کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه بررسی ناحیه سه -مناطق حفاظت شده حوزه آبریز دریاچه ارومیه

 

منطقه 11حوزه دریاچه ارومیه

 اثر طبیعی ملی غار سهولان  

Sahulan Cave National Natural Monument

اثر طبیعی ملی غار سهولان با مساحت 2 هکتار، در سال 1379 به فهرست مناطق حفاظت شده اضافه شد. غار سهولان در ارتفاع 1765 متری کوه سهولان از ارتفاعات زاگرس شمالی ودر چهل کیلومتری جنوب شرقی شهر مهاباد و 25 کیلومتری شمال غربی پناهگاه حیات وحش دشت سوتاوحماميان بوکان موقعیت دارد.  

غار سهولان از نو ع غار های آبی است. دارای یک دریاچه آبی  با طول مسیرآبی 300 متر ، حداکثر عمق شصت متر و با طول مسیر خشکی ۲۵۰ متر است.  دیرینگی غار سهولان به هزاره دوم پیش از میلاد نسبت داده شده است . منشاء اصلی غار سهولان حاصل عملکرد مجموعه های گسلی است . این غار نیز یکی از غار های مهم کارست کشور در زاگرس است . گفتنی است  کارست از بعد زمین شناسی به پدیده خوردگی و انحلال توده سنگهای کربناته گفته می شود . 

آبخوان های کارستی زاگرس و البرز، گنج آبهای مهمی در یک کشور بحران زده آب است که  اخلال در آنها به بهانه های مختلف،  خیانتی فاجعه بار زیست محیطی برای کشور و در حق مردم و منابع آبی آنهاست !!!!که متاسفانه مدتهاست که این فاجعه در ارتفاعات البرز و زاگرس شروع شده و همچنان ادامه دارد که  غار سهولان  یکی از نمونه بارز آن است .

 موقعیت  اثر طبیعی ملی غار سهولان و  پناهگاه حیات وحش دشت سوتا وحمامیان

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 طرح های گردشگری ویرانگر برای سوداگری در اثر طبیعی ملی غار سهولان  

غار سهولان برای مردم  این منطقه از زمان های بسیار دور شناخته شده بود که آثار کشف شده در دل آن این را ثابت می کند .   با این حال این غار تا سال 1379 تقریبا دست نخورده  باقی مانده بود تا اینکه شهردارى مهاباد به تبعیت از تخریب غار آبی علی صدر در همدان  و در آمد زایی آن!!!! برای پایه گذاری یک گردشگری ویرانگر  سوداگرانه در غار سهولان ، با تخریب های گسترده در دهانه آن و پله زنی هائی که به تدریج تا هم اکنون ادامه دارد، بلایی  بر سر این به اصطلاح  اثر طبیعی ملی در آورد که بهتر است در ردیف شاهکارهای ویرانگرانه  یک غار طبیعی آبی متعلق به نسل ها   !!!!!!

تابلوی زرد رنگ نصب شده در دهانه این غار ، یاد آوری می کند که  این غار یک اثر طبیعی ملی است !!!  مشاهده این تابلو در کنار تخریب ها ی هولناک غیر قابل جبران و محوطه کوهستانی کاملا  تسطیح شده ، و.... خود بزرگترین  سندی است از  دروغ بودن  حفاظتی آن !!!! درست مانند تابلوی ذخیره گاه زیستکره گلستان در کنار اتوبان هفتاد متری داخل آن ،ویا تابلوی تالاب بین المللی و ذخیره گاه زیستکره دریاچه ارومیه در کنار بیابان نمک ارومیه  ویا تابلوی تالاب بین المللی شادگان، خورموسی و خورالامیه  در کنار بیش از 36 کارخانه پتروشیمی  و فولاد ویا ..... زده شده است. این تخریب های ویرانگرانه گویای یک واقعیت دیگری نیز هست و آن عبارت است از خودکامگی  مسئولین منطقه ای که در حاشیه امن قضایی و بی واهمه  از حسابرسی، به خود اجازه می دهند برای در آمد زایی و پر کردن جیبشان با قدرت نمایی هر بی قانونی وجرمی که دلشان خواست مرتکب شوند که در یک دهه اخیر نیز بهترین استتار برای این غارتگری از منابع ملی متعلق به نسل ها ، پنهان شدن پشت نقاب گردشگری و خالی کردن جیب مردم با حقه بازی و ترفند های مسخره است!!! به عنوان مثال یکی از ارقام رسانه ای شده، مبلغ 182 میلیون تومان آنهم در فاصله چند ماه از قبل تماشای  غار سهولان است که بجیب شهرداری مهاباد  رفته و حتی صرف امور شهرداری هم نشد !!!

 البته داستان بر سر این غارتگری از قِبل  غار سهولان  توسط شهردار ی مهاباد  و دیگر همکاران رانت خوارش ، در بلاگ ها آمده است  و لی سرانجام در 18 اسفند 1388  حسن عباس نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز وارد این معرکه شده ، آنهم پس از تخریب های هولناک غیر قابل بازگشت  دست به تهدید تو خالی شهردار  می زند برای برگرداندن مدیریت غار تخریب شده به محیط زیست  و به ایرنا  می گوید :   " کسانی که عامل اینگونه تخریبها در این اثر مهم طبیعی بوده اند باید در دادگاه جوابگوی تخلفات خود باشند. وی با بیان آنکه شهرداری خارج از حریم شهر را نمی تواند مدیریت کند، می گوید: مدیریت این اثر طبیعی متعلق به سازمان حفاظت محیط زیست است وباید در اسرع وقت به این سازمان برگردانده شود."

البته مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی خوب می داند اصولا چنین دادگاه هایی که بخواهد از مناطق حفاظت شده به عنوان حق نسل ها دفاع کند وجود ندارد!!!!!!!! و اگر وجود داشت نه تنها متجاوزان از این نوع را مجازات  می کرد،  بلکه بسیاری از مسئولین سازمان محیط زیست از جمله  خود ایشان را نیز دستکم برای بی لیاقتیشان در حفاظت از میراث طبیعی نسل ها که به آنها سپرده شده  باید محاکمه  و دستکم  برای همیشه از کار برکنار می شدند!!!!

فهرست زیر سند محکمی است از آنچه که مافیای گردشگری برسر این میراث طبیعی ملی نسل ها و این آبخوان مهم  کارستی در یک کشور بحران زده آب آورده اند : 

انفجارات هولناک برای باز کردن دهانه غار سهولان و ایجاد زمینه برای ریزش ازجمله ریزش تخته سنگ های ورودی غار و جدا شدن چند صخره از بستر و تکیه گاه اصلی .

ساخت بیش از  170 پله بتونی و سنگی در داخل غار سهولان  و نرده های آهنی در اطراف پله ها با تخریب بخش هایی از دیواره های آن

نصب دکل های مخابراتی در دورن غار سهولان 

ساخت  اسکله در دریاچه غار برای قایق سواران

  تخریب  مدخل های سنگی غار سهولان برای ساخت مغازه و.....

تسطیح   محیط طبیعی اکولوژیکی کوهستانی  بیرونی غار ، برای  گذاشتن  چند نیمکت و درست کردن باغچه  و  انتقال آب از داخل پارک برای آبیاری چمن و باغچه ها !!!

راه زنی و  داغان کردن اکوسیستم های کوهستانی  و کشاندن اتومبیل تا دهانه غار 

در معرض قراردان غار با انبوه جمعیت بدون توجه به ظرفیت محیط طبیعی غار و منطقه !!!!   در۹ فروردین ۱۳۹۴ حسین امامی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی می گوید تا هشتم فروردین ماه سال جاری ۱۶ هزار و ۸۰۰ گردشگر به این غار آمده اند.

نصب پروژکتورها  بسیار و نور پردازی های  مخرب داخل غار که باعث آسیب رساندن به استولاکمیت ها و ایجاد زمینه برای اختلال در محیط آبی آن از جمله رشد نوعی جلبک

و آخرین خبر و شاهکار حفاظتی از این به اصطلاح اثر طبیعی ملی غار سهولان ، توافق برای واگذاری به مدت  15 سال به یک سرمایه گذار خارجی است. این خبر در تاریخ 21 شهریور 1394در پایگاه خبری تحلیلی زریان مندرج شده است : 

 جعفر کتانی فرماندار شهرستان مهاباد در گفت وگو با خبرنگار کردپرس از عقد توافق نامه نهایی واگذاری غار آبی تاریخی سهولان به صورتBOT  به احمد محمد رسول مشهور به صفین خبر داد. به گفته کتانی، بر اساس این قرارداد که مورد تفاهم طرفین است، زیرساختهای توریستی و تفریحی که در نقشه غار سهولان تدوین شده است توسط سرمایه گذار خصوصی در مدت زمانی پنج سال احداث می شود و سرمایه گذار به مدت 15 سال از آن بهره برداری می کند. کاک صفین ضمن تایید محتوای این قرار داد به کردپرس گفت: در واگذاری این پروژه نیز حاشیه هایی وجود داشت که با حمایتهای فرماندار به سرعت کنترل و مدیریت شد. وی پروژه غار سهولان را پروژه ای بزرگ عنوان کرد و افزود: علی رغم سخنان فرماندار بوکان مبنی بر منصرف شدنم از سرمایه گذاری در مهاباد، دو ماه است که این پروژه را آغاز کرده ایم و نظر داریم حجم سرمایه گذاری خود را در غار سهولان از 15 میلیارد تومان به30 میلیارد تومان افزایش دهیم. این سرمایه گذار خارجی در خصوص سرمایه گذاری در غار سهولان هم دغدغه هایی دارد، دغدغه هایی که به بخش اداری مربوط می شود.کاک صفین  در این خصوص به کردپرس می گوید: در خصوص پروژه غار سهولان نگرانیهایی داریم چرا که هنوز بخش دولتی مجوز آغاز ساخت وساز در محوطه غار را به ما داده نداده است. "

فرماندار مهاباد نیر نظیر شهردار مهاباد ،حوزه مسئولیتی خود را با ارث پدری اشتباه گرفته اند و در حاشیه امن قضایی ،میراث طبیعی نسل ها و آبخوان های مهم  منطقه را به ویرانگری کشانده و بجای حفاظت از میراث طبیعی نسل ها وبا کمک دیگر رانت خواران،  آبخوان های میلیون سالی منطقه آنهم   در کشور بحران زده آب  را محلی برای سوداگری درست کرده اند  !!!!!

 

تسطیح کوهستان و محوطه سازی مشابه پارک های شهری!!!  در محدوده  اطراف و دهانه  غار آنهم در جوار تابلو اثر طبیعی ملی غار سهولان

 

 

تسطیح کوهستان و برهم زدن تعادل طبیعی محدوده  اطراف و دهانه  غار سهولان  و اخلال در تغذیه طبیعی این آبخوان بزرگ

 

 

 

تخریب دیواره های آب ساز طبیعی غار سهولان برای  پله سازی حماقت بار(   بیش از  170 پله بتونی و سنگی) در  این  میراث طبیعی نسل ها

 

 

  تخریب و برهم زدن اکوسیستم طبیعی غار سهولان ، این ابرسازه آب ساز طبیعی  برای سوداگری بیشتر

 

 

  تخریب دیواره های آب ساز طبیعی غار سهولان  و برهم زدن اکوسیستم غار برای اجرای طرح های احمقانه ! نظیر سالون های نمایش !!!!

 

 

 

ناحیه سه-ص1-4 از 11

ادامه

صفحه اصلی