کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه  ناحیه هفت -مناطق حفاظت شده تالابی داخل تنگه هرمز 

 

منطقه3  داخل تنگه هرمز

 تالاب  بین المللی مصب رودخانه های شور، شیرین و میناب

   ومنطقه حفاظت شده حرا تیاب و میناب

IRAN-Delta of  Rud  -e  shur,  rud -E- shirin and   rud  -e minab  International Wetland

Hara-e Tiab & Minab   Protected AreaIran 

منطقه حفاظت شده حرا تیاب و میناب  به  طول حدود  65 کیلومتر در سواحل شمال شرقی و شرق تنگه هرمز  قرار دارد. این منطقه  تقریبا از 2 کیلومتری شرق  روستای  نخل تقی بندر عباس یعنی جنوب فرودگاه  جدید بندر عباس شروع می شود و تا  جنوب بندر و روستای  گرگان یعنی محل ورود رودخانه مازابی  و خور جو محله  ادامه دارد. ( حدود 25 کیلومتری شهر مینابافزون بر این جزیره هرمز نیز در دو کیلومتری جنوب  این منطقه قرار دارد. 

در سال 1354 (1971)مصب رودخانه های شور ، شیرین و میناب  با مساحت 45 هزار هکتار به عنوان تالاب با اهمیت بین المللی در فهرست تالاب های کنوانسیون رامسر ثبت شد. در سال1380 منطقه حفاظت شده حرا تیاب و میناب با مساحت 41 هزار و 258 هکتار ( اطلس مناطق حفاظت شده ) به فهرست مناطق حفاظت شده اضافه شد.ولی آخرین مساحت اعلام شده برای این منطقه 78099 هکتار است ( فهرست نقشه مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست سال 1391 )

 

 

میناب

 موقعیت تالاب بین المللی مصب رودخانه های شور ، شیرین و میناب 

و منطقه حفاظت شده حرا تیاب میناب درتنگه هرمز

 

 

 

میناب

تالاب بین المللی مصب رودخانه های شور ، شیرین میناب و منطقه حفاظت شده حرا تیاب میناب    

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده1385 - تکمیل مراکز جمعیتی ،  و... از کانون دیده بانان زمین

 

 

تالاب بین المللی مصب رودخانه های شور، شیرین و میناب و منطقه حفاظت شده حرا تیاب میناب ، یک تالاب ساحلی -دریایی است  به طول حدود هفتاد کیلومتر در سواحل شمال شرقی  تنگه هرمز شامل کفه های گِلی جذر ومدی  ، جنگل های حرا ، خور های کم عمق( خور تیاب - خور کلاهی- خور چاخانا- خور بهینه - خور مشدر- خور کرگان- خور مازایی- خور نوبر- خور بندزرک- و... ) ،  سواحل شنی و....که در ورودی (مصب)  شش رودخانه    به تنگه هرمز شکل گرفته است . این رودخانه ها که  هریک از مسیر های طولانی خود را به این منطقه  رسانده اند و با آبرفت گذاری در حیات و پایداری این تالاب بین المللی از هزاره های دور نقش  داشته اند  از غرب به شرق عبارتند از :

  رودخانه  شور (رودخانه شور سرخون) این رودخانه به طول 85 کیلومتر از ارتفاعات جنوبی  کوه هُماک( حد فاصل حاجی اباد و گنو) ، سفر خود را آغاز می کند و با گذشتن از شرق ذخیره گاه زیستکره گنو ، وارد این تالاب بین المللی می شود . رورد خانه  وایکان-رودخانه خورجل- رودخانه سرزه- رودخانه سرخون- رودخانه گلم آبی ، از زیر شاخه ها و نام های دیگر این رودخانه در این مسیر می باشند.

رودخانه جلابی  این رودخانه به طول 110 کیلومتر از قلل بلند کوه هُماک ( 3267 ) ، سفر خود را آغاز می کند و در نزدیکی  روستای سرمقسم ،تحت دوشاخه وارد تالاب بین المللی مصب شور، شیرین و میناب می شود یک همان  رودخانه جلابی  و دیگری به نام رودخانه پیرچیلی   . رودخانه مشاری، رودخانه جاماش- رودخانه جعفری-  رودخانه تیفاکن- از زیر شاخه این رودخانه می باشد.

 

رودخانه شیرین ( حسن لنگی ) این رودخانه به طول 140 کیلومتر از ارتفاعات  شرقی شهرستان حاجی آباد  سفر خود را آغاز می کند و  وارد این تالاب بین المللی می شود . رودخانه سقر رود ، رودخانه چیل ، رودخانه سه راه ،رودخانه زندان  ، رودخانه شمیل از زیر شاخه ها ی این رودخانه می باشند.

 

رودخانه میناب     این رودخانه به طول 158 کیلومتر تحت در زیر شاخه منوجات و رودان از ارتفاع بشگرد و جنوب کهنوج در استان کرمان سفر خود را آغاز می کند و در حدود 19 کیلومتری شمال میناب یکی شده و بعد از عبور از شهر میناب وارد تالاب و منطقه حفاظت شده حرا تیاب و میناب می شود.  رودخانه شارب- رودخانه رهبران- رودخانه رزوئیه- رودخانه دژ - رودخانه رودان- رودخانه کلوت- رودخانه منوجان- رودخانه چاه سنگ- رودخانه کلچاک-رودخانه جغین -  رودخانه تیاب (سولنگان )- ،و... از زیر شاخه های این رودخانه میناب  می باشند.

 

 رودخانه مازابی( زرانی)   این رودخانه به طول 65 کیلومتر از ارتفاعات شمال شرقی استان هرمزگان (کوه مهره ) سفر خود را آغاز می کند و در روستای کرگان  یعنی در منتهای جنوب شرقی تالاب بین المللی مصب رودخانه های شور، شیرین و میناب به تنگه هرمز  شود.

 

مساحت جنگل های حرا (مانگرو) منطقه حفاظت شده حرا تیاب و میناب  بر اساس پژوهش  منعکس در مجله علوم محیطی شماره 11 سال 1385  معادل 1698 هکتار است . این منطقه ناحیه زمستان گذرانی مهمی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی است در زمان ثبت این منطقه 14 گونه پرنده در این تالاب شناسایی شده است نظیر گیلانشاه بزرگ، پلیکان پاخاکستری، حواصیل هندی، حواصیل بزرگ، پرستوی دریایی، کاکایی، فلامینگو، ماهی خورک سینه سفید، اگرت، و.....

مراکز جمعیتی  مرز  و محدوده آن  عبارتند از :  بندر تیاب (داخل منطقه) ، بندر کلاهی (داخل منطقه روستای کرگان(داخل منطقه)  ، روستای کولقان،  روستای کهنه شهر، روستای نخل ابراهیمی، روستای خلا لنجی، و...(تابع دهستان تیاب- دهستان بند زرک  -شهرستان میناب - استان هرمزگان )

 

 

تالاب بین المللی مصب رودخانه های شور ، شیرین میناب و منطقه حفاظت شده حرا تیاب میناب 

 

 

تالاب بین المللی مصب رودخانه های شور ، شیرین میناب و منطقه حفاظت شده حرا تیاب میناب 

ماخذ تصویر: سایت صدا وسیمای

 

تالاب بین المللی مصب رودخانه های شور ، شیرین میناب و منطقه حفاظت شده حرا تیاب میناب 

 

تالاب بین المللی مصب رودخانه های شور ، شیرین میناب و منطقه حفاظت شده حرا تیاب میناب 

ماخذ تصویر: ایسنا- 1398

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

     اخلال در اکوسیستم   جنگل های حرا در  منطقه حفاظت شده حرا تیاب میاب  در نتیجه   سد سازی در بالادست  و  چاه زنی  در پایین دست و فاجعه فرو نشست  دشت میناب

 مافیای سد ساز  با ویران گری های بنیان کن آبخیز های  تالاب بین المللی "مصب رودخانه های شور ، شیرین و میناب"  تاکنون بیش از ده سد بر رودی رودخانه های این حوزه زده است که عبارتند از : سد میناب یا  استقلال (رودخانه میناب) سد آرنگو بالا (رودخانه سندرک )  سدگواجک رودان( رودخانه میناب -سدیج )- -سد رودخانه زیارت  رودان (رودخانه زیارت رودان) - سد تلنگ میناب ( رودخانه گره ) - سد فاریاب رودان ( رودخانه رودان  ) -- سد کنار جو میناب (رودخانه کنار جو) - سد سرارود میناب( رودخانه سرارود ) ، سد شمیل حسن لنگی ( رودخانه شمیل) سد  نیان ( رودخانه زندان )

 تخریب منابع آبی به سود رانت خواران آنهم در یک منطقه خشک با سد سازی در بالادست و  حفر چاه های بسیار برای تخلیه آب های فسیلی در پایین دست و انتقال آب از حوزه تالاب بین المللی مصب رودخانه های شور ، شیرین و میناب  به بندر عباس، چنان ضربه هولناکی به منطقه تالابی وارد کرده است که آن را با فروپاشی اکوسیستمی مواجهه کرده است !!!!! افزون بر آن  مردم همین منطقه نیز  نه تنها از ادامه کشاورزی سنتی خود باز مانده اند بلکه با فاجعه فرو نشست زمین در دشت میناب ، ادامه زندگیشان در این منطقه  دچار تهدید جدی شده است !!!

به اخبار رسانه ای شده چند در این موارد  اشاره می شود :

 

 

6 آبان 1391خبرگزاری مهر : ........مصطفی زارعی سرپرست امور منابع آب شهرستان میناب در گفتگو با  مهر:  برای جبران کسری آب بندر عباس با استفاده از آب 15حلقه چاه اضطراری موجود در بستر رودخانه میناب و با انتقال میزان 500 لیتر در ثانیه به بندرعباس نیاز آب شرب مرکز استان تامین می شود. طی سالهای اخیر با هدف تامین آب باغداران شهرستان تعداد 58حلقه چاه در میناب حفر شد که میزان هزار و 200 لیتر آب در ثانیه از منابع آب زیر زمینی برای مصارف کشاورزی برداشت می شود.....سد استقلال میناب .....بدلیل عدم لایروبی و نامشخص بودن میزان لجن موجود در کف دریاچه گمانه زنی ها برای تشخیص صحیح میزان باقی مانده ذخیره آب این سد به حدس و گمان بستگی دارد. .......

 

20دی1393سایت دانا: شمارش معکوس خشک شدن سد میناب آغاز شد -  ......حیدری مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای  :در حال حاضر حجم مفید سد استقلال میناب کمتر از سه میلیون متر مکعب است و فقط برای یک هفته می توان برای شرب مردم از این آب استفاده کرد.......

22اردیبهشت1394خبرگزاری مهر: محمد جواد بلورچی مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناختی سازمان زمین‌شناسی کشور  : " د ر این مدت ۱۰ساله که به مطالعه و تحقیق در مورد دشتها و ایجاد فروچاله ها در ایران داشته ام تاکنون دشتی را به وضعیت بحرانی دشت میناب مشاهده نکرده ام....وضعیت دشت میناب بسیار وخیم است ولی تاکنون هیچ گونه گزارشی و یا اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار ما قرار نداده بودند... "

 

3 مرداد 1394 پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران:   " کاهش شدید تراکم درختان حرا در خور تیاب از چند سال گذشته شروع شده است. در بررسی های صورت گرفته در بهار 1394 تخریب بیش از ۷۰ درصدی این پوشش گیاهی را نشان می دهد......"

 

 30آذر 1394ایسنا - دشت‌ میناب مُرد- .... پروفسور کردوانی :  ..... در سال‌های گذشته بیش از 224 حلقه چاه، حفر و به طور غیراصولی و بدون توجه به عواقب آن از منابع آب زیرزمینی میناب برداشت شده است. دشتی که تنها ظرفیت حفر 10 حلقه چاه را داشته با حفر 224 چاه عمیق عملا نابود شده است. ....

 

  10 دیماه 1394 روزنامه شهروند  : " به‌زودی کلنگ سدی تازه در میناب بر زمین زده می‌شود، نام این سد سرنی است؛ ولی چرا باید تجربه تلخ سد استقلال در میناب که به بزرگترین چالش محیط ‌زیستی کشور تبدیل ‌شده است، بار دیگر آزموده شود؟ این سد تازه چه پیامدهای زیست‌محیطی می‌تواند داشته باشد؟ برای پاسخ، به وضع کنونی شهرستان میناب می‌نگریم. شهرستان میناب که روزی قطب کشاورزی ایران بود، پس از آبگیری سد استقلال و جابه‌جایی آب این سد به شهرستان بندرعباس دچار کم‌آبی شد. کشاورزان برای جبران این کم‌آبی دست به حفر چاه زدند. افزایش حجم آب ورودی به بندرعباس مصرف‌کنندگان نوینی را شکل داد. پس از چندی تجزیه مواد آلی مخزن سد استقلال، سبب اسیدی شدن آب و تولید گاز سولفید هیدروژن و تشکیل لجن بدبو در مخزن سد شد و هم‌اکنون آب مخزن این سد که برای برآوردن آب شرب ساخته‌شده، کیفیت لازم آب شرب را از دست‌ داده و سبب آلودگی رودخانه هم شده است. ...... با کمبود آب، بسیاری از نخل‌ها و باغ‌های لیمو و انبه، خشک و نابود شد و کشاورزان مینابی خسارات زیادی را متحمل شدند به‌طوری‌که برای اعتراض تجمعی در مقابل فرمانداری این شهرستان داشتند. با سرعت گرفتن برداشت آب از سفره‌های آب زیرزمینی و خالی شدن ذخایر آب، چالش فروچاله‌ها همه منطقه دشت میناب را فراگرفت. هم‌اکنون روستاهای گورزانگ، کاشرانی، تم‌بلوچان، باغگلان، تمبک، تم‌بساط، گشنو، چلوگاومیشی، تالار، تمبانو، کلنتان، زهرایی، کناران، محمودی، نصیرایی، کلو، کلیبی، درخانه، سرکنتان، ماکیان، ماه خاتونی، سرریگان و سرباران دچار فروچاله‌هایی شده‌اند که خسارات زیادی بر تأسیسات این روستاها وارد آورده و سبب گرفتار شدن احشام زیادی درون این فروچاله‌ها شده است.
 روستای چلوگاومیشی به این دلیل به این نام معروف شده است که در گذشته با حفر یک چاله 10 سانتی‌متری می‌شد به آب رسید و با عبور گاومیش از این روستا آب در مسیر رد پای آنها روان می‌شد ولی هم‌اکنون از چاه 120 متری هم آبی به دست نمی‌آید.
هم‌اکنون نشست زمین در شهر میناب هم دیده‌ شده و به برخی واحدهای مسکونی این شهر خسارت وارد شده است که تهدیدی جدی برای شهروندان میناب است. با خالی شدن آبخوان‌ها، آب‌شور به درون این آبخوان‌ها نفوذ کرده و چندین چاه آب شیرین تبدیل به آب‌شور شد. .... طبق گزارش سازمان زمین‌شناسی، این سد روی گسل زلزله‌خیز ساخته‌شده است و خطر ایجاد زلزله بر اثر لغزنده شدن گسل چندین برابر شده است. ......"

 

13مرداد 1395 خبرگزاری مهر : ...بیش از ۳۰ روستای شهرستان میناب در محاصره فروچاله ها قرار دارند که با این شرایط بیم آن می رود در ماه های پیش رو، شاهد اتفاقات ناگواری در مورد خراب شدن واحدهای مسکونی و حتی ریزش کلاس های درس بر اثر گسترش فروچاله ها در روستاهای میناب باشیم.........مولایی مدیر آب منطقه ای استان هرمزگان : " ....در دشت شمیل بیش از ۵۰۰ حلقه چاه غیر مجاز وجود دارد و بیشترین برداشت به میزان ۸۰ درصد از آنها می شود اما در دشت میناب  ۸ درصد چا ه غیر مجاز وجود دارد که میزان برداشت از آنها ۲۰ درصد است......"......ا کبر ثمالی از باغداران قدیمی مینابی در گفتگو با خبر نگار مهر بیان داشت: بی توجهی مدیران آب منطقه ای سالهاست وجود دارد تا با مدیریت غلط آنها دشت و باغات سر سبز میناب را به نابودی بکشانند.......رسولی گفت: مدیران هیچ توجهی به نابودی میناب ندارند و با فروش آب میناب در بندرعباس و با ساخت هر برج و ساختمان هزاران درخت در میناب نابود می شود......

 

 

 

 

ایجاد و گسترش سایت های پرورش میگو  در  تالاب بین المللی  مصب رودخانه های شور ، شیرین میناب و منطقه حفاظت شده حراتیاب میناب

نخستین  سایت پرورش میگو در زمینی به مساحت 60 هکتار در سال 1387 در روستای کلاهی در قالب دو سایت بزرگ پرورش میگو با عنوان سایت تیاب جنوبی و سایت تیاب شمالی با ظرفیت چهار‌ هزار و ۵۰۰ تن تولید میگو کار خود را شروع کرد  وگسترش آن در سال های بعد:

23 بهمن  1396ایسنا  -خلیل حیدری رئیس اداره شیلات میناب : ........ در سایت های پرورش میگوی تیاب شمالی و جنوبی میناب در سال 96 با سطح زیر کشت یک هزار و 900 هکتار بالغ بر 9 هزار و 470 تن میگو تولید شده است که 62 در صد تولید میگوی استان را به این شهرستان اختصاص داده است.......وی با اشاره به اینکه کانال های آبرسان به حوضچه‌های پرورش میگو به شدت رسوب دارند، گفت: این باعث می‌شود که عملا آب در زمان‌هایی که نیاز است، از حجم آن کاسته و و میزان دبی آن کاهش یابد‌.حیدری با بیان اینکه همه ساله این کانال‌ها به دلیل بهره برداری و آب بردگی و رسوب گذاری دیواره‌های کانال موجب بالا آمدن رسوبات کانال‌های آبرسان وانتقال آن به حوضچه‌های پرورش میگو می‌گردد، افزود: این مساله باعث می‌شود خسارات و آسیب‌های جدی به کار پرورش میگو وارد شده و تولید و بهداشت مزارع را تحت تاثیر قرار دهد......

28 مرداد 1398 خبرگزاری مهر : ....مجید شبانی یک از دارندگان مزارع پرورش میگو در بندر تیاب در گفتگو با خبرگزاری مهر   گفت: آب وارد شده از خور به مزارع پرورش میگوی تیاب کیفیت خوبی ندارد و از طرفی قاچاق سوخت در تیاب و کلاهی و ورود گازوئیل به آب دریا و کانالهای آبرسان پرورش میگو سبب صدمه زدن به مزارع شده است.شبانی گفت: با توجه به اینکه پرورش دهندگان از آب موجود استفاده می کنند و گازوئیل ریخته شده در دریا توسط قاچاقچیان و لنج داران حمل سوخت قاچاق وارد خور و کانالهای آبرسان می شود تلفات سنگین میگو را به مالکان مزرعه های پرورش میگو وارد کرده است......شبانی با اشاره به محل تردد خودروهای نیسان گازوئیلی در محدوده شرکت صید کیش روستای تیاب گفت: روزانه حدود ساعت ۸ شب در این نقطه بیش از صدها ماشین حمل قاچاق سوخت در حال تخلیه گازوئیل هستند  که سبب آلودگی محیط زیست وآب دریا می شود که در پی آن با تلفات چشمگیر میگوها در مزارع روبرو هستیم......

 

31 شهریور  1399 خبرگزاری موج:خلیل حیدری رئیس اداره شیلات شهرستان میناب عنوان کرد: تا پایان برداشت، ۱۰ هزار تن میگو پرورشی از دو هزار و ۷۰۰ هکتار مزرعه پرورش میگوی شهرستان میناب برداشت می‌شود.وی افزود: در شهرستان میناب دو مرکز پرورش میگو در تیاب شمالی و جنوبی و بندر کلاهی با ۱۲۰ مزرعه به پرورش میگو اختصاص دارد.

 

 

 

 

جنگل سوزی آخرین حرا های باقی مانده  در  تالاب بین المللی  مصب رودخانه های شور ، شیرین میناب و منطقه حفاظت شده حراتیاب میناب، به دلیل عدم تجهیزات موثر خاموش کردن جنگل

11 آذر   1398 ایسنا -همزمان با افزایش کنترل پدیده قاچاق سوخت و مواد نفتی در نوار ساحلی شرق هرمزگان، ورود و تخلیه مواد نفتی به دریا و آلودگی این اکوسیستم دریایی و همچنین جنگل های حرای تالاب بین المللی رود شور شیرین و میناب نیز افزایش یافته است. ویدئویی طی روزهای اخیر در حال انتشار است که در آن با پاره شدن مَشک های حامل سوخت قاچاق، گازوئیل های آن به درون دریا تخلیه می شود، به دنبال این خبر و با توجه به پیگیری های مردمی و فعالان محیط زیست برای تهیه گزارش به محل مورد نظر در تالاب بین المللی میناب رفتیم.سرازیر شدن حجم قابل توجهی سوخت به درون دریا
بهادری یکی از ناخداهای بندزرکی در گفت وگو با ایسنا، افزود: فیلمی که طی روزهای اخیر پخش شده مربوط به همین
خور چاخا بخش بندزرک بوده که متاسفانه مقادیر قابل توجهی سوخت به درون دریا سرازیر شده است.

وی، تصریح کرد: بعد از آتش زدن مشک های حامل سوخت با توجه به شناور بودن بر روی آب به سمت جنگل های حرا رفته و متاسفانه حجمی از این زیستگاه طبیعی را از بین برده است.بهادری، یادآور شد: تالاب بین المللی میناب در این فصل محل زیستگاه انواع پرندگان دریایی است.تخلیه ۱۶ مشک پانزده هزار لیتری گازوئیل به درون تالاب میناب داوری، نگهبان محوطه لنگرگاه قایق های خور بندزرک در گفت وگو با ایسنا، افزود: ۱۶ عدد مَشک بزرک حامل سوخت بعد از تعقیب و گریز به این محوطه هدایت شدند......

 

تالاب بین المللی مصب رودخانه های شور ، شیرین میناب-  نابودی جنگل های  مانگرو  به علت آتش سوزی

تالاب بین المللی مصب رودخانه های شور ، شیرین میناب-  نابودی جنگل های  مانگرو  به علت آتش سوزی

 

 

 

9 مرداد  1399ایلنا -رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان میناب دلایل خشک شدن بیش از ۱۵۰ اصله درخت حرا (مانگرو) در تالاب بین‌المللی تیاب را تشریح کرد. به گزارش ایلنا، داریوش صمصام پور گفت: آلودگی نفتی ناشی از تخلیه سوخت قاچاق مهمترین علت خشک‌شدن بیش از ۱۵۰ اصله درخت حرا (مانگرو) در تالاب بین المللی تیاب شهرستان میناب است.صمصام پور افزود: تخلیه فاضلاب شهری و روستایی، زباله و پساب شناور‌ها و تخلیه پساب حوضچه‌های پرورش میگو از دیگر عوامل آلوده کننده درختان حرا در تالاب تیاب است که با تاثیر منفی بر ریشه‌های هوایی و زیرسطحی، موجب مرگ فیزیکی جنگل‌ها می‌شود.....

 

تالاب بین المللی مصب رودخانه های شور ، شیرین میناب-  خشک شدن جنگل های حرا( مانگرو )  

ماخذ تصویر:سایت صدای میناب - مرداد1399

 

 

واگذاری خور ها  و اراضی تالابی در  تالاب بین المللی  و منطقه حفاظت شده حراتیاب میناب، این میراث طبیعی نسل ها برای تبدیل آنها به بنادر پترو شیمیایی  ،  شهرک های صنعتی،

 

 19 بهمن 1390 میناب نیوز- قانعی فرد فرماندار میناب: .....بدلیل وجود کارخانه پودر آلومینا و صنایع پتروشیمی در این شهرستان نیاز به توسعه این بندرگاه(بندر چند منظوره تیاب که مطالعات آن  جزء مصوبات هیئت وزیران در تاریخ  26/12/ 88  بود )  احساس می شود. از سوی دیگر حدود 100 هکتار زمین در اختیار شهرک صنعتی در این منطقه قرار گرفته که تاکنون تنها 30 هکتار آن در اختیار سرمایه گذاران است......ریاضی فر معاون طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست : ....با مطالعات انجام شده مجوز لایروبی فقط در دو نقطه از این بندر در قسمت اسکله و خور صادر شده است......معاون طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست موافقت سازمان محیط زیست را منوط به شرط ممنوعیت ورود شناورهای بالای 300 تن اعلام می کند....از سوی دیگر طبق مصوبه قرار است 100 متر به اسکله کنونی این بندر اضافه شود که هنوز مجوزی در زمینه توسعه این بندر صادر نشده است.دولت در پی آن است تا بندر تیاب را به مکانی توریستی - تجاری تبدیل کند ....

 

معاون طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست، بجای انجام مسئولیتی که به عهده گرفته و برای همین حقوق کلان دریافت می کند!!!! بجای حفاظت از این تالاب بین المللی و ملی ،  با مافیای تالاب خوار وارد شرط و شروط آنهم از بعد تبلیغاتی و رسانه ای می شود  !!!!! شرط و شروطی  که بعد از  هر چراغ سبز سازمان حفاظت محیط زیست به تخریب های بنیان کن در مناطق حفاظت شده  بارها ازمسئولین  این سازمان شنیده ایم.!!!!! 

 

 

28 دی1392 ایرنا  رحیم ناصری فخرمشاور مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان: بندر تیاب .... .طرح  تبدیل این بندر کوچک به یک بندر مدرن چند منظوره سال 90 با تامین اعتبار از منابع داخلی سازمان بنادر در دستورکار اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان قرار گرفت....طرح لایروبی خور و حوضچه آن در دومرحله اجرایی کلید خورد .... با بهره برداری از این بندر موتورلنج هایی با ظرفیت 300 تن و شناورهای مسافری و لندیگرافت با آبخور سه متر می توانند در آن تردد کنند...
 

 

19 فروردین 1394 خبرگزاری مهر :  مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان دستوراتی را به منظور گره گشایی و رفع موانع توسعه و رونق اقتصادی بنادر سیریک و تیاب صادر و از آمادگی سازمان بنادر برای واگذاری این بنادر به بخش خصوصی خبر داد.......طی سه سال اخیر پس از اتمام مطالعات مربوط به توسعه این بندر، طرح لایروبی خور و حوضچه آن در دو فاز اجرایی کلید خورد؛ به گونه ای که فاز نخست این طرح سال 91 با اعتباری بالغ بر 11 میلیارد ریال از محل اعتبارات داخلی سازمان بنادر آغاز و با انجام عملیات لایروبی حوضچه و استحصال دریا به حجم 60 هزار متر مکعب به پایان رسید. فاز دوم طرح توسعه این بندر شامل 420 هزار متر مکعب لایروبی خور و حوضچه نیز از اواخر سال 92 تاکنون در دست انجام است....

 

 مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان  ،خور  مهم تیاب  در  تالاب بین المللی "مصب رودخانه های شور ، شیرین و میناب"  و منطقه حفاظت شده حراتیاب میناب،  این میراث طبیعی نسل ها و بشریت را  با خود کامگی  ارث پدری و تیول سازمان بنادر دانسته و از آمادگی برای واگذاری آن دم می زند !!!!

 

 

13آبان  1394 - بهمن غلامپور مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی هرمزگان  در سایت سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ،  وضعیت شهرک های صنعتی میناب و آمادگی برای واگذاری زمین را چنین شرح می دهد :    " شهرستان میناب دارای 2 شهرک صنعتی در میناب به مساحت 100 هکتار در کیلومتر 20 جاده میناب-  بندرعباس و  شهرک صنعتی تیاب به مساحت 50 هکتار در کیلومتر 2 جاده تیاب – میناب و یک ناحیه صنعتی در بندر کلاهی به مساحت 15 هکتار در کیلومتر 1 جاده کلاهی– تیاب  میباشد که این شرکت با فراهم نمودن زیرساختهای مناسب  در این شهرکها و نواحی صنعتی، آماده واگذاری زمین به متقاضیان جهت سرمایه گذاری میباشد...... "

 

 

 

 

 

ناحیه هفت -ص3a از 14

ادامه

صفحه اصلی