کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

 

ادامه بررسی گروه یک  ناحیه چهار 

 

منطقه7 و8 محورکوهستانی هزار مسجد- الله اکبر- کپه داغ

منطقه حفاظت شده سرانی و  اثر طبیعی ملی اُرس سرانی

 

 Sarany Protected Area  & Ors Sarany National Natural Monument 

 

 

منطقه حفاظت  شده سرانی (گلیل  و سرانی ) و  اثر طبیعی ملی اُرس  سرانی که  در حدود 2 کیلومتری  غرب آن  قرار دارد ، غربی ترین و شمالی ترین محور حفاظتی هزار مسجد-الله اکبر -  کپه داغ  است که در 38 کیلومتری غرب شهر باجگیران و 55 کیلومتری شمال شهر شیروان  قرار دارد. این منطقه  با طول حدود 30 کیلومتر با کشور ترکمنستان هم مرز است  ونام منطقه نیز برگرفته از روستای سَرانی  است که در مرز جنوب غربی آن قرار دارد .

 

موقعیت مناطق حفاظت شده سرانی-ارس سرانی- صنوبر شیروان و سرو قره باغ در خراسان شمالی

 

منطقه حفاظت  شده سرانی در سال 1350با مساحت 18 هزارو  144 هكتار حفاظت شده اعلام شد و در سال  1355 به پارک ملی ارتقاء یافت ولی از سال 1361 به منطقه حفاظت شده تنزل داده شد. مساحت این منطقه در اطلس مناطق حفاظت شده   15 هزارو 895 هکتار  درج شده است .

 از دلایل مهم حفاظتی بودن این منطقه در  سال 1350  حفظ  ذخیره گاه های ژنتیکی جنگل های باستانی ارس Juniperus بود .

 

 

نقشه منطقه حفاظت شده سَرانی و موقعیت  اثر طبیعی ملی ارس سرانی و اثر طبیعی ملی  صنوبر شیروان

ماخذ نقشه اطلس مناطق حفاظت شده سال 1385- تکمیل محدوده نقشه بر پایه نقشه های استانی و همچنین علامت گذاری ها از کانون دیده بانان زمین

 

 

منطقه حفاظت شده سَرانی

 

 

 منطقه حفاظت شده سَرانی

 

 اثر طبیعی ملی اُرس سرانی در نزدیک روستای سرانی  درسال 1388  حفاظت شده اعلام شد و سن این تک پایه درخت ارس ، حدود دوهزار و 700 تا  3000 سال  تخمین زده شده  یعنی دوره پیش از حکومت هخامنشیان  ،خود نمودی است  از باستانی بودن جنگل های ارس این منطقه.

اثر طبیعی ملی درخت ارس سرانی جزو نادر ترین   پنج  درخت بسیار باستانی  ایران شناسایی شده است .ارتفاع این درخت  حدود  18.5 متر، است.  این  اُرس باستانی   از ارتفاع حدود سه متری، سه تنه شده  است و   ریشه‌ها ی بیرون زده آن  تا چندین متر به شگل شگفت انگیزی در سطح زمین گسترده شده‌اند . 

اثر طبیعی ملی اُرس  سَرانیJuniperus excelsa

 

 

اثر طبیعی ملی اُرس  سَرانیJuniperus excelsa

 

 افزون بر این یکی دیگر از دلایل حفاظتی اعلام شدن این منطقه در 45 سال پیش حفاظت از  زیستگاه های قوچ و میش اوریال Urial-Ovis orientalis arkal  ،  بز و پازن،  پلنگ ،  گربه وحشی ، گربه پلاس، سمور سنگی، و... بود .

منطقه حفاظت  شده سرانی در بر گیرنده ابر سازه های آب ساز طبیعی چون کوه کپه داغ ( 2949متر ) ،  کوه چوپال،  کوه زوی قول ،، کوه کمر خانعلی، کوه تنبل، کوه الخاص ، کوه مسگر   است. برف آبها و آب بیش از 15 چشمه با نام مشخص در این منطقه شناسایی شده است نظیر  چشمه سرخدار بالا و پایین ، چشمه امان دره، چشمه برنو، چشمه جمعه،چشمه قاز قلر ، چشمه گز گزوک ،  یان چشمه ، چشمه آب داغ ، چشمه شمدین ، چشمه کلاته ، چشمه همبر دوراهی،و....از طریق  رود هایی نظیر کال گونگ و زو فیروزه  به سمت مادر رود اترک هدایت می شوند.  

 

مراکز جمعیت داخل و محدوده این  دو منطقه عبارتند از : روستای سرانی  روستا ی سرداب، روستای کلایه زمان،  روستای خیر آباد ، روستای میلانو و....( تابع  دهستان قوشخان شهرستان شیروان- استان خراسان شمالی )

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

  راه زنی و تخریب ده ها هکتار از جنگل های باستانی اُرس در منطقه به اصطلاح حفاظت شده سرانی

متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست هرگز اطلاعات شفاف از وضعیت جنگلهای باستانی این منطقه از نظر کمیت و کیفیت آنها و یا جمعیت حیات وحش آن در اختیار مردم قرار نداده است  مشابه بسیاری دیگر ازمناطق حفاظت شده  که از وظایف این سازمان و نیز از حقوق مردم است، مگر اخبار گزینشی تعقیب و گریز شکار و شکارچی . اما  در شهریور 1392 خبری بوسیله سبز پرس مبنی بر تخریب دهها هکتاراز  جنگل های ارس این منطقه بود برای راه سازی منتشر شد. که قطعا این اقدام بر اثر تصمیم گیری یک شبه آن هم در مرز نبوده و از قبل برنامه ریزی شده است به طوری که در زمان گزارش خبر اعلام می شود که تاکنون ده کیلومتر از این راه در داخل منطقه اجرایی شده است.  در اول آذر 1393خبر گزاری مهر از قول سرهنگ قربانلعي داوطلب می گوید که :

" ساخت جاده مرزي در منطقه حفاظت شده گلول و سراني شيروان با قدرت ادامه دارد و اجراي آن متوقف نمي شود.او افزود: هر چند برخي سنگ اندازي ها موجب تاخير در اجراي اين طرح شد اما اكنون اجراي آن سرعت گرفته و تا به حال نيز 12 كيلومتر از كل 18 كيلومتر اين جاده مرزي ساخته شده است"

نا گفته پیداست، تا پایان این پروژه ، با قدرت !!! میراث  طبیعی نسل ها در این منطقه لگد کوب خودکامگان راهزن می شود  !!! و تازه این اول ماجراست و عملیات توسعه تخریب  در پی این راه زنی شدت خواهد گرفت!!!  مانند بلایی که بر سر مناطق حفاظت شده مرزی در حوزه رودخانه ارس در استان آذربایجان شرقی آورده شد از جمله در ذخیره گاه زیستکره کیامکی و منطقه  حفاظت شده علمدار داغي به بهانه ایجاد منطقه آزاد اقتصادی و تجاری !!!

 

عملیات راه زنی و نابود سازی ذخایر ژنتیکی میراث طبیعی نسل ها

در  منطقه به اصطلاح حفاظت شده  سرانی

 

 

عملیات راه زنی و نابود سازی ذخایر ژنتیکی میراث طبیعی نسل ها

در  منطقه به اصطلاح حفاظت شده  سرانی

 

 

ناحیه چهار-ص6 از14

ادامه

 

صفحه اصلی