کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه بررسی ناحیه چهار 

 

منطقه2 محورکوهستانی هزار مسجد-الله اکبر-کپه داغ

منطقه حفاظت شده الله اكبر

   

منطقه حفاظت  شده الله اكبر با مساحت 36 هزار و 408 هکتار در سال 1391 حفاظت شده اعلام شد.

منطقه حفاظت  شده الله اكبر در بر گیرنده بخش وسیعی از رشته ارتفاعات الله اکبر است این ارتفاعات به طول 75 کیلومتر در راستای هزار مسجد قرار دارد و بلمند ترین قله آن 2804 متر است . این منطقه  از جنوب غرب متصل به  منطقه حفاظت شده اُرس سیستان و از شرق  نیز متصل به  پارک ملی تندوره  است .

منطقه حفاظت  شده الله اكبر درحدود 20 کیلومتری جنوب درگز،  38 کیلومتری شمال قوچان و 40 کیلومتری جنوب باجگیران قرار دارد.راه قدیم قوچان -درگز لطف آباد از جنوب و میانه این منطقه عبور می کند.

 بر پایه نقشه های سازمان حفاظت محیط زیست ،   رود دره سنکزسو  مرز جنوبی آن تعیین شده است  .  رودخانه سنکز سو  با طولی حدود 40 کیلومتر از ارتفاعات شمال غربی این منطقه سر چشمه گرفته  و پس از عبور از روستا های خادمانلو، گپی، کبکان ، دهشت، حصار   و پس از دریافت آب رودخانه ریشخوار به سوی شمال شرق منحرف شده و  رودخانه  زنگلانلو را تشکیل می دهد . زنگلان رود  نیز بعد از گذشتن از روستای زنگلانلو به رودخانه بارسو تغییر نام داده و در نهایت وارد ترکمنستان می شود .

بنابر این با توجه به موقعیت فوق ،  ابر سازه های آب ساز طبیعی الله اکبر، کوه کماس و کوه بوگمیشت( در جنوب این منطقه حفاظت شده )  و همچنین کوه سپیدار و کوه سرریز در منطقه حفاظت  شده ارس سیستان از آبخیز های این رودخانه حیاتی می باشند.

 منطقه حفاظت  شده الله اكبر از رویشگاه باستانی جنگل های اُرس و از زیستگاه  های دیرینه پلنگ ، قوچ و میش ،بز و پازن ،گربه جنگلی،گربه پالاس ،چکاوک شاخ دار ،مرغ حق،عقاب طلایی ،شاهین و ... در گذشته هایی نه چندان دور بوده است

 

نقشه منطقه به اصطلاح حفاظت شده الله اکبر

ماخذ نقشه : سایت سازمان حفاظت محیط زیست سال 1394-تکمیل  عوارض طبیعی و  مراکز جمعیتی  (برپایه نقشه های استانی) و همچنین مشخص کردن مناطق حفاظت شده همجوار و علامت گذاری ها از کانون دیده بانان زمین

 

 

 

موقعیت منطقه به اصطلاح حفاظت شده الله اکبر در تصویر ماهواره ای منطقه

  

مراکز جمعیتی داخل و محدوده  این منطقه کوهستانی عبارتند از : روستاي كبكان ،روستای خادمانلو، روستای گپی، روستای دهشت ، روستای حصار،  روستای مینا،  روستای قولجق ، روستای دوآبی( دوآبی بالا - دو آبی پایین )  ، روستای بشارت ، روستای آقداش، روستای زنگلانلو، و....  این مراکز جمعیتی عمدتا جزو دهستان میانکوه از بخش  چاپشلو شهرستان درگز می باشند .

روستاي كبكان گفته می شود زادگاه نادر شاه افشار است و پلکان نادری  که در محل به "نردبان يولي" هم معروف است به طولی حدود یک کیلومتر  در 4 کیلومتری شمال شرق همین روستا  ایجاد شده  و منسوب به زمان نادرشاه است.

تعداد پله‌ها حدود ۱۱۰۰ عدد

 عرض هر پله بین ۲ تا ۳ متر

  ارتفاع هر پله در حدود 10 تا 20 سانتیمتر است .

 

این پلکان برای چابک‌سازی و تمرین اسب‌های سواره نظام نادر ساخته شده و برخی آن را راهی برای ارتباط به دشت درگز از طریق گردنه الله اکبر می‌دانند که در زمستان‌ها بسیار صعب العبور بوده و این پلکان از لغزش سواران سپاه در یخبندان جلوگیری می‌کرده است و سه كتيبه مربوط به اين اثر نیز در كمرگاه كنار پلكان وجود دارد .

 

هزار پله نادری در منطقه حفاظت شده الله اکبر

ماخذ تصویر : سایت کجارود

 

 

چشم اندازی از منطقه حفاظت شده الله اکبر

ماخذ تصویر : وبلاگ میثم رودکی

 

 

 

چشم اندازی از  منطقه حفاظت شده الله اکبر

ماخذ تصویر : وبلاگ میثم رودکی

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

  راه زنی و تونل کنی  در اکوسیستم های شکننده منطقه حفاظت شده  الله اکبر

راه قدیمی موجود  درگز- قوچان ( درگز-چاپشلو-میا-کپکان- کیکانلو- قوچان )  هم اکنون از جنوب و میانه این منطقه عبور می کند. ولی نماینده مجلس و امام جمعه  ،  تصمیم می گیرند راه دیگری به موازات همین راه این بار با تونل کنی و تخریب های بنیان کن در  ابر سازه های آب ساز طبیعی رشته کوه الله اکبر اجرایی کنند !!!! در اردیبهشت 1390 با حضور امام جمعه شهرستان درگز، این طرح شوم کلنگ‌ زده شد و  محمدعلی دلاور نماینده مردم درگز  به خبرگزاری مجلس در خصوص این راه می گوید :   " ....با احداث این جاده (درگز–کپکان –دوغایی –قوچان)  که برای تحقق آن به تونلی به طول 3 کیلومتر در کوه‌های ‌الله و اکبر نیاز است ، طول مسیر درگز به قوجان بسیار کوتاه‌تر خواهد شد و نیز خطرات جاده کوهستانی و طولانی کنونی که مسافرت به شهرستان و صنعت توریسم شهرستان را با مشکل روبه‌رو کرده را برای همیشه مرتفع خواهیم کرد.... که با نفوذی که در هیات محترم دولت داریم کمک استاندار گرامی را خواهانیم........"

در 24 شهریور 1392 محمدرضا قلندر مديرکل راه و شهرسازي خراسان رضوي در تشریح بیشتر این راه به روزنامه خراسان رضوی می گوید  :    " ....... طول کل قطعه دوم محور درگز-دوغايي را نزديک به 5/13 کيلومتر عنوان کردکه 5 هزار و 263 متر از اين مسير متشکل از 5 تونل کوچک و بزرگ مي باشد و ادامه داد: کوتاه ترين تونل اين مسير داراي 153 متر طول و طولاني ترين آن 3 هزار و 545 متر به عنوان طولاني ترين تونل کشور مي باشد.وي حجم عمليات خاکي احداث اين 5 تونل را 3 ميليون و740 هزار متر مکعب و.....  "

عباس آخوندی وزير راه و شهرسازي در مراسم آغاز عمليات احداث مسير و تونل‌هاي قطعه ۲ محور درگز-كبكان- قوچان  اهداف  این راه زنی و تخریب های بنیان کن ، اکوسیستم های آب ساز طبیعی و متعلق به نسل های آینده در منطقه به اصطلاح حفاظت شده الله اکبر را  در شهریور 1394  ( خبر گزاری تسنیم )  اینگونه  شرح می دهد :   " ...... گردنه الله اکبر از مرتفع‌ترین نقاط خراسان است و داشتن راهی از بین این منطقه کوهستانی شرایط مبادلات کالا را تقویت کرده و علاوه بر آن به افزایش مبادلات فرهنگی از طریق جذب گردشگر می‌انجامد. وی ادامه داد: بهره برداری از مسیر و تونل قطعه 2 محور درگز- کبکان- قوچان آثار گسترده ای در اقتصاد کشور به جای می‌گذارد و با کامل شدن آن در 42 ماه آینده مسیر مبادله کالا بین ایران، ترکمنستان، قزاقزستان، تاجیکستان و آسیای میانه مهیا می‌شود. بنابراین اگر این پروژه را در مجموعه اندیشه احیای تمدن خراسان بزرگ در نظر بگیریم آن زمان است که اهمیت و ارزش آن بیش از گذشته نمایان می‌شود..... "

 

عباس آخوندی بهتر است بداند که احیای تمدن خراسان بزرگ  بر  اکوسیستم های ویران شده و تهی از آب و خاک و جنگل،  توهمی بیش نیست و تنها فایده آن برای سوداگران و رانت خواران است و بس !!!!

 اقدامات خرابکارانه  با انفجارات هولناک در این آبخیز های شکننده  و  داغان کردن سفره های آب های زیر مینی که در هر تونل کنی اتفاق افتاده  ،  آب های میلیون ساله  ای که  طی هزاره ها  منشا بروز و ظهور چشمه سار های منطقه  بوده  اند همچنین تخلیه حجم عظیم خاک در دره  رود ها ی این منطقه مثلا حفاظت شده  ، بدون شک شتاب دومینوی تخریب این  ابر سازه آب ساز طبیعی  را تسریع و کامل می کند!!!! ذوق زدگی  آخوندی  بعد از این تخریب بزرگ در کوه الله اکبر آنهم برای مبادله کالا  با کشور های همسایه در حالیست که هم اکنون پایین دست این ارتفاعات  با مشکلات فراوان از بی آبی دست و پنجه نرم می کند !!!!!

 

 

داغان کردن  ابرسازه های آب ساز طبیعی در منطقه به اصطلاح حفاظت شده الله اکبر،این میراث طبیعی ملی نسل ها !!! در منطقه خشک و کم بارش  ، توسط مافیای تونل کن و راهزن

ماخذ تصویر : خبرستان درگز - شهریو 1394

 

داغان کردن  ابرسازه های آب ساز طبیعی در منطقه به اصطلاح حفاظت شده الله اکبر،این میراث طبیعی ملی نسل ها !!! در منطقه خشک و کم بارش  ، توسط مافیای تونل کن و راهزن

ماخذ تصویر : روزنامه خراسان در مقاله ای تحت عنوان : "حفاری طولانی ترین تونل کشور، جلوتر از برنامه "1395

 

 

 

ناحیه چهار-ص2a از 14

ادامه

 

صفحه اصلی