کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه  ناحیه هفت -مناطق حفاظت شده تالابی غرب تنگه هرمز  

 

منطقه 5  غرب تنگه هرمز

  پارک ملی دریایی  نایبند

      IRAN-Nayband Marine National Park 

 

در سال 1357خلیج نایبند همراه با بخشی از دماغه نایبند به دلیل حفاظت از جنگل های حرا ،  با مساحت 19 هزار و 500 هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده نایبندحفاظت شده اعلام شد . در سال 1383 این منطقه  همراه با بخش هایی از آبهای خلیج فارس با مساحت 49 هزارو815 هکتار به عنوان اولین پارک ملی دریایی ایران ثبت و اعلام شد.  

پارک ملی دریایی نایبند در19 کیلومتری غرب شهر پارسیان،  81کیلومتری غرب منطقه حفاظت شده سراج ،    35متری  شرق بندر طاهری (سیراف) و87 کیلومتری شرق بندر دیر ،قرار دارد .

 

 

موقعیت پارک دریایی نایبند در منطقه

 

پارک دریایی نایبند

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده 1385- تکمیل عوارض طبیعی ، تکمیل مراکز جمعیتی، علامت گذاری ها  و ..... از کانون دیده بانان زمین

 

معادل  54 درصد پارک ملی دریایی نایبند  منطقه آبی  و 46 درصد آن خشکی است.پارک ملی دریایی نایبند با تنوعی از پدیده های متنوع جغرافیایی  خشکی و دریایی و یکی از شگفت انگیز ترین مناطق زیستی ایران زمین در خلیج فارس است. اکوسیستم  هایی چون :  خلیج نایبند  - دماغه نایبند- دماغه های پوزه سنگی- خور عسلویه-خور بساتین-خور هاله - آبسنگ های مرجانی-سواحل گِلی جذرومدی- دشت های ساحلی -سواحل باریک شنی- سواحل صخره ای- سواحل پرتگاهی ( دریابار ) - تپه های ماسه بادی-مناطق کوهستانی کم ارتفاع - و.... این اکوسیستم ها از هزاره ها بستر بالندگی زیستگاه های غنی گیاهی و جانوری  بوده اند . مناطق دریایی پارک ملی نایبند  بویژه خلیج نایبند از زیستگاه گونه های در خطر انقراض نظیر  لاک پشت سبزChelonia mydasو لاکپشت منقار عقابی Eretmochelys imbricata   و پستانداران دریایی نظیر  نهنگ باله پشتی، نهنگ گوژ پشت، دلفین معمولی، دلفین خالدار،  دلفین سربی ، و...  است .

 

نگاهی به موقعیت برخی از  زیستگاه های گیاهی و جانوری  پارک ملی  دریایی نایبند و گزیده تصاویر کانون دیده بانان زمین از این مناطق.     گفتنی است در اواخر اسفند ماه سال 1387 کانون دیده بانان زمین ( نسرین دخت خطیبی و مینا محبوبی )  بازدیدی از پارک  ملی دریایی نایبندداشتند که در اردیبهشت 1388گزارشی تحت عنوان : " نایبند تنها پارک ملی دریایی ایران-منطقه امن برای آلوده سازان صنایع سمّی  پتروشیمی عسلویه " منتشر کردند   به همراه   49سند تصویری  از تخریب و آلودگی و بیش از یکصد تصویر  از شگفتی های طبیعی این منطقه که در همین سایت قابل مشاهده است.

 

*- خلیج نایبند با وسعت حدود  4127 هکتار به لحاظ موقعیت  جغرافیایی و زیستی ، در پناه از طوفان های خلیج فارس  ، روزگاری  بسترآبسنگ های مرجانی و همچنین یکی از رویشگاه های بسیار  با ارزش جنگل های باستانی حرا   بود .جنگل هایی که وسعت آنها را  تا 15 سال قبل   بالغ بر 400 هکتار اعلام کرده بودند . ولی امروزه  به برکت نفتخواران آخرین نفس ها را می کشد   و از آن رویشگاه  بی بدیل جز لکه های کوچک تکیده و  از هم گسیخته چیزی باقی نمانده است شهر نفتی عسلویه ، بندر بساتین و  روستا های هاله شمالی و جنوبی در دهانه خلیج نایبند قرار دارند .راهی به طول حدود 29 کیلومتر  شهر عسلویه یعنی  شمالی ترین قسمت  دهانه خلیج نایبند را به دماغه نایبند یعنی جنوبی ترین  بخش  دهانه خلیج نایبند اتصال داده است.

 

پارک ملی دریایی نایبند  - آخرین جنگل های حرا در خلیج نایبند

 Nayband Bay-Avicennia forrests

عکس از نسرین دخت خطیبی1387

 

 

پارک ملی دریایی نایبند -  خلیج نایبند - جنگل های حرا -حواصیل و اگرت ساحلی

 عکس  از مینا محبوبی

 

 

  پارک ملی دریایی نایبند -  خلیج نایبند - جنگل های حرا-  فلامینگو

 عکس از نسرین دخت خطیبی

 

  پارک ملی دریایی نایبند -  خلیج نایبند - جنگل های حرا

 

 

 *- دماغه نایبند  خشکی است که در اثر عوامل زمین ساختی در بخش جنوبی خلیج نایبند در آبهای خلیج فارس پیشرفته است . دماغه نایبند  به شدت تحت تاثیرفرسایشی امواج  دریاست با تنوعی از سواحل  صخره ای بلند  سواحل شنی  کم وسعت  و  زیستگاهی  برای انواع  جلبک ها ،  خرچنگ ها ، شکمپایان ها ، توتیا ، و ....  روستای نای بند در راس این دماغه موقعیت دارد .  

 

 پارک ملی دریایی نایبند -  دماغه نایبند   Nayband   marine national park - Nayband Cape

 عکس  از نسرین دخت خطیبی

 

 پارک ملی دریایی نایبند -  دماغه نایبند 

عکس از نسرین دخت خطیبی

 

 پارک ملی دریایی نایبند -  دماغه نایبند 

 عکس از نسرین دخت خطیبی

 

 

 پارک ملی دریایی نایبند -  دماغه نایبند 

 عکس از نسرین دخت خطیبی

 

 پارک ملی دریایی نایبند -  دماغه نایبند 

 عکس از نسرین دخت خطیبی

 

 

پارک ملی دریایی نایبند -  دماغه نایبند 

 عکس از مینا محبوبی

 

پارک ملی دریایی نایبند -  دماغه نایبند  -توتیاSea urchin

 عکس از مینا محبوبی

 

 

 

  پارک ملی دریایی نایبند -  دماغه نایبند 

 عکس از مینا محبوبی

 

 پارک ملی دریایی نایبند -  دماغه نایبند -خرچنگ  سفیدWhite Crab 

  عکس از مینا محبوبی

 

 

 *- …پس کرانه های دشتی معروف به راسته نایبند – این منطقه  با فاصله کمی از راس دماغه نایبند و سواحل بلند صخره ای آن قرار دارد با  رویشگاه های گیاهان ویژه این منطقه نظیر نظیر  انواع گون ها گونه های شور دوست و دیگر جوامع درختی و درختچه ای است مثل برخی از گون ها ،  کهور ایرانی Prosopis،  کنار ziziphus Aucheri، آکاسیا Acacia- نخل ،  استبرق Calotropis که چشم انداز های زیبایی را بوجود آورده اند و کمی دورتر از آنها در منطقه ای که به  " راسته نایبند "  معروف است،   رویشگاه ها انجیر معابد است . درخت انجیر معابد Ficus religiosa را می توان از زیستمندان بسیار عظیم و شگفت انگیز این پارک ملی دریایی دانست که عمر بر خی از آنها بالغ بر 700 سال است.

میوه این درختان که به رنگ تقریباً قرمز است و بسیار خوش خوراک  در مرداد ماه شکوه و زیبایی این درختان را دو چندان می کند . اندازه دور محیط یکی از این درختان ( بالا تر از یقه ) به بیش از ده متر می رسید .

این زیستمندان بسیار باستانی تحت هیچگونه  کنترل و نظارت حفاظتی نیستند !!! شاخه های آنها برای تاب بازی نه تنها بچه ها بلکه بزرگسالان استفاده می شود ، زیر آنها آتش برای پخت و پز بر پا می شود ،زباله در اطراف آنها ریخته می شود ،  اتومبیل گردشگران  تا کنار درختان آورده می شوند  (در تصویر ضمیمه همانگونه که مشاهده می شود  7 ماشین در زیر یکی از همین درختان پارک کرده اند )  و شنیدیم که  قرار است این منطقه به یک پارک گردشگری تبدیل شود و اگر این پارک مشابه پارک های گردشگری دیگر طراحی و آماده سازی شود فاتحه این رویشگاه را از همین حالا باید خواند .

 

 پارک ملی دریایی نایبند -  راسته  نایبند

 عکس از نسرین دخت خطیبی

 

 پارک ملی دریایی نایبند -  راسته  نایبند

 عکس از نسرین دخت خطیبی

 

 پارک ملی دریایی نایبند -  راسته  نایبند -کهور ایرانی Prosopis

 عکس از نسرین دخت خطیبی

 

 

 پارک ملی دریایی نایبند -  راسته  نایبند - گل استبرق Calotropis

 عکس از مینا محبوبی

 پارک ملی دریایی نایبند -  راسته  نایبند

عکس از نسرین دخت خطیبی

 

  پارک ملی دریایی نایبند -  راسته  نایبند- انجیر معابد Ficus religiosa

  عکس از نسرین دخت خطیبی

 

 

 پارک ملی دریایی نایبند -  راسته  نایبند  -انجیر معابد Ficus religiosa

 عکس از مینا محبوبی

 

  پارک ملی دریایی نایبند -  راسته  نایبند- انجیر معابد Ficus religiosa

 عکس از نسرین دخت خطیبی

 

 

  

  پارک ملی دریایی نایبند -  راسته  نایبند- انجیر معابد

عکس از نسرین دخت خطیبی

 

 

 پارک ملی دریایی نایبندراسته  نایبند- انجیر معابد ( تصویری نزدیک تر از عکس بال)

 عکس از نسرین دخت خطیبی

 

 

ناحیه هفت -ص9a از 14

ادامه   پارک ملی دریایی نایبند

صفحه اصلی