البرز مرکزی -ص5 از 22

ادامه

صفحه اصلی