آبجو و نمک به ازاي  جنگل هاي باراني کنگو

 

 

کانون ديده بانان زمين - فرزانه رحيمي

 

 

این جنگلها دومین جنگل بارانی در دنیا است ویکی ازاصلی ترین  ناحیه  (biodiversity hotspot)دارای تنوع زیستی که مورد تهدید است  زيستگاه  هزاران گونه گیاهی وحیات وحش است از جمله فیل های جنگلی ، طاووس کنگویی ، سه نمونه از چهار میمون بزرگ دنیا در اینجا زندگی می کنند ، همچنین مامن شمپانزه ها و  Bonobos  نوعی شمپانزه کوتاه قد که آزمایش  DNA آنهانشان از هوموساپین دارد  می باشد. علاوه براین زندگی میلیونها انسان وابسته به این جنگلهای است و از لحاظ تنظیم آب وهوای منطقه وجهان بسیارحائز اهمیت است .

 

دو سوم ازاین  جنگلهای  در حال تخریب در جمهوری دمکراتیک کنگو واقع است.

گزارش های جدید نشان می دهد قطع درختان در کنگو توسط شرکتهای بین المللی باعث آشفتگی اجتماعی وغارت منابع زیست محیطی شده است .

مشخص شده است  بانک جهانی که بالاترین کمک های مادی را به این کشور فقیر می کند، در جلوگیری از تخریب جنگل به تصور اینکه این الوارها در خارج به فروش رفته وباعث کاهش فقر می شود ، قصور کرده است .

 

فساد ، فقدان منابع و فقر دولت کنگو دست بدست هم داده وباعث از کنترل خارج شدن صنعت الوار این کشور شده است.

گزارش های گرین پیس نشان می دهد ، علی رغم مهلت قانونی برای جلوگیری از قطع درختان که از سال 2002 برقرار گردیده است ، بیشتر از 15 میلیون هکتار از جنگلهای بارانی به بخش صنعت چوب این کشور بخشیده شده است که به اندازه وسعت بریتانیاست وبیشتر آن در مناطقی واقع شده که برای حفاظت  از تنوع زیستی حیاتی است .

 مالیات های پرداخت شده توسط شرکتهایی که اجازه قطع درختان را دارند باید به کمیته های محلی جنگل جهت ایجاد خدمات اساسی برای توسعه آموزش وبهداشت داده مي شد .  اما بانگ جهانی نیز اقرار کرده است که بیشتر از سه سال است که حتی یک پنی از طرف این شرکتها پرداخت نشده است . این مسئله باعث شده نه تنها مردم کنگو ار فراهم نمودن غذا ،داروهای خود از جنگل ، وپناه گاه هاي  خود محرو م بمانند بلکه از سودی که شرکتها به آنها قول داده بودند نیر محروم مانده اند .

در مبادله الوارها که صدها هزار دلار می ارزند شرکتها به کمیته ها هدایای مانند صندوقهای آبجو  و کیسه های نمک می دهند که کمتر از 100 دلار ارزش دارند وقول می دهند که برای آنها مدرسه وبیمارستان بسازند ولی این قولها بندرت واقعیت پیدا کرده است  .

حتی گزارش شده روش هایی برای ترساندن کسانیکه برعلیه این وضعیت اعتراض می کنند اعمال می شود.

کپی قراردادها و  اینکه چگونه مردم را وادار به امضا آن کرده اند  موجود است .

فساد اپیدمی شده ومقامات محلی برای فشار بر قانون آموزش دیده ومجهز می شوند .   مامورین  جلوگیری از قطع درختان با پرداخت های ناکافی وبعضی اوقات فقط با یک دوچرخه مجبور به  گشت زنی مناطق وسیعی هستند.

گرین پیس در حال رایزنی با هیلاری بن منشی ایالتی بخش توسعه بین المللی ورئیس بریتانیایی بانک جهانی است و از ایشان می خواهد از نفوذ خود برای حفاظت از این جنگلهای استفاده کند .

همچنین این گروه زیست محیطی در صدد متقاعد کردن بانک جهانی برای تغییر طرح های آنها برای جمهموری کنکوست وهمچنین ایجاد الترناتیوهایی برای حمایت از جنگلها وایجاد راه حل های واقعی برای خروج کمیته های محلی از فقر.

لازم به تاکید مجدد است که اثر قطع درختان بر تغییرات آب وهوای کره زمین بسیارفاجعه آمیز خواهد بود واگر جنگل زدایی  تا سال 2050 در کنگو ادامه پیدا کند، به همان میزان گاز کربنیکی که بریتانیا در بیشتر از شش سال گذ شته وارد اتمسفر کرده است co2 وارد جو می کند، چرا که از 50 میلیون هکتارجنگل های بارانی در افریقای مرکزی 20 میلیون هکتار آن در کنگو واقع است . 

 

منبع - Greenpeace 11 April 2007

******

     

 

افزوده : در چند ماه پيش نيز مطلب ديگري در رابطه با تخريب جنگل هاي کنگو در هيمن سايت منعکس شد تحت عنوان :

" چنانچه قطع درختان و انفجار براي حفر معدن با روند كنوني ادامه يابد دو سوم از جنگل‌هاي حوضة آبگير رودخانة كنگو نابود خواهد شد . اين جنگل‌‌ها بعد از جنگل هاي آمازون دومين جنگل‌هاي وسيع باراني محسوب مي‌شود"  ادامه

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی