کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه  ناحیه هفت -مناطق حفاظت شده تالابی غرب تنگه هرمز 

 

منطقه 6 و 7  غرب تنگه هرمز

  پارک ملی  دیر - نخیلو  و  منطقه حفاظت شده  مُند

         Dayer-Nakhiloo National Park &  Mond Protected Area    

 

منطقه حفاظت شده منددر سال 1355  با مساحت 46 هزار و 700 هکتار حفاظت شده اعلام شد و بعدها این مساحت به 53 هزارو 705 هکتارکاهش یافت.

در سال 1391  منطقه حفاظت  شده مُند به دوقسمت تقسیم شد ، بخش شمالی آن شامل مصب رودخانه مند ، خور شلدون، خور ممیدی، خور خان، جزیره خان ، دماغه خان ، ، دشت مل شیبرم ، و...با مساحت 32 هزارو 985 هکتار   منطقه حفاظت شده مُند و  بخش جنوبی آن شامل جزیره نخیلو، جزیره گُرم ، پوزه ماشه ،جزیره نِهمادون( جبرین)، خور تِهمادون، خور بوردی، دماغه  مُتاف ، و...با  مساحت 20 هزارو 436 هکتار( 38 درصد از کل مساحت منطقه حفاظت شده مُند) پارک ملی  دیر و نخیلو  اعلام شد.

 

 موقعیت جغرافیایی مناطق به اصطلاح حفاظت شده پارک ملی دیر- نخیلو و منطقه حفاظت شده مند در بخشی از حوزه آبریز رود خانه مند

 

 پارک ملی دیر - نخیلو  و منطقه حفاظت شده مُند

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده 1385- تکمیل عوارض طبیعی ، تکمیل مراکز جمعیتی، علامت گذاری ها ی پدیده های خشکی- دریایی  و ..... از کانون دیده بانان زمین

 

 

پارک ملی دیر و نخیلو و منطقه حفاظت  شده مُند   در برگیرنده  زیستگاه های  آبی و خشکی است  مشتمل بر*جنگل های حرا( جزیره گُرم و منطقه مل گنزه)  

*-سواحل صخره ای

*- سواحل ماسه ای 

 *- سواحل شنی

*-زیستگاه های  دشتی(دشت مل شیرم ، دشت  ، دشت کُورا )

*- زیستگاه های  رودخانه ای

*- تالاب های مصبی

*-سواحل با  بقایای صدف های دریایی

 * جزایر   کوچک خالی از سکنه شامل:

*- جزیره  تهمادون یا جبرین - این جزیره در غرب پارک ملی دیر-نخیلو است  و غیر مسکونی و  محیط مناسبی برای تخمگذاری پرستوها و دیگر پرندگان است. منشأ آن رسوبی و گونه غالب گیاهی آن را درختچه تَهما تشکیل می‌دهد.

* - جزیره نخیلو  - این جزیره در جنوب پارک ملی دیر-نخیلو و در شرق جزیره گُرم قرار دارد.  در حال حاضر زیستگاه لاک‌پشت‌های دریایی است  است و همه ساله با شروع فصل بهار، پرندگان مهاجر برای تابستان‌گذرانی و زاد و ولد، به این جزیره مهاجرت می‌نمایند. در واقع ایجاد کلونی‌های بزرگ و زادآوری گسترده، از مشخصات بارز پرندگان در جزیره نخیلو می‌باشد.

 

 *- جزیره گُرم - این جزیره در جنوب پارک ملی دیر-نخیلو و در غرب پوزه ماشه و شرق جزیره نخیلو  قرار داد و خالی از سکنه است. و از شاخصه های زیستی آن وجود جنگل های حرا است که نزد بومیان منطقه با نام «گُرم» معروف است  .  این جزیره  همچنین محل مناسبی است برای زیستگاه پرندگانی چون کاکایی، اگرت، حواصیل خاکستری، باکلان، سلیم خرچنگ‌خوار و پرندگان مهاجر می‌باشد. تپه‌های شنی این جزیره از گیاهان شورپسند پوشیده شده است. 

 

 *- جزیره  سیله  -این جزیره در شمال  پارک ملی دیر-نخیلو قرار دارد و سواحل ماسه‌ای آن محل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های دریایی و مکانی برای تخم‌گذاری و جوجه‌آوری انواع پرستوهای دریایی، گلرابی، کاکلی کوچک و سلیم می‌باشد.

 *- جزیره  خان  و دماغه خان این جزیره در غرب منطقه حفاظت شده مند قرار دارد و از سواحل صیادی این منطقه است

 

  - وجود خور های کم عمق شامل :

 *-خور تِهمادون این خور  در شمال  پارک ملی دیر-نخیلو و در شمال جزیره سیله قرار دارد

*- خور بوردی ،این خور نیز  در شمال  پارک ملی دیر-نخیلو و در جنوب  جزیره سیله و شرق جزیره تهمادون قرار دارد

 *-  خور شلدون این خور   در شمال  غربی منطقه حفاظت شده مند قرار دارد

 *-  خور ممیدی این خور   در شمال  غربی منطقه حفاظت شده مند و جنوب خور شلدون قرار دارد .

 

مراکز جمعیتی داخل و محدوده منطقه حفاظت شده مند : روستای خور خان و برج  مرزبانی خور خان که محل رفت آمد کشتی و لنج ها ی بسیاری است در داخل این منطقه قرار دارد - اداره گمرک-روستای زیرود  و روستای برید -روستای شهنیا- روستای بُردِخون - روستای بُردِخون کهنه-روستای شیبرم- روستای زیدون ( تابع شهرستان دیر - استان بوشهر)

مراکز جمعیتی  مرز پارک ملی دیر و نخیلو  : روستای گز خون-  روستای نرکو - روستای درود احمد-  روستای مِل سوخته -روستای مل گنزه  -روستای چاه بهمن-( تابع شهرستان دیر - استان بوشهر)

 

 

منطقه حفاظت شده مُند- رود خانه مند

ماخذ تصویر: سایت کویر ها و بیابان های ایران

 

منطقه حفاظت شده مُند- جنگل حرا

ماخذ تصویر: سایت کویر ها و بیابان های ایران

 

 

 

 

 

پارک ملی دیر- نخیلو - جزیره نخیلو

ماخذ تصویر: سایت Anobanini-عکس از مهدی پروانه - 1392

 

پارک ملی دیر- نخیلو - جزیره نخیلو

ماخذ تصویر: سایت Anobanini-عکس از مهدی پروانه - 1392

 

 

پارک ملی دیر- نخیلو - جزیره گُرم

ماخذ تصویر: سایت Anobanini-عکس از مهدی پروانه - 1392

 

 

پارک ملی دیر- نخیلو - جزیره تِهمادون(جبرین)  

ماخذ تصویر: سایت Anobanini-عکس از مهدی پروانه - 1392

 

 

پارک ملی دیر- نخیلو - جزیره نخیلو

ماخذ تصویر: سایت Anobanini-عکس از مهدی پروانه - 1392

 

 

پارک ملی دیر- نخیلو - جزیره نخیلو- سلیم های خرچنگ خوار Crab Plover

 

پارک ملی دیر- نخیلو - جزیره نخیلو- سلیم خرچنگ خوار Crab Plover

ماخذ تصویر: سایت بوشهر 24-  عکس از هادی انصاری(دشتستانی)-1392

 

پارک ملی دیر- نخیلو - جزیره نخیلو- اکرت ساحلی

ماخذ تصویر: سایت بوشهر 24-  عکس از هادی انصاری(دشتستانی)- شهریور1393

 

 

پارک ملی دیر- نخیلو - پرستوهای دریایی کاکلی  بزرگ

ماخذ تصویر: سایت کویر ها و بیابان های ایران

 

پارک ملی دیر- نخیلو - پرستوهای دریایی کاکلی  بزرگ

ماخذ تصویر: سایت بوشهر 24-  عکس از هادی انصاری(دشتستانی)- شهریور1393

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

   آتش سوزی و خاکستر سازی خایر ژنتیکی

10 خرداد 1399 -خبرگزاری مهر -فرهاد قلی‌نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: آتش‌سوزی در منطقه حفاظت‌شده مند استان بوشهر مهار شد.....وی اضافه کرد: آتش سوزی در اراضی استپی منطقه حفاظت شده مند با تلاش محیط بانان منطقه حفاظت شده مند در کمتر از یک هکتار سریعاً مهار شده که علت آتش سوزی در دست بررسی است.......

 

   تخلیه زباله در منطقه حفاظت شده مند

 

27 خرداد 1398 -باشکاه خبرنگاران جوان-نجف جمشیدی مسئول منطقه حفاظت شده‌مند بردخون گفت: شهرداری و برخی دهیاری‌ها، زباله‌ها را در منطقه حفاظت شده تخلیه می‌کنند.

 

 

 

لاشه یک نهمگ در ساحل پارک ملی دیر- نخیلو

13 مرداد1397 ایرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهرگفت: لاشه نهنگ 14 متری از گونه براید كه به گل نشته است در محدوده پارك ملی دیر- نخیلو شهرستان دیر این استان مشاهده شد. حسین دلشبوز شنبه درگفت و گو با ایرنا افزود: ..... براساس داده های آماری مربوط به موارد مشابه در سالهای گذشته برخورد با ادوات و شناورهای صیادی و گرفتار شدن در آبهای كم عمق از دلایل اصلی به گل نشستن و اتلاف آنها بوده است.

لاشه نهنگ 14 متری  به گل نشته است در محدوده پارك ملی دیر- نخیلو

 

گفتنی است گله هایی از دلفین گوژپشت در منطقه حفاظت شده مند و پارک ملی دیر نخیلو نیز به صورت دایم حضور داشته و بومی منطقه هستند.

 

 

 

     آینده دهشتناک  نفتی و پترو شیمیایی پارک ملی دریایی نایبند  در انتظار پارک ملی دیر و نخیلو و منطقه حفاظت شده  مند  ،  با فعال شدن میدان گازی پارس شمالی

به دلیل وجود  میدان گازی پارس شمالی در محدوده  خشکی و آبی  منطقه حفاظت شده  مُند وپارک ملی دیر و نخیلو  ، تردیدی  وجود ندارد که نفتخواران  بلایی که بر سر پارک ملی نایبند آوردند  بر سر این منطقه نیز خواهند آورد .

گفتنی است میدان گازی پارس شمالی  در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی بوشهر در آبهای خلیج فارس در بخش برد خون  شهرستان دیر  و بخش کاکی شهرستان دشتی .تاکنون ۱۷ حلقه چاه در این میدان  حفاری و ۲۶ سکوی دریایی   نصب شده‌است. مطالعه  و طرح اولیه میدان شامل تولید ۳۶۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز است.

 

27 آذر  1391 نفت نیوز:" ..... مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس با اشاره به تحصیل و اختصاص اراضی مورد نیاز برخی پروژه های مصوب شده در حوزه عملیاتی پارس شمالی یادآور شد: 20 هکتار اراضی مورد نیاز طرح های پالایشگاهی به شرکت نفت فلات قاره ایران تحویل شده است و در مرحله نهایی شدن تفاهم نامه با پیمانکار اجرایی است......."

 

و.......

 

ناحیه هفت -ص10 از 14

ادامه

صفحه اصلی