کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج -  زاگرس مرکزی

 

 

گروه دو زاگرس مرکزی-منطقه حفاظت شده دالانکوه و  منطقه حفاظت شده شیدا

گروه دو  بررسی کانون دیده بانان زمین در مناطق حفاظت شده زاگرس مرکزی  شامل منطقه حفاظت شده  دالانکوه و منطقه حفاظت شده شیدا است که در شمال و در جنوب دریاچه سد زاینده رود قرار دارند.

 

در ادامه ضمن ارائه کلی ترین ویژگیهای طبیعی هر منطقه مستند هایی از عدم حفاظت از این دو منطقه ارائه می شود

منطقه3زاگرس مرکزی

-منطقه حفاظت شده  دالانكوه

IRAN-Dalan kuh  Protected Area  

 منطقه شكارممنوع دالانكوه و درياچه سد زاينده رود در سال1389  با مساحت  33 هزار و 731 هکتار حفاظت شده اعلام شد .این منطقه در 2کیلومتری  شهر داران و 2کیلومتری شهر چادگان در  شمال دریاچه سد زاینده رود قرار دارد. شهر خوانسار  در  31کیلومتری  و  شهر اصفهان در  85 کیلومتری  آن قرار دارد.

طبق محدوده مشخص شده درنقشه این منطقه  سایت سازمان حفاظت محیط زیست،  منطقه حفاظت شده دالانکوه  در برگیرنده تمامی ارتفاعات دالانکوه وکل دریاچه سد زاینده رود و اراضی اطراف آن است .

 

 

نقشه منطقه حفاظت شده دالان کوه

ماخذ نقشه : سایت سازمان حفاظت محیط زیست1394-تکمیل عوارض طبیعی - تکمیل  مراکزجمعیتی  و جانمایی آنها  - تکمیل راه ها - علامت گذاری  و ... از کانون دیده بانان زمین

 

 

رشته کوه دالان ( دالانکوه )  با راستای شمال غرب به جنوب شرق به طول 58کیلومتر  و عرض متوسط 7 کیلومتر  در جنوب اتوبان اصفهان- الیگودرز،قرار دارد( حدفاصل جنوب شهرعسگران تا جنوب شرق  شهر دامنه و شهر داران ) . این رشته کوه بسیار بلند متشکل از کوه دامنه، کوه بزینو، کوه مستان ، کوه پرپر ، کوه خشکه دره ،و....می باشد با قله های بلندی که به حدود 4 هزار متر نیز  می رسد نظیر قله داراب شاه با فراز 3915متر(کتاب کوه ها و کوه نامه های ایران- گیتا شناسی )در شرق دامنه  که به دلیل شباهت آن به قله دماوند برخی آن را دماوند اصفهان نیز نامیده اند.  ( گفتنی است به علت اینکه این رشته کوه بلند و طویل در میانه‌ها ی آن  به صورت دو گسست  دالان مانند درآمده است به دالان کوه مشهور شده است.

 برف آبها ، آب چشمه سار های بسیار آن نظیر، چشمه مرغاب -چشمه سیاه دره ، چشمه حوض شاه ، چشمه سراج- چشمه آب باریک- چشمه قلندوز-چشمه میانه - چشمه بیخه-چشمه گل بلاغی- و...و آب آبشار های باشکوه آن نظیر آبشار کرد علیا ( ارتفاع حدود  50 متر) ، و.... از طریق رود دره های بسیار نظیر سیاه دره- دره دبه و...تغذیه کننده شاخ آب های رودخانه زاینده رود و دریاچه سد زاینده رود  می باشند .

 

 منطقه حفاظت شده دالان کوه از زستگاه های دیرینه  سرو كوهي ،  انجير وحشي، بادام وحشي  و زیستگاه های  جانورانی چون پلنگ ، قوچ ومیش، کل وبز  بوده است و همین منطقه و دامنه های زیستی پر بار آن بستری می شوند  برای بالندگی تمدن های باستانی و کم نیستند روایت های تاریخی که دهان به دهان منتقل شده   و آثار تاریخی که تاکنون در این محدوده کاوش شده است و بی شک منطقه حفاظت شده دالان کوه را جزیی جدا ناشدنی از هویت زیستی ایران زمین می کند.  این منطقه جزیی از ایالت بزرگ (پرتیکان)در زمان هخامنشیان بوده  است در نزدیکی قله دالانکوه ( شمال روستای انا لوچه ) شمال ، بقایای یک دژ باستانی  وحود دارد منسوب به داراب شاه  در روایت های تاریخی گفته شده کاوه آهنگر  از این سرزمین برخاسته است افزون بر این  قبری‌ نیز منسوب‌ به‌ كاوه آهنگر در آبادی‌ مشهد كاوه‌ ( ده کیلومتری غرب شهر چادگان) وجود درد.

 

نمایی از شهر زیرزمینی کرد بالا ( کرد علیا)   در محدوده شمالی منطقه حفاظت شده دالان کوه

افزوده : شهر زیرزمینی کرد علیا  در سال ۱۳۹۵ کشف شده‌است.علی صفری عضو شواری بخش کرون شهرستان تیران کروندر مورد این شهر زیرزمینی می گوید :  شهر تاریخی زیر زمینی روستای کرد علیا از دوره اشکانیان با کاربری پادگان و کمین گاه نظامی برجای مانده است . این بنا دایره ای با هشتاد ورودی در سطح زمین بیست هزار متر وسعت دارد. این بنای تاریخی که سه هزار مرد جنگی را در خود جای می داده ،دارای اتاقک ها، دالن ها و راهرو های پیچ در پیچ و شگفت انگیز است و بخشی از آن مشابه کاتا کومب یا بناهای دست کن زیر زمین شهر رم در ایتالیا است.وی می گوید: این ساختار زیر زمینی در دو طبقه با پله های به هم مرتبط شده دارای ،هشتاد حلقه چاه از عمق 12تا 18متری زمین است و هنوز هم آب دارد .
صفری افزود: اتاقک ها و سالن های بزرگ بنا، در دوره های پس از اشکانیان کاربری های متفاوت داشته است که بخشی از آن در حدود 400 سال پیش ارامنه ساکن در آن دیار با قرار دادن سنگی برزگ که درون آن کنده شده و آب می ریختند، غسل تعمید می کردند......
( سایت صدا و سیمای اصفهان - 25 مهر 1397 )

 

مراکز جمعیتی  مرز و  محدوده  منطقه حفاظت شده دالانکوه  نیز عبارتند از: کوی شهید بهشتی، ویلا های تفریحی ذوب آهن اصفهان، دهکده تفریحی زاینده رود، دهکده ویلایی چادگان-شهر دامنه  -شهرک آزادگان -روستای آبادچی پایین، روستای دو تو، روستای مشهد کاوه ، روستای  معروف آباد ، روستای قرقر ، روستای آنالوچه، روستای کرد بالا و پایین( کرد علیا- کرد سفلی)  ، روستای دولت آباد، روستای قلعه ناظر،روستای عسگران- و...  ( تابع بخش تیران وکرون -  بخش چادگان-استان اصفهان )

 

 

 

منطقه حفاظت شده دالان کوه -قله داراب شاه(غرب دالان کوه)

 معروف به دماوند اصفهان

 

منطقه حفاظت شده دالان کوه - سیاه دره( تاریک دره)  - حدفاصل  قله  داراب شاه وقله آنالوجه

 

منطقه حفاظت شده دالان کوه - سیاه دره

ماخذ تصویر- وبلاگ هیات کوهنوردی شهرستان فریدن

 

منطقه حفاظت شده دالان کوه - دشت چال گاو

ماخذ تصویر : وبلاگ دالانکوه

 

 

منطقه حفاظت شده دالان کوه -  چشمه مرغاب

ماخذ تصویر : سایت خبرگزاری ایمنا- آذر1391- خبر گزاری ایمنا در همین تاریخ می نویسد : حسن بهارلوی شهردار عسگران می گوید :    9هکتار از زمین های چشمه مرغاب به منظور احداث منطقه گردشگری در نظر گرفته و در شورای برنامه ریزی نیز تصویب شد، اما سازمان میراث فرهنگی با اجرای این طرح به دلیل وجود تپه های باستانی در این منطقه مخالفت کرده است.

 

 

 

افزوده :   مشخصات دریاچه سد زاینده رود( بر پایه سایت آب منطقه ای اصفهان )  : *- طول دریاچه  :حدود 32 کیلومتر*- عرض دریاچه : متغیر تا 5 متر*-حداکثر ارتفاع از بستر زاینده رود   88 متر*حجم مخزن در رقوم 2095 : 1250 میلیون متر مکعب*- مساحت سطح مخزن در رقوم 2095 سد تنظیمی 48 کیلومتر مربع - *- منابع تامین آب زاینده رود : الف- حوزه آبریز زاینده رود :   1- چشمه دیمه-2 چشمه نمک- 3- آب زری- 4- آب چم دره-5- آب خوربر -6 آب نالشگران-7- آب دره قاضی- 8- آب تنگه گزی- 9- آب دولت آباد- 10 رودخانه پلاسجان( پلاسگان)  ب- انتقال از حوزه کارون و دز :  1- تونل اول کوهرنگ 2- تونل دوم کوهرنگ( واقع در 5 کیلومتری جنوب شرقی تونل اول) 3- تونل چشمه لنگان

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 آتش سوزی و خاکستر سازی  آخرین ذخایر ژنتیکی در منطقه حفاظت شده دالانکو

اخبار رسانه ای شده آتش سوزی تنها در دو ساله اخیر  :

 27 مرداد 1394  خبرگزاری مهر : ......فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان در خصوص آمار آتش سوزی مراتع و جنگل‌های استان در ۴ ماهه امسال نیز اظهار داشت: در این بازه زمانی نیز ۲۲ مورد آتش سوزی در سطح استان اصفهان اتفاق افتاده است که به دنبال آن ۴۰ هکتار از مراتع استان در آتش سوخته‌اند. بیشتر آتش سوزی مراتع استان در سال جاری در شهرستان‌های سمیرم، فریدن، فریدونشهر، چادگان، تیران و کرون و خوانسار بوده است.

5 تیر 1395 خبر مرکز اصفهان-به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، سرپرست اداره محیط زیست تیران و کرون با اشاره به آتش سوزی روز گذشته در منطقه دالانکوه، گفت : بیش از سه هکتار از مراتع شمالی منطقه حفاظت شده دالانکوه در جنوب روستای دولت آباد در آتش سوخت.

13 تیر 1395 ایسنا-مهدی عالی‌پوررییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تیران و کرون گفت: سه هکتار از مراتع شمالی منطقه حفاظت شده دالانکوه در جنوب روستای دولت آباد در آتش سوخت....یشترین پوشش منطقه حفاظت شده دالانکوه گون است که در گیاهان از ارزش بالایی برخوردار است که در این آتش سوزی خسارت زیادی به این گیاه وارد شد....

8 مرداد 1395 سایت فریدن: آخرین آتش سوزی که به اطلاع این پایگاه خبری رسیده است، آتش سوزی مراتع سیاه دره شهر دامنه است که عصر روز پنچ شنبه ۷ مرداد ماه ۹۵ به وقوع پیوست.این آتش سوزی بعد از سه ساعت تلاش آتش نشان های شهر دامنه و داران و یگان حفاظت منابع طبیعی و با کمک مردمی مهار شد.این سهل انگاری باعث شد بیش از بیست  هکتار از مراتع سیاه دره دامنه طعمه حریق شود.سیاه دره دامنه یکی از مناطق زیبا و گردشگری دالانکوه شهرستان فریدن است.

11 مرداد 1395 ایسنا  - مدیر اداره منابع طبیعی شهرستان تیران و کرون گفت: آتش‌سوزی مراتع روستای کردسفلی از توابع شهرستان تیران و کرون مهار شد......عملیات اطفا حریق در سه هزار مترمربع از منطقه انجام گرفته و علت آتش‌سوزی در دست بررسی است.....

3 شهریور  1397 خبرگزاری مهر-  آتش سوزی در یک هکتار از اراضی مرتعی منطقه حفاظت شده دالانکوه از توابع شهرستان تیران و کرون استان اصفهان با کمک مردم و استفاده از یک فروند بالگرد هوانیروز ارتش مهار شد.......این آتش سوزی سومین حادثه در مراتع حفاظت شده شهرستان تیران و کرون در سالجاری است ...

13 تیر  1398 خبرگزاری ایمنا-مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان منصور شیشه فروش در گفت‌وگو با خبرنگارایمنا با اشاره به وقوع حریق در مراتع دالانکوه اظهار کرد: این حریق ظهر امروز در یک هکتار از مراتع زیست محیطی منطقه دالانکوه شهرستان تیران و کرون گزارش شده است.

 

 

 

 

 معدن خواری در منطقه حفاظت شده دالانکو

نام برخی معادن شناسنامه دار :

معادن  آهک لاشه و سنگ لاشه دالانکوه چادگان

معادن آهک لاشه و سنگ لاشه خشکه دره  چادگان

معادن سنگ لاشه  جنوب کوه دامنه

شن و ماسه رودخانه دالانکوه ( حسن سفید خانی)

معادن آهک لاشه کوه دامنه ( شرکت پارسیانی کانی پاسارگاد)

سنگ آهن لاشه  شمال شرق کوه دامنه ( شهرداری دامنه )

و معادن بی شناسنامه دیگر

 

 

 

 

 چنگ اندازی مافیای زمین خوار و گردشگری به حریم  دریاچه سد زاینده رود  برای ایجاد دهکده های ویلایی و سوداگری

 

 

دهکده تفریحی زاینده رود(ساخت دهکده تفریحی زاینده رود توسط  سازمان عمران( تخریب!!!!) زاینده رود.   داریوش خرسندی مدیرعامل شرکت عمران زاینده‌رود اریوش خرسندی مدیرعامل شرکت عمران زاینده‌رود در اردیبهشت  1392 در مورد واگذاری های جدید  به این شرکت، به  خبر گزاری فارس می گویدکه  368 هزار و 428 متر حریم شهر چادگان برای توسعه گردشگری به ما سپرده شده که  یک هزار و 428 ویلا در این نقطه شامل سه دهکده گردشگری پیش‌‌بینی شده است که هم اکنون دهکده نخست زاینده‌رود با طراحی یک هزار و 200 ویلا در غالب 30 محله به اجرا در آمده است  و دهکده دوم شامل 630 هکتار در چهار محله اجرایی شده است. در مجموع دهکده 2 هزار و 800 واحد ویلایی دارد که یک‌ونیم برابر دهکده نخست است

  مجتمع ویلایی دانشگاه صنعتی اصفهان

مجتمع ویلاهای آب منطقه ای اصفهان

ویلا های ذوب آهن اصفهان

ویلا های بانک ملی

ویلا های بانک سپه

و.......

 

این ویلا سازی ها ضمن مسدود کردن بستر شاخ آب های منتهی به دریاچه سد  از  دالانکوه ،کلیه فاضلاب های خود را   به شکل مستقیم یا غیر مستقیم وارد دریاچه سد می کند !!!   

 

 

 

 

منطقه حفاظت شده دالان کوه -  حریم دریاچه سد زاینده رود

 

منطقه حفاظت شده دالان کوه -  حریم دریاچه سد زاینده رود

 

منطقه حفاظت شده دالان کوه -  حریم دریاچه سد زاینده رود

 

منطقه حفاظت شده دالان کوه -  حریم دریاچه سد زاینده رود

 


 

 

 ناحیه پنج-ص13a از 26

ادامه

صفحه اصلی