بررسی کانون دیده بانان زمین از 180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی کشوردر قالب هفت ناحیه جغرافیایی

 

ادامه بررسی ناحیه یک-مناطق حفاظت شده تالابی دریای خزر

 

منطقه2- پناهگاه های حیات وحش فریدون کنار

در تالاب بین المللی "فریدون کنار، از باران و سرخ رود"  

IRAN-Fereydoon Kenar Wildlife Refuge  & INTERNATIONAL WETLAND

(Fereydoon Kenar Ezbaran & Sorkh Ruds Ab Bandans   )  

پناهگاه حیات وحش فریدون کنار  در سال1352 با مساحت 148 هکتار  حفاظت شده اعلام شد . این مساحت در اطلس مناطق حفاظت شده تنها 48 هکتار  ثبت شده است . در سال 1381 همین منطقه البته با وسعتی بیشتر با نام  آب بندان فریدونکنار ، از باران و سرخ رود  با مساحت 5 هزارو 427  هکتار به عنوان تالاب مصنوعی با اهمیت بین المللی درکنوانسیون رامسر به ثبت رسید.  

 پناهگاه حیات وحش فریدون کنار  در حدود 65 کیلومتری غرب تالاب بین المللی میانکاله ، 3 کیلومتری شرق شهر فریدونکنار و 15 کیلومتری غرب شهر بابلسر قرار دارد . گفتنی است  از باران و سرخ رود بر گرفته از نام دو روستا است که در  8 کیلومتری جنوب و جنوب غرب شهر فریدونکنار قرار دارند .

تالاب بین المللی  فریدونکنار ، از باران و سرخ رود  با آب شیرین و عمق کم شامل یک سری  آب بندان هایی است که در فصل کشاورزی تحت کشت برنج قرار دارند و بعد از برداشت برنج از سالیان دور به عنوان دامگاه فریدونکنار برای شکار مرغابی مورد استفاده قرار می گرفته است. بسیاری از گونه های پرندگان آبزی در این تالاب زمستان گذرانی می کنند که تا کنون بیش از سی گونه پرنده مهاجر در این تالاب شناسایی شده است نظیر خانواده اردکها ، غاز ها و....  ولی یکی از با ارزشترین این پرندگان مهاجر   درنای سیبری بوده است

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 پناهگاه حیات وحش و تالاب بین المللی  فریدونکنار سیاه چاله پرندگان مهاجر

طرح بین‌المللی حفاظت از درنای سیبری با حمایت مجامع بین‌المللی از سال 1381 در  پناهگاه حیات وحش فریدونکنار  با سرمایه ای بالغ بر یک میلیون دلار به دست کارشناسان ایرانی و خارجی به اجرا در آمد . ولی  این پروژه با شکست کامل مواجه شد و تعداد درناها هر سال کمتر و کمتر شد به گونه ای که در 7 آذر 1389 اعلام شد تعداد این پرنده از11  قطعه در اواخر دهه 70 به 2 قطعه در سال 1387 کاهش یافت و در سال 1388 نیز هیچ درنایی به ایران نیامد. البته در سال 1389 یک درنا به منطقه بازگشت .

این منطقه  بیش از یک دهه است که مورد تهاجم شکار چیان محلی و غیر محلی است در سال ٢٠٠٣ میلادی کارشناسان موسسه بین المللی پرندگان صید سالیانه پرندگان در این منطقه را بیش از ۷۰۰ هزار پرنده در شش ماه سال تخمین زدند و نام این منطقه را سیاه چاله پرندگان مهاجر غرب آسیا نام نهادند  در 16 مهر 1392 روزنامه ایران نوشت : محمدعلي الله قلي، كارشناس محيط زيست،  فريدونكنار را ترانزيت شكارچيان پرنده ايران و خود شاهد فروش 20 فلامينگو توسط يک شكارچي بوده است. فلامينگو هايي كه بعدها همه مردند. در سال 1393 نیز گزارش ها از این منطقه حاکی از کشته شدن  هزاران قو بود .

به علاوه گفته شده تاثیر سموم شیمیائی جدید و قوی انتشار یافته در این تالاب بین المللی  موجب  ناباروری ده ها گونه از پرندگان مهاجر و نابودی تدریجی نسل آنها در اثر تغذیه و زمستان گذرانی در این منطقه استراتژیک طبیعی خواهد بود . همچنین گفته شده که پرندگان کمیاب و در خطر انقراضی نظیر «اردک مرمری» ، «اردک بلوطی» و «غاز پیشانی سفید کوچک» که تا چند سال قبل در این منطقه صید می شدند در چهار سال گذشته دیگر هرگز در دامگاه های این منطقه دیده نشده اند.

 

 

منطقه3- اثر طبیعی ملی  خشکه داران  

IRAN -Khoshkedaran National Natural Monument

 

اثر طبیعی ملی  خشکه داران در سال ۱۳54با وسعت 254 هکتار با ارتفاع منفی 22 متر از سطح دریا های آزاد  تحت حفاظت قرار گرفت . این منطقه در  جنوب جاده ساحلی تنکابن -چالوس و بین عباس آباد و نشتارود قرار دارد ( 5 کیلومتری غرب شهر عباس آباد)  روستای خشکه داران که نام منطقه نیز برگرفته از آن است در مرز این منطقه قرار دارد .

  اثر طبیعی ملی  خشکه داران  با دو اکوسیستم تالابی و جنگل های باستانی جلگه ای هیرکانی و فاصله آن با ساحل دریا ی حدود یکصد متر است .

اثر طبیعی ملی  خشکه داران در بر گیرنده آخرین بقایای جنگل های جلگه ای هیرکانی است با گونه هایی چون منطقه از گونه های شمشاد هیرکانی ،توسکای ییلاقی ، سفیدپلت، اوجا، انجیلی، اناروحشی، ازگیل، ولیک، لرگ، آلوچه و... این منطقه همچنین  از مناطق مهم لانه سازی و جوجه آوری بسیاری از پرندگان است.  مثل قرقاول، حواصیل شب، حواصیل خاکستری، باکلان بزرگ، اگرت سفید، توکا، ابیا، بوتیمارکوچک ، و انواع پرندگان شکاری

شهرداری نشتارود نام آن را به پارک جنگلی تغییر داده و در 27 شهریور1391  عقیل اکبرابادی شهردار نشتارود به ایرنا بشارت می دهد!!!!!!! که این پارک جنگلی در زمینی به مساحت پنج هکتار احداث و همه امکانات رفاهی در آن گنجانده شده است و ی اظهار داشت  اکنون کار تهیه طرح این پارک جنگلی طبیعی به همراه لایروبی و علف تراشی با اعتبار 400 میلیون ریال در دستور کار قرار گرفته است.

این امکانات ساخته شد مثل  مرکز اسکان موقات، رستوران، نمازخانه ، مرکز خرید، و.... و این به اصطلاح امکانات رفاهی در حالی در اثر طبیعی ملی خشکه داران و این آخرین بقایای جنگل های جلگه ای هیرکانی متعلق به نسلها  ساخته سده که در فاصله بسیار اندکی از این منطقه تمام این امکانات چه در نشتارود ، چه در عباس آباد و چه شهرک های ویلایی جاده خشکه داران- نشتارود  وجود دارد ‍!!!!

و این اقدامات مخرب در یک اثر طبیعی ملی  ثبت شده در چهل سال پیش ،  قطعا چیزی نیست  جز سوداگری و جاده صاف کن  مافیای گردشگری !!!! و به زودی همان بلایی بر سر این منطقه به اصطلاح  حفاظت شده  خواهد آمد که شهرداری مهاباد بر سر اثر طبیعی ملی غار سهولان آورد و بعد از اینکه خوب تخریب و زیرو شد ،  آنگاه سازمان حفاظت محیط زیست حضور می یابد  و مدیریت آن را از شهرداری گدایی می کند !!!!!

 

ادامه ناحیه یک- ص3 از 7

ادامه

 

صفحه اصلی