کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه بررسی ناحیه سه -مناطق حفاظت شده حوزه رودخانه ارس

منطقه 8حوزه رودخانه ارس : منطقه حفاظت شده  مغان  

Moghan Protected Area

 منطقه حفاظت شده  مغان با مساحت 35 هزارو 218 هکتار در  سال 1390  با هدف طرح احیای آهو حفاظت شده اعلام شد.

منطقه حفاظت شده  مغان در شمال غربی دشت مغان  و در غرب کرانه های رودخانه قره سو ( مرز استان اردبیل با آذربایجان شرق )قرار دارد . شایان توجه است که منطقه حفاظت شده مغان   تنها  ده درصد از وسعت کل دشت مغان را شامل می شود !

 

 منطقه حفاظت شده  مغان

 

 

 منطقه حفاظت شده  مغان

 

 

 منطقه حفاظت شده  مغان

 

دشت مغان را میتوان  یکی دیگر از نماد های هویت زیستی ایران زمین دانست . آثار به دست آمده از تپه نادری که در جنوب غربی شهر اصلاندوز و در داخل منطقه حفاظت شده مغان قرار دارد نشانه هایی از  دوران پارتی دارد . همچنین در نزدیکی اصلاندوز، گورستان های قوش اوتران، قلی بیگلو، افجی، گدایلو و کرار کورعباسلو واقع است، که آن را مربوط به هزاره اول پیش از میلاد  می دانند.  علاوه بر این، فضای باز این دشت ، مکان مناسبی برای گرد هم آیی های تاریخی بوده است به گونه ای که پیشوایان آئین زرتشت سالی یکبار در همینجا جمع می شدند و کنگره های بزرگ ترتیب می دادند و واژه مغان نیز منسوب به همین دوران است . نادر شاه افشار نیز  برای رسیدن به قدرت در همین دشت مغان کنگره برگزار می کند.  نادر شاه ( طهماسب قلی خان ) پیش از رسیدن به سلطنت ، متوجه شده بود که صفویان قدرت خود را از دست داده اند. از این رو دست به یک خلاقیت تاریخی می زند و در سال 1735 میلادی کنگره ای بزرگ در دشت مغان تشکیل می دهد . در این کنگره از نظامیان ، روحانیون مسلمان ( شیعه و سنی ) ، اسقف های ارمنی ، خوانین ، فئودال ها ، سران قبایل ، چادر نشین ها و حتی کدخدایان دهکده ها دعوت می کند. جمعیت شرکت کننده را تاریخ دانان بالغ بر یکصد هزار نفر می دانند. در تاریخ آمده است خانه های موقتی از نی برای اقامت آنها تهیه و هدایایی نیز بین شرکت کنندگان از یک تا 5 تومان تقسیم می شود. در همینجا بود که پایه های سلسله صفوی برای همیشه  فرو می ریزد .

 دشت مغان  با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی  همواره یکی از مکان ها برای قشلاق گذرانی دامداران بزرگ کوچ رو بوده است. از همین روست که نام بسیاری از روستاهایی که بعد ها در این دشت شکل گرفتند بیشتر پیشوند واژه " قشلاق " را یدک می کشند . مثل قشلاق اجاق، قشلاق مغانلو، یاراقشلاق، سلطان قشلاقی، قشلاق قره تپه ملک لر ، و...

 

 

 آهو بازی  و  آهو کُشی  در منطقه حفاظت شده مغان

 یکی از اهداف حفاظتی  منطقه حفاظت شده مغان  در سال 1390   " احیای آهو "   اعلام می شود  ولی از آنجا یی که  تمامی آهوان این دشت بیش از  چهل سال است که نابود شده اند و دیگری آهویی برای احیا وجود نداشت !!!  لذا در مهر ماه 1389  یعنی نزدیک به یکماه پیش از درج آگهی منطقه در روزنامه رسمی،  سازمان حفاظت محیط زیست ، اقدام به آوردن 12 راس آهو از  دشت سهرین منطقه حفاظت شده سرخ آباد می کند که همه تلف می شوند . هرچند سرپرست روابط عمومي اداره کل محيط زيست زنجان به شیوه های معمول آن را تکذیب می کند، ولی  دلاور نجفي حاجي‌پور كارشناس محيط‌ زيست در گفت‌وگو با خبرگزاري ایسنا در 18 اردیبهشت 1390  می گوید :     " بعد از وقوع آن فاجعه زيست محيطي كه بدون هرگونه مطالعه كارشناسي صورت گرفته بود، بار ديگر زمزمه اجراي چنين طرحي به گوش مي‌رسد كه باعث نگراني شده است. .....وی با اشاره به اين‌كه در انتقال جانوران وحشي از محل زيست‌شان اهداف گوناگوني دنبال مي‌شود، افزود:   اگر مسوولان امر به‌دنبال حفظ گونه جانوري هستند، بايد توجه شود كه آهوي دشت سهرين در زيستگاه اصلي خود زندگي مي‌كند و بهتر است در همان محل نيز باقي بماند. ..... متاسفانه به اين موضوع بي‌توجهي مي‌شود. در فاجعه مرگ آهوان سالم دشت سهرين اطلاعات دقيقي به كارشناسان داده نشد و تنها به دوز بالاي داروي بي‌هوشي اشاره شد که عامل مرگ اين حيوانات عنوان شد. در حالي‌كه بايد مستندات پزشكي را در اختيار عموم كارشناسان قرار مي‌دادند كه چنين نشد. نجفي حاجي‌پور با بيان اين‌كه ادعا مي‌شود از روش‌هاي جديد زنده‌گيري براي حفاظت از جان اين حيوانات استفاده خواهد شد، اظهار كرد: قطعا هيچ‌گونه مطالعه دقيق در اين رابطه انجام نشده است و بايد به اين موضوع نيز توجه شود كه روش‌هاي جديد نيز تبعات خاص خود را به‌همراه دارد. ......."

 

 محصور کردن بخش های وسیعی از یک منطقه حفاظت شده و انتقال گونه هایی چون گوزن ، آهو،  و....از زیستگاه های طبیعی این گونه ها به این مناطق با شعار فریبکارانه  " احیای گونه ها "  چیزی جز لوث کردن و بازی با مفهوم جهانی "مناطق حفاظت شده"  و  " حفظ تنوع زیستی"   نیست !!!!!! بازی که بیش از یک دهه است با تحمیل تلفات زیاد گونه های هدف ، در سازمان حفاظت محیط زیست شتاب گرفته و به عنوان عملکرد حفاظتی در مناطق به اصطلاح حفاظت شده به مردم قالب می شود !!!!

 

ناحیه سه-ص8 از 14

ادامه

صفحه اصلی