کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه بررسی گروه دو  ناحیه چهار   

منطقه4و 5 محورکوهستانی بینا لود - حیدری - شاه جهان- سالوک - کُورخود

پارک ملی و منطقه حفاظت شده ساریگل  

IRAN-Sarigol National Park & Protected Area 

 منطقه حفاظت شده ساریگل در 43 سال پیش (1352 ) با مساحت 28هزار هکتار با نام شاه جهان ، برگرفته ازنام  بلندترین کوه  این منطقه یعنی شاه جهان حفاظت شده اعلام شد . در سال 1361 نام این منطقه را  به ساریگل تغییر دادند. در سال 1381 بخشی از شرق این منطقه، را پارک ملی ساریگل اعلام کردند .درحال حاضر 25درصد این منطقه راپارک ملی (7037 هکتار) و75 درصد بقیه رامنطقه حفاظت شده ساریگل(21309 هکتار)تشکیل می دهد.   

پارک ملی و منطقه حفاظت شده ساریگل  در 30 کیلومتری شرق پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک  قرار دارد و جاده ترانزیتی بجنورد-اسفراین- سبزوار  از میانه این دو منطقه عبور می کند و پناهگاه حیات وحش حیدری  نیز در  80 کیلومتری  شرق  آن قرار دارد . این منطقه همچنین در 8 کیلومتری شرق شهر اسفراین ،48کیلومتری جنوب شهر شیروان، 65 کیلومتری جنوب شرقی شهر بجنورد   قرار دارد.

پارک ملی و منطقه حفاظت شده  ساریگل دارای اکوسیستم کوهستانی است ولی بخش کوچکی   از آن نیز  دشتی است که در روزگارانی نه چندان دور   زیستگاه  آهو بوده است. ( شمال روستا های  ایزی و نصرآباد   )

ابر سازه های آب ساز این منطقه کوهستانی در بر گیرنده  ارتفاعات غربی کوه شاه جهان (3032 متر) کوه گاوتیغ (3051 متر) ،  کوه بیل باقلی(2916متر) ، قله ساریگل (۲۸۹۳ متر) ،  کوه قره داش(1750متر) کوه قزل قلعه ،کوه زول،کوه قوری تخته، و... با رود دره های بسیار چون رودخانه بیدواز-رودخانه اسفراین -دره  نریمانی-هونی  درهدره نصرآباد-   دره ایزی -  دره بیدواز- دره حسن آباد-  دره گنجدان- دره  اردغان  - و....

 

 

پارک ملی ساریگل و  منطقه حفاظت شده ساریگال

ماخذ نقشه اطلس مناطق حفاظت شده سال 1385- اتصال دو منطقه حفاظت شده و همچنین تکمیل عوارض  نقشه و محدوده اطراف نقشه (بر پایه نقشه های استانی و منطقه ای) و  علامت گذاری ها از کانون دیده بانان زمین

 

در دل این ابر سازه های آب ساز طبیعی از پس میلیون ها سال سفره های غنی آب زیر زمینی ذخیره شده است  که توسط چشمه های فراوان  بروز و ظهور دارند . چشمه هایی که عامل مهم حیات و دوام  زیستگاه های منطقه می باشند . چشمه هایی  جون چشمه چل مرغ، چشمهقوچ بلاغی  ، چشمه گُل،  چشمه درخت بید ، چشمه کله ماران،چشمه تالاری، چشمه بیست ریگ، چشمه سنجگ،  یان چشمه،  چشمه یوردی ملک ،  چشمه آده ،چشمه پولاد ، چشمه کمران،  ،چشمه هونی دره، چشمه گول ،  آق چشمه ،  چشمه ترکال، چشمه کلنگاه،   چشمه کلوخی، ، و....

پارک ملی و منطقه حفاظت شده ساریگل پیش از این دارای  جنگل های انبوه اُرس بوده که جزایر کوچکی  از آن باقی مانده به همراه گونه هایی چون  زالزالک، انجیر وحشی ، کرکو، گون، کلاه میر حسن ( نوعی گون)،  گردو، بید، سنجد، زرشک کوهی و.... این منطقه همچنین از  زیستگاه های دیرینه قوچ و میش اوریال ، پلنگ ، بزو پازن ،گربه پلاس، آهو ، و....و بلند پروازانی چون دال، هما، شاهین، بالابان، کرکس ،  بوده است.  آ نگونه که ساکنان قدیمی  ساریگل نقل می کنند ، ساریگل پوشیده از پوشش گیاهی  با چشمه های خروشان  بوده  که بعد ها با لو له کشی از چشمه ها و انتقال آب آنها منابع حیاتی زیستگاه ها دچار اختلال شده است و بدین ترتیب با آسیب دیدن زیستگاه ها ، جمعیت حیات وحش نیز کاهش پیدا کرده است  به گونه ای که دستکم در 15 سال اخیر حتی یک آهو نیز در دشت های جنوبی  ساریگل دیده نشده است .

مراکز جمعیتی که در مرز این منطقه قرار دارندعبارتند :  روستای اردغان، روستای حسن آباد، روستای بیدواز،روستای دنج (زیر دریاچه سد بیدواز رفت)  ، روستای  انوشیروان، روستای پرکانلو  ، روستایایزی، روستای دهنه اجاق، روسی حصاری، روستای نصرت آباد ( تابع  دهستان  میلانو، دهستان  بام و دهستان  آذری  شهرستان اسفراین)

 

چشم اندازی از منطقه حفاظت شده  ساریگل -

 آبشار ایزی در دره ایزی

 

 

چشم اندازی از غار انوشیروان درمنطقه حفاظت شده  ساریگل

غار انوشیروان  در منطقه حفاظت شده ساريگل واقع شده است. در روايت‌های تاريخی دوره ساسانی، از این غار  نام برده شده است.

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 سد سازی درحریم اکولوژیکی  پارک ملی و منطقه حفاظت شده ساریگل  و اخلال در منابع زیستی  این منطقه

 

سد بیدواز (اسفرین)بخش شمالی منطقه حفاظت شده ساریگل ،

 بر پایه نقشه این منطقه در  اطلس مناطق حفاظت شده ،  رودخانه بیدواز به عنوان مرز طبیعی شمالی این منظقه تعیین شده است که رود دره های اردغان، حسن آباد، بیدواز، از داخل این منطقه  به آن می پیوندند .  روستا های قرار گرفته در مسیر این رودخانه   از شرق به غرب  عبارتند از :  روستای اردغان، روستای حسن آباد، روستای بیدواز،روستای دنج  ، روستای  انوشیروان، روستای پرکانلو

در سال1375  درحریم اکولوژیکی این محدوده  عملیات تخریبی و ویرانگر سد بیدواز شروع  و در سال 1383 آبگیری شد.   با آبگیری این سد روستای دنج با همه کشتزار ها و باغات آن به همراه بخشی از بستر های زیستگاهی این منطقه مثلا حفاظت شده به زیر آب رفت و چون این سد نیز مشابه بسیار دیگر سد ها فله ای ساخته شده بود ، پس از مدتی متوجه نشت آب از این سد شدند ولی خشک شدن سد را تماما  به گردن خشکسالی انداختند!!!!

  در 7 مرداد1393 خبرگزاری فارس نوشت : "  کاظم طاهریان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی با اشاره به وضعیت سدهای استان بر اثر خشک‌سالی گفت آب سد بیدواز سومین سد استان تا پایان این هفته خشک می‌شود. ....."

 و در 12 مرداد 1393  ایرنا نوشت :   " روستای دنج اسفراین پس از 18 سال، با کاهش آب مخزن سد بیدواز در این شهرستان، از زیر آب سر برآورد. ... شاهدان عینی به خبرنگار ایرنا گفتند: با پایین رفتن آب سد اسفراین، علاوه بر بقایای منازل مسکونی اهالی روستای دنج، سرشاخه های درختان گردو و دیگر گونه های باغی این روستا نیز از زیر آب بیرون آمده و ....."

 

و حالا هزینه  پشت هزینه  برای مرمت سد بید واز  !!! در 7 مرداد 1394  ایرنا نوشت : " معاون اول رییس جمهوری مصوبه دولت در خصوص اختصاص مبلغ یکصد میلیارد ریال برای علاج بخشی سد بیدواز اسفراین را ابلاغ کرد."

 

 راه زنی در پارک ملی و  منطقه حفاظت شده ساریگل

 در سال 1390 خبر  رسانه ای می شود وآن رسیدن بولدوزر ها به این منطقه است و این بار به بهانه راه زنی برای عشایر کوچ رو.  سایت محلی ساریگل با تصاویری تکان دهنده این خبر را اعلام می کند.  در بخش هایی از این خبر می خوانیم :  ".....در سال های گذشته اتفاقاتی در این منطقه افتاده است که غیر قابل جبران بوده اند . سال 90سال تلخی برای ساریگل بود. شکستن مرزهای پارک ملی توسط عشایر ... جاده ای که قرار است از معدود مناطق جنگلی اطراف ساریگل که پوشیده شده است از اُرس و زرشک و بید وحشی بگذرد !!! منطقه ای که رد پا های بی شمار پلنگ در آن نشانه ای از امن و بکر بودن آن دارد ..... با مجوز اداره منابع طبیعی که خود باید ضامن حفظ منابع طبیعی باشد ، اداره امور عشایر به اتفاق یک دستگاه بیل مکانیکی وارد منطقه شده و بدون هیچ مشکلی اقدام به احداث این جاده می کنند.....آیا برای کسی روشن نبود که احداث این جاده برای قشری که فقط یک ماه از سال را در این مناطق بسر می برند کاری بیهوده و برای محیط زیست بکر ساریگل اقدامی نابود کننده است ؟؟این جاده تا مدتها درگیری هایی را بین سازمان امور عشایر و محیط زیست ایجاد نمود که در نهایت با دخالت ارگان های دیگر بدون هیچ نتیجه ای ختم شد . و محیط زیست ماندو یک جاده و تخریب هزاران گون و درختچه های زرشک" 

 

 تلفات   حیات وحش پارک ملی و منطقه حفاظت شده ساریگل به دلیل بیماری یعنی عدم حفاظت و رسیدگی به موقع !

24 شهریور1390 ایرنا : طي 10 روز گذشته شماري از وحوش منطقه حفاظت شده ساريگل اسفراين در استان خراسان شمالي بر اثر بيماري ناشناخته اي تلف شد و شمار وحوش تلف شده تاكنون از 90 راس گذشته است.اين ميزان تلفات قوچ و ميش عمدتا شامل بره هاي يكساله است .

 21 شهریور 1395 خبرگزاری مهر: سید اصغر مطهری مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی :  .....در سال ۱۳۹۱، شیوع طاعون نشخوارکنندگان در پارک ملی ساریگل نیز سبب تلف شدن بیش از ۳۰۰ رأس از حیات‌وحش این پارک ملی شد

 

    آتش در ذخایر ژنتیکی

 31 مرداد 1396 ایرنا :روح الله لایق رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین : 13.5  هکتار از مناطق حفاظت شده وپارک های ملی سالوک و ساریگل این شهرستان از ابتدای سال 96 تاکنون در سه مرحله دچار آتش سوزی شده است. در این آتش سوزی ها انواع درختان ، درختچه ها و گیاهان یکساله و چند ساله بویژه گونه های گون، کلاه میرحسن، چوبک و استرست از بین رفت

 

 

 

 

منطقه6و 7 محورکوهستانی بینا لود - حیدری - شاه جهان- سالوک - کُورخو

پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک  

IRAN-Salouk National Park & Protected Area 

منطقه حفاظت  شده سالوک در 43 سال پیش (1352 ) هم زمان با منطقه حفاظت شده ساریگل  با مساحت 16 هزار هکتار حفاظت شده اعلام شد. در سال 1381 بخشی از شرق این منطقه  را پارک ملی سالوک اعلام کردند. در حال حاضر 41 درصد این منطقه راپارک ملی (8231هکتار) و59 درصد بقیه رامنطقه حفاظت شده سالوک( 11677هکتار)تشکیل می دهد.   

 پارک ملی و منطقه حفاظت  شده سالوک، در 30 کیلومتری غرب منطقه حفاظت شده ساریگل و در 40 کیلومتری شرق منطقه حفاظت شده قرخود  قرار دارد. این منطقه همچنین  در22 کیلومتری غرب اسفراین ،   31 کیلومتری جنوب شهر بجنورد ، 85 کیلومتری شهر جاجرم ( گرمه جاجرم) قرار دارد و راه اسفراین به بجنورد در مسیر روستاهای سامران، روستای چهاربرج ، روستای زاری،  روستای توی ، مرز جنوبی این دو منطقه تعیین شده است . 

 نام این  منطقه برگرفته از کوه سالوک( 2670متر)  است که در غربی ترین قسمت منطقه حفاظت شده سالوک قرار دارد  و   افزون بر آن  کوه تخته نی ، کوه تقدر ،کوه بیلندی ، کوه حسن چوخونی همراه  با رود دره هایی چون   دره زاری-دره سامران - دره تویدره توتوهمچنین غار های بسیار نظیر  غار پلنگ تخته نی- غار پیش قلعه- غار رختیان- و...   اساس توپوگرافی این منطقه را تشکیل می دهند.  در دل این کوهستان ها ی برف گیر و بلند از پس میلیون ها سال سفره های غنی آب  ذخیره شده است  که توسط چشمه های  بسیار و همچنین آبشار های بسیار بروز و ظهور دارند چون چشمه فاش ، چشمه چهار برج- چشمه پیش قلعه-  چشمه چندلی-  چشمه اردوغانی-چشمه حسن چوخونی-چشمه ترنو- چشمه نخون زار- یان چشمه- آبشار زاری ( ارتفاع حدود سی متر ) -آبشار توی-

 

پارک ملی سالوک و  منطقه حفاظت شده سالوک

ماخذ نقشه اطلس مناطق حفاظت شده سال 1385- اتصال دو منطقه حفاظت شده و همچنین تکمیل عوارض  نقشه و محدوده اطراف نقشه (بر پایه نقشه های استانی و منطقه ای) و  علامت گذاری ها از کانون دیده بانان زمین

 

 

پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک پیش از این دارای  جنگل های انبوه اُرس بوده که جزایر کوچکی  از آن باقی مانده به همراه گونه هایی چون  زرشک ،- نسرن وحشی-  گوجه وحشی-انجیر-زالزالک،  گون، کلاه میر حسن ( نوعی گون)، افراکرکو-   و....در روزگارانی نه چندان دور که هنوز پوشش جنگلی انبوه پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک دستخوش تخریب نشده بود ، این منطقه از  زیستگاه های پر ارزش قوچ و میش اوریال-کل وبز-پلنگ- گربه وحشی -خرس- و... بود ولی متاسفانه ،امروزه چندان اثری از آنها باقی نمانده .

 

 

چشم اندازی از پارک ملی سالوک

 

چشم اندازی از پارک ملی سالوک

 

 

چشم اندازی از پارک ملی سالوک

چشم اندازی از پارک ملی سالوک در زمستان

چشم اندازی از دژ سالوک در منطقه حفاظت شده  سالوک

دژ سالوک ( قلعه  صعلوک)  جزو دژ های  دفاعی است که ساخت اولیه آن تاکنون مشخص نشده ولی برخی آن را از دژ های دوره ساسانیان در این منطقه دانسته اند که در قرون ششم و هشتم باز سازی شده است  . این دژ  بر فراز یک برونزد صخره ای  در ابتدای دره زاری قرار دارد .

 

 

 

مراکز جمعیتی که در مرز و محدوده این منطقه قرار دارندعبارتند :  روستای سیاه خانه، روستای سارمران ، روستای آهنگران،روستای چهار برج  ، روستای توی -روستای  توی بالا، روستای زاری  ،  و...( دهستان دامنکوه  شهرستان اسفراین)

نگاهی به اخبار  رسانه ای جمعیت نابینا و حیوانات نابینا در مورد مردم روستای چهار برج

 

 13 بهمن1390 تابناک : ....روستای چهار برج در 30 کیلومتری اسفراین در خراسان شمالی واقع شده است. در این روستای 2 هزار و 50 نفری،  32نابینا وجود دارد که بین سن 9 ماهگی تا 50 سالگی قرار دارند. با توجه به جامعه آماری این روستا این تعداد، آمار زیادی است. البته معلولیت‌های دیگری در چهار برج هم آمار تکان‌دهنده‌ای دارد؛ 23 معلول جسمی و حرکتی، 20 معلول ذهنی، 5 ناشنوا و 2 بیمار روانی، بخش دیگری از آمار بیماران این روستا را تشکیل می‌دهد. ناگفته نماند که تعداد نابینایان روستاهای همجوار که نسبت فامیلی با افراد این روستا دارند به 50 نفر می‌رسد. برای نخستین‌بار در سال 1375 اکیپی تحقیقاتی برای یافتن علت نابینایی اهالی روستا، به این منطقه اعزام شد و پس از ماه‌ها تحقیقات ارتباط نابینایی‌ها با آب و هوا و خاک را که بسیار در میان اهالی شایع بود را رد کردند و موضوع را به یک جهش ژنتیکی نسبت دادند.تحقیقات پزشکان به همین جا ختم نشد. یک تیم پزشکی از ژاپن برای بررسی علت نابینایی اهالی به چهاربرج اعزام شدند و پزشکان ایرانی نیز بیکار ننشستند و به تحقیقات وسیعی برای یافتن علت نابینایی اهالی چهاربرج دست زدند.سرانجام همه علت نابینایی اهالی روستا به گردن یک ژن مغلوب افتاد.....محمد قزی سرپرست اداره بهزیستی اسفراین به شوک گفت: اینجا بین مردم رسمی است که برای بچه‌هایشان که به سن ازدواج می‌رسند قند سابی می‌کنند. تازه پس از این مرحله به یاد آزمایش‌های ژنتیک می‌افتند که تازه اگر جواب آزمایش‌ها مطلوب نباشد باز هم رسم و رسومات اجازه نمی‌دهد که آنها قرار و مدارهای خود را بر هم بزنند...قزی در ادامه ‌افزود: «در بین سال‌های 72 تا 74 به علت پیشرفت و شیوع نابینایی در بین اهالی، دانشمندان بسیاری علت را بررسی کردند و علت را ژنتیکی تشخیص دادند. از آنجا که بعضی از دام‌ها و حیوانات اهلی نیز نابینا بودند بسیاری از اهالی ماجرا را به آب و خاک نسبت می‌دادند و به همین دلیل از چهار برج به شهرهای دیگر نقل مکان کردند  .......

 

 خبرگزاری مهر - 13 خرداد1396 : روستای چهار برج با داشتن ۶۳۱ خانوار و دو هزار و چهار نفر جمعیت، بیشترین جمعیت نابینا در خراسان شمالی را به علت یک ژن نهفته به خود اختصاص داده است.در حال حاضر ۳۱ نفر از اهالی روستای چهار برج نابینا هستند. تا چند سال گذشته تعداد افراد نابینا بیش از صد نفر بوده است......در سال 1387  ژن این بیماری با تلاش دکتر نور محمد قیاسوند و همکارانش ژن عامل این بیماری را کشف  شد. ... از آن زمان با کمک دکتر قیاسوند امکان پیشگیری از این نابینایی با انجام آزمایش تشخیصی (قبل از ازدواج و قبل از تولد) در دانشگاه شهید بهشتی تهران فراهم‌شد.....

پیش از کشف این بیماری و پیشگیری آن، برخی از حیوانات در چهار برج نابینا متولد می‌شدند که برخی از اهالی این روستا عقیده داشتند آلودگی خاک و آب سبب این بیماری شده و یا نابینایی اهالی روستا، روی حیوانات نیز تأثیر گذاشته است.اما پس از تحقیقات انجام‌شده مشخص شد نابینایی حیوانات ربطی به انسان ندارد چون نابینایی بیماری مشترک بین انسان و حیوان و قابل‌انتقال نیست، بلکه این حیوانات همانند دیگر مناطق به علت‌های مختلف نابینا به دنیا می‌آیند و ازنظر پزشکان این فرضیه کاملاً رد شد.........

 


 

ماخذ تصویر : خبرگذاری مهر خرداد1397

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

سازمان حفاظت محیط زیست  مانند یک گزارشگر کلی گوی و بی مسئولیت ، در سایت خود در باره منطقه حفاظت شده سالوک زیر عنوان " تعارضات مهم این منطقه"به شکار، تصرفات اراضی و چرای مفرط اشاره می کند!!!!!!! بدون ذکر  آمار سطح  تصرفات  ، نام تصرف کنندگان ،  تاریخ دقیق تصرفاتی که صورت گرفته   و یا اقدامی که این سازمان برای آزاد سازی آنها انجام داده است و.......ولی همین انداره نیز خود اقراربه عدم مسئولیت پذیری  و بی کفایتی در قبال این میراث طبیعی ملی متعلق به نسل ها است!!!!از موارد دیگر عدم حفاظت این منطقه آتش سوزی های اتفاق افتاده ه علت عدم تجهیزات موثر خاموش کردن فوری آتش ، آنهم تنها در چند ساله اخیر اشاره می شود :

 

  جنگل سوزی و خاکستر سازی  ذخایر ژنتیکی در پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک

11تیر 1387  ایرنا- محسن شهرياري مدير كل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي : حدود‪ ۷۰۰مترمربع اززمين‌هاي منطقه شكارممنوع سالوك در ارتفاعات محمداپو در اين حادثه دچار آتش‌سوزي شد

  14 شهریور 1387 روزنامه خراسان - موسي صابري مديرکل منابع طبيعي خراسان شمالي :   طي ٥ ماه نخست امسال، ١١ مورد آتش سوزي در ١٩٣ هکتار از اراضي جنگلي استان رخ داده که از اين ميزان ١٨٤ هکتار مربوط به پارک ملي گلستان بوده است. سال گذشته ١٦ مورد آتش سوزي در ٦٥ هکتار از اراضي جنگلي رخ داد که از اين ميزان ٣٤ هکتار آن مربوط به مناطق حفاظت شده پارک ملي سالوک و قرخور بوده است.

  20 تیر1390جام جم - محمد آروين مديرکل دفترمدیریت بحران استانداری خراسان شمالی: بخشي از منطقه حفاظت شده سالوك در شهرستان اسفراين از عصر روز شنبه به علت نامعلومي دچار حريق شده ، اما ،توسط نيروهاي امدادي مهارشد.  محمد آروين سطح برآوردي آتش سوزي را حدود 500 هكتار اعلام كرد

17 تیر 1393 خبرگزاری  مهر: بر اثر آتش سوزي که روز جمعه سيزدهم تيرماه جاري در منطقه سالوک رخ داد، بیش از پنج هكتار از عرصه اين منطقه  در آتش سوخت

اول مهر  1393 باشگاه خبرنگاران - حسن پهلوان مسوول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی: آتش سوزی شش هکتاری در منطقه حفاظت شده شکار ممنوع شمال و غرب سالوک. در این آتش سوزی که 5 ساعت طول کشید، گونه های بالشتکی و درختچه های سرو کوهی و زرشک وحشی در آتش سوخت.

 31 مرداد 1396 ایرنا :روح الله لایق رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین : 13.5  هکتار از مناطق حفاظت شده وپارک های ملی سالوک و ساریگل این شهرستان از ابتدای سال 96 تاکنون در سه مرحله دچار آتش سوزی شده است. در این آتش سوزی ها انواع درختان ، درختچه ها و گیاهان یکساله و چند ساله بویژه گونه های گون، کلاه میرحسن، چوبک و استرست از بین رفت

13شهریور 1396 فارس : مسعود صانعی معاون فنی اداره کل حفاظت خراسان شمالی گفت: آتش سوزی حدود پنج هکتار از اراضی منطقه شکارممنوع شمال و غغرب سالوک ....

28 خرداد  1397 ایرنا : حیاتی فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت : 2مورد آتش سوزی در منابع طبیعی خراسان شمالی رخ داد که یک مورد مربوط به آتش سوزی درخت ارس و مرتع سالوک بجنورد بود .....

 

17تیر 1397 ایرنا : حیاتی فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت سه هکتار از عرصه های جنگلی و مرتعی منطقه حفاظت شده سالوک عصر روز شنبه در آتش سوخت

17تیر 1397عصر اترک : طی 15 روز گذشته سالوک برای پنجمین بار سوخت

 

13مرداد 1397 ایرنا : .......حیاتی فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی با بیان اینکه سال گذشته 10 فقره آتش سوزی در سطح 21 هکتار به وقوع پیوسته بود گفت: بیشتر آتش سوزی های رخ داده امسال در منطقه سالوک بوده که ......

 

  مرگ و میر غیر طبیعی حیات وحش  در پارک ملی  سالوک

13مهر 1396 پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران : بر اثر شیوهع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در پارک ملی سالوک  از ابتدای هفته جاری تاکنون   بیست عدد میش و بره میش وحشی از بین رفته اند......

15مهر 1396 ایسنا- علی اصغر مطهری  مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پارک ملی سالوک خبر داد و گفت: تعداد تلفات حیات وحش در پارک ملی سالوک به 24 راس رسید.

 

17مهر 1396 به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی این اداره کل، سیداصغر مطهری  آخرین آمار لاشه های کشف شده را تاکنون 30 راس اعلام  کرد.....

 

 

ناحیه چهار-ص7 از9

ادامه

صفحه اصلی