بررسی کانون دیده بانان زمین از 180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی کشوردر قالب هفت ناحیه جغرافیایی

 

ادامه بررسی ناحیه یک-مناطق حفاظت شده تالابی دریای خزر

منطقه11- پناهگاه حیات وحش  لوندویل

IRAN- LAVANDVIL Wildlife Refug

پناهگاه حیات وحش  لوندویل درسال  1352  با مساحت 949 هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده و در سال 1354 به عنوان پناهگاه حیات وحش اعلام شد . مساحت ثبت  شده برای این منطقه در حال حاضر  1074هكتار است .

پناهگاه حیات وحش  لوندویل غربی ترین منطقه حفاظت شده تالاب ها و کرانه های دریای خزر است در 18 کیلومتری جنوب شهر  آستارا  با برخورداری از آخرین بقایای جنگل های جلگه ای باستانی هیرکانی در شمالی ترین حد جلگه های تالش با متوسط باران سالانه حدود هزار میلیمتر و تنها منطقه حفاظت شده تالابی ساحلی دریایی ایران در بالا ترین عرض جغرافیایی ( 38 درجه و 23 دقیقه) است. و از همین رو نزدیکترین منطقه در  مسیر پرندگان مهاجرعرض های شمالی است .

پناهگاه حیات وحش لوندویل برخوردار از طیف متنوع  ژئو مورفولوژیکی آبی –خشکی است شامل  آبهای ساحلی ،  مصب  رودخانه ای نظیر رودخانه لوندویل،  رودخانه چلوند، و... ، مناطق جنگلی جلگه ای، مناطق تالابی درون خشکی، و ...   مجموعه این شرایط، زیستگاهی را  بوجود می آورد برای 26 جامعه گیاهی با 224 گونه. نظیر گونه های بومی( آندیمیک) سگ انگور لوندویلی، تمشک آستارا ، پیر بهارکی  و یا آخرین بازمانده عناصر رلیک جنگل های جلگه های هیرکانی نظیر لرگ ، لیلکی ، کرات، ازگیل( کونوس )  ، توسکای ییلاقی، تمشک تالشی  و....  دکتر جمشید منصوری در سال 1375 ، حدود 79 درصد پرندگان این منطقه را دارای ارزش حفاظتی دانسته است .  

  از گونه های جانوری مهاجر و بومی که  در اطلس مناطق حفاظت شده ایران در این منطقه نام برده شده است می توان به فک، سمور آبی، لاک پشت های برکه های خزری ، انواع حواصیل، اردک سیاه کاکلی، اردک چشم طلایی ، فیلوش، قوی گنگ، قوی فریاد کش، پرستو های دریایی، درنا، و....اشاره کرد.

 

 

حفاظتی که انجام نشد

ارزش های یاد شده با تنوع زیستی در خور توجه ،  اگر چه می بایست مورد مراقبت های شدید حفاظتی قرار می گرفت ،  ولی نه تنها چنین نشد  بلکه  چون سایر مناطق حفاظت شده، زمینی بی صاحب قلمداد شدکه با اجازه سازمان حفاظت محیط زیست در اختیارمتعرضین این میراث ملی و طبیعی نسل ها قرار گرفت تا آنجا که هکتار ها از این منطقه حفاظتی برای تخلیه  زباله به شهرداری های آستارا ،  لوندویل و دهیاری های روستا های اطراف  واگذار شد که روز به روز بر وسعت و حجم زباله های تخلیه شده آن نیز اضافه شده است.

کانون دیده بانان زمین در بهمن 1387  از پناهگاه حیات وحش لوندویل بازدید کرد (نسرین دخت خطیبی – مینا محبوبی- فرزانه رحیمی ) و گزارش آن در همین سایت تحت عنوان : افتضاح مدیریت حفاظتی پناهگاه حیات وحش لوندویل اولین قربانی تغییر رویکرد حفاظتی به طبیعت گردی تخلف آشکار سازمان حفاظت محیط زیست از مبانی حفاظتی ادامه " افتضاح مدیریت حفاظتی پناهگاه حیات وحش لوندویل اولین قربانی تغییر رویکرد حفاظتی به طبیعت گردی تخلف آشکار سازمان حفاظت محیط زیست از مبانی حفاظتی آمده است . 

کانون دیده بانان زمین در این بازدید ، انبوه زباله هایی را دید که به شکل باور نکردنی انباشته شده بود که گفته می شد از حدود 15 سال پیش به عنوان  محل دپوی زباله های شهرستان آستارا تعیین شده  وگفته می شد که دستکم روزانه حدود چهل کامیون زباله های  شهرستان استارا  در به اصطلاح منطقه حفاظت شده  تخلیه می شود به گونه ای که بیش از  25  هکتار این پناهگاه حیات وحش  وحش لوندویل به شکل مستقیم  و صد ها هکتار دیگر آن به شکل غیر مستقیم متاثر از این  تخریب وآلوده سازی قرار دارند . علاوه بر زباله روزانه تانکر های بسیاری نیز حاوی فاضلاب های سمی خانگی و یا صنعتی برای تخلیه به این  منطقه می آیند. گزارش این بازدید در ]چند محور و با  پنجاه سند تصویری از عدم حفاظت تنظیم شد. این  محور ها عبارت بودند از :

پناهگاه حیات وحش لوندویل اولین قربانی تغییر رویکرد حفاظتی به طبیعت گردی با ایجاد باغ وحش گوزن زرد ایرانی و دیگر طرح های عجیب و احمقانه 

 رود خانه سازی با تخریب باقی مانده جنگل های جلگه ای هیرکانی در پناهگاه حیات وحش لوندویل

زیستگاه حیات وحش لوندویل پناهگاه زباله 

 تخلف آشکار سازمان حفاظت محیط زیست از مبانی حفاظتی

در بخشی از این گزارش نیز نوشتیم که:   " کانون دیده بانان زمین معتقد است  طرح های  سازمان حفاظت محیط زیست  در پناهگاه حیات وحش لوندویل و برنامه های آینده آن با تعاریف مناطق حفاظت شده و اهداف آن همخوانی ندارد و تغییر رویکرد حفاظتی به طبیعت گردی از سوی سازمان تخلف آشکار ازمبانی حفاظتی این مناطق است . "

  علاوه بر همه تعرضات،تخریب ها و آلودگی ها ، هم اکنون پناهگاه حیات وحش لوندویل  با  طرح طبیعت گرد ی که عملیات اجرایی آن همانگونه که اشاره شد از چند سال پیش آغاز شده ، می رود که با تکه تکه کردن باقی مانده این اکوسیستم و  تغییر کاربری های وسیع ، در معرض نابودی  کامل قرار گیرد و ضربه نهایی بر کالبد مجروح آن وارد شود .

 

  جنگل سوزی و خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی در پناهگاه حیات وحش لوندویل

  در سال 1393 رکورد آتش سوزی در این منطقه شکسته شد و رییس  اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا بی هیچ واهمه ای از حسابرسی ، توبیخ   و   برکناری  در 14شهریور1393 به ایرنا می گوید  امروز (جمعه) برای چهل و نهمین بار پناهگاه حیات وحش  لوندویل دچار آتش سوزی شد  و اضافه می کند که در آتش سوزی های اخیر حدود 300 اصله درخت توسکا، 300 اصله درخت لیلکی و 50 اصله درخت انار وحشی و نیز بخشی از زیستگاه های حیوانات بومی و پوشش های گیاهی سوخته است !!!!

و قطعا  این یک رکورد جهانی در حفاظت نکردن از  یک پناهگاه ها حیات وحش در یک فصل سال بود !!!!

27 مرداد 1395 ایسنا : 3000 متر مربع از پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا آتش گرفت. در این حادثه به حیوانات این  پناهگاه آسیبی نرسید.محمدرضا روشنی رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا با بیان این‌که در این آتش‌سوزی بخشی از بوته‌زارها و پوشش گیاهی این پناهگاه حیات وحش سوخته است،

 

ناحیه یک- ص6 از 7

ادامه

صفحه اصلی