چهار هزار شهر از 88 کشور جهان در پاسخ مثبت به فراخوان ساعت زمین در خاموشی فرو رفتند

 

با این رفتار بین المللی،  میلیونها نفر به رهبران جهان نشان دادند که خواستار اقداماتی موثر و عملی برای کاهش گرمایش زمین هستند

 

 

 ترجمه  :کانون ديده بانان زمين- طيبه موسوي -30-مارس 2009 - انتخاب تصاویر: آفاق

 

چراغها در سراسر جهان خاموش شد  تا کاهش انتشار کربن را تشویق کند.

بناهای تاریخی از  اهرام مصر  تا آکروپولیس  یونان وساختمانهای نمادین از چرخ و فلک لندن تا  برج BT  و   Ghekin  و کازینوهای لاس و گاس وقریب به چهار هزار شهر از 88 کشور جهان در پاسخ مثبت به فراخوان ساعت زمین در خاموشی فرو رفتند.

حرکتی که از سوی صندوق حیات وحش جهانی WWF   ارائه شد ه بود که در فاصله زمانی 5/8/تا9/5 شب به وقت محلی همه چراغ های غیر ضروری خود را خاموش کنند.

دکتر ریچار دیکسون Dr Richard Dixon از صندوق جهانی حیات وحش اسکاتلند گفت: ساعت زمین بزرگترین حمایت جهانی علیه  تغییرات آب وهوا ست که تا کنون صورت گرفته است. با این رفتار میلیونها نفر به رهبران جهان نشان دادند که خواستار اقداماتی موثر و عملی برای کاهش گرمای زمین هستند

سازمان دهندگان ساعت زمین این حرکت را یک انتخابات جهانی "global election" نامیدند.از مردم جهان آنانی که در این ساعت چراغها را خاموش کردند به کره زمین رای آری دادند .

مدیر اجرایی ساعت زمین اندی ریدلی "Andy Ridley" گفت:

ساعت زمین برای همیشه حرکتی مثبت باقی خواهد ماند.این حرکت صلح آمیز است نه اعتراض آمیز .حرکتی امیدبخش است و نه مایوس کننده. در جهانی که اطراف ما را نا امیدی و یاس فرا گرفته این حرکت می تواند بسیار امیدبخش باشد. وی گفت : عامل اصلی  که ما را به این پیشنهاد واداشت این بود که مردم را حتی برای یک ساعت هم که شده به فکر وادارد که آنها می توانند از تاثیر خود بر افزایش کربن زمین بکاهند و واقعا این عمل دریک ساعت اتفاق خواهد افتاد.

علاوه بر ساختمانهای نمادین شرکتهای مالی نیز تمامی وسائل برقی خود را خاموش کردند.

در اوائل روز شنبه اولین چراغها در جزیره چاتام chatham در 800 کیلومتری شرق زلاندنوخاموش شدند و پس از آن بلندترین برج نیوزلند Auckland,s Sky در خاموشی فرو رفت. 44 شهر و روستا در نیوزلند به این حرکت پیوستند و بیش از شصت هزار نفر در هامیلتون در ساعت زمین فستیوال بادبادکها با مضمون  هوای گرم را به نمایش گذاشتند.

در آسیا چراغهای ساختمانهای نمادین  چین سنگاپور-فیلیپین خاموش شدند و در حالیکه  مردم  با فانوس و شمع این مراسم برگزار کردند. ساختمانهای تجاری سنگاپور از جمله     Singapore Flyer   در تاریکی فرو رفت.

چین که پس از آمر یکا بزرگترین منتشر کننده گاز گلخانه ای در جهان است نیز برای اولین بار در این حرکت شرکت جست ورزشگاه المپیک پکن "آشیانه پرنده" در خاموشی فرو رفت.

 

منبع :  29mar-ENN

*****

1 از 3

ادامه

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی