کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه بررسی ناحیه سه -مناطق حفاظت شده حوزه آبریز دریاچه ارومیه

 

 

منطقه 10 حوزه دریاچه ارومیه

  منطقه حفاظت شده بزقوش

 

 

منطقه حفاظت شده بزقوش با مساحت 50 هزار و 212 هكتار در سال 1391 حفاظت شده اعلام می شود. بر پایه محدوده تعیین شده  ( نقشه مناطق حفاظت شده کشور در سال1391  )این منطقه تنها  حدود سی درصد از طول 133کیلومتری رشته کوه  بزقوش را در بر میگیردکه بلند ترین  قله آن نیز به ارتفاع  3302 متر در این محدوده قرار می گیرد.

ابرسازه آب ساز طبیعی کوهستان بزقوش با راستای شرقی- غربی از دره رودخانه سنگور چای در استان اردبیل شروع شده و تا شرق شهر بستان آباد شهرستان سراب ادامه دارد.

جبهه شمالی ابر سازه آب ساز طبیعی کوهستان بزقوش،تغذیه کننده  مادر رود تلخه رود (آجی چای) اززیر حوزه های آبخیز دریاچه ارومیه و جبهه جنوبی آن تغذیه کننده  رودخانه  قزل اوزن از زیر شاخه های مهم   رود سفید رود می باشد.

 نام برخی رودهای جبهه شمالی  که در محدوده منطقه حفاظت شده بزقوش قرار دارند  عبارتند از  اسب فروشان چای- شالقون چای-هریس چای- اردها چای- وانق چای و.... ونام برخی از رودهایی که از جبهه جنوبی منطقه حفاظت شده بزقوش سرچشمه گرفته و به قزل اوزن می پیوندند عبارتند از سرشاخه های اصلی رودخانه گرمی( گرم چای ) ، رودخانه ترکمان، رودخانه کلامرز- رودخانه بلوکان-  لانیق چای، اشلق چای( تیر چای)، رودخانه کندوان ( کرگری) و...

علاوه بر آن چشمه ها و و آبشار ها و دریاچه های بسته کوهستانی نیز در  ابر سازه آب ساز بیعی بزقوش قرار دارند نظیر : چشمه های آب گرم موسوسوم به چشمه های آبگرم سراب در محدوده جنوب روستای اسب فروشان و روستای آب گرم در شمال غربی  منطقه حفاظت شده بز قوش - آبشار اسب فروشان در محدوده شمال غربی این منطقه - آبشار بلوکان در شمال روستای بلوکان و در فراز 2180 متری - دریاچه یوردی ( گول یوردی ) - دریاچه چیچک لو ( گول چیچک لو ) و...

 

مراکز جمعیتی داخل و محدوده مرز منطقه حفاظت شده بزقوش عبارتند ازروستای سلطان آباد- روستای نرمیق- روستای جلده باخان- روستای اردها- روستای شالقون- روستای تازه کند- روستای ایدرشان -روستای صومعه ملکشاهی - روستای پرکاب- روستای الله حق- روستای  اسب فروشان- روستای آب گرم- روستای چیچک لو- و...(دهستان  ملایعقوب- دهستان حومه- دهستان ابرغان-  شهرستان سراب  )

 

 روستای قندقلو- روستای برزق- روستای سنقر آباد- روستای آوین- روستای بنارون- روستای خانقاه- روستای سرخه حصار- روستای نشق-  روستای چرن-روستای بلوکان - روستای حلمسی - روستای ورزقان - روستای کلهر - روستای ورنکش- و..(دهستان  کندوان ، دهستان تیرچای،  دهستان بروانان شرقی و مرکزی  شهرستان میانه )

 

 

 

 

موقعیت منطقه حفاظت شده  بزقوش در رشته کوه بزقوش

 

چشم اندازی از منطقه حفاظت شده بزقوش در مسیر بلند ترین قله بزقوش

ماخذ تصویر: سایت گروه کوهنوردی صاعدان- دیماه 1395

 

 

چشم اندازی از منطقه حفاظت شده بزقوش -مسیر دره " سویخ" ( شمال روستای نشق)

ماخذ تصویر: سایت گروه کوهنوردی ساوالان داغی میانه

 

 

چشم اندازی از منطقه حفاظت شده بزقوش - آبشار بلوکان ( ارتفاع حدود ده متر)

 

چشم اندازی از منطقه حفاظت شده بزقوش - دریاچه یوردی ( گل یوردی)

 

 

حفاظتی که انجام نشد

  چشمه خواری در منطقه به اصطلاح حفاظت شده بزقوش 

چشمه خواری در منطقه به اصطلاح حفاظت شده بزقوش نمونه ای از کولاک غارت از منابع آبی نسل ها در این کوهستان است که رانت خواران با مصادره آب چشمه ها و همچنین صادرات آب ، موجب تشدید بحران آب در مناطق پایین دست این کوهستان می شوند و  زندگی و معیشت مردم این منطقه را به مخاطره می اندازند. برخی از این چشمه خواران وارد بازار خرید و فروش از سهم نسل ها نیز شده اند ، از جمله کارخانه ای که در سال 1392 در روستای فندقلو ایجاد شده و در آگهی فروش آن آمده است : " ..... دارای چشمه اختصاصی از کوه ساری پیر و دارای وام بانکی کم بهره….." 

وقاحت به جایی رسیده که چشمه های منطقه حفاظت شده بزقوش را تصاحب کرده ، سند زده  و در آگهی با رانت ویژه یعنی وام کم بهره ، عرضه و تبلیغ می شود !!!!

و یا آب معدنی یخ در یخ که در معرفی این کارخانه نیز آمده است :  " آب معدنی یخ در یخ ، محصول شرکت کوثرناب آذربایجان در روستای نشق بخش کندوان میانه. این سومین کارخانه ی آب معدنی راه اندازی شده در بخش کندوان میانه هست که محصول اش وارد بازار می شود. اولی و دومی،آب معدنی تک سو(و نوشابه) از روستای بالسین و آب معدنی سوایران از روستای فندقلو می باشد."

 

 و یا این خبر از روابط عمومی فرمانداری میانه در 23 شهریور 1394 که حسین پورمند مدیرعامل شرکت تولید آب معدنی سو ایران میانه می گوید:   " .... این شرکت از سال 1386 راه اندازی شده اما به دلیل مشکلات مالی از سال 1390 تا 1393 تعطیل شده بود که با خرید این شرکت از 22 بهمن 1393شرکت را بازسازی کرده و به تولید مشغول شدیم".

وی از فعالیت این شرکت در 15 استان کشور خبرداده افزود: "با کشور عراق نیز در حال مذاکره برای صادرات محصول شرکت هستیم......."    

ویا آب معدنی کوثر کندوان، و یا.....

 

معدنخواری و داغان کردن زیستگاه های گیاهی و جانوری در منطقه به اصطلاح حفاظت شده بزقوش 

  معادن شناسنامه دار  این منطقه :

معدن کوارتزيت بزقوش، در نزدیک روستای فندقلو

معدن گرانیت و تورب ( زغال پیت )  شالقون

معدن سنگ تزیینی و معدن گرانیت با نام " آبگرم بزگوش "

عملیات کاوشی برای معادن مس در منطقه چرن " نزدیک روستای چرن "

و معادن غیر رسمی

 

 خاکستر سازی ذخایرژنتیکی در منطقه به اصطلاح حفاظت شده بزقوش 

14 مرداد 1394 ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سراب : حدود یکصد هکتار از مراتع مناطق آزاد و منطقه حفاظت شده بزقوش در آتش سوخت .

29 مرداد 1397 سایت سازمان حفاظت محیط زیست- استان اذربایجان شرقی- حیدر علی امیرزاده رییس اداره حفاظت محیط  زیست شهرستان سراب از اطفای حریق به وسعت ده هکتار در منطقه حفاظت شده بزقوش خبر داد . .. در این آتش سوزی گیاهان چند ساله مرتعی مانند گون طعمه آتش شدند.....

 

 

 

 راه زنی در پرتنش ترین منطقه لرزه خیز کوهستانی  بزقوش

کوهستانی بزقوش از نظر لرزه خیزی جزو مناطق خطرناک شناخته شده است (احتمال زلزله هایی تا شدت 8 ریشتر) تاکنون زلزله های بسیاری  این منطقه را  لرزانده است از جمله در 136 سال پیش از این (1879 ) در بخش شرقی بزقوش زلزله ای اتفاق افتاد که از شهر میانه تا اردبیل خسارت های زیاد ایجاد کرد. بطوریکه22 روستا ( آرموداق، داشانلو، مشکین جوق، ترک ، و...).  کاملا ویران شدند و 54 روستا به شدت آسیب دیدند. درحال حاضر گسل "شرق بزقوش" به همراه گسل های پر شمار دیگر  در همین منطقه حفاظت شده قرار گرفته است. بنا بر این وجود پرتگاه های گسلی ، دره های گسلی در این کوهستان از نمود های ویژگی زمین ساختی این منطقه است و این هشداری برای مسئولینی است که به بهانه های غیر منطقی کوتاه کردن راه، در پروژه راه سراب به میانه، که عملیات تخریب های فاجعه بار آن آغاز شده است. این راه زنی  در صورت اجرایی شدن کامل آن ، ضمن داغان کردن این اکوسیستم پرتنش  ، همواره جان و مال مردم را با خطرات مهلک مواجهه خواهد کرد !!!

 

 

ناحیه سه-ص 3a از 14

ادامه

صفحه اصلی