کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه بررسی ناحیه سه -مناطق حفاظت شده حوزه آبریز دریاچه ارومیه

 

منطقه 5حوزه دریاچه ارومیه

تالاب بین المللی و منطقه  حفاظت شده  قوری گُل

Ghorigol International Wetland Protected Area

 

 تالاب بین المللی قوریگل بامساحت 120 هکتار در سال 1354 در فهرست تالاب های با اهمیت بین المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسید. ( ماخذ مساحت، کتاب راهنمای تالاب های ثبت شده در کنوانسیون رامسر -  انتشارات سازمان حفاظت محیط زیست 1382  )

 

  این تالاب با وسعت  550 هکتار در سال 1390 به فهرست مناطق حفاظت شده اضافه شد.

 

منطقه حفاظت شده تالاب بین المللی قوریگل در 25 کیلومتری  شرق منطقه حفاظت شده سهند ، 18کیلومتری شمال غرب شهر بستان آباد  ، 45 کیلومتری جنوب شرقی تبریز و در مسیر جاده تبریز به میانه و تقریبا در میانه راه باسمنج به بستان آباد قرار دارد.  تالاب بین المللی قوریگل یک تالاب میان کوهستانی است با ارتفع حدود 1897 متر  و جزو زیر حوزه های جنوبی  تلخه رود است. کوه  تک آلتی ( 2645 متر) در 8 کیلومتری شمال غرب تالاب در شمال روستای شبلی قرار دارد و کوه کندول (  2247 متر) در 3 کیلومتری جنوب شبلی  قرار داردکه گردنه شبلی حلقه مرتبط این دو کوهستان مهم با هم است که بوسیله راه تبریز- میانه  از آن عبور داده شده است.

 

منابع طبیعی تامین‌کننده آب تالاب بین المللی قوریگل: رود های فصلی کوهستان ها ی اطراف و چشمه‌های زیر زمینی است که در کف آن جریان دارند.

 

" همه  ساله  گونه های زیادی  از پرندگان آبزی در زمان مهاجرت وارد تالاب می شوند ولی در فصل زمستان به واسطه یخ بستن سطح آب اکثر پرندگان مهاجرت  می کنند . تاکنون 42 گونه پرنده در این تالاب شناسایی شده است. و بجز یک گونه به نام چنگر نوک سرخ بقیه مهاجر هستند نظیر اردک سرسفید- اردک مرمری- پلیکان سفید- خوتکای سفید- تنجه- آنقوت که از پرندگان آبزی این تالاب بین المللی هستند. کشیم گردن سرخ در ایران تنها در این تالاب جوجه آوری می کند و...."

 ماخذ مطالب داخل گیومه از کتاب راهنمای تالاب های ثبت شده در کنوانسیون رامسر -  انتشارات سازمان حفاظت محیط زیست 1382 

 

 

 تالاب بین المللی  قوری گل

ماخذ نقشه : سایت سازمان حفاظت محیط زیست - -باز نویسی مطالب نقشه و... از کانون دیده بانان زمین

 

 

موقعیت تالاب بین المللی  قوری گل در منطقه

 

 مراکز جمعیتی محدوده منطقه حفاظت شده  تالاب بین المللی قوریگل عبارتند از :

روستای یوسف آباد ، روستای ارشتناب ،روستای اکین آباد ،  روستای ایمناب، روستای کرگان و... تابع   دهستان های قوری گل و مهران رود  از شهرستان بستان آباد

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 

در کتاب راهنمای تالاب های ثبت شده در کنوانسیون رامسر -  انتشارات سازمان حفاظت محیط زیست،  مخاطرات و عوامل تهدید کننده این تالاب بین المللی چنین آمده است :

 

احداث مجتمع تفرجگاهی در ضلع جنوبی تالاب توسط شهرداری تبریز و تخلیه فاضلاب آن به تالاب   ورود رسوبات به داخل تالاب در اثر شخم زمین های مجاور

 

 

 مجتمع تفرجگاهی در تالاب بین المللی و منطقه حفاظت شده قوری گل

 

ورود مقادیری عناصر غنی کننده آب عمدتا شامل نیترات، نیترات و فسفات از طریق جریانهای سطحی به تالاب از طریق مازاد کود های مصرفی زمینهای کشاورزی اطراف تالاب

 

ورود دام به حریم تالاب و تعلیف و تخریب پوشش گیاهی و نیزار ها و احداث مجتمع های گاوداری و مرغداری

 

چشم اندازی از تالاب بین المللی و منطقه حفاظت شده قوری گل

ماخذ تصویر:  خبرگزاری مهر -مهر ماه 1392

 

 

 

علاوه بر موارد یاد شدت دست اندازی به این تالاب نیز به بهانه های مختلف روند افزایشی داشته است که مواردی از اخبار رسانه ای شده اشاره می شود :

درسال 1380 اداره کل منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی ، اقدام به دست اندازی  به حریم این تالاب بین المللی آنهم با  قطع و سوزاندن بیش از یکهزار درخت و درختچه کرد. در این رابطه اداره کل حفاظت محیط زیست استان  به این اقدام ها اعتراض کرده و به روزنامه همشهری در آبان ماه همان سال  گفت که اداره منابع طبیعی استان فنس کشی را حریم تالاب تلقی و مرتع درجه یک حریم بیرون از تالاب را که دارای تنوع زیست محیطی قابل توجهی است تخریب کرده و با اقدام خود در قطع و سوزاندن بیش از یک هزار درخت و درختچه های خودرو و از بین بردن نیزار ها ، چشم انداز زیبای حاشیه تالاب را از بین برده است .

 

دی 1391 خبر گزاری مهر گزارش داد:" ....... درحالی که کاهش سطح آب قوری گل در این سال ها تبدیل به یک دغدغه شده و تمامی مسئولان و حامیان محیط زیست در فکر چاره اندیشی برای نجات این تالاب بین المللی هستند،خبر جدیدی مبنی بر ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم تالاب قوری گل حادثه غریبی است که تمامی شهروندان و حامیان محیط زیست را به فکر فرو برده است. در این خصوص اظهارات ضد و نقیضی وجود دارد و اداره کل حفاظت محیط زیست ادعا می کند ساختمان ساخته شده در حریم تالاب سایت پرنده نگری است ولی کارشناسان زیست محیطی تصریح می کنند این ساختمان تنها یک نمازخانه است........ و  کارشناس آب منطقه ای بستان آباد هم اعلام کرد که این شرکت در استانداری و فرمانداری برای ساخت غیر مجاز در حریم تالاب از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تشکیل پرونده داده است. ....."

   

5تیرماه 1393 شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از تبریز بیدار- بیدقیان مدیر عامل موسسه فرهنگی ورزشی ایثار : ... وی  در پایان بازدید از جشنواره فرهنگی ، آموزشی و ورزشی قوریگل که به مدت ده روز از مورخه 26 خرداد 1393 در منطقه تالاب بین المللی قوریگل در حال برگزاری است گفت:   مجموعه قوریگل با امکانات طبیعی که دارد دارای پتانسیل بسیار بالایی بوده و با توجه به امکانات ایجاد شده توسط بنیاد و موسسه ایثار محیطی بسیار مفرح و شاد رابرای جامعه هدف ایجاد نموده است که در محیطی باز و در طبیعت زیبای قوریگل برگزار گردید....

 

کاهش دهی مرگبار حق آبه  تالاب بین المللی قوریگل

 

12 آبان  1400 ایرنا: مرگ بی صدای تالاب بین المللی قوری گل-....... مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی  از وضعیت آبی نامساعد تالاب بین‌المللی قوری گول ابراز نگرانی و اعلام کرد: تراز آبی این تالاب ۵۳ سانتیمتر کاهش یافته است.حسن عباس نژاد افزود: تالاب بین المللی  قوری گول، امسال  با توجه به کاهش میزان بارندگی و وقوع شرایط خشکسالی در منطقه و همچنین شرایط نابسامان کانال آبرسانی آن، نسبت به سال های گذشته، وضعیت مساعدی به لحاظ آبگیری و تامین حقابه نداشته است.  
وی ادامه داد: بر اساس آمار ارائه شده از طرف ش
رکت آب منطقه ای استان، میزان آب ورودی تالاب در سال آبی جاری ۰.۹۶ میلیون متر مکعب بوده که در مقایسه با سال آبی قبلی(۱.۴میلیون متر مکعب) به میزان ۰.۴۴ میلیون متر مکعب کاهش آبگیری داشته است.........مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی نیز با بیان اینکه وسعت تالاب قوریگل از ۱.۳۷ کیلومتر مربع در سال گذشته در حال حاضر به ۱.۲۹ کیلومتر مربع رسیده گفت: این ارقام کاهش هشت سانتیمتر مربعی این تالاب را تایید می کند........

 

 

 

 

 

 

کاهش دهی مرگبار حق آبه  تالاب بین المللی  قوری گل

ماخذ تصویر: ایسنا- مهر ماه 1396

 

 

کاهش دهی مرگبارحق آبه  تالاب بین المللی  قوری گل

ماخذ تصویر : ایرنا -23 شهریور 1396

 

 

 

 

ناحیه سه-ص3-2 از 14

ادامه

 

صفحه اصلی