کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه  ناحیه هفت -مناطق حفاظت شده تالابی غرب تنگه هرمز 

 

منطقه 4  غرب تنگه هرمز

  پناهگاه حیات وحش  هندورابی  

   IRAN- Hendorabi Wildlife Refuge   

 

پناهگاه حیات وحش  جزیره هندورابی با مساحت 4 هزار و 280 هکتار در سال 1389 به   لیست مناطق حفاظت شده کشور اضافه شد . این منطقه در 6 کیلومتری سواحل منطقه حفاظت شده سراج (بندر چیرویه) ،22 کیلومتری شرق تالاب بین المللی جزیره شیدور  و جزیره نفتی لاوان  و 27 کیلومتری غرب جزیره کیش  قرار دارد .

 

پناهگاه حیات وحش هندورابی

ماخذ نقشه : سایت سازمان حفاظت محیط زیست 1394-

 

 

 

بلند ترین نقطه جزیره هندورابی21 متر از سطح دریاهای آزاد و  بزرگترین قطر آن نیز 7.5 کیلومتر است .کرانه های شمالی و شرقی جزیره هندورابی هموار  ولی کرانه های غربی آن صخره ای است .

 پوشش گياهي جزيره هندورابي را درخت ‌زارهاي نيمه ‌گرمسيري است.شامل درختان لور( انجیر معابد) ، كنار، كهور ايراني ،  گز خرما،  مریمیه، آناگالیس، پنيرك و ....است .

یکی از  ارزش های زیستی مهم این جزیره مربوط به ريف‌های مرجانی اطراف آن است با  32 گونه مرجان . پناهگاه حیات وحش  جزیره هندورابی  همچنین مکانی برای تخم گذاری لاکپشت ها ی دریایی و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر است .

 

 

پناهگاه حیات وحش هندورابی

 

 

پناهگاه حیات وحش هندورابی

ماخذ تصویر  : سایت کویر ها و بیابان های ایران - 1391

 

 

پناهگاه حیات وحش هندورابی

 

 

پناهگاه حیات وحش هندورابی

ماخذ تصویر  : سایت خبری روز نو-عکس از Nima Afraz

 

پناهگاه حیات وحش هندورابی

 

 

 

پناهگاه حیات وحش هندورابی

 

پناهگاه حیات وحش هندورابی

ماخذ تصویر  : سایت خبری روز نو-عکس از Nima Afraz

 

پناهگاه حیات وحش هندورابی

ماخذ تصویر  : وبلاگ مسیر سبز- قبرستان جزیره هندورابی

 

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

پناهگاه حیات وحش  جزیره هندورابی با توجه به نزدیکی به جزیره نفتی لاوان همواره  در معرض آلودگی نفتی  قرار داشته است و اکنون نیز با اکتشاف نفت و گاز در آن ، نفتخوارن برای آن نقشه ها کشیده اند !!!!!  در گام اول   واگذاری این منطقه  از سوی مجلس شورای اسلامی  به هیولای منطقه آزاد کیش   و مهیا کردن زیر ساخت های لازم  در پوشش طرح های گردشگری !!!

 

 

  پیشکش پناهگاه حیات وحش  هندورابی  این ذخیره گاه ژنتیکی میراث طبیعی نسل ها ی ایران زمین  و زیستگاه نادر ترین آبسنگ های مرجانی  به  هیولای  منطقه آزاد کیش

 

با تصویب مجلس  در دیماه 1389پناهگاه حیات وحش  جزیره هندورابی همراه جزایرحفاظت شده  فارور به هیولای منطقه آزاد کیش پیشکش و ویرانگری درآن شتاب گرفت. نمونه هایی از اخبار رسانه ای شده  :

  27خرداد ۱۳۹۲- خبرگزاری مهر : " محمدرضا فاطمی عضو هیات علمی دانشگاه علوم و تحقیقات نسبت به تخریب 32 گونه مرجان حفاظت شده جزیره هندورابی در اثر ساخت رینگ اسفالت در اطراف این جزیره هشدار داد ... وی افزود: علاوه بر آسیب جدی ساخت این رینگ بر مرجان های جزیره از آنجایی که قسمت شمال و شرق سواحل ماسه ای محل تخم گذاری لاکپشت های دریایی است چنانچه فاصله لازم رعایت نشود خطرات جدی این گونه را تهدید می کند..... ساخت این رینگ با ابعاد 18 کیلومتر در 11 متر بر محیط زیست جزیره هندورابی اثر خواهد داشت و......"

 

31 فروردین 1393 همشهری -  سازمان منطقه آزاد کیش با همکاری یکی از شرکت‌های خصوصی مجری طرح‌های گردشگری کیش از چندی پیش در حال آماده کردن امکانات و تجهیزات خدمات رفاهی برای گردشگران در این جزیره است؛ ..... 1500متر فضای مسکونی پرسنل این مجموعه ازجمله فعالیت‌های انجام شده در قالب این پروژه است. همچنین در فاز دوم این پروژه احداث 20دستگاه سوئیت و 3 باب ویلای ساحلی و همچنین ویلاهای شناور، باغ پرندگان و دنیای ایگوانا (سوسمارهای رنگی) و 400متر حوضچه آرامش پیش‌بینی شده که در مجموع 36 هزار مترمربع در خشکی و 20هزار مترمربع در دریا را شامل می‌شود.

اول اردیبهشت 1393 خبر گزاری مهر-  مسعود مقصودی سرپرست اداره بنادر و دریانوردی کیش:   " اکنون در این جزیره ( جزیره هندورابی ) اسکله موقت احداث کرده اند. اما تنها احداث اسکله موقت شرط انجام کار نیست. هر کاری باید با قوانین انجام شود.  ما مجوز فعالیت نداده ایم. این منطقه در دسترس ما نیست ظاهرا این کار را با هماهنگی سازمان منطقه آزاد انجام داده اند.......از اواخر سال گذشته تا کنون یک شرکت ساخت برجهای مسکونی برای برگزاری تورهای گردشگری از جزیره کیش به مقصد جزیره هندورابی تبلیغات گسترده ای انجام داده است. ....."

6  اردیبهشت 1393- خبرگزاری مهر :تورهای گردشگری هندورابی که توسط یکی از شرکت های خصوصی فعال در زمینه برج سازی برگزار می شد، تعطیل شد. رامیس مهماندوست مجری برگزاری تورهای گردشگری هندورابی در پاسخ به اینکه در ایام عید چه تعداد گردشگر از تورهای این جزیره استقبال کردند، به خبرنگار مهر گفت: چند هیات آمدند ولی این هیات متشکل از مقامات دولتی بود. با این حال باد محلی و شمالی زیاد در این جزیره باعث طوفان می شد به همین علت با ایجاد مشکل در اسکله مجبور شدیم آن را جمع کنیم تا پس از آن  حوضچه ای ایجاد شود. وی ادامه داد: استقبال از این تورها زیاد بوده است حتی برخی می خواستند کشتی را چارتر کنند اما امکان پاسخگویی به تقاضای آنها نبود.....

 

31 فروردین 1393- خبرگزاری مهر :450 هزارتومان برای چند ساعت گردش در هندورابی / نوروز امسال یک گردشگر هم به جزیره هندورابی نرفت-یکی از شرکتهای سرمایه گذار در ساخت برج های مسکونی با همکاری سازمان منطقه آزاد کیش در ایام نوروز تورهای گردشگری جزیره هندورابی را برگزار کرد امابه دلیل نرخ بالای این تورها حتی یک گردشگر نیز از این جزیره دیدن نکرد.......

 

۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ تابناک-  اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تقدیر از اقدامات مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در توسعه جزیره هندورابی و طرح های توسعه ای جزایر فارور کوچک و بزرگ تاکید کرد: توسعه این جزایر با هدف جذب توریست و رونق گردشگری حلال از سوی این سازمان جدی گرفته شود....

 منظور از "توسعه"   یعنی  " توسعه تخریب" در  یک پناهگاه حیات وحش است  که البته جای تقدیر برای ویرانگری نیز دارد!!!!!!! و منظور از "گردشگری حلال "  یعنی بالا کشیدن میراث طبیعی ملی  متعلق به نسل ها و حلال کردن آن برای  مشتی رانتخوار  ویرانگر !!!!

 

 

 16 آبان  1395 تابناک-  : "  شهرام فداکار مدیر کل سواحل و تالاب های ساحلی معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: ........متاسفانه سازمان منطقه آزاد کیش قبل از شروع پروژه توسعه جزیره هندورابی، نسبت به صدور مجوزهای لازم از سوی محیط زیست اقدام نکرده است. وی به ساخت اسکله تفریحی در جزیره هندورابی اشاره کرد و گفت: موج شکن ها در این اسکله به گونه ای ساخته شده که باعث شده مرجان های زیادی در حوضچه بندرگاه به دام افتند و همین امر آسیب زیست محیطی فراوانی را در منطقه ایجاد کرده است.......فداکار با اشاره به ساخت فرودگاه با طول باند هزار و 200 متر در جزیره هندورابی خاطرنشان کرد: هر چند این فرودگاه احداث شده برای مواقع ضروری و دسترسی آسان تر به جزیره است اما نظر محیط زیست این است که این فرودگاه نباید ساخته می شد......وی با اشاره به اینکه بخشی از جزیره هندورابی به عنوان پارک ملی – دریایی به ثبت رسیده است که این منطقه در پروژه گردشگری جزیره هندورابی قرار داده شده است، اظهار کرد: قرار است با انجام مذاکرات لازم با سازمان منطقه آزاد کیش نسبت به تعیین حریم پناهگاه حیات وحش جزیره هندورابی واقع در آبهای ساحلی این جزیره اقدام شود...."

 

 

 12 آذر  1395ایرنا :اكبر تركان دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی كه به همراه وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی كشور برای افتتاح ساختمان جدید بهزیستی به كیش سفر كرده اند عصر جمعه از طرح های عمرانی جزیره هندورابی بازدید كردند......... مشاور رئیس جمهوری با تاكید بر اینكه از این بندرگاه چند منظوره ( مسافری - باری) استفاده می شود گفت: سوخت های وارد شده از طریق این بندرگاه ،برای استفاده ساكنان در مخازن نفتی این جزیره ذخیره می شوند. به گزارش ایرنا، اکبر تركان گفت: این منطقه با منطق ایجاد جزیره آرامش و با همكاری مشترك مشاوران ایرانی و آلمانی طراحی شده است و اكنون در مرحله ای هستیم كه می توانیم قطعات زمین در جزیره را واگذار كنیم تا سرمایه گذاران برای ساختن مجموعه های مسكونی اقدام كنند...

 

 

 29 آذر  1395 ایرنا - شهرام فداكار ـ سرپرست دفتر سواحل وتالاب‌هاي ساحلي سازمان حفاظت محيط زيست كشور با اشاره به اينكه جزيره هندورابي به لحاظ محيط زيست دريايي از اهميت ويژه‌اي برخورداراست، ميگويد: .‏............. سازمان منطقه آزاد كيش درعين حال كه يك سازمان بهره‌بردار بوده است، نگراني‌هاي زيست محيطي آن چناني هم ندارد. با تهيه طرح توسعه گردشگري «هندورابي» خيلي از زيستگاه‌هاي مرجاني اطراف جزيره مشخص و بسياري از ماهيان زينتي شناسايي شد و در اين زمينه اطلاعات ذي‌قيمتي به دست آمد كه در خود سازمان حفاظت محيط زيست هم مورد استفاده قرار مي‌گيرد.‏.......

 

عملکرد مدیر کل سواحل و تالاب های ساحلی معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و اظهار نظر هایش بعد از پیشکش پناهگاه حیات وحش هندورابی این میراث طبیعی نسل ها  به منطقه آزاد کیش و  ویرانگری های بنیان کن در آن  ازجمله  اسکله سازی بر بستر های نادر ترین آبسنگ های مرجانی ،  ساخت فرودگاه   ، ساخت رینگ 18 کیلومتری ، و... !!!!!! ، تائیددیگری است بر اثبات  این نظر کانون دیده بانان زمین که  سازمان حفاظت محیط زیست نه تنها  هیچگونه  احساس  مسئولیتی در قبال  امانتی که به آن سازمان برای حفاظت سپرده شده نمی کند!!!! بلکه با ایجاد پست های پر طمطراق کاملا تهی از معنی  و با هزینه کردن از جیب  مردم !!!  ویترینی تهی از واقعیت برای حفاظتی جلوه دادن مناطق خاص( از جمله عنوان فوق)  بیاراید که زهی خیال باطل !!!!!! افزون بر آن بعد از هر تخریب  در مناطق حفاظت شده ،از جمله در همین پناهگاه حیات وحش هندورابی  مسئولین مربوطه  عوام فریبانه و تبلیغاتی ،  ابراز نگرانی میکنند و ابلاغ ناراضی بودن سازمان حفاظت محیط زیست از اقداماتی که شده!!! و وعده های سر خرمن برای آینده !!!که البته این نوع  تبلیغات ،  تنها کودن ترین افراد را  می تواند بفریبد و بس!

 

 

 9 بهمن   1395 فرینا( پایگاه خبری مناطق آزاد ویژه اقتصادی)- بندر هندورابی پذیرای گردشگران نوروز 96 می شود.به گزارش فرینا، رامین افشاری معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: احداث بخش های مختلف این بندر از جمله حوضچه ای به وسعت 20 هکتار، اسکله مسافری به طول 130 متر، اسکله ای برای پهلو گیری بارج ها و تخلیه مصالح، فضایی برای نشستن و انتظار مسافران دریایی، ساختمان اداری، پس کرانه ها و پشتیبانی به اتمام رسیده است.........برای اجرای پروژه های جزیره هندورابی از جمله هتل، فرودگاه، عوامل پروازی، بندر، ساختمان اداری، پشتیبانی و رینگ در حدود 90 میلیارد تومان بودجه اختصاص داده شد.وی در خصوص زمان بندی اجرای بندر جزیره هندورابی گفت: در مراحل اجرای بندر و احداث موج شکن با یک توده مرجانی مواجه شدیم و با بررسی های اداره محیط زیست جزیره کیش، دستور جابجایی این توده مرجانی توسط تیم غواصی حرفه ای صادر شد و این عملیات که 8 ماه به طول انجامید اجرای بندر هندورابی را با تاخیر مواجه کرد.

 

 

 27 تیر   1396 ایرنا -فرودگاه جزیره هندورابی به بهره برداری رسید اسحاق جهانگيري كه عصر دوشنبه به همراه وزير راه و شهر سازي و دبير شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي و به منظور بهره برداري از چندين طرح عمراني، گردشگري و اقتصادي به جزيره كيش سفر كرده است صبح امروز با حضور در جزيره هندورابي ، فرودگاه اين جزيره را افتتاح كرد. طول باند اين فرودگاه يك هزار و 485 متر است كه با عرض 30 متر و شانه هاي هفت و نيم متري در طرفين مي تواند پذيراي هواپيماهاي هلي پد جداگانه با دو موقعيت توقف براي هلي كوپتر و نشست و برخاست هواپيماهاي سبكي چون فوكر 50 و 100 ( با تمهيدات ) و ATR72باشد .
حجم خاكبرداري اين فرودگاه 53 هزار و 500 و حجم خاكريزي آن 307 هزار متر مكعب است . ......

پناهگاه حیات وحش هندورابی

پناهگاه حیات وحش هندورابی

 

27 تیر   1396 كیش – ایرنا - بندر جزیره هندورابی امروز  با حضور معاون اول رییس جمهوری به بهره برداری رسید. به گزارش ایرنا ، اسحاق جهانگیری كه عصر دوشنبه به همراه وزیر راه و شهر سازی و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و به منظور بهره برداری از چندین طرح عمرانی، گردشگری و اقتصادی به جزیره كیش سفر كرده است صبح امروز با حضور در جزیره هندورابی ، بندر این جزیره را افتتاح كرد.
این بندر تداركاتی و مسافری دارای یك بازوی اصلی به طول هزار و 30 متر و عرض 10 متر و یك بازوی فرعی به طول 340 متر و عرض 8 متر است. ...... و یك پست اسكله شناور برای ظرفیت 400 هزار مسافر در سال در نظر گرفته شده است . .....برای ساخت بندر هندورابی نیاز به جابه جایی مرجان های منطقه بود كه سال گذشته در اردیبهشت ماه 94 با رعایت مسائل زیست محیطی انجام گرفت كه طی عملیاتی و برای اجرای موج شكن ها 60 هزار قطعه مرجان
جابه جا شد كه 50 هزار قطعه آن در زیر موج شكن و 10 هزار قطعه نیز در پشت دایك ساحلی قرار داشتند......

 

 

 10 مهر   1396 راه دانا -.......همچنین قرار بود گردشگری در این جزیره منحصر به طبیعت گردی و مطابق با گردشگری سبز اجرا شود و برای حفظ طبیعت بکر جزیره از ورود هر گونه وسیله نقلیه جز دوچرخه و ماشین برقی ممانعت شود اما ایجاد بندرگاه چندمنظوره مسافری، بندر باری و سوختی خود منکر این مدعاست از این رو با ورود کشتی های حامل سوخت به جزیره و دپوی مواد سوختی در انبار نفتی زمینه آلودگی زیست محیطی را درهندورابی فراهم می کند.......

 

پناهگاه حیات وحش هندورابی

 

پناهگاه حیات وحش هندورابی

پناهگاه حیات وحش هندورابی

 

پناهگاه حیات وحش هندورابی

 

 

موقعیت  پناهگاه حیات وحش هندورابی در تصویر  ماهواره ای

 

 

ناحیه هفت -ص8 از 14

ادامه

صفحه اصلی