کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه بررسی ناحیه سه -مناطق حفاظت شده حوزه آبریز دریاچه ارومیه

 

 

 اثر طبیعی ملی قله سبلان و  منطقه حفاظت شده یاری قاری (سبلان)

 

 

اثر طبیعی ملی  قله سبلان و  منطقه  حفاظت شده ياري قاري( سبلان )  دو منطقه متصل به هم در کوهستان سبلان است . این کوهستان مهم و هستی بخش خیلی دیر مورد توجه مسئولین قرار گرفت  و لی سرانجام اثر طبیعی ملی قله سبلان  در سال 1381 و ده سال بعد ( 1391 ) ادامه این منطقه با نام   منطقه حفاظت شده یاری قاری تا  قوشه داغ ، حفاظت شده اعلام شد. اما این دو منطقه تمامی کوهستان سبلان را در بر نمی گیرد  و تنها حدود بیست درصد از مساحت این کوهستان را شامل می شود !!!!!

سبلان  را به زبان آذری ساوالان و به  زبان  تالشی سفلون خوانده اند، ولی نام آن هرچه باشد،سبلان ، ساوالان ، سفلون  ، با  چشمه سار های بیشمار ،برف آبها و  دره رودها ی بسیار از تغذیه کنندگان مهم  مادر رود  قره سو و اهر چای از زیر حوزه های مهم رودخانه ارس و مادر رود تلخه رود از زیر حوزه های مهم دریاچه ارومیه است که  طی هزاره ها هستی بخش شرق تا غرب آذربایجان بوده است و  زیستگاه ها ی بسیاری در دامنه ها، غار ها، کنار چشمه و دره رودهای آن بوجود آمدند  برای بالندگی حیات در سبلان و این همه بستری شد برای تبلور زندگی و هنوز هم می توان شنید پژواک آوا های زرتشت را در سبلان و هنوز نیز نشانه هایی است از تاریخ چندین هزار ساله آن از جمله کتیبه رازلیق   و بقایای دژهایی در کوه نرمیق و غار هایی  با نشانه هایی از دوره های گذشته تاریخی آن نظیر اشکانیان و ..... برجای مانده واینچنین بود که سبلان با تاریخ هزاران ساله ایران زمین گره خورد و آوا ها و آواز ها و ساز ها و قصه ها در ستایش ابهت و شکوه و عظمتش،سینه به سینه ،از نسلی به نسلی دیگر منتقل شد تا به ما رسید! که آن را در نام گذاری نماد های سنگی آن نیز می توان  مشاهده کرد.  و یا از لابلای اشعار  می توان عشق ورزیدن مردم به شکوه ابهت آن را حس کرد نظیراین شعر معروف آذری که خود نمادی از یک عاشقانه باشکوه برای سبلان است: 

ساوالان سلطانیمدی سلطانیمدی، جانیمدی شانلی آدی دونیادا منیم آدیم سانیمدی. ( ساوالان سلطان من است،سلطان من و جان من است، نام پرآوازه او در جهان اعتبار و افتخار من است).

 

کوهستان سبلان در یک دید فضایی به شکل قوسی است به طول حدود 115 کیلومتر که ازکوه های گمش آباد و قوش داغ در جنوب اهر شروع شده و تا غرب اردبیل ادامه دارد. شهر های اهر و مشکین شهر در شمال این قوس و شهر های هریس، سراب ، نیر، سرعین و اردبیل در بخش جنوبی این قوس قرار دارند. مساحت این پهنه کوهستانی  معادل 4 هزار کیلومتر مربع (کتاب کوه ها و کوهنامه ایران- گیتا شناسی) است.

ماسیف (توده) آتشفشان خاموش سبلان در140کیلومتری شمال شرقی ماسیف آتشفشان خاموش سهند قرار دارد .

توده آتشفشانی سبلان برعکس توده سهند حالت مدور نداشته و به صورت رشته کوه آتشفشانی در ادامه رشته کوه قوشه داغ ایجاد شده.

گدازه های سبلان در چند مرحله بیرون ریخته که فعالیت اولیه آن را مربوط به دوره میوسن و آخرین فعالیت آن را نیز دوره  پلیوسن( 11 میلیون سال پیش ) می دانند که تا دوره هولوسن (یازده هزار سال پیش ) یا دوره کواترنر ادامه داشته است .

 

 

منطقه 8 حوزه دریاچه ارومیه

اثر طبیعی ملی قله سبلان

IRAN-Sabalan Peak National Natural Monument

  اثر طبیعی ملی  قله سبلان  در بر گیرنده ارتفاعات بالای۳۶۰۰ متر  با وسعت6 هزارو 643 هکتار   در سال 1381 حفاظت شده اعلام شد.

 

قلل  بسیار بلند   اثر طبیعی ملی  قله سبلان  عبارتند از :

 

  قله سلطان سبلان با ارتفاع 4811 متر  . دهانه این قله به صورت دریاچه در آمده که به دریاچه سبلان معروف است و بزرگترین قطر بیضوی آن  حدود 150 متر و کوچکترین قطر آن حدود 80 متر است با حداکثر عمق حدود 30 متر

قله هِرَُم  ( سبلان کوچک)  با ارتفاع 4587 متر

قله کسری   (آقام داغ)  این قله سومین مخروط آتشفشانی سبلان است با ارتفاع 4577 مترکه در داخل یک کالدرا Caldera یا دهانه آتشفشانی تشتک مانندی که به صخره های شیب دار با قطر حدود20 کیلومتر محدود می شود،

  قله ياپراخ داغ با فراز 4050 متر

قله جنوار  با فراز 3950 متر

قله بوز داغ با فراز 3725 متر

 قله قرخ بلاغ  با فراز 3890 متر

 

و.....

 

 

 اثر طبیعی ملی سبلان دارای  سه منطقه  یخچالی است   از جمله :

* -یخچال  های دامنه  شمالی سلطان سبلان(قله سبلان)

 *-یخچال  های دامنه قله کسری داغ

*- یخچال های  جبهه شمالی قله هرم داغ

 

گفتنی است در سال های ۱۹۶۸ و ۱۹۶۹" شوایتزر"  مطالعات گسترده‌ای را درسبلان انجام داد و  از هفت یخچال  کروکی تهیه کرد که  بزرگترین این یخچال ها در  دامنه شمالی قله اصلی قرار داشت.

 

 

اثر طبیعی ملی قله سبلان

ماخذ تصویر : سایت سازما ن حفاظت محیط زیست، سال1394- درشت نمایی رقوم ارتفاعی، علامت گذاری ، اضافه کردن منطقه حفاظت شده همجوار ( یاری قاری ) ، و... از کانون دیده بانان زمین

 

 

 

 

ون

چشم اندازی از قله سبلان در منطقه حفاظت شده اثر طبیعی ملی قله سبلان

 

 

چشم اندازی از دریاچه سبلان  در منطقه حفاظت شده اثر طبیعی ملی قله سبلان

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 راه زنی و چنگ اندازی به میراث طبیعی نسل ها در قالب پناهگاه سازی  در اثر طبیعی ملی قله سبلان

 

 

مهر ماه  1389  دیده بان کوهستان  :   بازهم پناهگاه سازی ، بازهم تخریب

پیرو اعلام تصمیم استانداری اردبیل جهت احداث پناهگاه ضلع غربی سبلان و جاده دسترسی به آن برای کوهنوردان به استحضار کلیه گروههای کوهنوردی و کوهنوردان استان می رساند طوماری به شرح زیر از روز یکشنبه مورخ 25 مهر 1389 در محل دفتر این گروه آماده امضا کلیه همنوردان می باشد تا پس از تکمیل به استانداری اردبیل ارسال گردد. لذا از کلیه همنوردان دعوت می گردد با مراجعه و امضا این طومار مراتب اعتراض خود را اعلام کرده از تخریب این منطقه بکر سبلان جلوگیری نماییم.......

لایک  خواننده این خبر در پرشین وبلاگ همان تاریخ  :  

درود و سپاس دوست عزیز آنچه از پناهگاهها برای طبیعت باقی می ماند تخریب است و آلودگی.انتقال برق برای پناهگاه آت گولی و ساخت تله کابین در ساوالان(سبلان)موجب کوچ اجباری کل و بزها و سایر موجودات شد.نمی دانم دلیل ایجاد این پناهگاه چیست؟همین پناهگاه و جان پناه موجود برای این کوه اساطیری کافیست و نیاز ی به ایجاد بیس کمپ [قهقهه] برای این کوه نیست.وشعری زیبا به زبان ترکی برای شما دوست عزیز هر زامانکی باخیرام باشینا قار وار گورورم اوغلو اولموش آناتک گوزلری آغلار گورورم هر طرفدن چکیلیب سینه وه داغلار گورورم آی آلان اوستونو غم چیسگینی هر یانی دومان آی یاغان باشینا غملر اودی یاسلی ساوالان
 

اول شهریور  1394  فارس : در حالی که کمتر از یک سال پیش گروه‌های طرفدار محیط زیست اقدام به پاکسازی پناهگاه سبلان کرده بودند این منطقه دوباره مملو از زباله و پسماند شده است. ....صادق پناهی  دبیر همایش پاکسازی محیط زیست در اردبیل  با اظهار تاسف از آلودگی مجدد پناهگاه سبلان افزود: ما شهریور سال گذشته این پناهگاه را از زباله و مواد نایلونی و پلاستیکی پاکسازی کردیم اما تصاویری که از یک محل زندگی خرس‌ها به دست آمده است نشان‌دهنده وضعیت نامناسب این پناهگاه است که یک خرس با بچه‌های خود مشغول تغذیه هستند.

 

انبوه  زباله درمنطقه به اصطلاح حفاظت شده اثر  طبیعی ملی سبلان

 

 

 خرس  قهوه ای در میان زباله ها درمنطقه به اصطلاح حفاظت شده اثر  طبیعی ملی سبلان

ماخذ تصویر خبرگزاری فارس - اول شهریور 1394

 

 

29 شهریور  1395  ایسنا  :  حسین  دهقانی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مشگین شهردر عیادت از کوهنورد گرگانی که هفته گذشته در پناهگاه سبلان مورد حمله یک قلاده خرس واقع شده بود، گفت: با توجه به قرار گرفتن پناهگاه سبلان در محل زیستگاه حیات وحش و جهت جلوگیری از وقوع حوادث مشابه، محوطه‌سازی این پناهگاه ضروری است.

دهقانی افزود: مدیریت ساختمان پناهگاه بر عهده اداره ورزش و جوانان شهرستان مشگین شهر است و مسئولان این اداره برای فنس‌کشی محوطه پناهگاه قول مساعد داده‌اند.

هفته گذشته، یک زن کوهنورد گرگانی در محوطه پناهگاه سبلان مورد هجوم یک قلاده خرس قرار گرفته و از ناحیه دست و پا مصدوم شد.

 

28تیر 1395  ایرنا   : چهارمین پناهگاه کوهنوردی در کوه سبلان در مشگین شهر افتتاح شد.فرماندار مشگین شهر روز دوشنبه در آیین افتتاح این پناهگاه گفت: این پناهگاه با اعتباری بالغ بر سه میلیارد ریال با هدف تسهیل در اسکان و اقامت کوهنوردان صعود کننده به قله سبلان راه اندازی شد.
ابراهیم امامی افزود:
ظرفیت این پناهگاه 300 نفر است که علاوه بر استفاده های موردی نقش موثری در صعودهای سراسری خواهد داشت

 

 

3مهر 1396  خبرگزاری صدا و سیما  : یورش به آخرین پناهگاه خرس قهوه ای در ارتفاعات سبلان - محمد خداپرست مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در تشریح نتایج پایش زیستگاه خرس قهوه‌ای در کوه سبلان گفت: انبوه زباله های باقی مانده از حضور گردشگران و کوهنوردان در ارتفاعات کوه سبلان، ساخت راه های دسترسی متعدد برای عبور و مرور عشایر و وجود باورهای خرافی مانند استفاده از برخی از اعضای بدن خرس قهوه ای در مصارف پزشکی ادامه حیات این جانور را تهدید می کند. محمد خداپرست با یادآوری اینکه خرس قهوه ای جانوری همه چیزخوار است اظهار کرد: ریختن انواع زباله در ارتفاعات سبلان می تواند مشکلات زیادی برای سلامتی این حیوان و دیگر گونه های جانوری به وجود آورد.

وی با بیان اینکه در بررسی های اخیر کارشناسان نظارت بر امور حیات وحش ، نشانه هایی از ادامه زندگی این گونه کمیاب جانوری در دامنه های جنوبی و جنوب غربی سبلان به اثبات رسیده است افزود: با این حال روند تخریبی زیستگاه این جانور از یک سو و ناامنی ایجاد شده توسط انسان از سوی دیگر باعث کاهش جمعیت خرس قهوه ای در منطقه شده است.به گفته خداپرست، شناخت دامنه پراکنش خرس قهوه ای، سنجش آمار جمعیت گونه، بررسی وضعیت زیستگاه و نصب تابلوهای هشدار دهنده به گردشگران و کوهنوردان همراه با آموزش عشایر منطقه از جمله فعالیت های انجام شده برای ادامه بقای این گونه کمیاب جانوری در دامنه های سبلان بوده است.

 

 محمد خداپرست مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل  که مسئولیت مستقیم در قبال حفاظت اثر طبیعی ملی قله سبلان و دیگر مناطق حفاظت شده  استان را دارد !!!!، با ذکر مصیبت بازهم همان  روش کهنه و نخ نما شده  فرار از مسئولیت را پیشه کرده است!!!   روشی که اکثر مسئولین سازمان  حفاظت محیط زیست سالهاست که  بجای حفاظت یا استعفا به علت ناتوانی در حفاظت ، با بی شرمی روضه محیط زیستی تحویل مرد م می دهند   !!!! تابلو زدن و آموزش ظاهرا تنها چاره مشعشع مدیر کل حفاظت محیط زیست استان برای بقای گونه در حال نابودی خرس قهوه ای در منطقه به اصطلاح حفاظت شده اثر طبیعی ملی قله سبلان است  !!!!!!!!

 

8 اسفند 1396  خبرگزاری مهر : رضا زارعی رئیس فدراسیون کوهنورد   در خصوص برخی اظهارات مبنی بر تخریب محیط‌زیست کوه سبلان توسط کوهنوردان اضافه کرد: به عقیده بنده چرای بی‌رویه دام و راه‌سازی‌ها به مراتب تخریب بیشتری دارند اما اثرات آن دیده نمی‌شود. وی افزود: اینکه در کوهستان شاهد راه‌سازی‌های متعدد هستیم به مراتب بیشتر از حضور کوهنوردان می‌تواند تخریب ایجاد کند. رئیس فدراسیون کوهنوردی با ابراز گله‌مندی از بی‌توجهی به زباله‌های جمع شده در مجاورت پناهگاه کوه سبلان ادامه داد: با وجود اینکه خودروها تا نزدیکی پناهگاه بالا می‌آیند اما زباله‌ها انتقال داده نمی‌شود.زارعی تصریح کرد: خودداری از انتقال زباله‌ها موجب شده این مکان به محل حضور خرس‌های قهوه‌ای کوهستان برای پیدا کردن غذا تبدیل شود.

 

راه زنی و هدایت انبوه ماشین و جمعیت به ارتفاعات بیش از 3800 متر

 درمنطقه به اصطلاح حفاظت شده اثر  طبیعی ملی قله سبلان

 

 

 

توسعه پناهگاه ها با هدف سوداگری مشابه مناطق توریستی دشتی و کم ارتفاع در  ابر سازه های آب ساز طبیعی سبلان  درمنطقه به اصطلاح حفاظت شده اثر  طبیعی ملی قله سبلان

ماخذ تصویر : سایت گروه کوهنوردی زاگرس

 

 

منطقه به اصطلاح حفاظت شده اثر  طبیعی ملی قله سبلان

 

نور باران زیستگاه خرس قهوه ای در ارتفاعات بیش از 3800 متر سبلان !!!  درمنطقه به اصطلاح حفاظت شده اثر  طبیعی ملی قله سبلان

 

 

صعود افتخار آمیز به قلل سبلان!!!!!!!

درمنطقه به اصطلاح حفاظت شده اثر  طبیعی ملی قله سبلان

 

 

 

چنگ اندازی به میراث طبیعی نسل ها در قالب پناهگاه سازی !!!درمنطقه به اصطلاح حفاظت شده اثر  طبیعی ملی قله سبلان  

ایرنا : چهارمین پناهگاه کوهنوردی سبلان افتتاح شد /صعود 100 هزار نفر به قله سبلان

 

 

 

 

منطقه  9 حوزه دریاچه ارومیه

  منطقه حفاظت شده یاری قاری (  سبلان )

 

 

منطقه حفاظت شده یاری قاری( سبلان )  در امتداد غربی اثر طبیعی ملی  قله سبلان با وسعت 71 هزار و 442 هکتار در سال 1391 حفاظت شده اعلام شد. 

این منطقه  در بر گیرنده کوه نرمیق با بلند ترین قله 3105 متر   و   کوه قوشه داغ با فراز 3149 متر است که از  کوه های بسیار بلند کوهستان سبلان در بخش غربی می باشند .

 نام یاری قاری برگرفته از بلندترین قله کوه قوشه داغی به نام  قاشقاداغ با فراز  3150  متر است که به یای قانYay Gari و ياري قاري معروف می باشد.

موقعیت  منطقه حفاظت شده یاری قاری( سبلان) در منطقه

 

 

رود دره های بسیاری زهکش برف آب ها و ریزابه ها و آب آبشار ها( نظیر آبشار اسبقران- آبشار میرکی یا میرکوه ( شرشر)  و چشمه های بسیار زیاد این بخش ازکوهستان سبلان است که هدایت کننده این آبه به  رودخانه ارس و دریاچه ارومیه می باشند . رود دره های شمالی آن تغذیه کننده رودخانه های مهم اهر چای و قره سو است. و رود دره های جنوبی آن نظیر : رودخانه راز لیق- رودخانه پستام- برآغوش چای- رودخانه سخره - رود کابل- بیوک چای- چکی چای -زورو چای- آقام علی چای و......همگی از طریق تلخه رود راهی دریاچه ارومیه می شوند.

 

 منطقه حفاظت شده یاری قاری( سبلان )  همچنین در برگیرنده آثار باستانی بسیاری است.  از جمله  وجود کتیبه چند هزار ساله رازلیق  و دژ های محدوده آن .

 

کتیبه  رازلیق  بر روی صخره  ای بزرگ به خط میخی اورارتویی و در  ابعاد  80 در 120 سانتیمتر است . این منطقه در حدود شش کیلومتری شمال  روستای دیزج سفید   و در میانه دو رود دره  لازلیق  و رود دره آقام علی چای  ، در نزدیکی "  تپه قلعه" ( کوه قلعه )   قرار دارد . به عقیده باستانشناسان  این سنگ نوشته مربوط به آرگیشتی دوم (۶۸۵-۷۳۰ ق. م) پادشاه اورارتو یی است . متاسفانه از این کتیبه به درستی محافظت نشده است !!! افزون بر این آثار یک دژ  باستانی نیز در نزدیک این سنگ نوشته وجود دارد. این دژ که  به نام  "قلعه رازلیق" نام گذاری شده در سال ۱۳۸۷ با شماره ۲۲۵۴۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

کتیبه چند هزار ساله رازلیق  در منطقه حفاظت شده یاری قاری ( سبلان )

 

کتیبه چند هزار ساله رازلیق  در منطقه حفاظت شده یاری قاری ( سبلان )

 

ماخذ تصویر : راه دانا

 

 

مراکز جمعیت  داخل  منطقه حفاظت شده یاری قاری : روستای  شیران( شیرمردان)- روستای دمیرچی- روستای شاللو- روستای سیه دولان- روستای میرکوه سلطان- روستای میرکوه میرزا- روستای قرخ بلاغ- روستای صندوق لو- روستای اسبقران- و...( تابع دهستان رازلیق- دهستان آلان برآغوش- دهستان صائین  شهرستان سراب -استان آذربایجان شرقی)

 

مراکز جمعیت   محدده منطقه   منطقه حفاظت شده یاری قاری : روستای اللو- روستای افیل- روستای بهل-

 روستای انداب قدیم- روستای تازه کند- روستای گوراوان- روستای شیروانجیق- روستای آتمیان بالا و پایین روستای بزوان- روستای ناحیه - روستای صومعه زرین- روستای میدانجیق- روستای قورخود- روستای رازلیق - روستای چهرق- روستای گواشین و.... بعلاوه شهر هریس نیز در حدود 6 کیلومتری غرب این منطقه قرار دارد.

( تابع دهستان رازلیق- دهستان آلان برآغوش- دهستان صائین  شهرستان سراب - و دهستان قشلاق شهرستان اهر- استان آذربایجان شرقی )

 

 

 

چشم اندازی از منطقه حفاظت شده یاری قاری ( سبلان ) - دمیرچی

ماخذ تصویر- وبلاگ هواداران شهرستان سراب

 

چشم اندازی از منطقه حفاظت شده یاری قاری ( سبلان ) -آبشار میرکوه یا آبشار میرکی ( آبشار شرشر)

ماخذ تصویر- سایت گروه کوهنوردی کمتال سردرود- شهرور 1394

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 

معدنخواری

معدن شن و ماسه کوهی دمیرچی -یک-

معدن شن و ماسه کوهی دمیرچی -دو-

معدن گچ نرمیق

معدن پوکه معدنی دیبکلو

و معادن بی شناسنامه دیگر 

 

تخریب کوهستان سبلان و تشدید سیل خیزی

 

 شدت سیل های جاری شده در این منطقه ، خود نشان از کوه های فرسایش یافته  و تخریب  شده این کوهستان بزرگ دارد که پیامد های مصیبت بار آن ها همواره بر سر مردم  ساکن دامنه های این کوهستان آوار شده است. به چند نمونه از این فجایع اشاره می شود : 

 

13 اردیبهشت 1389 خبرگزاری فارس : به دنبال بارش‌هاي متوالي باران؛سيل به چندين روستاي سراب خسارت زد- محمد‌رضا بيرامي ‌فرماندار شهرستان سراب عصر امروز در جريان بازديد از مناطق سيل‌زده اين شهرستان گفت: وقوع سيل به مزارع و احشام در روستاهاي حادثه ديده خسارت جدي وارد كرده .....و  براساس اين گزارش وقوع سيل در روستاهاي انداراب – نرميق-  وانق-هروان ، موجب آسيب به مزارع و باغات و برخي احشام شده است و خانه‌هاي روستايي نيز دچار آب گرفتگي شده‌اند

 

 

 15اردیبهشت 1389 ایرنا: بدنبال بارش شدید باران در روزهای اخیر وطغیان رودخانه های تاجیار - آقامعلی چای و پسلر، موجب جاری شدن سیل در هشت روستای شهرستان سراب شد.....اهالی روستاهای خسارت دیده از سیل در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه همه ساله با آغاز بارش های بهاری با این مشکل گریبانگیر هستند اظهار داشتند که در سالجاری چندین بار آب گرفتگی و سیل موجب تلف شدن احشام و بروز خسارت به مزارع و منازل آنها شده است. .. محمد رضا بیرامی فرماندار شهرستان سراب: ........ طغیان رودخانه های حسنجان چای ، وانق چای و ساری قیه نیز علاوه برتخریب باغات و مزارع روستاهای حسنجان، جلده باخان، شیره جین، هروان، عبدل آباد و ساری قیه خسارات زیادی به منازل مسکونی، ابنیه ها و تیرهای برق وارد کرده است.....

16 اردیبهشت 1389 جام جم  : سيل، اهالي 8 روستاي سراب را بي‌خانمان کرد بارش شدید باران طی روزهای اخیر و طغیان رودخانه‌های تاجیار، آقامعلی چای و پسلر، موجب جاری شدن سیل درهشت روستای شهرستان سراب شد. به گزارش ایرنا، براثراین حادثه، اهالی روستاهای آسیب دیده، مجبور به ترک منازل خود شده و شب را بیرون از خانه‌های خود سپری کردند. این حادثه منجر به تلفات احشام و آذوقه آنها و تخریب بسیاری از منازل شد و به بخش وسیعی از مزارع و باغ‌های روستاهای اندارآب، حصار، حسنجان، هروان، شیره جین، جلده باخان، ساری قیه، عبدل‌آباد خسارت عمده‌ای وارد کرد........

 

اول مرداد 1391 وبلاگ  سراب فرد: سید مهدی بنی فاطمه، بخشدار مرکزی سراب از وقوع سیل ناشی از بارندگی شدید بامداد شنبه در روستای صندوقلوی سراب خبرداد....وی در مورد تلفات جانی این سیل بیان داشت که متاسفانه یک نفر به دلیل برق گرفتگی ناشی از صاعقه مجروح و به بیمارستان انتقال یافت. روستای صندوقلو در انتهایی ترین نقطه شرق سراب.

23فروردین 1394 خبر گزاری صدا و سیما -بارش مداوم باران در شهرستان هریس ، منجر به جاری شدن سیل در عصر امروز در روستای مینق شهرستان هریس شد ... سیل در این روستا به 30 خانه خسارت جزئی و کلی وارد کرد . در این حادثه به چاههای آبیاری کشاورزی نیز خسارت وارد شد....

26فروردین 1396 باشگاه خبرنگاران جوان- تبریز- داود گرشاسبی فرماندار سراب گفت : در اثربروز سیل، در 16 روستای شهرستان، بیش از 4 هزار هکتار از اراضی کشاورزی گندم ، علوفه ، سیب زمینی از 30 تا 100 خسارت دیده و در برخی از مناطق حاشیه رودخانه ها، خاک زارعی مزارع نیزکاملا از بین رفته است . در این حادثه 14 واحد دامی آسیب دیده و 15 راس گوسفند تلف شده است .یک واحد استخر پرورش ماهی نیز در روستای میرکوه حاجی خسارت دیده و از تعداد 7 تن ماهی داخل استخر 2 تن تلف شده اند . ...

 

 

 

ناحیه سه-ص3 از 14

ادامه

صفحه اصلی