کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج -  زاگرس مرکزی

 


 

منطقه4زاگرس مرکزی

-منطقه حفاظت شده  شیدا

IRAN-Sheida Protected Area  

منطقه حفاظت شده شيدا که از سال 1375 به عنوان منطقه شكار ممنوع ثبت می شوددر سال 1386 با  مساحت23 هزار و 898 هکتار  حفاظت شده اعلام شد.

این منطقه در شمالی  استان چهارمحال بختیاری و در ارتفاعات جنوبی دریاچه سد زاینده رود و در فاصله  27کیلومتری شمال شهر کرد  قراردارد. بخشی از راه شهر کرد به دریاچه سد زاینده رود در حدفاصل شهر بن و روستای یان چشمه به عنوان مرز شرقی آن تعیین شده است .

 

 منطقه حفاظت شده شیدا

 

 

 کوه یان چشمه (2932متر )کوه شیدا (2810متر) ، کوه لاتان یا کوه افغان( 3120متر)  کوه بهاالدین (2811متر)کوه برآفتاب(3145 متر ) ،کوه لاشورو  ،   ابر سازه های آب ساز طبیعی این منطقه را تشکیل می دهند که عموما تغذیه کننده رودخانه زاینده رود و دریاچه سد زاینده رود می باشند.

 نزدیک به 67دهنه چشمه در این منطقه شناسایی شده است نظیر   چشمه مري، چشمه گاو - چشمه مرغ آشنا-  چشمه آي باغي-چشمه گرداب بن ، چشمه قاران قلوغ دره ،چشمه اوچ بولاغی ،چشمه نسا حیدری - و...

 

 

منطقه حفاظت شده شیدا - چشمه گرداب بن 

 

 

منطقه حفاظت شده شیدا از  رویشگاه دیرینه بلوط ایرانی و زیستگاه كل و بز و قوچ و ميش  بوده است بر پایه مطالعات سازمان محیط زیست در این منطقه 401 گونه گياهي  شناسایی شده است که  تعداد 45 گونه از آنها، اندميك ايران هستند  .

وجود آثاری بجای مانده  چون پلکان ساخته شده(500پله )  در دامنه تا فراز قله کوه لاتان ( کوه افغان ) منتسب به دوره افغان ها  و یا دژی در نزدیک روستای متروکه  مرغ آشنا ،غار معروف به  محمود خان ماقاراسي درکوه لاتان  و یا جود دو گورستان قدیمی در کوه لاتان ،و...خود نشانه هایی است هرچند اندک از زیست بوم کهن این منطقه است

 

مراکز جمعیتی داخل و محدوه منطقه :   روستاي شيخ شبان  روستای یان چشمه ،- شهر بن- روستای لارک، روستای بارده کلیچه - شهرک آزادگان - روستای حیدری -روستای متروکه مرغ آشنا - روستای جمالو جدید - روستای تومانک   ( در محدوده شهرستان بن -استان چهارمحال بختیاری )

 

 

منطقه حفاظت شده شیدا

منطقه حفاظت شده شیدا - کوه لاتان( کوه افغان)

 

 

 

 

منطقه حفاظت شده شیدا - کوه لاتان( کوه افغان) لاله های شگفت انگیز

ماخذ تصویر : وبلاگ شهر بن - عکس از : مریم نادری بنی- اردیبهشت 1392

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

  آتش سوزی و خاکستر  سازی  آخرین ذخایر ژنتیکی  در منطقه حفاظت شده شیدا

3 مهر  1392بن نیوز: در هفته گذشته مقدار زیادی از مراتع دامداری منطقه روستای محمد آباد در لاران و روستاي یان چشمه در شهرستان بن  در آتش سوخت.

14خرداد 1395-باشگاه خبرنگاران جوان از شهر کرد: پوشش  گیاهی حدود ٣ هزار متر مربع از مراتع روستای شیخ شبان در استان چهارمحال و بختیاری طعمه حریق شد.

12خرداد 1395-باشگاه خبرنگاران جوان - منطقه وسیعی از کوه لارک( کوه لاتان )  واقع درشهرستان بن استان چهارمحال و بختیاری در آتش سوخت.

 

منطقه حفاظت شده شیدا - خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی در کوه لاتان 

 

2 تیر 1395-به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهر کرد ، پوشش گیاهی حدود 2 هکتار از مراتع و گون زارهای روستای شیخ شبان در استان چهارمحال و بختیاری طعمه حریق شد. این مراتع شامل اراضی منابع طبیعی و منطقه حفاظت شده شیدا در غرب این روستا می باشد.

11مرداد 1395راه دانا: از ابتدای سال جاری این دهمین بار است که مراتع طبیعی منطقه شهرستان بن با حریق مواجه شده که در مجموع بیش از پنجاه  هکتار از این مراتع را طعمه حریق کرده است

 

 

 دریاچه سازی  و سد سازی  توسط مافیای گردشگری و مافیای سد ساز  در  منطقه به اصطلاح حفاظت شده شيدا

 

 

در یاچه های مصنوعی  موسوم به گرداب 1 و 2  بن

چشمه باستانی  گرداب بن که با شماره ثبت ۲۰۱۱ در فهرست آثار طبیعی و ملی کشور ثبت شده است، در کوه لاتان  (کوه افغان) و نزدیک شهر بن ، تا سه دهه پیش قبل از رسیدن به رودخانه زاینده رود تامین کننده آب کشاورزان مزارع قوزی و میان جوب و کریز بوده است ولی بعد در سال های اخیر توسط شهرداری بن مصادره و تبدیل به دریاچه ای با وسعت تقریبی 38 هزار متر مربع و عمق متوسط ده  متر می شود که به عنوان سد گرداب بن و سد گرداب 2 نام گذاری شده است  و مجتمع های گردشگری اطراف آن نیز در سال 1389 باسطحی  حدود 40 هکتار ایجاد شد که گفته شده با توجه به وسعت زمین تا یکصد  هکتار قابل توسعه و جذب سرمایه می باشد.

 

 

در یاچه مصنوعی گرداب بن

 

 

سد خاکی شیخ شبان  

سد خاکی بارده

سد خاکی تومانک

 

 

سدزیر زمینی یان چشمه    25 مرداد 1394 ایسنا  نوشت : " حسین بهرامی معاون آبخیزداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری از ساخت سد زیرزمینی یان‌چشمه در شهرستان بن خبر داد. وی اظهارکرد: سد زیرزمینی یک دیواره آب‎ بندی است که در عمق زمین و در محل مناسب برای جمع‌آوری و جلوگیری از حرکت آب‌های زیرزمینی ساخته می‎شود و نسبت به سدهای معمولی از مزیت‎هایی برخوردار است. ......وی حجم مخزن این سد را 250 هزار متر مکعب دانست و گفت: برای اجرای سد خاکی زیرزمینی در روستای یان‌چشمه 35 میلیارد ریال هزینه شده است......"

 

 اخلال در آبخوان های منطقه  و در حریم اکولوژیکی منطقه حفاظت شده شیدا  ، احتمالا  برای تامین آب شهرک توریستی شیدا و یا اهداف پنهان دیگر و کاهش دادن هرچه بیشتر آب مردم اصفهان!!!

 

 

 

  معدنخواری   در منطقه به اصطلاح حفاظت شده شیدا

  معدن  سنگ لاشه کوه شيخ 2

معادن مرمریت و سیلیس  تومانک

معدن کوه لاتان

ومعادن بی شناسنامه دیگر

 

  شهرک سازی توریستی در اراضی جنوب دریاچه  سد زاینده رود در محدوده منطقه حفاظت شده  دالانکوه و  منطقه حفاظت شده شیدا

 14 آبان 1391 ایرنا  :  علی اصغر عنابستانی استاندار چهارمحال و بختیاری از بهره برداری فاز نخست شهرک توریستی شیدا در حاشیه سد زاینده رود تا پایان دولت دهم خبر داد. . علی اصغر عنابستانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان داشت: .... وجود سد و رودخانه زاینده رود، منطقه شکار ممنوع شیدا، مجاورت با محور ارتباطی شمال جنوب کشور و بندر تا بندر را از مزیت های نسبی این شهرک توریستی عنوان کرد.رئیس کارگروه گردشگری و میراث فرهنگی چهارمحال وبختیاری تاکید کرد: در این منطقه رستوران، هتل، میهمانسرا، متل، بازار ، پیست دوچرخه سواری، اسب دوانی، مینی گلف، اسکیت، بولینگ و بیلیارد، نمایشگاه های تجاری، مرکز همایش ها، موزه پارک، پارک هنر، باغ طبیعت احداث می شود.به گزارش ایرنا، منطقه نمونه گردشگری شیدا با مساحت 314 هکتار در شهرستان شهرکرد و در کنار ساحل جنوبی سد زاینده رود واقع شده و از سال 1388 برای آماده سازی و احداث به سازمان همیاری شهرداری های چهارمحال وبختیاری واگذار شده ......

16 تیرماه 1392 سایت شهرداری آنلاین:  خالدی مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری های چهار محال و بختیاری گفته  است که شهرک توریستی شیدا 314 هکتار از زمین های منابع طبیعی چهار محال و بختیاری را تحویل گرفته است و اعلام میشودکه در این منطقه رستوران، هتل، میهمانسرا، متل، بازار ، پیست دوچرخه سواری، اسب دوانی، مینی گلف، اسکیت، بولینگ و بیلیارد، نمایشگاه های تجاری، مرکز همایش ها، موزه پارک، پارک هنر، باغ طبیعت احداث خواهد شد به علاوه دوهزار ویلا در نظر گرفته شده است. و این شرایط بازار خرید و فروش را در این اراضی ملی  رونق داده است  .

 

 

21شهریور 1395شبکه راه دانا :"   قاسم شهبازی مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری های استان شهرک تفریحی توریستی و گردشگری شیدا را یکی از پتانسیل های مهم سازمان دانست و افزود: در سال های گذشته در این شهرک فعالیت خاصی صورت نگرفته بود که خوشبختانه امسال قرارداد سرمایه گذاری در قالب مشارکت بخش خصوصی  جهت تأمین زیر ساخت های این شهرک  منعقد گردید و عملیات اجرایی آن در حال انجام می باشد."

 

 

 

 ناحیه پنج-ص13b از 26

ادامه

صفحه اصلی