گزارش بررسی کانون دیده بانان زمین از 180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی کشوردر قالب هفت ناحیه جغرافیایی

 

ادامه  ناحیه هفت -مناطق حفاظت شده تالابی غرب تنگه هرمز 

گروه دو- اکوسیستم های تالابی خلیج فارس و دریای عمان - بررسی 10 منطقه به اصطلاح حفاظت شده

غرب تنگه هرمز( جزایر فارور- سراج-  جزیره هندورا بی- جزیره شیدور- نایبند-دیرو نخیلو-مُند-حله- خارک- خارکو)  

گروه دو  تقسیمات کانون دیده بانان زمین از مناطق حفاظت شده تالابی خلیج فارس و دریای عمان ، دربرگیرنده  10 منطقه حفاظت شده  بامساحت 214 هزارو 803 هکتار ( 42 درصد مساحت مناطق حفاظت شده ناحیه هفت) در  غرب تنگه هرمز ،در حد فاصل بندر لنگه  تا بندر گناوه  است. 

 

 نقشه موقعیت مناطق حفاظت شده غرب تنگه هرمز

 

 

این  مناطق به ترتیب از شرق به غرب  عبارتند از :

*- منطقه حفاظت شده جزایرفارور(فرور)43کیلومتری غرب بندر لنگه (فاصله فضایی) 53کیلومتری  شرق جزیره کیش(فاصله فضایی) 

*- منطقه حفاظت شده سراج-17کیلومتری جزیره کیش(فاصله فضایی)68 کیلومتری شرق پارک ملی نایبند

*- پناهگاه حیات وحش جزیره شیدور- 1500متری شرق جزیره لاوان (فاصله فضایی)8کیلومتری منطقه حفاظت شده سراج  (فاصله فضایی )

*- پناهگاه حیات وحش جزیره  هندورابی- 6 کیلومتری  منطقه حفاظت شده سراج (فاصله فضایی ) 21 کیلومتری شرق پناهگاه حیات وحش جزیره شیدور (فاصله فضایی )22 کیلومتری شرق جزیره لاوان(فاصله فضایی )

 *-پارک ملی دریایی نایبند-22 کیلومتری غرب شهر گاوبندی- 35 کیلومتری  شرق بندر طاهری (سیراف)

*- پارک ملی دیر و نخیلو - 31 کیلومتری غرب بندر دیر

*-منطقه حفاظت شده مند - متصل به شمال غربی پارک ملی دیر و نخیلو  - 25کیلومتری جنوب روستای جاشک ( جنوب اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک ) 117 کیلومتری بندر بوشهر

*- منطقه حفاظت شده حله - متصل به  بندر بوشهر-33کیلومتری جنوب برازجان

*-پناهگاه حیات وحش خارک -35 کیلومتری بندر گناوه (فاصله فضایی )-32 کیلومتری منطقه حفاظت شده حله

*- اثر طبیعی ملی جزیره  خارکو- 4کیلومتر ی شمال جزیره خارک

 در ادامه  ضمن مروری بر   کلی ترین ویژگی های طبیعی هر منطقه، موارد عدم حفاظت این مناطق ارائه می شود

 

منطقه 1  غرب تنگه هرمز-   منطقه حفاظت شده جزایر فارور

IRAN-Faror Islands  Protected Area 

 منطقه حفاظت شده  جزایر فارور(فرور) در سال  1366 با مساحت 2848 هكتار حفاظت شده اعلام شد . شامل جزیره فارور بزرگ و  فارور کوچک.  جزیره فارورکوچک در15 کیلومتری جنوب جزیره فارور بزرگ قرار دارد و تخته سنگی است به ارتفاع 31 متر  و به قطر 1.4 کیلومتر.   این دو جزیره  در 22 کیلومتری بندر بستانو ، 43کیلومتری بندر لنگه (فاصله فضایی) و 53کیلومتری جنوب شرقی جزیره کیش(فاصله فضایی)  قرار دارند.

جزیره فارور بزرگ گنبد نمکی بزرگی است که از اعماق زیاد به بالا رانده شده است . منطقه ای کوهستانی با کوه های صخره ای و دره های عمیق و با سنگ هاي آذرين ماگمايي. بلند ترین نقطه ارتفاعی  جزیره فارور بزرگ   145 متر و بزرگترین قطر جزیره 7.5 کیلومتر است . دارای  آبسنگهای مرجانی با  سواحل صخره ای و سواحل شنی  .این جزیره همچنین محل تخم گذاری لاک پشت های دريایی و یکی از مناطق بسیار مهم لانه سازی عقاب ماهیگیر است.

بررسی های انجام گرفته تا سال 1386 توسط کارشناسان دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست بر روی جزایرفارور  حاکی از این موضوع می باشد که این جزیره دارای 29 گونه مرجانی که جزو مهمترین و متنوع ترین مناطق مرجانی ایران محسوب می شوند. حدود 465 گونه ماهی  در این جزیره دیده شده  نظیر  ماهی جراحی ،ماهی شیر، هامور ، خارو صندوق ماهی ، عروس دریایی، خروس دریایی ، و 000

جزیره فارور بزرگ  رویشگاه آکاسیای چتری Acasiatortilis ، کنار و کهور، لور، کرت ، نخل ،  اقاقیا و....است و گونه وارد شده به جزیره ، کهور پاکستانیProsopis Juliflora  درسالهای اخیر است که به دلیل توانایی این گونه درمغلوب نمودن گونه آکاسیا چتری وپوشاندن سطح جزیره در آینده ای نه چندان دورمی تواند خسارات جبران ناپذیری به حیات وحش جزیره که ازآکاسیای چتری به عنوان منبع اصلی تغذیه استفاده می کنند واردکند.

جزیره فارور بزرگ،  زیستگاه آهو کوهی است. در گذشته تصور می‌شد آهوهای این جزیره نوعی جبیر باشند که در سرزمین اصلی ایران هم دیده می‌شوند، اما بررسی‌های علمی محمود کرمی و کالین گریوز در دهه۶۰ نشان داد که آنها زیرگونه‌ای از آهوی کوهی هستند که در ایران فقط در این جزیره دیده می‌شود. نام علمی آهوهای این جزیره هم به دلیل تلاش‌های بیژن فرهنگ دره‌شوری در شناسایی آن "غزال کوهی دره‌شوری" انتخاب شده است. اداره محیط‌زیست استان هرمزگان تعداد آهوهای این جزیره را سال ۱۳۸۹ حدود ۳۹۱ راس اعلام کرده؛ البته در گذشته تعداد آنها به حدود هزار راس هم می‌رسیده‌است.

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 پیشکش منطقه حفاظت شده جزایر فارور این ذخیره گاه های ژنتیکی متعلق به نسل ها    به   هیولای منطقه  آزاد کیش

 

7 دی 1389  ایلنا: " مجلس با واگذاری جزایرهندورابی،  فارور  و  بنی فارور به منطقه آزاد کیش موافقت کرده‌است...... درصورت اجرایی شدن این مصوبه، فاتحه یکی از بهترین جزیره مرجانی خلیج فارس را باید خواند. ...."

نمایندگان مجلس باردیگر ثابت کردند نه تنها  کوچکترین اهمیتی به مناطق حفاظت شده یعنی این میراث های طبیعی ملی نمی دهند بلکه   برای خدمتگذاری به رانتخواران سوداگر و مخرب ، حاضر هستند این حق ملی  نسل ها را  به راحتی لگد مال کنند  !!!!!!

 

18بهمن 1389 خبر گزاری  مهر: " ..... در ماجرای واگذاری جزایر چندگانه و حفاظت شده محیط زیست به منطقه آزاد کیش بنا به گفته سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی مدیران و معاونان سازمان محیط زیست هیچ گونه اطلاعاتی در قبال جزایر حفاظت شده هندورابی، فارور و بنی فارور در اختیار مجلس قرار ندادند و به همین دلیل در حین بررسی برنامه پنجم توسعه کشور توسط مجلس به دلیل نداشتن آگاهی کافی نسبت به این مناطق به اصطلاح حفاظت شده به مناطق آزاد کیش الحاق شدند که  دستور آن نیز چندی پیش از سوی رئیس جمهوری ابلاغ شد.انوشیروان محسنی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در حال تدارک تدابیری هستیم که بین سازمان محیط زیست و مناطق آزاد طبق قانون هماهنگی هایی انجام شود تا رعایت قوانین زیست میحطی از سوی مناطق آزاد الزام آور شود."

 

  فراکسیون محیط زیست مجلس  که  حفاظت از محیط زیست کشور مهم ترین وظیفه آن است،   نه تنها کوچکترین دغدغه ای برای حفاظت ارزش های طبیعی جزایر بسیار مهم  خلیج فارس ندارد ،  بلکه ظاهرا حتی اطلاعات ابتدایی در مورد این جزایر را نیز  دارا نیست !!! بنابراین چگونه از چنین فراکسیون به اصطلاح محیط زیستی می توان توقع دفاع از میراث های طبیعی نسل ها و جلوگیری از تجاوزات  به مناطق حفاظتی را داشت!!! بررسی های کانون دیده بانان زمین از 180 منطقه حفاظت شده نشان می دهد که مناطق حفاظت شده بسیاری قربانی هیولای مناطق آزاد شده اند از آن جمله در حوزه ارس!!! که متاسفانه در بیشتر آنها با لابی گری برخی نمایندگان  مجلس به قربانگاه مناطق آزاد فرستاده شده اند!!!! و تعجبی نیز ندارد که جزایر بسیار مهم فارور  نیز با توجیهات مضحک این نماینده  به سلاخ خانه مناطق آزاد راهی شود. چنین  نمایندگانی باید بدانند خیانت آنها به میراث طبیعی یک ملت ، محرز است  و  در تاریخ این مرزو بوم ثبت شده و خواهد شد و چنین توجیهات مسخره ای از جمله عدم آگاهی ، تنها سازمان محیط زیست را می تواند قانع کند و بس !!!!!!!!

 

 

7 اردیبهشت 1393 خبر گزاری  مهر - علی اصغر مونسان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش  گفت: با توجه به اينكه امكان مسكوني شدن اين جزاير وجود نخواهد داشت قصد داريم فارور كوچك را به ديزني لند تبديل كرده و براي فراهم شدن شرايط بهتر جهت جذب گردش گر به اين جزيره و توسعه گردشگري مجوز ساخت چند هتل پنج ستاره براي سرمايه گذاران علاقه مند صادر کنیم.ساخت يك سد خاكي با هدف ايجاد فضاي سبز و تامين آب شرب از جمله نخستين طرح هاي عمراني در اين منطقه است.

 

9 مهر 1393 خبرگزاری فارس: اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: احداث فرودگاه و بندرگاه در جزایر فارور از برنامه‌های توسعه جزایر اقماری است که باید در اولویت برنامه‌های سازمان منطقه آزاد کیش قرار بگیرد......

 

 

   تلاش   نفتخواران برای  چنگ اندازی به  مناطق حفاظت شده جزایر فارور و  پناهگاه حیات وحش جزیره هندورابی

۱۱ اسفند ۱۳۸۸تابناک به نقل از خبرگزاری مهر  سید محمود محدث مدیر اکتشاف شرکت نفت : .... پس از تکمیل حفاری میدان فارور در خلیج فارس به حفر چاه اکتشافی در این بلوک اقدام می کنیم،  در این منطقه تنها  یک دکل حفاری داریم و به همین دلیل پس از به دست آوردن نتیجه در میدان فارور به انجام عملیات حفاری در سه هدف اکتشافی دیگر اقدام می کنیم....

20 دی۱۳۹۱ آفتاب نیوز  : " وزارت نفت با ارسال لایحه‌ای به هیات دولت خواستار واگذاری سند ۶ دانگ چهار جزیره نفت و گازخیز کوچک خلیج فارس برای شرکت ملی نفت شده است تا طرح ایجاد سه قلوی نفت و گاز ایران در خلیج فارس را راه‌اندازی کند......از این رو لایحه‌ای توسط وزارت نفت به هیات دولت مبنی بر واگذاری مالکیت جزایر فارو یک و دو، هندورآبی و فارسی ارسال شده است که هم اکنون این پیشنهاد نفتی‌ها مراحل بحث و بررسی در دولت را پشت سر می گذارد......"

 

 

منطقه 2 غرب تنگه هرمز-   منطقه حفاظت شده سراج

 IRAN-Seraj  Protected Area

 منطقه حفاظت شده  سراج  در سال  1378 با مساحت59 هزارو 686  هكتار حفاظت شده اعلام شده .

 منطقه حفاظت شده سراج   از 38 کیلومتری غرب بندر چارک یعنی  بندر گرزه  شروع شده و تا  نزدیک  بندر مقام  ادامه دارد .  این منطقه در 61 کیلومتری شرق شهر گاوبندی ، 78 کیلومتری پارک ملی نایبند  قرار دارد.  پناهگاه حیات وحش جزیره هندورابی ، پناهگاه حیات وحش جزیره شیدور و جزیره لاوان  در حدود 5 تا 7  کیلومتری  و جزیره کیش نیز در حدود 17 کیلومتری سواحل آن  قرار دارد. ( فاصله فضایی )

سراج

 نقشه موقعیت منطقه حفاظت شده سراج در منطقه 

 

سراج

 نقشه منطقه حفاظت شده سراج 

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده - علامت گذاری و بزرگ نمایی پدیده ها و اسامی از کانون دیده بانان زمین

 

 

منطقه حفاظت شده  سراج تلفیقی از  اکوسیستم های کوهستانی کم ارتفاع ( حداکثر 750 متر)  ، تپه ماهوری ،   دشتی و  اکوسیستم های  تالابی  ساحلی- دریایی   با  65 کیلومتر خط ساحلی با خلیج فارس است  با تنوعی از سواحل صخره ای و سواحل ماسه ای  و همین تنوع  اکوسیستمی است که زیستگاه های متنوع گیاهی و جانوری را در هزاره ها در آن بوجود آورده است از آن جمله است :

*-  ذخیره گاه جنگل های گرمسیری(Tropical forest reserve) با گونه نادر انار شيطان   همراه گونه های دیگر  نظیر انجير معابد،کنار ، کهور ،کرت ، سمر، آکاسیا ی چتری، و....

*-وجود زیستگاه های غنی برای بز و پازن ، قوچ و میش ، جبیر، پلنگ، ، روباه ، و...

  *-وجود سواحل مناسب برای تخم گذاری لاكپشت های درياي  بزرگ چون لاکپشت  سبز و لاکپشت منقار عقابی ، مار های دریایی و فضایی برای جوجه گذاری پرندگان مهاجر و بومی  چون پرستوهای دریایی ، حواصیل خاکستری ، حواصیل ارغوانی ،  و....

*-آبهابی این منطقه نیز از زیستگاه های دیرینه  صدف مروارید ساز  از سده های دور می باشند. گفتنی است یکی از پیشه های مردم در این منطقه غیر از ماهی گیری ، غواصی برای صید این صدف ها بوده است که از آن جمله است بندر قدیمی صیادی چیرویه و بندر نخیلو  .  

*-زیستگاه های غنی دشتی برای  هوبره  *-و.....

مراکز جمعیتی مرز ساحلی   : بندر نخیلو  ، بندره جزه ، بندر مکاحیل،بندر  چیرویه (شیرو) ،بندر کلات ، بندرگرزه  

 مراکز جمعیتی مرز شرقی و شمالی : روستای غدیر کوهی،روستای طویری ، روستای گزدان، روستای مرباغ(مرباخ) ، روستای گریشه ،  روستای ارمکی، روستای رمیله ،  و...

(  تابع دهستان بندرچارک و دهستان مقام-بخش - شهرستان بندر لنگه - استان هرمزگان )

 

 

 حفاظتی که انجام نشد

 

  واگذاری بخش هایی از منطقه حفاظت شده  سراج ، به   نفتخواران و تبدیل بنادر  صیادی به  بنادر و  اسکله های نفتی

11 آبان 1384 رجانیوز - " گزارش شبکه ایران، دولت هشتم در آخرین جلسه هیات وزیران، و یک روز مانده به پایان کار این دولت، طرحی را به تصویب رساند که به پیشنهاد وزارت نفت و در همان روز به هیات وزیران واصل شده بود.این طرح که از آن به عنوان طرح " اکتشاف گاز در منطقه حفاظت شده سراج" در ناحیه عسلویه یاد می شود، در حالی با پیشنهاد وزارت نفت در تاریخ 11 آبان 1384 به تصویب هیات وزیران رسید که بر اساس آن دولت موظف شد پانزده هزار هکتار از اراضی بخش هایی از منطقه حفاظت شده سراج و نیز محدوده پیرامون آن را جهت اکتشاف گاز به وزارت نفت واگذار کند......"

1387شروع بهره برداری از ساخت اسکله بندرچیرو باطول موج شکن اصلی 180متر و مساحت حوضچه ده  هکتاری

25 شهریور1391 سایت روابط عمومی وزارت نفت (شانا )   : ..... مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران در بازدید از اسکله نخیلو، بر راه‌اندازی هرچه سریع‌تر این اسکله تدارکاتی تاکید کرد. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران، پروژه بندر نخیلو در سه فاز اجرایی و در مدت زمان هفت سال از سال ١٣٨٢ تا سال ١٣٨٩ ساخته شده است. این پروژه شامل یک موج شکن اصلی به طول ٨٢٠ متر و ٢ اسکله تدارکاتی و مسافری، محوطه بارانداز، ساختمان‌های اداری و مسکونی، رستوران، سوله انبار مرکزی، ساختمان عملیات دریایی، ساختمان گمرک و همچنین پروژه آب‌رسانی از جزیره لاوان به نخیلو است.........

19 اردیبهشت  1392  ایرنا -  ابراهیم عزیزیاستاندارهرمزگان در گفت وگوبا ایرنا : مجوز ساخت بندرگاه نخیلو به عنوان پشتیبانی کننده سکوی های نفتی فلات قاره صادر شده و سازمان بنادر باید هر چه سریعتر به دنبال صدور مجوز بهره برداری از این بندرگاه باشد.....

22 اردیبهشت 1395 –سایت شرکت ملی نفت - عبدالرضا حاجی حسین نژادمدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت : " ....فاز نخست توسعه میدان گازی کیش، از دو بخش تاسیسات سر چاهی در جزیره کیش، سکوهای دریایی تولید گاز و تاسیسات پالایشگاهی در ساحل سرزمین اصلی در منطقه گرزه واقع در استان هرمزگان تشکیل شده است. پیش بینی می شود در فاز یک میدان گازی کیش روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز و ١١ هزار و ٣٠٠ بشکه میعانات گازی تولید شود.به منظور رعایت اصول زیست محیطی در جزیره کیش، همه تاسیسات پالایشگاهی این طرح در منطقه گرزه در ساحل سرزمین اصلی در مجاورت بندر آفتاب اجرا می شود. عملیات حفاری این میدان گازی که دومین میدان گازی بزرگ خلیج فارس شناخته می شود توسط شرکت ملی حفاری در حال انجام است...."

 

منطقه گرزه در منطقه حفاظت شده سراج است و مدیر عامل توسعه نفت آسوده خاطراست که  برای رعایت اصول زیست محیطی جزیره کیش!!!! همه این تاسیسات پا لایشگاهی سرا پا آلوده را  به منطقه حفاظت شده منتقل کرده است !!!!!!

 

 

 

 ساخت بندر آفتاب  در سایه  امن سازمان حفاظت محیط زیست  در منطقه  حفاظت شده  سراج ،  زمینه ساز تصاحب و  غارت منابع  این میراث طبیعی ملی متعلق به نسل ها  توسط هیولای منطقه آزاد کیش

منطقه حفاظت شده سراج  نیز مشابه جزایر فارور و جزیره هندورابی  مورد هجوم و چنگ اندازی هیولای منطقه آزاد کیش  قرار گرفته است  که شروع آن با ساخت بندر آفتاب در حدفاصل بندر صیادی گرزه و بندر کلات شروع شد. در ادامه به اخبار رسانه ای شده ای چند در این مورد اشاره می شود :

2 اسفند  1386  پایگاه خبری آفتاب  به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه‌آزاد كیش: نخستین بندرعمومی كشور با نام بندر آفتاب باسرمایه‌گذاری كامل بخش خصوصی در ۱۸كیلومتری جزیره كیش آماده بهره‌برداری است.  تاسیسات بندرآفتاب شامل موج شكن، حوضچه آرامش، دو پست اسكله، ترمینال مسافری، دفاتر اداری ،اماكن اقامتی،  آب شیرین كن و انبار سرپوشیده است.....

سایت اداره بنادرو دریانوردی بندر لنگه  : "  امکانات بندرآفتاب :  *-ترمینال مسافری به وسعت 5200مترمربع  *-مهمانسرا ،پمپ بنزین آتش نشانی، تعمیرگاه و پارکینگ کامیون و سواری*-اسکله تجاری به طول ۹۰ متر قابل پذیرش کشتیهای با آبخور ۶ متر *-دو اسکله رورو با شیب متفاوت پهلوگیری*-دو باب انبار سرپوشیده به وسعت ۵۰۰۰ مترمربع*-حوضچه به مساحت ۱۴ هکتار با عمق ۹ متردر جزر کامل قادر به پذیرش شناورهایی با آبخور۵/۸ متر *-همجواری محوطه بتدر آفتاب با کارخانه صنایع چوب
*-(MDF صنایع دریایی، معدنی و ساختمانی، صنایع فلزی، فنی و مهندسی و محوطه خدمات رفاهی ....... موقعیت ویژه این منطقه هنگامی آشکار می گردد ، که به این ناحیه بکر و دست نخورده با ذخائر طبیعی فراوان ، برای تولید , پردازش و صادرات مواد معدنی و صنعتی ، نگاهی بلند مدت وجود داشته باشد . و به عنوان دروازه ای از سرزمین اصلی (غرب استان هرمز گان و استانهای فارس و اصفهان ) ، به آبهای خلیج فارس نظاره شود . همجواری این بندر با منطقه آزاد کیش و منطقه پارس جنوبی بر اهمیت اقتصادی آن افزوده است......"

23 دی  1387 سایت عصر ایران : خط كشتيراني حمل مسافر بين جزيره كيش و بندر آفتاب راه اندازي شد.به گزارش اداره كل امور فرهنگي و روابط عمومي سازمان منطقه آزاد كيش مسافت اين مسير دريايي كه از اول آذرماه جاري آغاز به كار كرده، حدود 18 كيلومتر بوده و زمان آن با كشتي كاتاماران حدود 30 دقيقه به طول مي انجامد.

سایت انجمن پایانه داران بنادر ایران : طرح های گروه سرمایه گذاران کیش:

شرکت گروه سرمایه گذاران کیش با توجه به مزیت های منطقه آزاد کیش و بهره جویی از منابع انرژی ارزان و فراوان محلی، پس از انجام مطالعات مقدماتی مجموعه ای از طرح های زیربنایی صنعتی، معدنی و اقامتی را در بین روستاهای گرزه و کلات از توابع بخش شیبکوه شهرستان بندر لنگه و در جزیره کیش تعریف کرد.بلافاصله چیدمان پروژه ها، باتوجه به توانمندیهای اقلیمی در 3 بخش صنعت، معدن، خدمات فنی-مهندسی، امکانات اسکان و با مرکزیت یک بندرگاه در نزدیک ترین فاصله به منطقه آزاد کیش به عنوان کریدور ورود مواد اولیه و خروج مصنوعات و تولیدات، طراحی گردید.

 
طرحهای مصوب :

 
1-صنایع چوب : کارخانه تولید ورق های چوبی صنعتی در جوار بندر آفتاب : هدف........

 
2-صنایع معدنی :کارخانه سیمان : هدف تهیه وتولید سیمان خاکستری برای تامین مصارف محلی و صادرات به صورت کلینکر با محوریت بندر آفتاب .مصالح ساختمانی : با توجه به تولید سیمان و شن و ماسه فرآوری آنها و تولید مصالح ساختمانی مانند بلوک، تیرچه، قطعات بتونی، کفپوش سیمانی، دال، موزائیک، آجر و .... در دستور کار می باشد .

3-صنایع آلمینیوم:به محض ایجاد خط لوله گاز و بهره برداری از حوزه گازی کیش با بهره جویی از مزیت تامین انرژی ارزان و با استفاده از موقعیت بندری و با امکان ورود آسان مواد اولیه نسبت به احداث کارخانه تولید آلومینا از بوکسیت و تولید شمش آلومینیوم از آلومینا اقدام خواهد شد .
 
 
4- خدمات فنی ومهندسی: :هدف، تمرکز و تجمع تخصص های مورد نیاز......در شهرک صنعتی مجاور بندر آفتاب می باشد .

 
5-شهرک صنعتی :با توجه به فعالیتهای صنعتی و معدنی طراحی شده در محل و ضرورت ایجاد صنایع فرودست سیمان و چوب و نیازهای صنعتی منطقه آزاد کیش طرح احداث شهرک صنعتی آفتاب در جوار بندر آفتاب در زمینی به مساحت 98 هکتار به تصویب رسیده که شامل 86 واحد و کارگاه صنعتی شامل صنایع غذایی، سلولزی، کانی، شیمیایی، خدماتی،تعمیر شناورها و .... می باشد .

 

3 شهریور 1394 روزنامه شرق :.....اکبر ترکان مشاورعالی رئیس‌جمهور و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد  درباره میدان گازی کیش گفت: این میدان گازی دارای سه فاز است که یک فاز آن در جزیره کیش واقع شده است كه درحال‌حاضر در محوطه فاز یک چاه‌هایی حفر شده و ایجاد خط جمع‌آوری و انتقال گاز به بندر آفتاب مطرح است.  گازهای جمع‌آوری‌شده از طریق این خط وارد پالایشگاه بندر آفتاب و در آنجا لخته‌گیری و به شبکه سراسری تزریق می‌شود. ........


 

سراج

 بخشی از اسکله بازرگانی بندر آفتاب در منطقه به اصطلاح حفاظت شده سراج

ماخذ تصویر : سایت پویا طرح پارس  

 

 

منطقه 3  غرب تنگه هرمز-  پناهگاه حیات وحش جزیره شیدور

( تالاب بین المللی جزیره شیدور)

   IRAN-Shidvar Island  Wildlife Refuge & International Wetlan  

جزیره شیدور  درسال1350 به عنوان پناهگاه حیات وحش با مساحت 97 هکتار حفاظت شده اعلام شد . در سال 1378 جزیره شیدور و فضا های تالابی آبهای اطراف آن با مساحت 870 هکتار به عنوان تالاب با اهمیت بین المللی کنوانسیون رامسر ثبت شد.

پناهگاه حیات وحش جزیره شیدور در حدود 8 کیلومتری سواحل منطقه حفاظت شده سراج  (بندر جزه ) ،  1500 متری شرق جزیره نفتی لاوان و 21 کیلومتری غرب  پناهگاه حیات وحش جزیره هندورابی  قرار دارد

جزیره شیدور از توده مرجانی تشکیل شده و تنها آبسنگ مرجانی ثبت شده کشور است که در فهرست مهمترین آبسنگ های مرجانیIUCN   قرار دارد و از همین روست که  به عنوان ذخيره گاه ژنتيكي مرجان ها از بعد ملی و بین المللی شناخته  شده است  . همچنین پناهگاه حیات وحش جزیره شیدور  به عنوان یک زیستگاه مهم برای پرندگان توسط سازمان بین المللی حیات پرندگان نیز شناخته شده . 

پناهگاه حیات وحش و تالاب بین المللی جزیره شیدور  از مهم ترین زیستگاه های مناسب برای جوجه آوری پرستو های دریایی از انواع سفید کاکلی کوچک،پشت دودی وکاکلی می باشد. در بررسی جمعیت پرندگان این جزیره که در سال ۱۳۵۱ یعنی یکسال بعد از اعلام حفاظت از جزیره شیدور انجام شد ، وجود جدود  ۶۰۰  هزار پرستوی دریایی ،حواصیل سبز. باکلان گلوسیاه و... در این جزیره تخمین زده شد . تاکنون ده گونه پرنده در این حزیره شناسایی شده که غیر از چکاوک کاکلی و سسک دم دراز بقیه مهاجر هستند . پناهگاه حیات وحش جزیره شیدور همچنین  یک زیستگاه مهم برای تخم ریزی لاکپشت های دریایی همانند لاکپشت منقار عقابی و لاکپشت سبز محسوب می شوند  و به همین دلیل در خرداد 1395 اعلام شد (ایرنا) که جزیره شیدور  به شبکه مناطق مهم لاک پشت دریایی در اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا پیوسته است . گفتنی است  شبکه مناطق مهم لاک پشت دریایی که از زیر برنامه های سازمان ملل است به منظور اجرای منسجم برنامه های حفاظتی و مدیریتی روی گونه ها های با ارزش و مهاجر ، ایجاد شده است و زیر نظر کنوانسیون گونه‌های مهاجر (CMS) فعالیت می‌کند.

 افزون بر این پناهگاه حیات وحش جزیره شیدور به علت وجود  مار های سمّی سیاهرنگ(مارجعفری)به جزیره ماران( مارو )نیز در بین مردم  این محدوده معروف است.گفتنی است جزیره شیدور  غیرمسکونی است

 

سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون گزارش های مستند و به روز شده ای در مورد کمیت و کیفیت  مرجان های این منطقه ،جمعیت پرندگان ، جمعیت لاکپشت های دریایی که برای تخم گذاری به این جزیره می آیند و همچنین تمهیدات حفاظتی در آلودگی های نفتی جزیره لاوان به مردم ارائه نداده است !!!!ولی به دلیل   نزدیکی جزیره شیدور به  جزیره نفتی لاوان و تردد کشتی های نفتی در این منطقه آلودگی های نفتی آبهای اطراف آن محرز است  که  به دو مورد از حوادث نفتی در آبهای این منطقه تنها در چند ساله اخیر اشاره می شود :

۱۵ شهريور ۱۳۹۲خبرگزاری مهر.... یک لکه‌ بزرگ نفتی به طول حدود 15 کیلومتر در اثر ریختن عمدی بخشی از آب توازن کشتی در 42کیلومتری شرق جزیره لاوان پدیدار شده..معاون محیط دریایی سازمان محیط زیست نیزبا بیان اینکه آلودگی نفتی ایجاد شده بیش از آلودگی است که به طور میانگین سالانه در خلیج فارس ایجاد می شود می گوید: نفتکش هندی توقیف شده خلیج فارس حدود 120 تا 140 هزار تن نفت خام در دریا وارد کرده است که این مقدار معادل 900 تا یک میلیون بشکه نفتی است....

 14 بهمن 1394- آخرین موردحوادث نفتی گزارش شده در کنار جزیره شیدور ، آتش سوزی اتفاق افتاده در چهارشنبه 14 بهمن است که بسياری از خبرگزاری ها از انفجار مهيب بخش هايی از پالايشگاه لاوان خبر دادند،   ایرنا در 15 بهمن 94 به نقل از  فرماندار بندرلنگه نوشت : یک واحد تولید بنزین که برای بهره برداری آماده شده بود به دلیل نشتی بنزین منجر به انفجار شد.....

 

 

منطقه 4 غرب  تنگه هرمز-  پناهگاه حیات وحش جزیره هندورابی  

   IRAN-Shidvar Island  Wildlife Refuge   

پناهگاه حیات وحش  جزیره هندورابی با مساحت 4 هزارو 280 هکتار در سال 1389 به   لیست مناطق حفاظت شده کشور اضافه شد . این منطقه در 6 کیلومتری سواحل منطقه حفاظت شده سراج (بندر چیرویه) ،22 کیلومتری شرق تالاب بین المللی جزیره شیدور  و جزیره نفتی لاوان  و 27 کیلومتری غرب جزیره کیش  قرار دارد .

بلند ترین نقطه جزیره هندورابی21 متر از سطح دریاهای آزاد و  بزرگترین قطر آن نیز 7.5 کیلومتر است .یکی از  ارزش زیستی مهم این جزیره مربوط به ريف‌های مرجانی اطراف آن است با  32 گونه مرجان . پناهگاه حیات وحش  جزیره هندورابی  همچنین مکانی برای تخم گذاری لاکپشت ها ی دریایی و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر است .

 

حفاظتی که انجام نشد

پناهگاه حیات وحش  جزیره هندورابی با توجه به نزدیکی به جزیره نفتی لاوان همواره  در معرض آلودگی نفتی  قرار داشته است و اکنون نیز با اکتشاف نفت و گاز در آن ، نفتخوارن برای آن نقشه ها کشیده اند !!!ولی مدر حال حاضر  واگذاری این منطقه  از سوی مجلس شورای اسلامی  به هیولای منطقه آزاد کیش است  :

 

  پیشکش پناهگاه حیات وحش  هندورابی  این ذخیره گاه ژنتیکی میراث طبیعی نسل ها  و زیستگاه نادر ترین آبسنگ های مرجانی  به  هیولای  منطقه آزاد کیش

با تصویب مجلس  در دیماه 1389پناهگاه حیات وحش  جزیره هندورابی همراه جزایرحفاظت شده  فارور به هیولای منطقه آزاد کیش پیشکش و ویرانگری درآن شتاب گرفت. نمونه هایی از اخبار رسانه ای شده  :

  27خرداد ۱۳۹۲- خبرگزاری مهر : " محمدرضا فاطمی عضو هیات علمی دانشگاه علوم و تحقیقات نسبت به تخریب 32 گونه مرجان حفاظت شده جزیره هندورابی در اثر ساخت رینگ اسفالت در اطراف این جزیره هشدار داد ... وی افزود: علاوه بر آسیب جدی ساخت این رینگ بر مرجان های جزیره از آنجایی که قسمت شمال و شرق سواحل ماسه ای محل تخم گذاری لاکپشت های دریایی است چنانچه فاصله لازم رعایت نشود خطرات جدی این گونه را تهدید می کند..... ساخت این رینگ با ابعاد 18 کیلومتر در 11 متر بر محیط زیست جزیره هندورابی اثر خواهد داشت و......"

 

31 فروردین 1393 همشهری -  سازمان منطقه آزاد کیش با همکاری یکی از شرکت‌های خصوصی مجری طرح‌های گردشگری کیش از چندی پیش در حال آماده کردن امکانات و تجهیزات خدمات رفاهی برای گردشگران در این جزیره است؛ ..... 1500متر فضای مسکونی پرسنل این مجموعه ازجمله فعالیت‌های انجام شده در قالب این پروژه است. همچنین در فاز دوم این پروژه احداث 20دستگاه سوئیت و 3 باب ویلای ساحلی و همچنین ویلاهای شناور، باغ پرندگان و دنیای ایگوانا (سوسمارهای رنگی) و 400متر حوضچه آرامش پیش‌بینی شده که در مجموع 36 هزار مترمربع در خشکی و 20هزار مترمربع در دریا را شامل می‌شود.

اول اردیبهشت 1393 خبر گزاری مهر-  مسعود مقصودی سرپرست اداره بنادر و دریانوردی کیش:   " اکنون در این جزیره ( جزیره هندورابی ) اسکله موقت احداث کرده اند. اما تنها احداث اسکله موقت شرط انجام کار نیست. هر کاری باید با قوانین انجام شود.  ما مجوز فعالیت نداده ایم. این منطقه در دسترس ما نیست ظاهرا این کار را با هماهنگی سازمان منطقه آزاد انجام داده اند.......از اواخر سال گذشته تا کنون یک شرکت ساخت برجهای مسکونی برای برگزاری تورهای گردشگری از جزیره کیش به مقصد جزیره هندورابی تبلیغات گسترده ای انجام داده است. ....."

6  اردیبهشت 1393- خبرگزاری مهر :تورهای گردشگری هندورابی که توسط یکی از شرکت های خصوصی فعال در زمینه برج سازی برگزار می شد، تعطیل شد. رامیس مهماندوست مجری برگزاری تورهای گردشگری هندورابی در پاسخ به اینکه در ایام عید چه تعداد گردشگر از تورهای این جزیره استقبال کردند، به خبرنگار مهر گفت: چند هیات آمدند ولی این هیات متشکل از مقامات دولتی بود. با این حال باد محلی و شمالی زیاد در این جزیره باعث طوفان می شد به همین علت با ایجاد مشکل در اسکله مجبور شدیم آن را جمع کنیم تا پس از آن حوزچه ای ایجاد شود. وی ادامه داد: استقبال از این تورها زیاد بوده است حتی برخی می خواستند کشتی را چارتر کنند اما امکان پاسخگویی به تقاضای آنها نبود.....

 

31 فروردین 1393- خبرگزاری مهر :450 هزارتومان برای چند ساعت گردش در هندورابی / نوروز امسال یک گردشگر هم به جزیره هندورابی نرفت-یکی از شرکتهای سرمایه گذار در ساخت برج های مسکونی با همکاری سازمان منطقه آزاد کیش در ایام نوروز تورهای گردشگری جزیره هندورابی را برگزار کرد امابه دلیل نرخ بالای این تورها حتی یک گردشگر نیز از این جزیره دیدن نکرد.......

 

۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ تابناک-  اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تقدیر از اقدامات مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در توسعه جزیره هندورابی و طرح های توسعه ای جزایر فارور کوچک و بزرگ تاکید کرد: توسعه این جزایر با هدف جذب توریست و رونق گردشگری حلال از سوی این سازمان جدی گرفته شود....

 منظور از "توسعه"   یعنی  " توسعه تخریب" در  یک پناهگاه حیات وحش است  که البته جای تقدیر برای ویرانگری نیز دارد!!!!!!! و منظور از "گردشگری حلال "  یعنی بالا کشیدن میراث طبیعی ملی  متعلق به نسل ها و حلال کردن آن برای  مشتی رانتخوار  ویرانگر !!!!

 

 

ان 16 آبان  1395 تابناک-  : "  شهرام فداکار مدیر کل سواحل و تالاب های ساحلی معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: ........متاسفانه سازمان منطقه آزاد کیش قبل از شروع پروژه توسعه جزیره هندورابی، نسبت به صدور مجوزهای لازم از سوی محیط زیست اقدام نکرده است. وی به ساخت اسکله تفریحی در جزیره هندورابی اشاره کرد و گفت: موج شکن ها در این اسکله به گونه ای ساخته شده که باعث شده مرجان های زیادی در حوضچه بندرگاه به دام افتند و همین امر آسیب زیست محیطی فراوانی را در منطقه ایجاد کرده است.......فداکار با اشاره به ساخت فرودگاه با طول باند هزار و 200 متر در جزیره هندورابی خاطرنشان کرد: هر چند این فرودگاه احداث شده برای مواقع ضروری و دسترسی آسان تر به جزیره است اما نظر محیط زیست این است که این فرودگاه نباید ساخته می شد......وی با اشاره به اینکه بخشی از جزیره هندورابی به عنوان پارک ملی – دریایی به ثبت رسیده است که این منطقه در پروژه گردشگری جزیره هندورابی قرار داده شده است، اظهار کرد: قرار است با انجام مذاکرات لازم با سازمان منطقه آزاد کیش نسبت به تعیین حریم پناهگاه حیات وحش جزیره هندورابی واقع در آبهای ساحلی این جزیره اقدام شود...."

 

عملکرد مدیر کل سواحل و تالاب های ساحلی معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و اظهار نظر هایش بعد از پیشکش پناهگاه حیات وحش هندورابی این میراث طبیعی نسل ها  به منطقه آزاد کیش و  ویرانگری های بنیان کن در آن  ازجمله  اسکله سازی بر بستر های نادر ترین آبسنگ های مرجانی ،  ساخت فرودگاه   ، ساخت رینگ 18 کیلومتری ، و... !!!!!! ، تائیددیگری است بر اثبات  این نظر کانون دیده بانان زمین که  سازمان حفاظت محیط زیست نه تنها  هیچگونه  احساس  مسئولیتی در قبال  امانتی که به آن سازمان برای حفاظت سپرده شده نمی کند!!!! بلکه با ایجاد پست های پر طمطراق کاملا تهی از معنی  و با هزینه کردن از جیب  مردم !!!  ویترینی تهی از واقعیت برای حفاظتی جلوه دادن مناطق خاص( از جمله عنوان فوق)  بیاراید که زهی خیال باطل !!!!!! افزون بر آن بعد از هر تخریب  در مناطق حفاظت شده ،از جمله در همین پناهگاه حیات وحش هندورابی  مسئولین مربوطه  عوام فریبانه و تبلیغاتی ،  ابراز نگرانی میکنند و ابلاغ ناراضی بودن سازمان حفاظت محیط زیست از اقداماتی که شده!!! و وعده های سر خرمن برای آینده !!!که البته این نوع  تبلیغات ،  تنها کودن ترین افراد را  می تواند بفریبد و بس!

 

 

ناحیه هفت -ص4 از 9

ادامه

صفحه اصلی