کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

 

 

 ادامه بررسی ناحیه یک

 

 

منطقه اکوسیستم های تالابی و جلگه ای دریای خزر

 اثر طبیعی ملی  خشکه داران

Khoshkedaran National Natural Monument

 

اثر طبیعی ملی  خشکه داران در سال  1354با وسعت 254 هکتار با ارتفاع منفی 22 متر از سطح دریا های آزاد  تحت حفاظت قرار گرفت .

 این منطقه در  جنوب جاده ساحلی تنکابن -چالوس و بین عباس آباد و نشتارود قرار دارد ( 5 کیلومتری غرب شهر عباس آباد)  روستای خشکه داران که نام منطقه نیز برگرفته از آن است در مرز این منطقه قرار دارد .( تابع دهستان گلیجان بخش مرکزی شهرستان تنکابن- استان مازندران)

  اثر طبیعی ملی  خشکه داران  با دو اکوسیستم تالابی و جنگل های باستانی جلگه ای هیرکانی و فاصله آن با ساحل دریا ی حدود یکصد متر است .

اثر طبیعی ملی  خشکه داران در بر گیرنده آخرین بازمانده های جنگل های جلگه ای هیرکانی است با گونه هایی چون منطقه از گونه های شمشاد هیرکانی ،توسکای ییلاقی ، سفیدپلت، اوجا، انجیلی، اناروحشی، ازگیل، ولیک، لرگ، آلوچه و... این منطقه همچنین  از مناطق مهم لانه سازی و جوجه آوری بسیاری از پرندگان است.  مثل قرقاول، حواصیل شب، حواصیل خاکستری، باکلان بزرگ، اگرت سفید، توکا، ابیا، بوتیمارکوچک ،عقاب جنگلی  و ....

 

موقعیت منطقه به اصطلاح حفاظت شده اثر طبیعی ملی خشکه داران ، این آخرین بازمانده های جنگل های باستانی جلگه ای هیرکانی در منطقه

 

 

 

 

موقعیت منطقه به اصطلاح حفاظت شده اثر طبیعی ملی خشکه داران ، این آخرین بازمانده های جنگل های باستانی جلگه ای هیرکانی در نقشه 1:250000 قدیمی

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

  تصرف و ساختمان سازی در بستر جنگل های باستانی اثر طبیعی ملی خشکه داران

*- ساخت موزه حیات وحش یعنی موزه تاکسی درمی

*- ساخت دانشگاه (دانشگاه ابوریحان)

*- ساخت مرغداری

*- و....

 

 

 

 

ساخت موزه تاکسیدرمی ( موزه حیات وحش) در بستر آخرین بقایای جنگل های باستانی جلگه ای هیرکانی در اثر طبیعی ملی خشکه داران توسط متولی حفاظت از این میراث طبیعی ملی !!!

 احتمالا برای هدایت سریع حیات وحش منطقه به موزه برای تاکسیدرمی !!!!!!

 

ساخت موزه تاکسیدرمی ( موزه حیات وحش) در بستر آخرین بقایای جنگل های باستانی جلگه ای هیرکانی در اثر طبیعی ملی خشکه داران توسط متولی حفاظت از این میراث طبیعی ملی !!!!!

 

 

 

  تصرف بخش هایی از اثر طبیعی ملی خشکه  برای طرح های مخرب گردشگری 

شهرداری نشتارود نام آن را به پارک جنگلی تغییر داده و در 27 شهریور1391  عقیل اکبرابادی شهردار نشتارود به ایرنا بشارت می دهد!!!!!!! که این پارک جنگلی در زمینی به مساحت پنج هکتار احداث و همه امکانات رفاهی در آن گنجانده شده است و ی اظهار داشت  اکنون کار تهیه طرح این پارک جنگلی طبیعی به همراه لایروبی و علف تراشی با اعتبار 400 میلیون ریال در دستور کار قرار گرفته است.

این امکانات ساخته شد مثل  مرکز اسکان موقات، رستوران، نمازخانه ، مرکز خرید، و.... و این به اصطلاح امکانات رفاهی در حالی در اثر طبیعی ملی خشکه داران و این آخرین بقایای جنگل های جلگه ای هیرکانی متعلق به نسلها  ساخته سده که در فاصله بسیار اندکی از این منطقه تمام این امکانات چه در نشتارود ، چه در عباس آباد و چه شهرک های ویلایی جاده خشکه داران- نشتارود  وجود دارد ‍!!!!

و این اقدامات مخرب در یک اثر طبیعی ملی  ثبت شده در چهل سال پیش ،  قطعا چیزی نیست  جز سوداگری و جاده صاف کن  مافیای گردشگری !!!! و به زودی همان بلایی بر سر این منطقه به اصطلاح  حفاظت شده  خواهد آمد که شهرداری مهاباد بر سر اثر طبیعی ملی غار سهولان آورد و بعد از اینکه خوب تخریب و زیرو شد ،  آنگاه سازمان حفاظت محیط زیست حضور می یابد  و مدیریت آن را از شهرداری گدایی می کند !!!!!

 

ادامه ناحیه یک- ص3b از 9

ادامه

 

صفحه اصلی