کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه بررسی ناحیه سه -مناطق حفاظت شده حوزه رودخانه ارس

 

 

منطقه 7  حوزه رودخانه ارس

 منطقه حفاظت شده مَراکان

Marakan Protected Area

 

منطقه حفاظت شده مراکان درسال 1344  به دلیل ارزش های زیستی و ژنتیکی حفاظت شده اعلام شد. مساحت کنونی این منطقه  103 هزار و 983 هکتار اعلام شده است.

شمال منطقه حفاظت شده مراکان محدود به رودخانه ارس و بخشی از دریاچه سد ارس. ( از غرب شهر جلفا تا  39 کیلومتری پلدشت) و ضلع شرقی آن محدود به جاده جلفا- خوی (30 کیلومتری خوی) در غرب منطقه شکارممنوع یکانات وبخش هایی از ضلع غربی آن نیز محدود به  جاده دریاچه سد ارس به قره ضیالدین و ... تعیین شده است.

منطقه حفاظت شده مرکان دارای طیف وسیعی از تنوع زیستگاهی است شامل رودخانه ارس و سواحل  آن -رودخانه قزل چای ( قازان چای) که  از وسط منطقه حفاظت شده مراکان  جریان دارد  و به رودخانه ارس می ریزد. کوه های زروین، کوه کبیر، کوه لب دریا، کوهگون لو، کوه موولی ،  کوه الیباش،  کوه مونجو قلو ،کوه سال آغل- و... از زیستگاه های مهم کوهستانی هستند.و دشت گلفرج که  بزرگترین دشت این منطقه حفاظت شده است از زیستگاه های دشتی است که در شرق این منطقه موقعیت دارد.

شاخص ترین گونه جانوری این منطقه قوچ و میش ارمنی است که در سال ۱۳۵۶ حدود چهار هزار قوچ و میش و 3هزار کل و بز در این منطقه شمارش شد.  در  سرشماری سال ۱۳۹۲  تعداد قوچ و میش ارمنی  با ترکیب جنسی ۵۱۰ راس قوچ و ۴۹۶ راس میش  سرشماری می شود.

همانگونه که اشاره شده شاخص ترین گونه های جانوری این منطقه قوچ و میش ارمنی  است . مدیر کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی در خبرگزاری ایرنا مورخ 24 خرداد1384   از دیگر جانورانی که در این منطقه نام برده است عبارتند از:   کل و بز- پلنگ-گرک ،  سیاه گوش ،  روباه  -  شغال-گراز-شنک-سمورسنگی-خرگوش، خفاش، خارپست- دوپا- جربیل به علاوه اعلام می شود که  منطقه حفاظت شده مراکان همه ساله پذیرای جمع زیادی از پرندگان از جمله درنا ، درناطناز ، باقرقره ، کلاغ گردن بور می باشد. همچنین در زیستگاههای آبی پرندگانی نظیر  پلیکان سفید ،  آنقوت  ،  قو  ،  انواع مرغای  ،  باکلان  ، حواصیل  ،  اگرت  مشاهده می شود. خزندگانی که در این منطقه وجود دارد می توان از افعی تکابی ،  گرزه مار ، قره سوجه ، مارآتشی، مارشلاقی ، گوندمار و  آفتاب پرست  نام برد.

 افزون برآن  در 24 خرداد1393 خبرگزاری صدا و سیما  ار مشاهده  سوسمار آگامای فلس شاخی Trapelus lessonae در منطقه حفاظت شده مراکان خبر داد. جعفر محمدپور سرپرست اداره محيط زيست شهرستان خوي در این باره می گوید : تاکنون تنها 2 حلقه از اين گونه در منطقه حفاظت شده مراکان ديده شده است افزود : اين گونه نادر سوسمار هنگام احساس خطر تا چند متر دويده و سپس بي حرکت ايستاده و رنگ بدن خود را با محيط تطبيق داده و از ديد دشمن پنهان مي شود و از مورچه و عنکبوت ها تغذيه مي کند. سوسمار آگاماي فلس شاخي اواخر بهار تا اوايل تابستان و اوايل پائيز، در سال دو و در هر دوره 6 تا 12 تخم مي گذارد

سوسمار آگامای فلس شاخی

 

 

زیستگاه های رودخانه ای و تالابی منطقه  از جمله رودخانه قزل چای ( قازان چای)  که تقریبا از وسط منطقه حفاظت شده مراکان  جریان دارد و به رودخانه ارس می ریزد. به علاوه  تالاب الند قزلجه گل

از نظر گونه های گیاهی در بخش های تپه ماهوری  و کم ارتفاع منطقه  حفاظت شده مراکان جوامع گیاهی از نوع   علفی و گراس های مختلف نظیر استیپا ،  وا ،  مرغ جودوسر ،  آگروپیرون ، آویشن، میخک ،فلومیس،  و....  یافت شده است  و در ارتفاعات درختان ارس - بادام کوهی  و... وجود داد.

 

نقشه منطقه به اصطلاح حفاظت شده مراکان

ماخذ نقشه اطلس مناطق حفاظت شده سال 1385- علامت گذاری، بزرگ نمایی عوارض ،تکمیل نام ها  و.....از کانون دیده بانان زمین

 

 

مراکز جمعیتی  داخل و مرزی منطقه حفاظت شده مراکان:   روستای گل فرج و روستای کلید داغیو...(شهرستان جلفا )   روستا ی گچلر، روستای دودای، روستای قلعه‌جوق، روستای بیک جان ، روستای حسن کندی ، روستای دیوان خانه، روستای ایلانلو،و...(شهرستان ماکو )روستای  مَراکان ، روستای مظفرآباد اعتضادیه، روستای پیریادگار، روستای تاج خاتون، روستای قوچاش، روستای قزلجه گل ، روستای یوسف کندی، روستای شورکهریز، روستای بابل آباد، روستای ایواوغلی، روستای تپه باشیو...( شهرستان خوی)

 

 

 

منطقه حفاظت شده مراکان

 

 

 منطقه حفاظت شده مراکان ،کوه گون لو در محدوده روستای پیر یادگار

ماخذ تصویر : پرشین وبلاگ

 

 

منطقه حفاظت شده مراکان - محدوده کلیسای سنت استپانوس

 

 

 منطقه حفاظت شده مراکان - محدوده منطقه باستانی دره شام

 

 

منطقه باستانی  موسوم به "دره شام" در منطقه حفاظت شده مراکان ، در ساحل غربی  رودخانه قزل چای و در حد فاصل ارتفاعات کبیر و  ارتفاعات  لب دریا قرار دارد. اکثر بقایای کلیسا های باستانی از جمله کلیسای سورپ گئورک ( آق کلیسا ) و کلیسای گریگوروس(قره کلیسا) و همچنین قبرستان های ارامنه  در این منطقه قرار دارند. علاوه بر آن بقایای روستای  ویرانباغ نیز در همین محدوده است گفته می شود ساکنین این روستا ارمنی بوده اندکه  به امر کشاورزی و باغداری می پرداختند و باغ های بسیاربزرگ  انگور، انجیر و گلابی در این روستا وجود داشته است.   گفته می شود که  ساکنان این این روستا  در سال ۱۹۱۵ توسط ترکان عثمانی قتل عام شده و افراد باقی مانده نیز از این منطقه کوچ کردند .       

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

  چنگ اندازی هیولای " منطقه آزاد ارس" برای تصاحب زیستگاه های گیاهی و جانوری و دست اندازی به منابع آبی سطحی و زیر زمینی منطقه حفاظت شده مراکان

ایجاد پارک کوهستانی ارس در منطقه واگذار شده شمال شرقی منطقه حفاظت شده مراکان  بامساحت26 هکتار شامل  سوئیت های اقامتی ، دریاچه مصنوعی، و مجتمع تجاری –باغ وحش و....که فاز یک آن به مساحت 5 هکتار به بهره برداری رسید. در این پارک کوهستانی محوطه ای نیز با عنوان " پارک حیات وحش"  ساخته شده  که در حقیقت  همان باغ وحش های سنتی ضد حیات وحش است !!! قوچ و میش های  بخت برگشته منطقه به اصطلاح حفاظت شده مراکان را به اسارت گرفته و آنها را در قفس انداخته اند. این در حالیست که شکارچی روستای میر احمد کندی بخاطر شکار یک میش در این منطقه دراسفند ماه 1389 کشته و خانواده ای برای همیشه داغدار می شود.

 

دیماه 1387 سایت جلفا نیوز :عملیات اجرایی ساخت 23 ویلای کوهستانی در زمینی به مساحت 7 هزار متر مربع در جوار پارک کوهستانی ارس در مسیر جاده کلیسای سنت استپانوس آغاز شد. رنجبر مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در حاشیه مراسم کلنگ زنی مندرج در سایت جلفا نیوز می گوید:   "  این اولین پروژه ای است که در منطقه آزاد ارس توسط بخش خصوصی در حوزه گردشگری اجرا می شود. با توجه به  اینکه بواسطه این پروژه اقامتگاه های توریستی در منطقه ارس احداث می شود، این طرح از اهمیت ویژه ای برای ما برخوردار می باشد و بهمین خاطر در یکی از بهترین نقطه های این منطقه که موقعیتی نسبتا خوبی را نسبت به سایر مناطق دارد احداث می شود ...  مجری این پروژه شرکت ترکیه ای تان می باشد که در حال احداث هتل بزرگ 4 ستاره ارس در منطقه آزاد ارس می باشد."  

30 دی 1394 ایسنا  -کریم صدیقیان معاون فنی و عمرانی سازمان منطقه آزاد ارس در جمع خبرنگاران گفت: به غیر از پروژه‌های تمام شده 51 پروژه با اعتباری بالغ بر یک هزار و 10 میلیارد ریال در حال اجرا است. وی همچنین  از احداث بزرگ‌ترین پارک ساحلی کشور در حاشیه رودخانه ارس خبر داد.وی گفت اکنون 3.5 هکتار از این پارک احداث شده و 3.5 هکتار نیز در دست احداث است. و....

با این حساب، دور نیست زمانی که تمامی کرانه ها و پس کرانه های  ارس در منطقه حفاظت شده مراکان  این میراث طبیعی نسل ها ، به اشغال کلان رانت خواران نفتی  و ایادی خارجی آنها در آید !!!!!!

 

 

 

 منطقه آزاد  ارس

 

 منطقه آزاد  ارس

 

 بازارگرم واگذاری و سوداگری بر سر اراضی دشت گلفرج این زیستگاه ارزشمند  در منطقه حفاظت شده مراکان  

اردیبهشت 1391 احمد علیرضابیگی استاندار آذربایجان شرقی نحوه واگذاری اراضی دشت گلفرج به متقاضیان را غیر قانونی می داند. شرط اصلی و لازم در واگذاری اراضی کشاورزی ، به متقاضیان بیکار و بومی بود  و لی در این واگذاری این شروط به هیچ وجه رعایت نشده و این خلاف مصوبات شورای توسعه کشاورزی کشور است.

 البته  آقای استاندار  آذربایجان شرقی به روی مبارکشان هم نمی آورند که واگذاری  اراضی یک منطقه حفاظت شده که متعلق به نسل های آینده است از اساس غیر قانونی می باشد!!!

 

 

23 آبان 1391 خبرگزاری ایسنا  به نقل از  مختار سیفی فرماندار شهرستان جلفا ، خبر از واگذاری اراضی دشت گلفرج به اهالی روستا های شجاع و شاهمار  می دهد.  و....

20 اسفند ماه 1392- رضا عباسی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جلفا از احداث بیش از یک صد واحد گلخانه ای در دشت گلفرج خبر می دهد  و می گوید درحال حاضر از تعداد پیش بینی شده، کار ساخت 20 واحد گلخانه ای شروع شده است.

   فروش زمین ویلایی : قیمت 40000000 تومان – نوع ملک : مسکونی ویلایی- نوع سند : فروش- آدرس : سایت ویلایی منطقه آزاد ارس –زمین های دشت گلفرج

فروش زمین باغی : قیمت 45000000 تومان – نوع ملک : باغ- نوع سند : فروش- آدرس : داخل محدوده قانونی منطقه آزاد ارس ، دشت زیبای گلفرج  -متراژ: 13500

یک قطعه زمین زراعی به مساحت یک هکتار واقع در دشت گوردیان درخت کاری شده به صورت مشاعی به فروش می رسد. هم زمان یک قطعه باغ به مساحت 13500 مترمربع درخت کاری شده واقع در دشت گلفرج به قیمت نازل به فروش می رسد.( مشاور املاک ارس وند )

زمینی با کاربری باغات به مساحت یک هکتار معادل 10000 متر مربع واقع در دشت گلفرج جلفا( منطقه آزاد ارس) بفروش می رسد-سایت مشاور

و......

 همچنانکه دست اندازی های آشکار در منطقه حفاظت شده مراکان رو به گسترش است، سازمان حفاظت محیط زیست با توهین به شعور مردم، منکر آن می شود به گونه ای که حمید رعنا قد معاون محیط طبیعی اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی در ۵ مرداد ۱۳۹۲ به خبرگزاری مهر می گوید :  "  ...در طرح اولیه ساخت و توسعه منطقه آزاد تجاری ارس، مقرر شده بود بخشی از منطقه حفاظت شده مراکان به این منطقه واگذار شود که هیچ مجوزی از سوی محیط زیست در این زمینه صادر نشد. در این راستا منطقه آزاد تجاری ارس نیز پیگیر این طرح نشد و در حال حاضر هیچ ساخت و سازی در این محدوده انجام نشده و منطقه حفاظت شده مراکان همچنان تحت حفاظت کامل بوده و مشکلی برای گونه های جانوری این منطقه ایجاد نشده است"

 

 آتش افروزی و خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی در منطقه حفاظت شده مراکان

آتش سوزی های بسیاری در این منطقه به دلیل عدم تجیهزات فوری خاموش کردن آتش اتفاق افتاده است که آخرین مورد رسانه ای شده آن در -15 تیر 1394 بود به نقل از خبرگزاری مهر- پرویز آراسته مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی  از سوختن 70 هکتار از مراتع منطقه حفاظت شده مراکان در منطقه تک داغ خبر می دهد  

 

ناحیه سه-ص7 از 14

ادامه

صفحه اصلی