کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه  ناحیه هفت -مناطق حفاظت شده تالابی داخل تنگه هرمز 

 

منطقه4 داخل تنگه هرمز

 تالاب  بین المللی مصب رودخانه های گز وحرا و منطقه حفاظت شدهحرا رودگز

IRAN-Delta of Rud -e- Gaz and Rud -e- Hara  International Wetland

 Hara Rud -e- Gaz  Protected Area &   

   تالاب بین المللی مصب های  رودخانه گز و حرا ،   درسال 1354 به عنوان تالاب با اهمیت بین المللی با مساحت15  هزار هکتار در فهرست تالاب های کنوانسیون رامسر ثبت شد. در سال1380 این تالاب با  مساحت 16 هزارو 914  هكتار(   اطلس مناطق حفاظت شده-1385)  با نام منطقه حفاظت شده  حرا رود گز به فهرست مناطق حفاظت شده اضافه شد .اگرچه  آخرین مساحت اعلام شده برای این منطقه27046 هکتار است ( فهرست نقشه مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست سال 1391 )

 

 

 

 

م

موقعیت  تالاب بین المللی مصب رودخانه های گز و حرا در تنگه هرمز  

 

 

 

 تالاب بین المللی مصب رودخانه های گز و حرا 

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده 1385- تکمیل عوارض طبیعی ، راه ها  ، مراکز جمعیتی و...از کانون دیده بانان زمین

 

 

منطقه حفاظت شده حرا رودگز به طول حدود 40 کیلومتر در سواحل شرق تنگه هرمز و در  حدود 48 کیلومتری جنوب منطقه حفاظت شده حرا تیاب و میناب  قراردار . این منطقه تقریبا از 2کیلومتری جنوب بندر سیریک  شروع شده و تا  جنوب روستای کرگوشکی ( 89کیلومتری بندر جاسک  )  امتداد دارد. راه بندرعباس- میناب- سیریک- جاسک از غرب این منطقه می گذرد. 

تالاب بین المللی مصب های  رودخانه گز و حرا    شامل مجموعه  ای از  ، کفه های گِلی جزر و مدی ، جنگلهای حرا به وسعت 900 هکتار(  اطلس مناطق حفاظت شده-1385)  ،خور هاي بزرگ و کوچک ، چندین جزیره دائمی و  فصلی و  سواحل شنی  است.  

 

افزوده: نگاهی به شناسه سه رود خانه  با نامی که  که وارد تالاب بین المللی مصب رود خانه های  گز و حرا می شوند

*- رودخانه گز از کوه  سیبا  با نام رود  داوری سرچشمه گرفته ( واقع در دهستان بشاگرد غربی)   و پس از طیحدود  80 کیلومتر و پس از عبور از روستاهای  کردر و روستای گز به نام رود گز وارد تالاب بین المللی مصب رود خانه های گز و حرا می شود.

*- رودخانه هیوی به طول حدود 65 کیلومتر از  یکصد کیلومتری جنوب شرقی میناب سرچشمه گرفته و پس از عبور از دره پوست کوه و کوه سیکوئی وارد این تالاب بین المللی می شود این رودخانه به رود " حرا" معروف شده است .

*- رودخانه کرئی به طول حدود 25 کیلومتر یکی دیگر از رود هایی است که در بخش جنوبی وارد  این تالاب بین المللی می شود .( تقریبا در شمال روستای کرگوشی )  

 

 

تالاب بین المللی رودخانه گز و حرا يکي از نواحي مهم زمستان گذراني پرندگان در معرض خطر انقراض همچون پليکان پا خاکستري، حواصيل خاکستري ، اکرت بزرگ و اکرت ساحلي ،گيلانشاه و گيلانشاه ابرو سفيد و گيلانشاه حنايي  و... است.

 

مراکز جمعیتی  مرز  و محدوده شرقی آن  عبارتند از :  بندر سیریک- روستای گزروستای کرتان - روستای گناري  - روستای میشی- روستای زرآباد- روستای گاراندو( کاراندهو) - روستای مهرگی- روستای گزان بزین-  روستای خرگوشی( کر گوشی) -روستای کلموئی - و... ( تابع  دهستان بیابان- شهرستان سیریک  - استان هرمزگان )گفتنی است  در سال1386   بخش " بیابان" شهرستان   میناب   از  شهرستان میناب تفکیک و به نام شهرستان سیریک وارد تقسیمات کشوری شد.

 

 

در اسفند 1385  3 تن از اعضای کانون دیده بانان زمین( نسرین دخت خطیبی- مینا محبوبی- طاهره ابوطالبی) بازدیدی ازخور آذینی( بخشی از تالاب بین المللی  مصب رودخانه های گز و حرا )  داشتند که گزارش آن را در همین سایت زیر عنوان : "تخريب يکي از بکر ترين تالاب هاي بين المللي  حرا و چندل در سواحل شرقي تنگه هرمز   کليد خورد "  منعکس شده است  . گزیده ای از تصاویر این تالاب شگفت انگیر در این گزارش :

 

 تالاب بین المللی مصب رودهای گز و حرا -چشم اندازي از جامعه جنگلي مانگرو

عکس از نسرین دخت خطیبی

 

 

 

تالاب بین المللی مصب رودهای گز و حرا -چشم اندازي از جامعه حرا Avicennia marina  و چندل (Rhizophora mucronata)  

 (گونه چندل با رنگ سبز تيره در رديف جلو  با ريشه هاي هوايي )

عکس از نسرین دخت خطیبی 1385

 

 

تالاب بین المللی مصب رودهای گز و حرا-درختان باستانی حرا

عکس از نسرین دخت خطیبی-1385

 

تالاب بین المللی مصب رودهای گز و حرا-درختان باستانی حرا

عکس از نسرین دخت خطیبی-1385

 

 

تالاب بین المللی مصب رودهای گز و حرا

  عکس از نسرین دخت خطیبی  -1385

 

 

 

تالاب بین المللی مصب رودهای گز و حرا -پرواز " اکرت"  بر فراز  تالاب

  عکس از نسرین دخت خطیبی  -1385

 

 

 

تالاب بین المللی مصب رودهای گز و حرا - کاکايي و پليکان  

عکس از نسرین دخت خطیبی-1385

 

 

تالاب بین المللی مصب رودهای گز و حرا "گيلانشاه"

 عکس از نسرین دخت خطیبی-1385

 

 

تالاب بین المللی مصب رودهای گز و حرا

عکس از نسرین دخت خطیبی-1385

 

 

تالاب بین المللی مصب رودهای گز و حرا - "حواصيل هندي"

عکس از نسرین دخت خطیبی-1385

 

 

 

تالاب بین المللی مصب رودهای گز و حرا

عکس از نسرین دخت خطیبی-1385

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

همانگونه که اشاره شد در اسفند 1385   کانون دیده بانان زمین بازدیدی ازخور آذینی  داشتند که گزارش آن را در همین سایت زیر عنوان : "تخريب يکي از بکر ترين تالاب هاي بين المللي  حرا و چندل در سواحل شرقي تنگه هرمز   کليد خورد "

در این گزارش علاوه بر ارائه تصاویری  از این تالاب شگفت انگیز ، آمده است که سازمان شيلات درست در کنار  رويشگاه هاي  حرا و چندل،   ساخت بندر و اسکله ای  که مردم محلی ، آن را  اسکله صیادی می دانستند ، آغاز کرده است .  در اسناد تصویری این گزارش سکوهای بتنی و حجمی از خاک و دیگر مصالح ریخته شده در کنار تالاب  نشان داده شده . در این گزارش تاکید کردیم که  اين اقدام  مخرب آغاز يک سلسله  تاسيسات تخريبي ديگر در اين تالاب با ارزش است.   ولی متاسفانه  هشدارهای کانون دیده بانان زمین کوچکترین اثری نداشت و دست اندازی ها و تخریب  توسط مافیای اسکه ساز  ادامه پیدا کرد و  پیش بینی کانون دیده بانان زمین به واقعیت پیوست !!!!

اسکله در حال ساخت در  خور  آذيني در تالاب بین المللی مصب رودهای گز و حرا

عکس از نسرین دخت خطیبی - 1385

 

اسکله در حال ساخت در  خور  آذيني در تالاب بین المللی مصب رودهای گز و حرا

عکس از  نسرین دخت خطیبی - 1385

 

اسکله در حال ساخت در  خور  آذيني در تالاب بین المللی مصب رودهای گز و حرا

عکس از سرین دخت خطیبی - 1385

 

 

 

 اخبار رسانه ای شده  بعد از این گزارش  :

   7بهمن 1391 روزنامه صبح ساحل : ..... برخی اهالی محلی می گویند: شیلات هرمزگان برای تردد شناورهای صیادی در این تالاب اقدام به ساخت اسکله کرده است. اسکله ای که موجب افزایش تردد شناورهای سنگین و افزایش قاچاق سوخت و آلودگی دریا بر اثر تخلیه و بارگیری گازوئیل شده است.   به گفته رئیسی رئیس شیلات شهرستان سیریک  حداقل روزانه بیش از 130 فروند شناور مجاز و غیر مجاز در این تالاب تردد می کنند.  بخشدار مرکزی سیریک هم می گوید: اسکله صیادی60 متری خورآذینی سیریک امکان پهلوگیری همزمان 33 فروند لنج و قایق  دارد ..... شنیده ها حاکی از آنست که ماموران حفاظتی سازمان های ذیربط  در این منطقه حضور ندارند و این تالاب محل گذار شناورهای فاقد هویت شده است...

 

شهریور 1392 خبر گزاری مهر:  تالاب بین‌المللی آذینی در معرض نابودی-.......علیرغم هشدارها و گلایه دوستداران محیط زیست نسبت به محافظت از تالاب خور آذینی در رسانه‌ها همچنان مسئولان شهرستانی و استانی نسبت به این موضوع واکنشی نشان نداده‌اند....احداث اسکله صیادی در سال 1385 در منطقه خورآذینی توسط شرکت اسکله‌سازی سپاه به درخواست اداره کل شیلات هرمزگان زخمی بر پیکر طبیعت شگفت انگیز خور آذینی بود. تالاب خور آذینی زمانی پناهگاه امنی برای آبزیان و پرندگان بوده، اما اکنون آشیانه این آبزیان و پرندگان با پره‌های موتور لنج‌های صیادان و قاچاقچیان سوخت و کالا فاصله زیادی ندارد......گر در گذشته قوانینی در نظر گرفته می‌شد، امروزه شاهد اینگونه مشکلات نبودیم، اگر اقدامات امنیتی از سوی دستگاه‌های متولی صورت می‌گرفت تردد شناورهای فرسوده با ریزش سوخت گازوئیل و بنزین در تالاب بین‌المللی خور آذینی باعث نابودی و انقراض آبزیان این منطقه نمی‌شد، حضور شناورهای قاچاق و صیادی در این منطقه اثرات زیانباری را متوجه این تالاب کرده است....

      31 فروردین  1393 خبرگزاری مهر -جنگل‌هاي حرا، بوي گازوئيل مي‌دهد  .... خور آذینی که نبض جنگل های حرا در آن می تپد تا از طپش این زندگی آبزیان هم به حیات خود ادامه دهند، با سرازیر شدن سوخت به دهانه این خور، سر زندگی موجودات به سردی می گراید و رنگ می بازند این سوخت های مرگ آفرین، بین جنگلهای حرا و دریا جدایی می اندازد و دریا نیز یار و همراه سبز خود را از دست خواهد داد و دیگر آبزیان و پرندگان میعادگاهی برای تکثیر یا استراحت و همنشینی با دریا نخواهند داشت....

 

 

ناحیه هفت -ص3b از 14

ادامه

صفحه اصلی