کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه  ناحیه هفت -مناطق حفاظت شده تالابی غرب تنگه هرمز

 

منطقه 8 غرب تنگه هرمز

  منطقه حفاظت شده حِله  

           IRAN-Heleh  Protected Area 

منطقه حفاظت شده حله سال 1355 با مساحت 44 هزار و 783هکتار حفاظت شده اعلام شد.   منطقه حفاظت شده حله دربرگیرنده بخشی از رودخانه  هِلّه و مصب آن   و   بخشی از آبهای کم عمق (گل و لای)خلیج فارس در حدود 9کیلومتری  شمال بندر بوشهر  یعنی تقریبا از روستای شیفت( شمال جزیره عباسک) تا غرب خور عطیج می باشد.   این منطقه همچنین در 45 کیلومتر ی غرب شهر برازجان  و  33  کیلومتری  جزیره خارک( فاصله فضایی )قرار دارد.

  نزدیک به  50  درصد منطقه حفاظت شده حله  را اکوسیستم های تالابی تشکیل می دهد با تنوعی از  سواحل گلی جزرو مدی، سواحل ماسه ای ، خور های کم عمق ، و...

 

 موقعیت منطقه حفاظت شده حله در منطقه

 

حله

 منطقه  حفاظت شده حله

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده 1385- تکمیل عوارض طبیعی، تکمیل مراکز جمعیتی و.... از کانون دیده بانان زمین

 

 رودخانه  هِلّه به طول 230 کیلومتر و با  حوضه آبگیری به مساحت 10350کیلومتر مربع  از ارتفاعات ذخیره گاه زیستکره ارژن و پریشان و منطقه حفاظت شده ماله گاله  در جنوب شرقی کازرون سرچشمه گرفته  و تحت دو زیر شاخه رودخانه شاهپور(شیرین) و رودخانه دالکی در شمال غربی شهر برازجان بهم پیوسته و  رودخانههِلّه را تشکیل می دهند . رودخانه های جره ، رود خانه سرخون، رودخانه تنگ چوگان، رودخانه حنا، رودخانه سفید، رودخانه تنگ شیب، رودخانه شکستان از زیر شاخه های این رودخانه می باشند.

بخش خشکی منطقه حفاظت شده حله تا  یک دهه  پیش دارای رویشگاه های طبیعی وسیعی بوده است بویژه   جنگل های درخت  گز  و مناطق تالابی آن نیز  زیستگاه های امنی برای پرندگان بومی و مهاجر نظیر  پليكان پا خاكستري ،گيلانشاه خالدار، درنا، انواع مرغابي،‌ اگرتها،‌حواصيل ها،‌كاكايي ها ،  پرستوهاي دريايي ، و.....وحتی گونه هایی از پرندگان مثل  دراج، اردک مرمری ، اردک سر سفید و هوبره که در  طبقه بندی IUCN  به عنوان پرندگان در معرض انقراض شناخته می شوند  .

 

مراکز جمعیتی  مرز و محدوده شمالی منطقه حفاظت شده حله عبارتند از : روستای کره بند، روستای قلعه سوخته ، روستای قلعه سرهان- روستای عسگری،  روستای محرزی، روستای محمود، روستای حمود- روستای رستمی، روستای احشام احمد ،  روستای فراگه ،روستای رمله - روستای شیف ( تابع  دهستان انگالی شهرستان بندر بوشهر ) 

 

 

 

 حفاظتی که انجام نشد

 

   کاهش دهی مرگبارحقابه منطقه حفاظت شده  حله با سد سازی  در ابر سازه های آب ساز  رودخانه  هله و دالکی

سد بصری در ناحیه کره بند  بر روی رودخانه هله و کاهش بیش از حد آب ورودی شاخه های جنوبی به داخل منطقه حفاظت شده  از جمله به جنگل گز که موجب خشک شدن بخش وسیعی گیاهان و نیزار ها در پایین دست تالاب شد .

سد رئیس‌علی دلواری با  حجم مخزن 685 میلیون متر مکعب ،  بر روی رودخانه شاپور  از زیر شاخه های رودخانه حله ساخته و درسال 1386  آبگیری شد . با آبگیری این سد و کاهش مرگبار حق آبه تالاب حله آغاز پایان این منطقه تالابی مهم  کلید خورد . 

 سد نرگسی( مسقان)   بر روی رودخانه شیرین (رودخانه جره در غرب منطقه حفاظت شده ماله کاله در بستر های گنبد های نمکی . این سد در سال 1389 آغاز به تخریب کرده است و قرار بود در سال 1394 آبگیری شود که خوشبختانه هنوز اجرایی نشده است . هدف این سد آبرسانی به پتروشیمی کازون است .

سد دالکی بر  روی رودخانه دالکی -25 کیلومتری شمال شرقی شهر دالکی عملیات تخریبی این سد  در سال 1392شروع شد و قرار است در سال 1399 آبگیری شود . شاپر رجایی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر در 16 آبان 1392 به ایرنا می گوید :  " عملیات اجرایی دو تونل انحرافی سد دالکی به طول یکهزارو 700 متر آغاز شده است....."   و همشهری 27 بهمن 1392 از قول احمدعلی کیخا معاون محیط‌طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست در نمایشگاه بین‌المللی محیط‌زیست نوشت : " سد دالکی موجب خشک‌شدن تالاب حله شده است "

 

 

اول آذر  ۱۳۹۳ ایرنا :  12 هزار هکتار از تالاب حله خشک شد مديركل حفاظت محيط زيست استان بوشهر گفت: به دليل خشكسالي 10 ساله اخير كه همچنان نيز وجود دارد، وسعت بخش تالابي منطقه حفاظت شده حله اين استان از 20 هزار هكتار به هشت هزار هكتار كاهش يافته است. .....

 

 

10 آذر  ۱۳۹۳  خبر گزاری مهر: " ....... شاپر رجایی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر : در حال حاضر برای احداث 40 سد کوچک در سطح استان برنامه داریم که برخی از این سدها در مرحله مطالعاتی و برخی دیگر نیز به مرحله اجرا درآمده است......در استان بوشهر چهار سد مخزنی دالکی، دشت پلنگ، باغان و باهوش اهرام  در دست اجرا است...."

اول آذر   1394 خبرگزاری مهر :  شاپور رجایی عصر یکشنبه در نشست شورای تامین آب استان بوشهر اظهار  داشت: طی هفت ماهه امسال شاهد تداوم افت سطح دشت‌های استان بوشهر هستیم و بیشترین میزان افت مربوط به دشت جم با ۱۴۶ سانتیمتر است.....رجایی با اشاره به اینکه بسیاری از دشت‌های استان مستعد نشست زمین هستند، بیان کرد: از جمله این دشت‌ها می‌توان به دشت جم، دشت ریز، دشت دهرود تنگ ارم و دشت پلنگ اشاره کرد.در  مناطق یاد شده تاسیسات عظیم و زیرساخت‌های مربوط به صنایع بزرگ استان وجود دارد و این موضوع نگرانی‌هایی را برای نشست زمین ایجاد می‌کند......

10 آبان   1394 تسنیم : " میزان آورد آب از رودخانه شاپور به استان بوشهر ۵۰ درصد کاهش یافت ....کی‌قباد یاکیده مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر:....میزان آورد رودخانه شاپور از 140 هزار مترمکعب به 70 هزار مترمکعب کاهش یافته است."

6 مهر   1395 تسنیم - شاهپور رجایی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر: .....شت‌های استان بوشهر رو به‌نابودی است  بگونه‌ای  که دشت‌های بوشکان، جم، ریز ممنوعه شده که بهره‌برداری از منابع آب زیر زمینی این دشت‌ها ممنوع اعلام شده است.....براساس گزارشات واصله کارشناسان این شرکت، چاه‌های واقع در حاشیه دشت‌های استان خشک شده و تا سنگ بستر و یا کاهش آبدهی پیش رفته‌اند که این موضوع تهدید نسل‌های آینده را نیز بدنبال دارد......

 

با تکمیل سد دالکی، سد نرگسی و سد های پیش بینی شده دیگر ، فشار بیش از پیش بر   منابع آب‌های زیرزمینی دشت های منطقه   شدت خواهد گرفت  و فاجعه فرو نشست دشت ها   در عرصه های گسترده اتفاق خواهد افتاد  و اگر به این وضعیت بحرانی ،  طولانی تر شدن  دوره های خشکسالی را نیز اضافه کنیم، تالاب های منطقه حفاظت شده حله تماما خشک شده و کارکرد تالابی خود را از دست می دهند!!!! و بجای آن کانون های تولید گرد و غبار  درست بالادست بندر بوشهرگسترش خواهد یافت و این یعنی تشدید آوار ریز گرد ها بر سر مردم و معیشت آنها که هم اینک نیز مردم و بویژه کشاورزان این منطقه با این مصیبت رو برو هستند!!!این یک  پیش گویی نیست بلکه واکنش طبیعت به کنش مسئولین بی مسئولیت و خائن در مصادره آب به نفع صنایع آب بر ، در این منطقه خشک است  !!!!

 

 

 

 

12 هزار هکتار از تالاب حله خشک شده -ماخذ تصویر - ایرنا  اول آذر 1393

کانون دیده بانان  زمین : منطقه حفاظت شده حله این میراث طبیعی  نسل ها ، قربانی مافیای  سد ساز این دشمنان ایران زمین

 

 

کانون دیده بانان  زمین : منطقه حفاظت شده حله این میراث طبیعی  نسل ها ، قربانی مافیای  سد ساز این دشمنان ایران زمین

 

 

حله

بر مزار منطقه حفاظت شده حله این میراث طبیعی ملی!!!

ماخذ تصویر سایت اتجمن حامیان محیط زیست بوشهر 27 مرداد 1394

 

حله

بر مزار منطقه حفاظت شده حله  این میراث طبیعی ملی!!!

ماخذ تصویر سایت اتجمن حامیان محیط زیست بوشهر 27 مرداد 1394

 

کانون دیده بانان  زمین : منطقه حفاظت شده حله این میراث طبیعی  نسل ها ، قربانی مافیای  سد ساز این دشمنان ایران زمین

 

 

کانون دیده بانان  زمین : منطقه حفاظت شده حله این میراث طبیعی  نسل ها ، قربانی مافیای  سد ساز این دشمنان ایران زمین

 

 

  آتش سوزی و خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی  منطقه به اصطلاح حفاظت شده حله به دلیل عدم تجهیزات موثر خاموش کردن فوری آتش 

منطقه به اصطلاح حفاظت شده حله به دلیل عدم تجهیزات موثر  اطفای حریق تاکنون دچار آتش  سوزی های بسیار شده و گاه این آتش سوزی ها بیست ساعت نیز ادامه داشته  است!!!!  و هیچ مسئولی حتی تحت پرسش نیز قرار نگرفته است!!! و در اینجا که دیگر بهانه صعب العبور بودن منطقه ،بهانه ای برای فرار  از مسئولیت نیست با  وقاحت و بیشرمی عمدتا روی عمدی بودن آتش سوزی ها   تمرکز و مانور می دهند !!! تصور کنید وقتی مسئولین این منطقه  از خاموش کردن عرصه های تالابی  کاملا مسطح آنهم در چند قدمی بندر بوشهر اینقدر عاجز و ذلیل هستند ،  چگونه می توان با فعال شدن تاسیسات اتمی بوشهر که قرار است یکی دیگر هم در همین منطقه ساخته شود ، به ایمنی و سلامت  این منطقه در سال هابی آینده دل بست و دور از ذهن نیست که تصور کنیم چه مصیبتی در آینده انتظار هم وطنانمان در این منطقه است !!!!!

برخی اخبار رسانه ای شده تنها در چند ساله اخیر :

 12 آبان 1388 واحد مرکزی خبر -آتش سوزی منطقه حفاظت شده تالاب حله در استان بوشهر پس از گذشت 20 ساعت مهار شد. به گزارش ، غلامرضا فقیه معاون طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اعلام این خبر گفت : در این آتش سوزی که ساعت 19 دهم آبان آغاز شده بود ،150 هکتار از نیزارها و گیاهان شورپسند منطقه طعمه آتش شد .

25آبان 1392 ایرنا-  سید اصغر مطهری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر : این آتش سوزی در ساعت 15 روز چهارشنبه (22 آبان)هفته گذشته همزمان با تاسوعای حسینی رخ داد. این آتش سوزی بیش از 20 ساعت ادامه داشت. براساس برآورد اولیه حدود سه هزار هکتار از اراضی منطقه در این آتش سوزی آسیب دید.

 26 آبان   1392 خبرگزاری تسنیم - سید اصغر مطهری  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر : " 3هزار هکتار از اراضی تالابی این منطقه به سبب نامعلومی طعمه حریق شد که با کمک برخی از دستگاههای امدادی و اجرایی شب گذشته مهار شد.......بر اثر این حادثه  زیستگاه  پرندگانی همچون دراج ، بلدرچین و هوبره از بین رفت و این پرندگان مجبور به ترک منطقه شدند......

19 شهریور1393 خبرگزاری فارس- آتش سوزی در منطقه جنگلی کره بند....

2آذر 1393 ایرنا-  کاظم مرادی مدیرکل مدیریت بحران استانداری بوشهر : در اقدامی مشکوک سه هزار هکتار از اراضی منطقه حفاظت شده حله این استان در آتش سوخت. آتش سوزی که جمعه شب رخ داد پس از گذشت هشت ساعت بامدادشنبه مهار شد که براثر آن 10 میلیارد ریال به گونه های گیاهی، درختچه و حیات وحش منطقه حفاظت شده حله خسارت وارد شده است.

 

 

     راه زنی در منطقه حفاظت شده حله  

 10 تیر  1392 خبرگزاری مهر : "  صفایی‌بوشهری مدیر کل راه و شهرسازی  بوشهر از پیشرفت ۹۵ درصدی این محور(جاده بوشهر – شیف – گناوه ) خبر داد وی بیان داشت:  عملیات اجرایی این پروژه از سال 1382 آغاز و یک قطعه از آن به طول هشت کیلومتر حدفاصل بندر ریگ تا سه راهی بندر ریگ تا پایان سال 1385 به اتمام و بهره برداری رسیده است. با توجه به وجود معارضین متعدد ملکی و مشکل نحوه عبور از تالاب حله و مشکلات مالی، روند اجرایی پروژه تا سال 1389 با کندی مواجه شد. ولی مجددا با پیگیری های مکرر این اداره کل و بر اساس مصوبات سفرهای استانی ریاست محترم جمهوری، ادامه عملیات اجرایی محور آغاز شد...."  

 

   آلودگی های نفتی تالاب های  منطقه حفاظت شده حله به دلیل نزدیکی به جزیره نفتی خارک   و عدم تجهیزات حفاظتی موثر و فوری  در مقابل نشت نفت

بخش جنوبی و جنوب شرقی آبهای منطقه به اصطلاح حفاظت شده حله ،  در فاصله 33 کیلومتری جزیره خارک قرار دارد و از این رو همواره تحت تاثیر  آلودگی های نفتی این منطقه بوده است . به عنوان مثال  در سال 1383 حدود 25  کیلومتر از سواحل بوشهر به نفت آلوده شد و در فروردین 1387 به دلیل مهار نشدن نشت نفت از سکوهای نوروز، آلودگی بیش از 3 کیلومتر مربع از آبهای خلیج فارس را که شامل این منطقه نیز می شد ، فراگرفت .

 

 

ناحیه هفت -ص11 از 14

ادامه

صفحه اصلی